V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Potřeboval bych pomoc s výběrem videokamery. Celá věc se mírne komplikuje tím, že už jsem jednu koupil.
Kamera by měla sloužit k natáčení klasického domácího videa. Po krátkém výberu jsem koupil Canon Legria Hf R78. Kameru jsem vyzvedl a začal ji doma zkoušet. První záběry jsem dělal v obyváku, tzn. při umělém osvětlení (venku byla tma). Už na LCD na kameře byl vidět mírný šum, ale když jsem si to před DLNA přehrál na plátně (projektor má 1024x768), tak mě to až .. nepotěšilo. Obraz byl zašuměnej jako když se na kompaktu nastaví vysoké ISO. Hlavně bílá barva byla fakt děsná. Na klasické televizi (CRT) to tak hrozně nevypadalo
Dneska jsem zkoušel pár záběrů venku a to už bylo lepší. Ale jakmile jsou horší světělné podmínky, tak to fakt není nic moc.
Nahrával jsem do MPEG4 s nejvyšším datovým tokem, co kamera umí (34M myslim), protože AVCHD nepřehraju v Kodi.
Máte někdo zkušenosti s výběrem takové kamery, aby zvládala i horší světlo a stála řekněme do 15.000 Kč? Kdyby se taková našla, tuhle bych ve 14 denní lhůtě vrátil a vzal jinou.
Tiskni
Sdílej:
Ani tahle by to už nezvládla?
Zkušenosti s ní pochopitelně nemám, ale moc bych na to nesázel.
Asi se budu opravdu muset smířit s tím, že při 4x60W z úsporek se natáčet nedá.
Pokud byste tam opravdu měl 4x60W v zářivkách, tak to už bych se asi bál otevřít oči. :-) Ale ani 4x60W klasických by nemuselo být úplně beznadějných, ten Interfit 103, na který jsem dával odkaz, by měl (až na teplotu světla) zhruba odpovídat 300W halogenu a ze zkušenosti s obojím bych tomu celkem věřil. Bude ale hodně záležet na tom, jak vypadá to svítidlo a jak velký prostor potřebujete nasvítit.
V každém případě je moje zkušenost taková, že bez výrazné pomoci denního světla s Canonem 7D (APS-C) s běžným domácím osvětlením 720p/60fps video bez zřetelného šumu prostě nenatočím. Takže jsem se to po zralé úvaze rozhodl řešit právě tím odkazovaným světlem.
Těch 4x60W není příkon, ale 4x úsporka, označená jako "svítí jako 60W žárovka" :-)
To mi došlo, ale nemohl jsem odolat. :-)
Místnost bude mít tak 30m2.
To je hodně, ale ne vždy je potřeba nasvítit celou místnost, tam pak záleží na tom světle, jestli se třeba dá nějak směrovat.
Takže se prostě budu muset smířit s tím, že za čistě umělého osvětlení se moc točit nedá.
To byla tak nějak podstata mých příspěvků - tedy pokud se omezíme na běžné domácí zdroje. Dobrá zpráva ale je, že se to dá dost výrazně zlepšit i za celkem snesitelnou cenu.
Mimochodem dá se ten šum nějak efektivně odstranit nějakým filtrem na už natočeném materiálu?
Nějaké nástroje na to určitě budou, ale nic konkrétního vám neporadím, o zpracování videa se zajímám spíš okrajově. A navíc to IMHO bude stejné jako u fotografie: i se sebelepším odšumovacím filtrem tam pořád bude znatelně horší kresba. Snahy o kompenzaci nedostatku světla nebo mizerné optiky sofistikovaným software zatím moc ovoce nepřinesly (chce se mi dodat "naštěstí").
nad akváriem mám 8x40W (skutecnych) a s ocima skutecne problem nemamJenže je rozíl mezi tím, když je výkon rozpostžený po celé metrové délce zářivky, a tím, když je všechno koncentrované v několika centimetrech, navíc o dost tenči trubice. Jinak řečeno, vyzařování z jednotky plochy je u klasické zářivky mnohem menší než u té úsporné.