Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jelikož vypomáhám v jedné nejmenované (kdo ví, prosím nejmenovat) čajovně s provozem, týká se mne i nemilá potřeba udržovat v rozumném stavu armádu lístečků s aktuální nabídkou příchutí tabáků do vodních dýmek. Psát neustále nové a nové v ruce má sice svou poetiku ruční práce, ale nějak to není ono. Tak jsem znovu oprášil znalosti pygtk, TeXu a udělal si klikátko.
Není to nic převratného, prostě xml konfigurák, klikací udělátko na její změnu a protlačení do TeXu, ze kterého se to protlačí do pdf. Nicméně musím nechat, že jsem narazil na několik nepříjemností, které prodloužili dobu "vývoje" z původního jednoho odpoledne na déle.
Ono když se přepíšete v deklaraci, v jakém kódování je daný zdroják, a pak půl dne řešíte, co to ku.va je, že najednou namísto latin2 vám vylézá utf8, namísto utf8 vám vylézá něco, co po převodu z utf8 na latin2 připomíná skoro správné utf8, tak v první řadě zkontrolujte, zda jste se nepřepsali v deklaraci kódování zdrojáku. Dříve, než když už jste vymysleli ošklivý hack, jak to obejít.
Také mne trochu překvapilo, že python 2.5 stále prakticky vyžaduje ke konverzi na unicode string unicode() a ne str(), což si matně vzpomínám, že přechod od tohodle systému na defaultní unicode slibují už asi tak od pythonu 2.2.
Kdyby to někoho zajímalo, asi by to šlo přiohnout i pro jiná použití. Zdrojáky jsou k dispozici, zatím bez jakékoliv licence, můžete si představit třeba GPL.
Tiskni
Sdílej: