Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tiskni
Sdílej:
PC-BSD nie je zbytocny projekt
* ma prepracovany a este k tomu graficky instalator
* podpora ZFS priamo v instalatore.
* odladeny desktop a kvalitny PBI balickovac
-- nevyhody:
1.. ako som sa uz z jednym kamaratom zhodol FreeBSD sa na Linux netaha v oblasti filesystemov... nic v zlom ale zverit data FreeBSD je rovna katastrova... pri pripadnom vypadku alebo zamrznuti ci tvrdom restarte ostava sa len modlit aby fsck pri dalsom bote daco poriesiel a FreeBSD obstalo bez ujmy na zdravy. to bude asik dovod preco FeeBSD tak upenlivo jak na spasenie cakaju na ZFS.
2.. PCBSD podporuje len jediny typ grafickych kariet a to NVIDIE na ostatne kaslu....
osobne by som siel radsej do NetBSD alebo mojho oblubeneho OpenBSD.. aj ked zameranie tychto OS je trosku insie.
ps: peter skusal si uz Haiku ? da sa tiez nahodit na flasku :)
* ma prepracovany a este k tomu graficky instalator
Kolikrát je instalátor potřeba? Navíc instalátor FreeBSD je perfektně fuknční. A pokud vím, tak i FreeBSD má v plánu nový instalátor, protože prý na tom současné už věk začíná být vidět
* podpora ZFS priamo v instalatore.
Může mi někdo říct co je špatného na UFS2? Nikdy jsem s ním problém neměl a o žádná data jsem nepřišel, což nemohu prohlásit např. o ReiserFS. FreeBSD cílí na servery, tam se stejně předpokládá UPS.
* odladeny desktop a kvalitny PBI balickovac
Tak zrovna balíčkovač PBI beru jak nevýhodu. A ten odladěný desktop.....A pokud jde o ty grafické utility z PC-BSD, ty jsou dostupné v portech.
.. PCBSD podporuje len jediny typ grafickych kariet a to NVIDIE na ostatne kaslu....
Pro FreeBSD tuším byl proprietální ovladač taky pouze pro NVIDIA karty. FreeBSD má ještě menší tržní podíl než Linux, takže je pro výrobce ještě méně zajímavý než Linux.
Používal som PC-BSD asi dva roky. Všetko fungovalo v pohode, až na to že pri tom istom KDE, tých istých ovládačoch nvidia a pri tom istom používanom SW (Akregator, Amarok, Firefox, Dolphin) PC-BSD malo záťaž procesora cca 20% a zožralo cca 800 MB RAM, kdežto BLUD malo (má) 5-6% a cca 400-500 MB RAM. Tak ma to takňák demotivovalo.
Ale inak proti PC-BSD nič nemám. Uvidíme, ako popracujú ďalej. "Nadradené" FreeBSD nie je stavané na desktop, trocha sa aj (možno) vyhovárajú, že X.org je písaný príliš linuxocentricky... Ale ten divný filesystém už je IMHO zastaralý.
Ja to priebežne sledujem a keď vyjde verzia 9, tak to znova skúsim.
FreeBSD jako desktopový OS? FreeBSD jako OS pro BFU? O tom jsem nikdy neslyšel. A je úplně každá linuxová distribuce zcela user friendly a funguje out of the box?
FreeBSD přistupuje k /proc jinak, využívá se sysctl.
FreeBSD prostě není Linux a největší problém vidím především v tom, že ty z něj ten Linux chceš udělat.