Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Taky mi nedavno umrel muj milovany dvougigovy emgeton. Verne slouzil asi pet let, ale prestal fungovat nabijeci obvod nebo co. Dneska uz se takovy (s vydrzi 50 hodin a bez kabelu) snad nedelaji.
Dnes je mp3 player vsak velmi levna zalezitost. Vydrzel Vam dost dlouho ovsem.
Jestli si poridite novy tak muzete napsat malinkou recenzi a porovnani sem na Abicko.
Ja stary pes pamatuju casy, kdy se k tranzistoraku na 9 V destickovou baterii pribastlovaly dve plochy baterky gumickama od zavarovacky.
Trandak kupodivu vydrzel hrat podstatne dele nez na origo baterku, ktera se casto obtizne v dobach socialismu shanela.
Dnes podobna cinnost vypada takto: zde a zde
V prehravaci doslouzil vestaveny akumulator a nahradni + jeho vymena by prisla na 2000,- a s tim se muze slavny Thomson jit vycpat.
Takovyto prehravac vydrzi kontinualne hrat skoro 40 hodin ! namisto puvodnich maximalne 5 - 8 hodin, pred definitivnim odstranenim hral sotva pul hodinky.
.....Ten batoh na tužkové je pěkný, akorát je větší než ten aparát
Je to klasicky drzak tuzkovych clanku. Mozna jsem mohl zvolit spis AAA .... jenomze AA clanku lidi maji dost treba do fotaku apod a tak to nejak neresi ....
MJ plocha baterka to neni dneska zrovna lacina zalezitost.
Toto chrastitko jsem poridil za 100,- akorat s 256 MB vestavene pameti jez vykazovala nejaky chyby a prehravac se porad sekal. Pomoci dd jsem ji zbavil filesystemu a pouzil SD kartu.
S pridavnou SD kartou slape jak svicary. Vyrobce pise o podpore max 512 MB SD a ja tam mam 2 GB a bezproblemu prehraje vsechny soubory.
Prehravac mam napajeny jednoduchym zdrojem s LM 317 a nonstop hraje podle nahodneho vyberu tak dlouho dokud se hudba neomrzi - to byva i 3 - 4 tydny.
Na 2GB pameti se vejde mnohem vic hudby nez maji nase verejnopravni i komercni FM radia dohromady v repertoaru.
A hlavne ..... bez reklam.
Na 2GB pameti se vejde mnohem vic hudby nez maji nase verejnopravni i komercni FM radia dohromady v repertoaru.Asi tak, to je hlavní důvod, proč v autě neposlouchám rádio, ale mám k němu připojený MP3 přehrávač a poslouchám hudbu z něj. Během dne pětkrát slyšet jednu skladbu ... z toho by mi prostě je*lo. V současné době ale mého MuVa vystřídal mobil - Nokia 5310. Hlavní výhoda je, že má klasický 3,5mm jack na sluchátka, tudíž si nemusím zvykat na tu hrůzu od výrobce. Co se týče nevýhod, těch je vícero ... nedokonalá podpora ID3 tagů, podivné procházení MP3 podle údajů z ID3 tagů, nikoliv jako souborů v adresářích, chyby při provádění některých souborových operací... Ale když ho člověk pochopí, pak není problém. Jinak narazil jste na cenu - v roce 2003 (na začátku roku) stál Creative MuVo V200 4500Kč ... na dnešní poměry nepředstavitelné
Tiskni
Sdílej: