Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Delta file měl asi 125GiB a aplikování změn v offline režimu trvalo 4 hodiny.Z komentářů jsem pochopil, že ten VM má 1.4TB. Jak dlouho ta záloha běžela, že to mělo 125GB? U nás používáme Veeam, ten umí CBT, záloha 600GB VM je hotová v řádově v minutách, snapshot se maže max pár desítek sekund. I kdyby to byla fullka, tak 125GB změn na poštovním serveru za pár hodin, to je teda hukot.
Behěm restartu jsem viděl hlášku, že se maže snapshot VM s Exchange. U souborů s VM jsem pak viděl delta file a v logách, že se jej nepodařilo consolidovat (což udělal ten restart VM - při mazání snapshotu se nesmí VM vypnout, což restart udělal).Tohle info, že se během odstraňování snapu nesmí vypnout / restartovat VM, máš odkud? Během odstraňování snapu je vm plně funkční i pro zápis, nevidím tedy žádný důvod, proč by se ten stroj neměl vypnout. Jinak po update verze VM HW na 10 jsme zaznamenali problém, že během zapracování snapshotu (což se děje několikrát denně po backupu) se stroj na poměrně dlouhou dobu, až minutu, pauzne. Nevim proč, VM 9 to nedělá, při live migraci storage to taky nedělá, možná další buga ve veeamu.
Jop, nenašel jsem tam jak připojit iso jinak, než přes datastore. Win klient umožňuje připojit lokální iso.Tusim ze to funguje, jen kdyz mas otevrenou konzoli na virtualku a mas "VMware Client Integration Plugin"..
Mno, ale stejně je to jedno, protože nic jiného by u nás stejně neprošlo. Je to asi stejný případ jako u Herona.Nevím, zda je to stejný případ. U nás se jistý člověk ve vedení kdysi zhlédnul v komerčních řešeních (do té doby bylo vše OSS), nějak si to dokázal prosadit u nejvyššího a od jisté doby některé systémy máme na komerčním softu (přes hlasité protesty ostatních v týmu). Po čase se ukázalo, že to bylo velmi špatné a velmi drahé rozhodnutí, jenže háček se už zasekl a teď se z toho bude velmi složitě manévrovat ven. Nevím, zda to u vás bylo také tak. V každém případě, já dál jedu čistě OSS, problémy, které tam někdo zavlekl se mě naštěstí týkají jen okrajově. Mimochodem, teď se tam opět vetřeli nějací obchodní zástupci se "storage" systémy. No klasika, to co jsem měl před 10 lety zadara, tak dnes nabízejí za hezkých pár zlaťáků. Tak jim pokaždé pěkně poděkujeme a alespoň vím, že jdu správnou cestou.
zvolil jsem ze začátku špatně a použil raw / LVM.Co je na tom špatně?
Co ti raw, resp LVM přinese? Absolutně nic, nemá to jedinou výhodu :-/.No, pro začátek to funguje, já jsem skromnej
qcow2 umí snapshoty díky copy on writeLVM je umí taky. I když kdysi dávno jsem slyšel něco, že je tam docela propad ve výkonu - možná to někdo opravil, to nevim.
S qcow2 můžeš bez problémů konvertovat mezi různými druhy img, je tedy i rychlejší portovat VM z jiného formátu do qcow2, než do LVM.Což to je pravda, to dělám každý den dvakrát a trvá to strašně dlouho.
Výkon qcow2 vs raw je ve spoustě věcí shodný (a qcow3 na tom bude ještě líp)Což znamená, že ve spoustě věcí shodný není - a rychlejší než s raw přístupem na blokové zařízení asi nebude. A to ještě za předpokladu, že použijete něco, kde vám nepřibude režie filesystému, na který ten image uložíte.
A jak použiješ např. lvm na nějakým clusteru? Hodně blběCLVM? Jako neříkám, že je raw/LVM nějaký zázrak nebo nutně nejlepší možnost, ale zatím jsem nenarazil na to, že by mě něco nutilo používat qcow nebo dokonce litovat toho, že ho nepoužívám.
LVM je umí taky. I když kdysi dávno jsem slyšel něco, že je tam docela propad ve výkonu - možná to někdo opravil, to nevim.Na CentOS 6.5 byl furt. Podle mě je to z principu, změněné bloky to prostě do snapshotu leje sekvenčně, takže pokud na tom máš třeba žurnálovací FS, časem to pořád seekuje a I/O stojí.
opravil. Na ovirt/rhev se s tim da bezne a bezproblemu pracovatqcow2 umí snapshoty díky copy on writeLVM je umí taky. I když kdysi dávno jsem slyšel něco, že je tam docela propad ve výkonu - možná to někdo opravil, to nevim.
No vmware podporuje RAW taky. rika se tomu "Raw Device Mapping" a duvody pro pouziti jsou officialne:Výkon qcow2 vs raw je ve spoustě věcí shodný (a qcow3 na tom bude ještě líp)Což znamená, že ve spoustě věcí shodný není - a rychlejší než s raw přístupem na blokové zařízení asi nebude. A to ještě za předpokladu, že použijete něco, kde vám nepřibude režie filesystému, na který ten image uložíte.
napr rhev/ovirt to pouziva a beha to.A jak použiješ např. lvm na nějakým clusteru? Hodně blběCLVM?
No a potom se tam člověk připojí přes webové rozhraní, napíše něco do vyhledávání a čeká a čeká a čeká.Obsah mailu se v DB neukládá, ale předmět a odesílatel jo, tak budiž. Stejně bych spíš uvítal, kdyby tohle bylo bokem a soubory byly v maildiru. Vždyť by stačilo, aby to store/ nebylo uspořádané podle hashe, ale podle schránky a složek maildiru. Software jako Xapian umožňuje vytvořit inkrementální invertovaný index i nad maildirem.
Stejně tak se tam připojí emailový klient na počítači (nebo ještě hůř, na telefonu) a pořád se ověřuje a porovnává zda tam nejsou nějaké změnyPočkat, jak vlastně funguje IMAP?
Tiskni
Sdílej: