Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
sudo apt-get install tasksel
sudo tasksel
Vybereme potrebne a potvrdime. Dale postupujeme podle instalatoru (napr. heslo do MySQL atd.)
Nainstalujeme potrebne balicky.
sudo apt-get install libapache2-mod-passenger libmysqlclient-dev -y imagemagick libmagickcore-dev libmagickwand-dev
Restartujeme apache
sudo /etc/init.d/apache2 restart
Stahnout z http://rubyforge.org/frs/?group_id=1850 redmine a rozbalit ho napr. do slozky /opt/redmine
Vytvorit virtualni web server a jako document root zvolit /opt/redmine/public
Vytvorime prazdnou databazi pod uzivatelem redmine a nastavime heslo. Toto muzeme provest napr. v PHPMyadminovi.
V /opt/redmine/config vytvorime prazdny soubor database.yml a vlozime do nej pozadovane udaje na pripojeni k databazi. Viz. database.yml.example ve stejnem adresari (hned prvni pripad).
Pak v terminalu provedeme instalační proceduru:
cd /opt/redmine
sudo gem install bundler
bundle install --without postgresql sqlite
rake generate_secret_token
RAILS_ENV=production rake db:setup
2.Instance
Vytvoříme adresář /opt/redmine2 a nakopirujeme soubory aplikace.
Vytvorime novy virtualhost napr. redmine2
Vytvorime novou databazi napr. redmine2 s uzivatelem redmine2, nastavime heslo a vsechna opravneni.
V /opt/redmine2/config vytvorime prazdny soubor database.yml a vlozime do nej pozadovane udaje na pripojeni k databazi. Viz. database.yml.example ve stejnem adresari (hned prvni pripad).
cd /opt/redmine2
sudo gem install bundler
bundle install -without postgresql sqlite
rake generate_secret_token
RAILS_ENV=production rake db:setup
A takhle muzeme pokracovat dle libosti. Upozornuji jen na nastaveni prav. Navod popisuje s nastavenymi pravy 775 rekurzivne na dany adresar. Prava nezapomente pozdeji upravit.
Děkuji uživateli "retroslava" za jeho trpělivost a ochotu mi pomoci.
Tiskni
Sdílej:
Neviem, či je passenger práve najlepší spôsob. V poslednej dobe stále viac preferujem thin.
Ako webserver používam nginx. U databázy som musel použiť postgresql, lebo MySQL je hrozne pomalé peklo. Celkom sranda bola migrácia z MySQL na postgres, odporúčam radšej rovno začať používať postgres, človek si tak aspoň ušetrí pol hodiny googlenia