V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Tak jsem se naštval. Naštval jsem se na to, jak se stále více a více plýtvá prostorem na monitoru. Konkrétně v gtk motivech, které vypadají aspoň trochu k světu. Tak jsem po troše googlení a experimentování dospěl k vlastnímu ~/.gtkrc-2.0.
A čeho jsem docílil? Viz sejmutiny pod tímto zápiskem. Podstatné ušetření místa, které bylo využito úplně vniveč.
gtk-theme-name = "MurrinaTango" gtk-icon-theme-name = "Tango" gtk-toolbar-style = GTK_TOOLBAR_ICONS gtk-icon-sizes = "panel-menu=16,16:panel=16,16:gtk-menu=16,16\ :gtk-large-toolbar=16,16:gtk-small-toolbar=16,16:gtk-button=16,16" style "user-font" { font_name = "DejaVu Sans 8" xthickness = 1 ythickness = 0 } widget_class "*" style "user-font"
Takže takto nyní vypadá můj ~/.gtkrc-2.0 . A jsem s ním vcelku spokojen.
P.S. A ačkoliv to možná nevypadá, opravdu je to oboje stejný font stejné velikosti.
P.P.S. jen pro politickou korektnost: Dané řešení je vhodné pro mne, jelikož bohužel používám monitory s nízkým dpi. Rozhodně to nemusí být vhodné pro každého, ale někdo může být v podobné situaci jako já.
Tiskni
Sdílej:
thickness = 0
zruší okraje tlačítek, scrollbarů a vybraných položek v menu, takže mi to pak přijde nepoužitelné, protože není nic vidět…
qtcurve?:)
Rozhodně to není pro každého -- nicméně zrovna já mám oba displaye, které běžně používám, s proklatě nízkým dpi. Takže pro mou situaci mi to vyhovuje víc. Vystavuju to proto, že by se mohl najít někdo v podobné situaci.
gtk-auto-mnemonics = 1Vás zbaví úchylných podtržení. Jinak pokud používané téma samo mění gtk-icon-sizes, tak vaše změna v .gtkrc-2.0 bude ignorována.
Co se týče písma, tak stačí nastavit skutečné DPI v Xorg. Pango pak velikost textu přepočítá správně. Horší je to s okraji widgetů, které jsou v GTK udělané po pixelech. Tam to nepomůže.
Samozřejmě taky jde o to, na jakou obrazovku a jak na ni člověk kouká. Pokud má 10palcového prcka na klíně, tak samozřejmě stojí za zvážení, zda výchozích 12 bodů nezměnšit na třeba na 8, protože pak je text stále čitelný a vejde se ho více. (To jsem taky na svém přenosném počítači udělal.)