Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Potřeboval bych pomoc s výběrem videokamery. Celá věc se mírne komplikuje tím, že už jsem jednu koupil.
Kamera by měla sloužit k natáčení klasického domácího videa. Po krátkém výberu jsem koupil Canon Legria Hf R78. Kameru jsem vyzvedl a začal ji doma zkoušet. První záběry jsem dělal v obyváku, tzn. při umělém osvětlení (venku byla tma). Už na LCD na kameře byl vidět mírný šum, ale když jsem si to před DLNA přehrál na plátně (projektor má 1024x768), tak mě to až .. nepotěšilo. Obraz byl zašuměnej jako když se na kompaktu nastaví vysoké ISO. Hlavně bílá barva byla fakt děsná. Na klasické televizi (CRT) to tak hrozně nevypadalo
Dneska jsem zkoušel pár záběrů venku a to už bylo lepší. Ale jakmile jsou horší světělné podmínky, tak to fakt není nic moc.
Nahrával jsem do MPEG4 s nejvyšším datovým tokem, co kamera umí (34M myslim), protože AVCHD nepřehraju v Kodi.
Máte někdo zkušenosti s výběrem takové kamery, aby zvládala i horší světlo a stála řekněme do 15.000 Kč? Kdyby se taková našla, tuhle bych ve 14 denní lhůtě vrátil a vzal jinou.
Tiskni
Sdílej:
Ani tahle by to už nezvládla?
Zkušenosti s ní pochopitelně nemám, ale moc bych na to nesázel.
Asi se budu opravdu muset smířit s tím, že při 4x60W z úsporek se natáčet nedá.
Pokud byste tam opravdu měl 4x60W v zářivkách, tak to už bych se asi bál otevřít oči. :-) Ale ani 4x60W klasických by nemuselo být úplně beznadějných, ten Interfit 103, na který jsem dával odkaz, by měl (až na teplotu světla) zhruba odpovídat 300W halogenu a ze zkušenosti s obojím bych tomu celkem věřil. Bude ale hodně záležet na tom, jak vypadá to svítidlo a jak velký prostor potřebujete nasvítit.
V každém případě je moje zkušenost taková, že bez výrazné pomoci denního světla s Canonem 7D (APS-C) s běžným domácím osvětlením 720p/60fps video bez zřetelného šumu prostě nenatočím. Takže jsem se to po zralé úvaze rozhodl řešit právě tím odkazovaným světlem.
Těch 4x60W není příkon, ale 4x úsporka, označená jako "svítí jako 60W žárovka" :-)
To mi došlo, ale nemohl jsem odolat. :-)
Místnost bude mít tak 30m2.
To je hodně, ale ne vždy je potřeba nasvítit celou místnost, tam pak záleží na tom světle, jestli se třeba dá nějak směrovat.
Takže se prostě budu muset smířit s tím, že za čistě umělého osvětlení se moc točit nedá.
To byla tak nějak podstata mých příspěvků - tedy pokud se omezíme na běžné domácí zdroje. Dobrá zpráva ale je, že se to dá dost výrazně zlepšit i za celkem snesitelnou cenu.
Mimochodem dá se ten šum nějak efektivně odstranit nějakým filtrem na už natočeném materiálu?
Nějaké nástroje na to určitě budou, ale nic konkrétního vám neporadím, o zpracování videa se zajímám spíš okrajově. A navíc to IMHO bude stejné jako u fotografie: i se sebelepším odšumovacím filtrem tam pořád bude znatelně horší kresba. Snahy o kompenzaci nedostatku světla nebo mizerné optiky sofistikovaným software zatím moc ovoce nepřinesly (chce se mi dodat "naštěstí").
nad akváriem mám 8x40W (skutecnych) a s ocima skutecne problem nemamJenže je rozíl mezi tím, když je výkon rozpostžený po celé metrové délce zářivky, a tím, když je všechno koncentrované v několika centimetrech, navíc o dost tenči trubice. Jinak řečeno, vyzařování z jednotky plochy je u klasické zářivky mnohem menší než u té úsporné.