Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Asi každému něco řekne, když někdo o nějaké třídě prohlásí, že je to singleton. Ale možná ne každému (stejně jako do dneška mě) nic neřekne, pokud někdo o třídě řekne, že je borg.
Idea singletonu je, že v celém programu existuje maximálně jedna instance dané třídy. Nicméně tento požadavek může být často příliš tvrdý, jelikož ve skutečnosti často požadujeme, aby kterákoliv instance dané třídy měla stejný stav, což zařídíme tím, že dovolíme, aby existovala pouze jedna instance, která logicky bude mít všude stejný stav.
Existuje ale ještě jeden možný přístup, který je většinou logicky bližší našim požadavkům, a to, že je nám jedno, kolik instancí si kdo kde vytvoří, ale všechny tyto instance budou ve stejném stavu. A toto je borg
class Borg: __shared_state = {} def __init__(self): self.__dict__ = self.__shared_state borgA = Borg() borgB = Borg() borgA.pozdrav = "My jsme Borg, budete asimilovani" print borgB.pozdrav
Tiskni
Sdílej:
Zrovna tahle Pythonní implementace mi připadá jako zakuklený Singleton, přičemž se na interpreter hodila starost, aby ten stav byl nanejvýš jeden.
Nemohl bys uvést příklad, kde se hodí Borg víc, než Singleton?
Singleton::getinstance()
používáš new Singleton()
. V singletonu by ti new
narazilo na absenci public konstruktoru. Jinak se to chová úplně stejně.
>>> borgA is borgB False >>> id(borgA), id(borgB) 33097776, 33695504Borgove jsou rozdilne instance na ruznych mistech v pameti, zatimco singleton je jedina instance. Napriklad muzu dva borgy pouzit jako dva ruzne klice slovniku (pomijim ted ze pouzivat inherentne promenlivy objekt jako klic je blbost). Muzu vymyslet vyfikundace s borgy kteri budou instance ruznych trid ale sdilet stejny stav. Et cetera, et cetera… Mozna by se dalo i vymyslet rozumny pouziti pro neco takoveho, ale to uz bude asi kapku tezsi
class Borg(object): shared = {} def __new__(cls): self = object.__new__(cls) self.__dict__ = share return self seven, locutus = Borg(), Borg() seven is locutus # False
Mohl bys prosím tuto konstrukci pro nás nepythonisty vysvětlit?
Takže jde jen o to, že __shared_state je proměnná třídy?
A mohl bys prosím vysvětlit, co se děje v tom konstruktoru (?) __init__()?
A vůbec, kde se tam vzala proměnná "pozdrav"?
jednoduse receno, self.__dict__ je slovnik obsahujici vsechny atributy tridy. On ukazatel na ten slovnik atributu nastavil na ukazatel na tu tridni promennou -> vsechny instance maji stejnou sadu atributu.
Promenna pozdrav se tam vzala z
borgA.pozdrav = "My jsme Borg, budete asimilovani"
protoze python, pokud priradis do neexistujiciho atributu, ten atribut automaticky vytvori === prida do self.__dict__ novou dvojici klic-hodnota. A protoze self.__dict__ sdili (diky predchozimu 'hacku') vsichni borgove, muze ho borgB vypsat.
koukam ze sem to vysvetlil slozite jak mlaticku, ale to je tou nocni hodinou :)