V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Nainštaloval som na reálny (pomalý, starý) počítač poslednú RC verziu openSUSE 11.2. Prvé postrehy z inštalácie a prevádzkovania
1. inštalácia v slovenskom jazyku bola (ako doteraz stále) slabo preložená
2. LiveCD (z ktorého som inštaloval) už má nielen Live mód, ale aj priamo spustenie inštalácie bez štartu prostredia (v mojom prípade KDE)
3. inštalátor sa až tak nezmenil, snáď trošku okrem editora partícií, ktorý mi (zasa) pripadá neprehľadnejší. ale celkom sa dá a nakoniec som disk úspešne rozdelil
3. aj pri samotnej inštalácii bez spustenia desktopového prostredia sa objavilo varovanie o tom, že mám menej než 1 GB RAM a že mám vypnúť všetky aplikácie (nemám aké, keďže jedinou fullscreen aplikáciou je inštalátor). taktiež nechápem, prečo by malo byť 512 MB RAM málo na tak jednoduchú vec, akou je inštalácia
4. inštalácia prebieha oproti predchádzajúcim verziám (poznám prevažne len LiveCD inštalácie) strašne dlho a dĺžkou sa už podobá na Ubuntu (okolo 30 minút)
5. systém je svižný (v rámci možností mojej kalkulačky), aplikácie (zatiaľ) nepadajú. zaslúžene je to RC verzia
Ak sa za 5 dní nič výrazné nmepokazí, bude to viac než použiteľné vydanie openSUSE. Celkovo sa mi zdá, že túto jeseň vyhráva rpm-based (Fedora, Mandriva, openSUSE) nad deb-based (Ubuntu), minimálne čo sa týka použiteľnosti hneď po nainštalovaní. Ak má niekto iný názor, čakám v diskusii (najmä ma zaujíma názor na popisovanú distribúciu openSUSE vo verzii 11.2).
Tiskni
Sdílej: