Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
... ale na stránkach Benes-sadrokarton by som niečo takéto nehľadal (viď screenshot).
Ale ako to už obvykle býva, vysvetlenie je jednoduché. Prepadnutá doména, špekulant, nie je to odkaz na pdf ale na stránku ktorá ponúka stiahnutie "zaručene pravej a legálnej verzie" knižky (mám ju doma v papierovej podobe, celkom podarená na pomery O'Reilly).
Tiskni
Sdílej:
Bohužel, web je čím dál více zamořený bezcenným automaticky generovaným obsahem. Často narazíš na „články“ náhodně poskládané z nakradených nebo vygenerovaných textů, do kterých jsou vložené (opět nakradené) obrázky. Na první pohled to vypadá relevantně, ale když to začneš číst, tak zjistíš, že to nedává smysl, že to neobsahuje žádnou hodnotnou informaci a že to ani nepsal člověk. Něco je strojově přeložené z jednoho jazyka do jiného, ale často nedával smysl ani ten původní text, ze kterého se překládalo. Do toho máš různé popisy produktů, programů, formátů atd. – opět automaticky vygenerované věty, aby toho bylo víc – z pár údajů které někde automaticky stáhli vyrobí odstavce textu.
apt-get install xyz
a autor si prostě nahání e-ego.
Dokud je autorem živá bytost, tak to má alespoň nějakou samoregulaci. Jistě, miliardy lidí na planetě dokáží vygenerovat spoustu zbytečného obsahu, ale stále je to řádově někde jinde, než když ten zbytečný obsah generuje počítač/AI.
Otázka je, jak ten obsah klasifikovat a najít v něm něco užitečného. Tady opět jsme/budeme odkázáni na nějakou AI. A to může vést k dost nepříjemným situacím. Ono už sama závislost na tak komplexní technologii je problém. Pak jde o to, kdo tu AI vytvoří, za jakým účelem a na jakých datech ji bude trénovat. To může vést k různým nežádoucím odchylkám (vývoje lidstva) a manipulacím.
Alternativou k AI může být nějaký reputační systém nebo fragmentace. Když např. budu vědět, že distribuce XY má hezky zpracovanou wiki plnou užitečných informací, tak můžu vyhledávat některé věci rovnou tam a ne na webu obecně. Tzn. rozpad na nějaké (polo)uzavřené skupiny a světy, se kterými budu mít zkušenost, že vědí něco zajímavého o určitém tématu. Tím se ten problém dělí do dvou kroků: nejdřív se ke mně musí dostat informace typu „o tématu X vědí něco skupiny/lidé A, B a C“, a pak už hledám konkrétní informaci u A, B a C.
Ono dost možná ten současný přístup, kdy zadám pár slov do jednoho univerzálního vyhledávacího pole, stisknu jedno univerzální tlačítko a čekám, že na první stránce výsledků dostanu to, co hledám, není dlouhodobě udržitelný a optimální.