Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ne, opravdu to s Linuxem tentokrát nesouvisí.
Ledaže na jedné helmě lze nalézt samolepku s Tuxem.
Prostě neodolám a pro toho, koho zajímá, co je možné bez pomoci zraku dělat, sem vkládám své povídání o jednom trochu praštěném lezení, které jsme podnikli a kde jsem vyzvěděl, jak se leze, když nejde opravdu nic vidět (my přeci jen viděli).
Druhé (fotky) je ze standardní činnosti Tyfloturistického oddílu. Lezení s jedním slabozrakým a třemi nevidomými, z nich dva opravdu maličcí. A… třeba i příspěvek k nedávno probíranému řešení romské otázky. :)
Proč to sem dávám, krom PR? Rychle nějakou výmluvu… Třeba je z toho vidět, že když se chce, většinou to jde.
Tiskni
Sdílej:
Vlastně abych se vytahoval. Tady je viditelná část naší činnosti, jak jde rok. Tohle jde organizovat ve čtyřech (dobrovolníci -- ve volném čase), s tlupou cca dvaceti dalších vedoucích a za malé peníze.
Takových je samozřejmě víc a často asi lepší, nežli my.
Pro mne je to taková reakce na pocit, který tady také často někdo má, že svět jde do /dev/null .
P.S. "Za králem Ubuntu" také s Linuxem nesouvisí. To slovo se jen hodilo a přišlo mi to jak vcelku dobrej vtip. :)
A co teprve když nahodí a nebo má tvrdej fous statiky
Horší chybu mám ale tadu v kometu -- dementu. Tedy oprava: Tlupa, smečka se nedělí na čtyři s monopolem na práci a zbytek. Pracují všichni. Na konečném výsledku mají zásluhu úplně všichni, včetně nepřítomných příznivců.
I když s funkcí rostou nároky. Tak jako všude... ehmmm.
Nééé. Ještě bych zpychl. Ono nás to baví.
Ono je to s občanskou společností dneska těžký. Pokud se rozhodnete opravdu dělat něco... třeba s romskou otázkou (když to padlo), tedy s cikány, třeba zjistíte, že dobrý je brát "čávata" na výlety, učit je. Na to založíte malý spolek budete potřebovat pár korun, nic moc, vlastně drobný. Ale EU vám klidně zaplatí konferenci na Malorce o problematice menšin za několik milionu, nebo studii, ale tohle ne. Soukromý sponzor by zase dal milion na prvního róma na Everestu.
Nebo můžete dělat (jako politik) ta stěhování. Tv si přijde na své, plačící děti na jedné, okradení a zhnusení obyvatelé na druhé straně (tv nemám, ale jako bych to viděl). To se také prodá.
Přitom v malým jde udělat hodně a když se to složí dohromady. Ostatně Linux tak funguje. Jó, občanská společnost... :)
BTW Já to co dělám, dělám proto, že z toho mám radost. A kdo by se nechtěl radovat.
... že dobrý je brát "čávata" na výlety, učit je. Na to založíte malý spolek budete potřebovat pár korun, nic moc, vlastně drobný. Ale EU vám klidně zaplatí konferenci na Malorce o problematice menšin za několik milionu, nebo studii, ale tohle ne.Neni v tom pripade v EU neco shnileho? Proc ji nezmenime, vzdyt EU jsme my, a jsou to nase penize, co se rozdeluji....