abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    Max avatar 16.12.2025 09:00 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Ten by měl jít do pekla. Takovej leak dat, žádný šifrování atd. EU by mu měla napařit 100miliard EUR pokutu a zavřít ho na doživotí. A to ještě ani nemluvím o tom xlsx :DDD.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    16.12.2025 09:24 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Docela by mě zajímal "cat voda2vino.sh". :D
    JiK avatar 16.12.2025 16:37 JiK | skóre: 13 | blog: Jirkoviny | Virginia
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    copak tohle, ale hrichy v excelu? To je nema v csv jako kazda normalni entita? pouziva b-h microsoft office? A M365 copilot?
    16.12.2025 16:57 RealJ | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Buh nema cas se srat s nejakym csv, excel, data hezky prolinkovane s MSSQL databazi... samozrejme vse v cloudu, Buh je in...
    16.12.2025 21:42 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    … ass?
    Jendа avatar 21.12.2025 17:00 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Jak dlouho se ještě bude říkat pevnolátkovým úložným zařízením disky, když tam není nic kulatého?
    xxxs avatar 21.12.2025 21:20 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    dnes je slnovrat, hadam vestenie pojde lepsie ako v ine dni. a gula hovori, ze ak ikonka save dialogu drzi tradiciu, nazov zaznamoveho zariadenia bude na tom podobne.
    22.12.2025 02:52 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Technická - jakou jinou ikonu save by sis místo té tradiční dovedl představit? Mě napadají asi tři možnosti, ale jedna je horší než druhá

    Například - zavřená/otevřená truhla (krabice/kufr/skříň) - a to patří spíš mezi ty chytřejší nápady. Fakt nechtěj abych popsal ty horší…
    Glee avatar 22.12.2025 03:19 Glee | blog: Gleekoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Technická - jakou jinou ikonu save by sis místo té tradiční dovedl představit?

    Tak nase decka a skoro jiste jeste minimalne nektera z jejich decek budou vedet, co je disketa, ale drive se to klidne muze prehoupnout na neco jako mozek se zelenou fajfkou, nebo tak neco.

    No a k tem diskum... casto slycham uz storage/uloziste a crystal ball nemam, presto je klidne mozne, ze ten termin disky zmizi drive nez diskety. Asi bude zalezet na dalsi technologicky revoluci, kze trebas jak to pojmenuje a ostitkuje AI. :-D
    Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
    diffie avatar 22.12.2025 04:19 diffie | skóre: 1 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    V nějaké sadě ikon (Adwaita? starší Adwaita? Tango? nevím) vídám ikonku disku v perspektivě se zelenou šipkou dolů. Taky občas něco podobného v jednobarevném provedení – vanička se šipkou dolů, zhruba takto:
     ↓
    └─┘
    Google (Material Design Icons/Symbols/?) tomu tuším říkal download, ale vídám to i jako obecnou ikonku pro uložení.
    🏳️‍🌈 • 🏳️‍⚧️ • UwU
    22.12.2025 10:04 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Sipka dolu do nejakeho objektu je "stahovani".
    xxxs avatar 22.12.2025 05:24 xxxs | skóre: 25 | blog: vetvicky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    dzizis sejvs.
    22.12.2025 21:58 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Tak třeba já bych věděl, jakou dát ikonu místo koše a vysypání koše, protože kdo dnes zná koš, že, ale potřeba bude věčná... :-)
    Glee avatar 23.12.2025 04:08 Glee | blog: Gleekoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Tak třeba já bych věděl, jakou dát ikonu místo koše a vysypání koše, protože kdo dnes zná koš, že, ale potřeba bude věčná... :-)

    Ty snad bydlis v Rime? :-D
    Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
    22.12.2025 10:08 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Indikacni LEDky a kondy byvaji kulate.

    Ikdyz je to jenom jedno pismenko, a zkratka dokonce muze zustat stejna - Solid State Desk.
    22.12.2025 22:44 +1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    SSD Solid State Drive, jen hloupi cesi ctou Solid State Disc
    Jendа avatar 22.12.2025 23:13 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    V komixu je napsáno disk.
    23.12.2025 00:04 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    To teda není... Je tam SSD Disk - tedy Solid State Drive Disk
    Glee avatar 23.12.2025 04:16 Glee | blog: Gleekoviny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    To teda není... Je tam SSD Disk - tedy Solid State Drive Disk

    Tys nikdy nehral "Kdo hodi nejdal starej SSD"? Bez rotace nic nikam poradne nedoleti. :-D
    Nord Stream, 1997 / UA & GE will be NATO, Bucharest, 2008 / Donroe compression of EU into federalization has begun, 2025
    23.12.2025 14:59 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    To teda není... Je tam SSD Disk - tedy Solid State Drive Disk
    Jo jo, a používaný výraz v elektronice LED dioda je vlastně Light Emitting Diode dioda... :-)
    23.12.2025 00:08 sw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie
    Tak bude Turek ministrem nebo Bábiš skape?
    23.12.2025 13:38 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: KOMIX - Polovodičová relikvie

    Tak pokud ti to nedošlo, Babiš si mne ruce, protože tím kdo zabanoval Turka není on, ale Pavel.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.