Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
tohle linux neumiMas pravdu, linux neni cileny na bachare napravnych zarizeni. A ktery OS to umi?
takze rikas ze dite koukajici na pecko je u tebe normalni?Normální mi přijde s dětma mluvit, poučit je, vést k zodpovědnosti. Ta aplí zlatá klec ti stejně nepomůže, budou koukat na péčko u spolužáka na nějaký chinadroidu s pěti viry...
před padesáti lety tady žádné (místní) pánské časopisy nebyly. Jenom paš pár kousků plejboje ze západu. Jediný co bylo tak několikrát okopírovaný amaterský fotky bobrů.No tak pak by pritom mohlo stacit (tvl to je obrat): Fabianovic dvojčata se posadí do poslední lavice napravo od dveří ve směru ze třídy, když je učitel Hnízdo pozve dovnitř.
Jako fakt nejsem pamětník tý dobyTak hlavne ze mas silny nazory na to co bylo a nebylo :)
To vis ze tistena erotika byla. Odkud se asi tak vzaly fotky a plakaty v uplne vsech panskych satnach, kalendare na dilnach a tak, co myslis?To mi připomíná Šimka a Grossmana. Od té doby jsem dělal mistra. Do práce jsem jezdil vlastním autem, kávu si vařil sám. Na zdi jsem měl obraz Husáka a Lollobrigidy. Řekli mi, abych tu kurvu sundal. Sundal jsem Husáka a od té doby jsem pracoval ve výkopu.
neumí přeplavat Středozemní moře na vyfouknuté pneumaticeSmankote! Muzu poprosit, co je tohle za (ale trebas mozna na 1-2 roky) dezinfo? Po tomhle se pidit by bylo jak hledat cestneho spickoveho politika.
Název Linux původně označoval jen samotné jádro, ale velmi brzy byl název zevšeobecněn a vztažen na celý systém, který se skládá z jádra operačního systému, knihoven, pomocných nástrojů a dalšího aplikačního software a je souhrnně označován jako linuxová distribuce.Holt jak jsi pozadu, tak ti asi nějaké věci unikají
Tyhle linuxacke fantasie… az nekdy uvidis macNedávno jsem si na tebe vzpomněl. Po posledním upgradu pracovního Macu na macOS 15.2 mi začal blbnout bluetooth, občas se nedá zapnout, zůstane v jakémsi věčně zapínacím stavu a nedá se s tím nic udělat až do restartu. Takže teď jsem efektivně bez bluetooth, protože furt restartovat se mi opravdu nechce (to je jak Windows). Tolik k té bezporuchovosti Maců.
pak několik dní kopíroval data
dokud opět nezaplním celý diskTo se chlubíš, nebo chceš aby tě někdo politoval?
Tiskni
Sdílej: