Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Jelikož vypomáhám v jedné nejmenované (kdo ví, prosím nejmenovat) čajovně s provozem, týká se mne i nemilá potřeba udržovat v rozumném stavu armádu lístečků s aktuální nabídkou příchutí tabáků do vodních dýmek. Psát neustále nové a nové v ruce má sice svou poetiku ruční práce, ale nějak to není ono. Tak jsem znovu oprášil znalosti pygtk, TeXu a udělal si klikátko.
Není to nic převratného, prostě xml konfigurák, klikací udělátko na její změnu a protlačení do TeXu, ze kterého se to protlačí do pdf. Nicméně musím nechat, že jsem narazil na několik nepříjemností, které prodloužili dobu "vývoje" z původního jednoho odpoledne na déle.
Ono když se přepíšete v deklaraci, v jakém kódování je daný zdroják, a pak půl dne řešíte, co to ku.va je, že najednou namísto latin2 vám vylézá utf8, namísto utf8 vám vylézá něco, co po převodu z utf8 na latin2 připomíná skoro správné utf8, tak v první řadě zkontrolujte, zda jste se nepřepsali v deklaraci kódování zdrojáku. Dříve, než když už jste vymysleli ošklivý hack, jak to obejít.
Také mne trochu překvapilo, že python 2.5 stále prakticky vyžaduje ke konverzi na unicode string unicode() a ne str(), což si matně vzpomínám, že přechod od tohodle systému na defaultní unicode slibují už asi tak od pythonu 2.2.
Kdyby to někoho zajímalo, asi by to šlo přiohnout i pro jiná použití. Zdrojáky jsou k dispozici, zatím bez jakékoliv licence, můžete si představit třeba GPL.
Tiskni
Sdílej: