Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
PC-BSD nie je zbytocny projekt
* ma prepracovany a este k tomu graficky instalator
* podpora ZFS priamo v instalatore.
* odladeny desktop a kvalitny PBI balickovac
-- nevyhody:
1.. ako som sa uz z jednym kamaratom zhodol FreeBSD sa na Linux netaha v oblasti filesystemov... nic v zlom ale zverit data FreeBSD je rovna katastrova... pri pripadnom vypadku alebo zamrznuti ci tvrdom restarte ostava sa len modlit aby fsck pri dalsom bote daco poriesiel a FreeBSD obstalo bez ujmy na zdravy. to bude asik dovod preco FeeBSD tak upenlivo jak na spasenie cakaju na ZFS.
2.. PCBSD podporuje len jediny typ grafickych kariet a to NVIDIE na ostatne kaslu....
osobne by som siel radsej do NetBSD alebo mojho oblubeneho OpenBSD.. aj ked zameranie tychto OS je trosku insie.
ps: peter skusal si uz Haiku ? da sa tiez nahodit na flasku :)
* ma prepracovany a este k tomu graficky instalator
Kolikrát je instalátor potřeba? Navíc instalátor FreeBSD je perfektně fuknční. A pokud vím, tak i FreeBSD má v plánu nový instalátor, protože prý na tom současné už věk začíná být vidět
* podpora ZFS priamo v instalatore.
Může mi někdo říct co je špatného na UFS2? Nikdy jsem s ním problém neměl a o žádná data jsem nepřišel, což nemohu prohlásit např. o ReiserFS. FreeBSD cílí na servery, tam se stejně předpokládá UPS.
* odladeny desktop a kvalitny PBI balickovac
Tak zrovna balíčkovač PBI beru jak nevýhodu. A ten odladěný desktop.....A pokud jde o ty grafické utility z PC-BSD, ty jsou dostupné v portech.
.. PCBSD podporuje len jediny typ grafickych kariet a to NVIDIE na ostatne kaslu....
Pro FreeBSD tuším byl proprietální ovladač taky pouze pro NVIDIA karty. FreeBSD má ještě menší tržní podíl než Linux, takže je pro výrobce ještě méně zajímavý než Linux.
Používal som PC-BSD asi dva roky. Všetko fungovalo v pohode, až na to že pri tom istom KDE, tých istých ovládačoch nvidia a pri tom istom používanom SW (Akregator, Amarok, Firefox, Dolphin) PC-BSD malo záťaž procesora cca 20% a zožralo cca 800 MB RAM, kdežto BLUD malo (má) 5-6% a cca 400-500 MB RAM. Tak ma to takňák demotivovalo.
Ale inak proti PC-BSD nič nemám. Uvidíme, ako popracujú ďalej. "Nadradené" FreeBSD nie je stavané na desktop, trocha sa aj (možno) vyhovárajú, že X.org je písaný príliš linuxocentricky... Ale ten divný filesystém už je IMHO zastaralý.
Ja to priebežne sledujem a keď vyjde verzia 9, tak to znova skúsim.
FreeBSD jako desktopový OS? FreeBSD jako OS pro BFU? O tom jsem nikdy neslyšel. A je úplně každá linuxová distribuce zcela user friendly a funguje out of the box?
FreeBSD přistupuje k /proc jinak, využívá se sysctl.
FreeBSD prostě není Linux a největší problém vidím především v tom, že ty z něj ten Linux chceš udělat.
Tiskni
Sdílej: