Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
2) Ano britské listy čte mrtě lidí... A kupodivu divte se že oni žijí z dobrovolných příspěvků lidí. Fungují jako komunita daleko líp než linuxová komunita na abíčku. Kdyby tady někdo řekl že se vybíráají peníze na nějaký program aby se udělal tak se vsadím že se vybere zero korun...
Co se týká redaktorů na blistech jsou k nalezení zásadnější informace než na novinkách a abíčku dohromady...
(help:Windows = Žebrák)
Bedňa = dement
Na Windows už to lidé mají (máme) dávno několikrát dohráté za plnou cenu třeba ze Steamu. Takže brzdi. Děláš opravdu linuxu vynikající vizitku.
dávno několikrát dohráté za plnou cenu třeba ze SteamuTroufnu si tvrdit, že spíš ukradené z nějaké warez fóra. Je to až k pláči ale Indie hry se kradou stejně jako ostatní soft. A těch co si hru koupí je skutečně málo (naštěstí většinou dost na to, aby vývojáři neumřeli hlady a neztratili zájem o vývoj). Uživatelé Windows jsou prostě z valné většiny zvyklí, že se program/hra/hudba dá někde stáhnout zadarmo a ani je nenapadne, že by za to snad měli platit - smutné je, že za soft platit nechtějí ale za možnost si ho stáhnout klidně peníze dají (různé fileshare služby nebo torrenty). Nicméně není možné za toho vinit Windows, potažmo Microsoft.
Tiskni
Sdílej: