Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Zkousel jsem 3 mesice delat/vyvijet na notebooku s Intel Core i5 a bylo o nervy a predevsim o zrak. Delam jednu platformu na Jave s codebase okolo 7M radku zdrojovych kodu.Co byl ten bottleneck? CPU / RAM? A proc? IDE (jake?), ktere zralo hodne kvuli velikosti projektu, buildy, spousteni testu, nebo neco jineho? Taky nepisete, kolik ten notebook mel RAM a o jake i5 se jednalo (hlavne jestli to bylo dvoujadro nebo ctyrjadro).
Az se ti podari prepnout X do 40-bit, dej vedet. HW chain (grafika - vystup - vstup - monitor) sice mam nativne 10-bit a podle drm debugu je aktivni, ale aplikace cokoliv vic nez 32-bit (8bit RGBA) nepodporuji a nepodarilo se mi v zadne aplikaci nic podobneho zapnout.
Pokud nedelas s fotkama nebo videem, 10-bit rozdil bys stejne nijak nepoznal.
Btw. fglrx ovladacum bych se vyhnul obloukem, maji tak petinovy vykon oproti drm radeonu.
Michas dve veci dohromady. LUT tabulka v monitoru je jen mezikrok ve zpracovani obrazu, nez jej dostane panel. Konzumni panely (tzn. ne prumyslove, medical, hires BW apod.), jako obsahuji i treba CG Eiza, jsou max. 10-bit, casto je to 8-bit nativne + 2-bit FRC (temporalni dithering).
Pak se mrkni na vypis xdpyinfo
, u me to vypada asi takto (podotykam, ze DP linky bezi na 10-bit):
supported pixmap formats: depth 1, bits_per_pixel 1, scanline_pad 32 depth 4, bits_per_pixel 8, scanline_pad 32 depth 8, bits_per_pixel 8, scanline_pad 32 depth 15, bits_per_pixel 16, scanline_pad 32 depth 16, bits_per_pixel 16, scanline_pad 32 depth 24, bits_per_pixel 32, scanline_pad 32 depth 32, bits_per_pixel 32, scanline_pad 32 screen #0: dimensions: 5120x2880 pixels (1353x761 millimeters) depths (7): 24, 1, 4, 8, 15, 16, 32 depth of root window: 24 planes
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cape Verde/Pitcairn HDMI Audio [Radeon HD 7700/7800 Series] Subsystem: Hewlett-Packard Company Cape Verde/Pitcairn HDMI Audio [Radeon HD 7700/7800 Series]Po instalaci firmware pro amg-gpu vse jede. Jinak X-ka nenabehnou bez firmware. Dojem z karty: Barvy a obraz jsou oproti predchozi low-end grafice od AMD/ATI naprosto luxusni. Zlepseni kvality o 2 rady. Presel jsem taky zaroven z DVI na DisplayPort. Full-HD rozlizeni. Co se tyce 30-bit barev (10 bit na barevny kanal), tak open-source drivery jej zatim nepodporuji. Overeno jak z AMD, tak i pres zdrojaky (https://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-ati/). Jinak jsem zkousel pridat do xorg konfiguraku: DefaultDepth: 30. Pridani podpory na prvni pohled by nemelo byt slozite. Par podminek pro pridani/mapovani barevnych formatu. Je tedy otazkou, zda je to tak jednoduche, jak se zda. Jinak v pixman, cairo, kde jiz podpora je. Pripadne neco by slo obslehnout z xfree86-nouveau driveru pro NV80 karty. Toto je ale jen lehky pohled pres analyzu kodu. Vice se da nacist zde: https://people.freedesktop.org/~fredrik/depth30/ Neco z IRC. Uz se o to nekdo poukousel, ale neni to jeste dotazene. Co s tim dale: Moc toho asi nenadelam. Masina, kde karty mam je rekneme stroj pouzivany pro praci, ktery musi bezet a nemam k nemu kazdy den pristup. Ale na nejake hrani sem tam bude cas. Muzu ozkouset binarni drivery. Ale ty nejsou uplne to prave okolo stability. Bylo jiz psano zde v diskuzi. Pokud by bylo neco noveho, tak se ozvu. Pripadne funguju pres email na linuxsoftu - obcas s nejakymi prodlevami v odpovedich v soucasne dobe. gf
Tiskni
Sdílej: