Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Potřeboval bych pomoc s výběrem videokamery. Celá věc se mírne komplikuje tím, že už jsem jednu koupil.
Kamera by měla sloužit k natáčení klasického domácího videa. Po krátkém výberu jsem koupil Canon Legria Hf R78. Kameru jsem vyzvedl a začal ji doma zkoušet. První záběry jsem dělal v obyváku, tzn. při umělém osvětlení (venku byla tma). Už na LCD na kameře byl vidět mírný šum, ale když jsem si to před DLNA přehrál na plátně (projektor má 1024x768), tak mě to až .. nepotěšilo. Obraz byl zašuměnej jako když se na kompaktu nastaví vysoké ISO. Hlavně bílá barva byla fakt děsná. Na klasické televizi (CRT) to tak hrozně nevypadalo
Dneska jsem zkoušel pár záběrů venku a to už bylo lepší. Ale jakmile jsou horší světělné podmínky, tak to fakt není nic moc.
Nahrával jsem do MPEG4 s nejvyšším datovým tokem, co kamera umí (34M myslim), protože AVCHD nepřehraju v Kodi.
Máte někdo zkušenosti s výběrem takové kamery, aby zvládala i horší světlo a stála řekněme do 15.000 Kč? Kdyby se taková našla, tuhle bych ve 14 denní lhůtě vrátil a vzal jinou.
Tiskni
Sdílej:
Ani tahle by to už nezvládla?
Zkušenosti s ní pochopitelně nemám, ale moc bych na to nesázel.
Asi se budu opravdu muset smířit s tím, že při 4x60W z úsporek se natáčet nedá.
Pokud byste tam opravdu měl 4x60W v zářivkách, tak to už bych se asi bál otevřít oči. :-) Ale ani 4x60W klasických by nemuselo být úplně beznadějných, ten Interfit 103, na který jsem dával odkaz, by měl (až na teplotu světla) zhruba odpovídat 300W halogenu a ze zkušenosti s obojím bych tomu celkem věřil. Bude ale hodně záležet na tom, jak vypadá to svítidlo a jak velký prostor potřebujete nasvítit.
V každém případě je moje zkušenost taková, že bez výrazné pomoci denního světla s Canonem 7D (APS-C) s běžným domácím osvětlením 720p/60fps video bez zřetelného šumu prostě nenatočím. Takže jsem se to po zralé úvaze rozhodl řešit právě tím odkazovaným světlem.
Těch 4x60W není příkon, ale 4x úsporka, označená jako "svítí jako 60W žárovka" :-)
To mi došlo, ale nemohl jsem odolat. :-)
Místnost bude mít tak 30m2.
To je hodně, ale ne vždy je potřeba nasvítit celou místnost, tam pak záleží na tom světle, jestli se třeba dá nějak směrovat.
Takže se prostě budu muset smířit s tím, že za čistě umělého osvětlení se moc točit nedá.
To byla tak nějak podstata mých příspěvků - tedy pokud se omezíme na běžné domácí zdroje. Dobrá zpráva ale je, že se to dá dost výrazně zlepšit i za celkem snesitelnou cenu.
Mimochodem dá se ten šum nějak efektivně odstranit nějakým filtrem na už natočeném materiálu?
Nějaké nástroje na to určitě budou, ale nic konkrétního vám neporadím, o zpracování videa se zajímám spíš okrajově. A navíc to IMHO bude stejné jako u fotografie: i se sebelepším odšumovacím filtrem tam pořád bude znatelně horší kresba. Snahy o kompenzaci nedostatku světla nebo mizerné optiky sofistikovaným software zatím moc ovoce nepřinesly (chce se mi dodat "naštěstí").
nad akváriem mám 8x40W (skutecnych) a s ocima skutecne problem nemamJenže je rozíl mezi tím, když je výkon rozpostžený po celé metrové délce zářivky, a tím, když je všechno koncentrované v několika centimetrech, navíc o dost tenči trubice. Jinak řečeno, vyzařování z jednotky plochy je u klasické zářivky mnohem menší než u té úsporné.