Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Podle jejich webu by ještě měl jít koupit do konce měsíce.
Osobně bych se před koupí něčeho podobného zamyslel, jestli to bude i prakticky použitelné. Jednak šířka pásma 50 MHz není nic moc, navíc obvykle je třeba měřit neharmonické signály, takže reálná šířka pásma bude pro 125 Msps někde lehce nad 10 MHz. Další věc omezující praktické využití je vpodstatě chybějící analogová část, která je u osciloskopu to nejdůležitější a odlišuje skutečné osciloskopy od hraček. Tím sice dosáhli velmi nízké úrovně šumu (jestli to měření není zfalšované), umožňující zvětšit dynamický rozsah použitím 14b A/D převodníku, ale například pevný napěťový rozsah ±0.6 V není nic přímo prakticky využitelného. Samozřejmě, sonda s útlumem 1:10 to částečně řeší. Nemožnost změny vstupní impedance nebude u NF signálů do 10 MHz kritická, ale je to další chybějící analogová funkce. Chybějící ochrany jsou pak už jenom detail.
Tiskni
Sdílej: