Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tiskni
Sdílej:
Má ich každý portál ktorý sa motá okolo slobodného softvéruto znamena i tady? Muzes prozradit kterou skupinu tady mas na mysli?
začítečník, který třeba něco tvoří a má spoustu energie a motivace přijde na fora a tam banda honimíru - Béďa, Mustafa a další napíše OMG, WTF přečti si manuál a spoustu podobnejch chytráckejch plácání - samy doma třískaj frantíkem o futra+1 přesný!
samy doma třískaj frantíkem o futrajj, asi jde o nějaký dominy, či co...
Jde o to, že začítečník, který třeba něco tvoří a má spoustu energie a motivace přijde na fora a tam banda honimíru - Béďa, Mustafa a další napíše OMG, WTF přečti si manuál a spoustu podobnejch chytráckejch plácání
Rád pomohu. Napadá mě např. namluvení manuálových stránek jako audiobook (samosebou v češtině, ať ostatní nemusejí ztrácet čas angličtinou...) a nebo 24/7 podpora na telefonu pro dyslektiky, kteří neumí používat internetový vyhledávač.
Zkratka uzavřené skupina
Jestli chceš uzavřenou skupinu, tak si jí založ a nikomu o ní neříkej
Něco takového jsem čekal.Skutečně? Takže sis přišel jen zatrollit?
Taková skupina už existuje – jmenuje se OpenAlt a vznikla ze skupin LinuxAlt, Linux v Brně a Openmobility. Má trochu širší záběr (obecně i obecně otevřené technologie a svobodný hardware). Scházíme se pravidelně každý měsíc v Praze a Brně.
Dále tu jsou skupiny lidí kolem jednotlivých distribucí (Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE, Arch, Gentoo…).
Nechci ti kazit radost nebo odrazovat od iniciativy, ale nebylo by lepší se k někomu připojit?
V Praze už dlouho řešíme, jaké dělat jiné akce, přednášky, místo pouhého chození do hospody. O jaká témata by byl nejvíc zájem?
ale treba nechteji jen chodit do hospody a poslouchat prednasky lidi od RHPodepiš pracovní smlouvu s RH a přestaneš být člověkem.
Eliminace by probíhala na základě dohody.To je velice zajímavé. Či spíše, je zajímavé, jak si to představujete (vy všichni v té komunitě). Máte pro to nějaké konkrétní mechanismy? A jak zajistíte, že to co kritizujete tady, nebudou elity vaší komunity dělat právě v rámci této komunity. On se tam totiž dříve či později objeví nějaký nový Jan a osočí vás přesně z toho samého. A nebude to dělat ze zlého úmyslu (podobně jako to neděláte vy). Jen bude mít trochu jiný pohled na věc...