Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ani tahle by to už nezvládla?
Zkušenosti s ní pochopitelně nemám, ale moc bych na to nesázel.
Asi se budu opravdu muset smířit s tím, že při 4x60W z úsporek se natáčet nedá.
Pokud byste tam opravdu měl 4x60W v zářivkách, tak to už bych se asi bál otevřít oči. :-) Ale ani 4x60W klasických by nemuselo být úplně beznadějných, ten Interfit 103, na který jsem dával odkaz, by měl (až na teplotu světla) zhruba odpovídat 300W halogenu a ze zkušenosti s obojím bych tomu celkem věřil. Bude ale hodně záležet na tom, jak vypadá to svítidlo a jak velký prostor potřebujete nasvítit.
V každém případě je moje zkušenost taková, že bez výrazné pomoci denního světla s Canonem 7D (APS-C) s běžným domácím osvětlením 720p/60fps video bez zřetelného šumu prostě nenatočím. Takže jsem se to po zralé úvaze rozhodl řešit právě tím odkazovaným světlem.
Těch 4x60W není příkon, ale 4x úsporka, označená jako "svítí jako 60W žárovka" :-)
To mi došlo, ale nemohl jsem odolat. :-)
Místnost bude mít tak 30m2.
To je hodně, ale ne vždy je potřeba nasvítit celou místnost, tam pak záleží na tom světle, jestli se třeba dá nějak směrovat.
Takže se prostě budu muset smířit s tím, že za čistě umělého osvětlení se moc točit nedá.
To byla tak nějak podstata mých příspěvků - tedy pokud se omezíme na běžné domácí zdroje. Dobrá zpráva ale je, že se to dá dost výrazně zlepšit i za celkem snesitelnou cenu.
Mimochodem dá se ten šum nějak efektivně odstranit nějakým filtrem na už natočeném materiálu?
Nějaké nástroje na to určitě budou, ale nic konkrétního vám neporadím, o zpracování videa se zajímám spíš okrajově. A navíc to IMHO bude stejné jako u fotografie: i se sebelepším odšumovacím filtrem tam pořád bude znatelně horší kresba. Snahy o kompenzaci nedostatku světla nebo mizerné optiky sofistikovaným software zatím moc ovoce nepřinesly (chce se mi dodat "naštěstí").
nad akváriem mám 8x40W (skutecnych) a s ocima skutecne problem nemamJenže je rozíl mezi tím, když je výkon rozpostžený po celé metrové délce zářivky, a tím, když je všechno koncentrované v několika centimetrech, navíc o dost tenči trubice. Jinak řečeno, vyzařování z jednotky plochy je u klasické zářivky mnohem menší než u té úsporné.
Tiskni
Sdílej: