Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Hlavní výhodou mojeID je možnost přihlašovat se s ním k tisícům služeb, například do e-shopů, knihoven, k online službám státní správy a samosprávy a dalším institucím.Mozna by bylo dobre procist si zbytek te stranky:
Nabízí bezkonkurenčně nejvíce partnerských služeb. S eObčankou, NIA ID, bankovní identitou ani s jinými prostředky se nemůžete přihlašovat buď k žádným komerčním službám, nebo k výrazně menšímu počtu než s mojeID. S bankovní identitou se nelze přihlásit například ani do většiny ePortálů zdravotních pojišťoven.
datovka a jine rychle pribyvajici vyhody...datovku mam, a jine vyhody?Treba to, ze z pouziti datovky nebo bankovni identity ti nevznikaji dalsi pravni povinnosti, jako nutnost podavat danove priznani elektronicky.
z pouziti datovky .... ti nevznikaji dalsi pravni povinnosti, jako nutnost podavat danove priznani elektronickyJste si tím jist, já mám právě za to že držitelé datových schránek (osobně ji nevlastním) jsou povinni podávat daňové přiznání elektronicky?
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, v platném znění, ve svém ustanovení § 72 odst. 4, kterým se komunikace s finančními úřady řídí, spojil s vlastnictvím zpřístupněné datové schránky v určitých případech (např. podání daňových přiznání ) povinnost elektronické komunikace (nikoliv ovšem výhradně datovou schránkou) se správci daně.Zdroj https://www.datoveschranky.info/o-datovych-schrankach/moznosti-vyuziti-datove-schranky/danove-priznani
... technické řešení umožňující komerčním subjektům i bez Vašeho vědomí ....Beru to tak, že svou poslední odpovědí měníte tu původní na ano.
... takže si lze naprosto triviálně ověřit, kdy došlo k přihlášení do portálu občana ...To je samozřejmě až ex-post krok, který nezabrání případnému předchozímu zneužití. V případě úspěšného únosu existujícího přípojení by patrně nefungovalo ani to (pokud je audit pouze na úrovni přihlášení). Řešení, které by na jedné straně mělo občana a na druhé přímo systémy státu (bez middle-menů) by výše popsané teoretické zneužití třetí stranou patrně neumožňovalo.
Jak jeden komentář sdělil: "to, co funguje spolehlivě, je zasílání pokut přes datovku ohledně parkování a rychlosti".Pročpak asi...
Tiskni
Sdílej: