Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
thickness = 0
zruší okraje tlačítek, scrollbarů a vybraných položek v menu, takže mi to pak přijde nepoužitelné, protože není nic vidět…
qtcurve?:)
Rozhodně to není pro každého -- nicméně zrovna já mám oba displaye, které běžně používám, s proklatě nízkým dpi. Takže pro mou situaci mi to vyhovuje víc. Vystavuju to proto, že by se mohl najít někdo v podobné situaci.
gtk-auto-mnemonics = 1Vás zbaví úchylných podtržení. Jinak pokud používané téma samo mění gtk-icon-sizes, tak vaše změna v .gtkrc-2.0 bude ignorována.
Co se týče písma, tak stačí nastavit skutečné DPI v Xorg. Pango pak velikost textu přepočítá správně. Horší je to s okraji widgetů, které jsou v GTK udělané po pixelech. Tam to nepomůže.
Samozřejmě taky jde o to, na jakou obrazovku a jak na ni člověk kouká. Pokud má 10palcového prcka na klíně, tak samozřejmě stojí za zvážení, zda výchozích 12 bodů nezměnšit na třeba na 8, protože pak je text stále čitelný a vejde se ho více. (To jsem taky na svém přenosném počítači udělal.)
Tiskni
Sdílej: