V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
FotovoltaikaUž si umí poradit s výkyvy aniž by museli nouzově pálit dinosaury nebo kupovat elektřinu v zahraničí?
a biomasaJakou plochu bys potřeboval a kolik ostatních věcí (hnojiva, úrodná půda a tak) spotřebuješ?
se kterým se nedá nic dělat, než to zabetonovatGood point. Tak co to prostě zabetonovat, ideálně někde hodně daleko a hluboko?
rentgeny, ctNo offense, ale doporučuji si před pokračováním v diskuzi přečíst něco o základních vlastnostech ionizujícího záření.
A to skladování přebytečné energie si představuješ jak, miliony tun baterií? By mě zajímaly náklady na recyklaci.To je relativně neefektivně řešitelné, pokud bude vůle. Kromě přečerpávaček se dají stavět podzemní elektrárny na stlačený vzduch, roztáčet setrvačníky (to se fakt reálně používá), rozjíždět vlaky a tak podobně.
Vítr je jasný, ten není a kde je, tam je CHKO apod.Ale on vítr je. A to skoro všude. Doporučuju mrknout na sondážní měření akorát jak na sviňu ho není moc u země ale ve větších výškách (ba co víc, od určitých výšek jsou proudy které nikdy neutávají a je v nich ukryto neskutečné množství energie).
Řekni mi, co kdy kde většího bylo postaveno v termínu za prvopočátečnou plánovounou investici :)Což ale není pro jaderné elektrárny omluva – prostě to znamená, že kdybychom se teď rozhodli pro dostavbu jaderné elektrárny, nevíme kdy a zda vůbec bude hotova a kolik to bude stát. To je dost zásadní nevýhoda.
Jinak vyjmenoval si to, co svým výkonem nedokáže JE ani Tepelky nahradit. Takže řešení žádné, resp. jako řešení jsi uvedl výkup od sousedů a snižování spotřeby.Snižování spotřeby je součástí řešení. Nové zdroje podle mne v horizontu životnosti tepelných elektráren (včetně jaderných) dokážou jejich produkci nahradit. A teď je nahrazovat nepotřebujeme, protože ty tepelné elektrárny stojí a elektřinu vyrábí. Nákup v zahraničí nevidím jako nutnost, spíš si myslím, že to bude ekonomicky výhodné.
Navyšování se postupně blíží, protože dochází k postupné automatizaci a rozvoji všeho možného, což přináší další požadavky na zdroje.Myslím, že období, kdy automatizace a rozvoj všeho možného znamenal větší požadavky na zdroje, už máme za sebou – už se ukázalo, že zdroje nejsou nekonečné. Dneska podle mne automatizace a rozvoj všeho možného znamená naopak využívat zdroje efektivněji.
Dalším důvodem je postupné navyšování elektromobilů, jejichž zastoupení postupně stoupá.To je pravda, ovšem je otázka, zda elektromobily budou poháněné elektřinou z elektráren a ne třeba z vodíku. S bateriemi do aut to pořád není nijak slavné. Ale i kdyby, elektromobily nabíjené ze sítě a jaderné elektrárny vůbec nejdou dohromady, protože elektromobily si naopak výborně rozumí s chytrou sítí a s řízením spotřeby.
To je pravda, ovšem je otázka, zda elektromobily budou poháněné elektřinou z elektráren a ne třeba z vodíku.
A jak získáme vodík? Uvědomte si, že vodík není zdroj energie, ale nosič. Nejdřív musíme vodík nějak vyrobit (z ropy, zemního plynu nebo elektrolýzou) a teprve potom tu energii uloženou do vodíku můžeme zase použít. Ono to vypadá, že vodík je možná nejhorší možné řešení.
Ale i kdyby, elektromobily nabíjené ze sítě a jaderné elektrárny vůbec nejdou dohromady, protože elektromobily si naopak výborně rozumí s chytrou sítí a s řízením spotřeby.
Tím se myslí, že přijedu domů, zapojím auto do zásuvky a pár dní si počkám, než v Německu začne foukat vítr a v síti bude přebytek elektřiny?
Uvědomte si, že vodík není zdroj energie, ale nosič.A nosič je zdrojem energie. Vodík lze snadno získávat elektrolýzou vody (jako bonus ještě společně s kyslíkem) ale co je nejnebezpečnější je jeho uskladnění. Velká množství vodíku by šlo třeba pumpovat do podzemních zásobníků, jenže pokud není plyn zkapalněný je to tak nebezpečné že si to nikdo nešábne. Proto taky nejsem pro provoz vodíkových vozidel na pozemních komunikacích. Při nehodě to může mít velmi fatální následky.
Vodík lze snadno získávat elektrolýzou vody
Nosič je zásobárna energie. Pro elektrolýzu potřebujeme nejdřív energii vyrobit a teprve potom tuto vyrobenou energii uložíme do vodíku. Rozhodně tedy nezískáváme energii z vodíku a rozhodně to není snadné, protože výroba elektřiny není snadná. Navíc tyto procesy (výroba elektřiny z něčeho, konverze elektřiny na vodík, konverze vodíku zpět na elektřinu nebo jinou formu energie) zdaleka nejsou bezeztrátové a v každém kroku se část energie ztratí.
ale co je nejnebezpečnější je jeho uskladnění.
A to je další "bonus" této technologie.
Navíc tyto procesy (výroba elektřiny z něčeho, konverze elektřiny na vodík, konverze vodíku zpět na elektřinu nebo jinou formu energie) zdaleka nejsou bezeztrátové a v každém kroku se část energie ztratí.Efektivita elektrolýzy je 50-70% podle konkrétní metody. Palivové články jsou na tom potom kolem 70%, podle typu.
A jak získáme vodík? Uvědomte si, že vodík není zdroj energie, ale nosič. Nejdřív musíme vodík nějak vyrobit (z ropy, zemního plynu nebo elektrolýzou) a teprve potom tu energii uloženou do vodíku můžeme zase použít. Ono to vypadá, že vodík je možná nejhorší možné řešení.Před nějakými patnácti, možná ještě deseti lety to vypadalo, že baterie nejsou řešením, ale bude to právě vodík. Dnes to zase vypadá, že si spíš poradíme s těmi bateriemi, zvlášť když se hodí i pro jiné věci, než pro automobily. Takže bych tolik nepředjímal, že za dvacet let budeme pro dodávání energie do aut potřebovat zrovna elektrárny.
Tím se myslí, že přijedu domů, zapojím auto do zásuvky a pár dní si počkám, než v Německu začne foukat vítr a v síti bude přebytek elektřiny?Máte pravdu, daleko lepší bude pár dní si počkat, než naběhne Temelín. Aneb když už chcete argumentovat ve prospěch jaderných elektráren, nevybírejte si nesmyslný parametr „studený start“, ve kterém jsou navíc jaderné elektrárny s přehledem nejhorší. Já jsem psal o chytré síti a řízení spotřeby. Což například znamená, že když vím, že elektromobily mají být nabité za 10 hodin a nabíjí se 3 hodiny, můžu si zvolit, že je budu nabíjet po třetinách a budu mít stabilní odběr příštích deset hodin, místo abych řešil tříhodinovou špičku a pak prudký propad. A nebo si naopak vyberu, že nechám běžet déle nějaký nákladnější zdroj, který jsem musel nastartovat kvůli nedostatku levnějších zdrojů, tak z něj alespoň nabiju všechny elektromobily najednou a po třech hodinách zdroj odstavím. Zkrátka nabíjení baterie je jeden z nejvariabilnějších odběrů.
Já jsem psal o chytré síti a řízení spotřeby. Což například znamená, že když vím, že elektromobily mají být nabité za 10 hodin a nabíjí se 3 hodiny, můžu si zvolit, že je budu nabíjet po třetinách a budu mít stabilní odběr příštích deset hodin, místo abych řešil tříhodinovou špičku a pak prudký propad. A nebo si naopak vyberu, že nechám běžet déle nějaký nákladnější zdroj, který jsem musel nastartovat kvůli nedostatku levnějších zdrojů, tak z něj alespoň nabiju všechny elektromobily najednou a po třech hodinách zdroj odstavím. Zkrátka nabíjení baterie je jeden z nejvariabilnějších odběrů.
Zní to hezky. Jenže už jsem pár takových pěkných vizí slyšel a v praxi to vždycky nějak nevyšlo. Například - budeme jezdit na biopaliva, zbavíme se závislosti na ropě, podpoříme české zemědělce a zachráníme svět před globálním oteplováním. Místo špinavých a nebezpečných jaderných a uhelných elektráren začneme vyrábět elektřinu z větru a slunce. Je to čisté, bezpečné a nevyčerpatelné. Auta na vodík, která místo špíny budou vypouštět jen vodní páru atd.
Například – budeme mít levnou elektřinu z jaderných elektráren…A nemáme už nyní levnou elektřinu z jaderných elektráren? Tak jaká vize?
že mnoho nákladů na jaderné elektrárny platíme „bokem“, ne přímo v ceně elektřiny.To platí i pro jiné zdroje; bavíme se o současných zdrojích, ne o budoucích zdrojích, takže tvůj argument s UK je naprosto mimo, a navíc lze použít protiargument z Finska.
Například – budeme mít levnou elektřinu z jaderných elektráren…
Jo, to bylo taky pěkné šméčko.
Mimochodem, ta vize, že začneme vyrábět elektřinu z větru a slunce, ta vychází.
Jen "trochu" jinak. Z větru a slunce vyrábíme pár procent spotřeby, stojí nás to miliardy na dotacích, které deformují trh, a bez jádra a uhlí se stejně neobejdeme. Obávám se, že tak to dopadne i s chytrými sítěmi. Člověk přijede večer domů, zapojí auto do zásuvky a spokojeně jde spát. Ráno přijde k autu a na terminálu chytré sítě si přečte oznámení, že v noci nebylo dost elektřiny, takže se auto nedobilo. Možná zítra. Ale zároveň se tím otevírá příležitost pro nasazení inovativní technologie, kterou známe z blockchainu. Na začátku dobíjení si uživatel určí transakční poplatek, jehož výše ovlivní prioritu nabíjení. Chceš jet zítra ráno do práce autem? Přitlač na poplatku. Nebo si počkej, až bude dostatečně foukat.
Z větru a slunce vyrábíme pár procent spotřebyV Německu vyrábějí větrné elektrárny průměrně 17 % spotřeby – to je více, než jaký podíl má na české výrobě Temelín.
stojí nás to miliardy na dotacích, které deformují trhDotace do OZE jsou alespoň přiznané, na rozdíl od mnoha různých podpor pro tepelné nebo jaderné elektrárny, které jsou schované v něčem jiném.
bez jádra a uhlí se stejně neobejdemeAno, zatím. No a co? Speciálně o uhlí platí, že je dobrá každá ušetřená tuna, která neproletí komínem. U jaderných elektráren ušetříme spoustu peněz s každým blokem, který se nepostaví.
Ráno přijde k autu a na terminálu chytré sítě si přečte oznámení, že v noci nebylo dost elektřiny, takže se auto nedobilo. Možná zítra.To je zajímavé, jak se spousta lidí chlubí, že kdyby chytrou síť navrhovali oni, bude úplně blbá. Ten váš argument je asi stejně chytrý, jako kdybyste argumentoval tím, že chirurgie je nesmysl, protože přijdete za doktorem, aby vám sešil rozseklý palec na pravé noze, a on vám místo toho uřízne levou ruku.
V Německu vyrábějí větrné elektrárny průměrně 17 % spotřeby – to je více, než jaký podíl má na české výrobě Temelín.
Jenže my nejsme Německo a nemáme tolikneobydlených oblastí, kde hodně fouká vítr.
Ano, zatím. No a co?
Uvítal bych, kdyby to někdo spočítal. Kolik jsme za posledních 10 let zaplatili na OZE dotacích a kolik jsme tím ušetřili uhlí?
To je zajímavé, jak se spousta lidí chlubí, že kdyby chytrou síť navrhovali oni, bude úplně blbá.
Sebechytřejší síť nic neudělá s tím, když poptávka převýší nabídku. Jediné řešení bude omezení poptávky a to nevyhnutelně znamená, že někdo bude omezen. Jestli to budou majitelé EV nebo někdo jiný, to je těžko říct.
Jenže my nejsme Německo a nemáme tolikneobydlených oblastí, kde hodně fouká vítr.Nemyslím si, že by elektřinu ovlivňovaly čáry nakreslené na mapě.
Sebechytřejší síť nic neudělá s tím, když poptávka převýší nabídku.Chytrá síť znamená, že můžete poptávku i nabídku řídit. Tedy máte mnohem víc možností, jak najít rovnováhu, než dnes – kdy prostě nezbývá, než se nabídkou trefovat do aktuální poptávky.
Jirsaku, vy jste vazne fenomen.Každý na to jednou musí přijít. :)
Chytrá síť znamená, že můžete poptávku i nabídku řídit. Tedy máte mnohem víc možností, jak najít rovnováhu, než dnes – kdy prostě nezbývá, než se nabídkou trefovat do aktuální poptávky.
A právě to řízení poptávky znamená, že se prostě na někoho nedostane a druhý pojede do práce na kole místo autem.
Neznamená. Nebo podle vás „řízení dopravy“ semafory na křižovatce znamená, že z jednoho směru auta vůbec neprojedou? Znamená řízení firmy to, že jedna divize firmy zkrachuje? Neznamená. „Řízení“ znamená, že dostupné zdroje nealokuju náhodně, ale podle nějakého plánu, abych je využil efektivněji.
Teoreticky máte pravdu. Stejně tak teoreticky bychom dnes měli žít ve světě, kde auta jezdí na biopaliva a elektřinu vyrábíme z OZE. Prakticky to sice je tak trochu pravda, ale zároveň pořád potřebujeme ropu, uhlí a jádro. A platíme miliardy za ekologické nesmysly.
To ovšem nijak nesouvisí s řízením.
To ne, jen upozorňuji na příklady, kdy původní vize zářivé budoucnosti nevyšly podle podle plánu. Proto mám obavy, aby to stejně nedopadlo i tady. Ono to jsou takové cool termíny (chytrá síť, energetický mix), ale v konečném důsledku musíme vyrobit dostatečné množství energie. Chytrá síť žádnou energii nevyčaruje, pouze rozděluje tu existující. Když nebude co rozdělovat, tak máme smůlu.
Už vidím, jak se mi elektromobil nedobije, protože síť mu sdělila, že je přetížená a já neodjedu do práce, protože mám zrovna noční a přes den byla zrovna odběrová špička a jak na potvoru bylo zataženo a nefoukal vítr.Spíš jde o to, že když už funguje jako baterka, tak ve špičce, zatímco stojíš v práci a elektromobil už je nabitý, může vrátit kus té energie do sítě. V noci je naopak typicky energie přebytek (proto taky existuje "noční proud"), takže se nemusíš bát, že bys ráno nevyjel. Elektromobily mají dneska dojezd cca 300-500km, přitom spousta lidí dojíždí jen nižší desítky (třeba brácha to má do práce 25km). Pokud by k tomu byla i ekonomická motivace, kde bys například dostal o trochu levnější energii za to, že tvůj elektromobil funguje jako baterie, když zrovna nefouká/nesvítí nad kusem republiky, do třeba 70% kapacity baterie, tak by se ti to po většinu doby vyplatilo a vyplatilo by se to i síti.
Spíš jde o to, že když už funguje jako baterka, tak ve špičce, zatímco stojíš v práci a elektromobil už je nabitý, může vrátit kus té energie do sítě. V noci je naopak typicky energie přebytek (proto taky existuje "noční proud"), takže se nemusíš bát, že bys ráno nevyjel
Takže problém "ráno nevyjedu do práce" bude nahrazen problémem "odpoledne neodjedu z práce".
Elektromobily mají dneska dojezd cca 300-500km
To mají možná Tesly, u běžných EV je realita velmi výrazně odlišná.
Takže problém "ráno nevyjedu do práce" bude nahrazen problémem "odpoledne neodjedu z práce".Nebo problémem "pokud mam v autě zapnutý tenhle režim, díky kterému ušetřím na elektřině, tak odpoledne neujedu z práce 500km, ale jen 250".
To mají možná Tesly, u běžných EV je realita velmi výrazně odlišná.Tak momentálně nemáme ani tu chytrou síť, takže realita je skutečně výrazně odlišná.
Ak by to malo byt dobrovolne, tak si to nezapne nikto.Kdybys četl co jsem napsal, tak bych teď nemusel psát tenhle komentář, který tě k tomu vyzývá.
Podobné názory byly dřív ohledně SSD, to se nemůže uplatnit, malá kapacita, velká cena, nebezpečí ztráty dat atd. atd. atd.A prosadily se SSD tim, ze prokazaly, ze jsou lepsi nebo se zacaly omezovat klasicke disky? Sorry, tohle neberu. Meli jsme konsky pohon, pak parni a nakonec spalovaky. Vsechny se prosadily proti predchudci tim, ze byly v necem lepsi. Cena, vykon, zivotnost, vaha, snadnost obsluhy... jenze dnes je to jine. Je tady politicike zadani, spalovaky jsou fuj, hrrr na ne, na cenu nehledte! A to je spatne! Protoze to vede jedine k problemum. Sam priznavas, ze se do vyvoje cpou prachy horem dolem a vysledek? Zatim prd. Az na to nekdo prijde (a ja doufam, ze jo), tak at prijde. Ale zatim to je akorat takovy nas pokus o "Velky skok".
„Každý rok zvyšujeme počet dobíjecích míst o 26 %, ale počet elektromobilů roste ročně o více než 100 %. Nůžky se rozevírají víc a víc,” říká Sture Portvik z vedení města. Petter Haugneland z Norské asociace elektrických vozidel dokonce nyní nedoporučuje, aby si lidé elektromobily kupovali, pokud si nevystačí s dobíjením doma - na jiné není spoleh, často vůbec není k dispozici....a to je Norsko v podminkach na spicce. Paradoxne i diky tezbe tech osklivych zkapalnench a zplynenych dinosauru. Bez nich by meli maximalne tak solene tresky...
Rád bych hned z kraje podotkl, že teslu nevlastním a je mi docela jedno jak si povede a auta jsou mi obecně dost ukradená.Heh, chceš poradit?
Tak samozrejme, muzeme si myslet, ze to je propaganda (dneska se rika kamapan a ucelofka) lidiNo, vzhledem k tomu, že je to jedna a ta samá reakce destilovaná přes různé překlady a převzetí, tak jsem skeptický. Občas prolézám z nudy reddit a kdyby to byla fakt taková tragédie (ovšem nevylučuji, že konkrétní kus byl), tak by řvalo mnohem víc lidí.
To je prave ten pruser. Vyroba se dela ve vyrobe, tam je kontrola kvality, to u prodejcu nema co delat, ten maximalne dohodi lepsi koberecky. Tohle delal treaba Skodovka na zapade a smali se ji. A mimochodem, Tesla uz pred dvema lety predprodala auta, ktera jeste nevyrobila. Spoustu aut...No, jako ano, uznávám to jako teorii, ale to je prostě jak to chodí, ne jak to musí být. Docela chápu Teslu, že když se jim posere dodavatelská pipeline, protože dodavatel prostě nedodá displej, tak radši vyexpeduje auta z dovárny bez displeje, místo aby továrnu úplně zastavila a nevyráběla vůbec. Pak tam ten displej prostě dodají zpětně, s nějakým časovým odstupem, kde je problém? Prodejce za to bude nějak kompenzován, protože jinak by se na to Tesle vysral. Co do PR to sice nepůsobí hezky, ale pro mě jako pro zákazníka se tím vůbec nic nemění.
Vubec je to zvlastni firma. Kdyby kterakoliv firma na svete mela podobne vysledky, podobne problemy, uz davno by jeji vedeni bylo minimalne na nucene dovolene a investori, pripadne jejich zmocnenci by si hledali krizoveho sefa. Tady se nic nedeje, sekera se zatina cim dal hloubeji a ... nic se nedeje.Je to první nová americká automobilka za jak dlouho? Za 100 let*? Nabízející produkt, který většina "odborníků" univerzálně hejtovala jako sračku, a stojící proti gigantickým korporacím spoléhajícím na klasický fosilní design automobilu. Proč by s ní běžný člověk neměl sympatizovat?
Obcas, aby se neco delo vytahne nejaky napad... roadster, pick-up, tahac... a stejne porad nic. Automobilovy prumysl je vrouben znackami, ktere byly v mnohem mensich srackach, nemely takovou ztratu, mely slusna auta, vyrabely vic a stejne skoncily. Tady se porad lejou prachy, odkladaji terminy, pada jeden slib za druhym... a stejne porad nic.Proč je to špatně? Lidi prostě mají rádi pozici underdoga, kterým Tesla bez pochyby je. Proti všem automobilkám přinesli něco fakt nového a kvalitativně o úroveň dál, než co nabízí všichni ostatní ne jenom v dojezdu, ale i v akceleraci a ovládání a do jisté míry i vzhledu. To že nestíhají dodávat je sice mrzuté, ale pro většinu lidí to hned neznamená, že na Teslu zavrhnou.
Samotneho by mne zajimalo, jestli za tim je jen psychologie (aureola inovativniho produktu, pocit vyjimecnosti majitelu nebo potencialnich kupcu...) nebo neco vic. Opravdu jsem na to zvedavy.Co je špatného na psychologii? To říkáš, jak kdyby psychologie byla něco podřadného, přitom směřuje vývoj celého lidstva a bez toho nadšení by lidstvo nepřistálo v minulém století na měsíci. Psychologie vyhrává válku, určuje kvalitu života jednotlivce i prodeje výrobků. Trochu mi to připomíná stížnosti na Apple "ovce" a hejt na Apple, že nabízí lidem co lidi chtějí. Lidi to Tesle tolerují, protože nabízí něco skutečně nového, co v podstatě nemá konkurenci, ale i nějakou vizi (pro ty lidi, ne nutně pro tebe) lepšího světa. Imho řešením není stěžovat si, že Tesla má nějakou vizi, ale nabídnout vlastní. Jenže většina firem jsou jen stroje na peníze, paperclip maximizéry nastavené na výrobu peněz bez ohledu na cokoliv jiného (jak moc hezky shrnul Stross), které prostě žádnou vizi, kromě toho prodat svůj výrobek vůbec nemají. *The last successful American car startup was founded 111 years ago. It's called Ford.
Pak tam ten displej prostě dodají zpětně, s nějakým časovým odstupem, kde je problém?Mno, zkuste tohle rict v nejake zavedene vyrobni firme a nemusi to byt jen auta. No tak proste jsme na konci linky propustuli kontrolou nedodelek/zmetek. Ale pripsali jsme na to fixou "Dodelat v krame"!
Nabízející produkt, který většina "odborníků" univerzálně hejtovala jako sračkuProc asi? Ze by spiknuti? Nejsi ty trochu konspiracni teoretik?
Proti všem automobilkám přinesli něco fakt nového a kvalitativně o úroveň dálJo, to uz jsem cetl? Co to konkretne ma byt? A jak se ta kvalitativni uroven projevuje?
Co je špatného na psychologii?Rozhodne nic! Jen mne fakt zajima jak to skonci.
Jenže většina firem jsou jen stroje na peníze,...Ne vetsina, vsechny, ony kvuli tomu vznikly, jen se to u nekterych nepodarilo. No a s tim Fordem je prave to o cem pisu! Nekdo dal dohromady firmu, ktera vyrabelo to, co bylo lepsi nez predchudci a byl to schopen prodat lidem a protoze za rozumne penize , tak v masivnich poctech. Nikdo nezakazoval konske povozy, nevypisoval na porizeni Lizinky dotacni programy... sorry, podobnost s Teslou veskera zadna.
Mno, zkuste tohle rict v nejake zavedene vyrobni firme a nemusi to byt jen auta. No tak proste jsme na konci linky propustuli kontrolou nedodelek/zmetek. Ale pripsali jsme na to fixou "Dodelat v krame"!Tak to je očividně otázka domluvy. A očividně s nimi Tesla nějak domluvená bude. To že to nenapadlo nikoho jiného, nebo to nikomu jinému za to nestálo mi nepřijde jako argument, že to tak nejde (ostatní to tak nedělají, tak je to špatně! je stádní argument, který mi nepřijde hodný následování).
Jo, to uz jsem cetl? Co to konkretne ma byt? A jak se ta kvalitativni uroven projevuje?Třeba to ovládání přes tablet? Prakticky bezúdržbový motor, auto s dvěma kufry? Autopilot?
No a s tim Fordem je prave to o cem pisu! Nekdo dal dohromady firmu, ktera vyrabelo to, co bylo lepsi nez predchudci a byl to schopen prodat lidem a protoze za rozumne penize , tak v masivnich poctech. Nikdo nezakazoval konske povozy, nevypisoval na porizeni Lizinky dotacni programy... sorry, podobnost s Teslou veskera zadna.To tvrdíš, jak kdyby ty koňský povozy zakazovala Tesla a dotace si asi taky vypsali sami, ne? Co je špatného na tom, že někdo využije příležitostí, které jim stát nabízí? To bys taky mohl pohejtovat ten vesmírný program, že NASA a jejich supply chain využila dotačních programů a příležitostí.
To že to nenapadlo nikoho jiného, nebo to nikomu jinému za to nestálo mi nepřijde jako argument, že to tak nejde (ostatní to tak nedělají, tak je to špatně! je stádní argument, který mi nepřijde hodný následování).Tys nikdy nepracoval ve velke vyrobni firme, ze? Ono delat takovehle skopiciny v malem jde, ale je to riziko. Ve velkem je to recept na pruser, velkoobjemove produkce JSOU a MUSI byt z principu stadni, jinak se zvrhnou v chaos.
Třeba to ovládání přes tablet? Prakticky bezúdržbový motor, auto s dvěma kufry? Autopilot?ad tablet - no, mozna to ma svuj duvod. Bohuzel si tahle zhuverilost nachazi sve nasledovniky i ve zbytku autoprumyslu. Neni to tim, ze by tobylo tak super, jako spis tim, ze to snizuje naklady. A ted prisla situace, kdy nesmis v aute vzit za jizdy do ruky telefon, ale smatlat po displeji, abys provedl rutinni cinnost, ke ktere si nikdy nepotreboval odvracet zrak od rizeni ano. ad Prakticky bezúdržbový motor - nic takoveho neexistuje... ad auto s dvěma kufry - vlastnil jsem a provozoval pred 25 lety a samotne je to mnohem, mnohem starsi... ad Autopilot - neni to vymysl Tesly, jen dali dohromady existujici prvky jako hlidani odstupu, jizdni drahy, tempomat a dalsi a dali tomu nazev, ktery neodpovida tomu, co rika. Mimochodem, na samoriditelna auta a jejich vyvoj mam taky svuj nazor
To tvrdíš, jak kdyby ty koňský povozy zakazovala Tesla...V zadnem pripade! Jen, ze srovnavat stavajici deni s pokrokem, jak to nekteri (i tady) cini nejde. Jestli to snad nebylo jasne... ja nezavrhuji elektromobily jako takove (uz dnes jsou pro nejake specificke ucely pouzitelne). Jen tvrdim, ze za stavajici technologicke situace nejsou v masovem meritku nahradou. Bud by musel prijit nejaky technologicky zlom nebo politicky tlak, ktery by potlacil IAD tak, jak ji zname, at uz jejim znedostupnenim nebo primym zakazem.
ad tablet - no, mozna to ma svuj duvod. Bohuzel si tahle zhuverilost nachazi sve nasledovniky i ve zbytku autoprumyslu. Neni to tim, ze by tobylo tak super, jako spis tim, ze to snizuje naklady. A ted prisla situace, kdy nesmis v aute vzit za jizdy do ruky telefon, ale smatlat po displeji, abys provedl rutinni cinnost, ke ktere si nikdy nepotreboval odvracet zrak od rizeni ano.Jo, osobně mám taky pochybnosti o užitečnosti, ale lidem se to obecně líbí a jsou s tím spokojení.
ad Prakticky bezúdržbový motor - nic takoveho neexistuje...Elektromotory jsou bezúdržbové docela běžně.
ad Autopilot - neni to vymysl Tesly, jen dali dohromady existujici prvky jako hlidani odstupu, jizdni drahy, tempomat a dalsi a dali tomu nazev, ktery neodpovida tomu, co rika.Jako jasně. Není to výmysl (ve smyslu vynálezu) Tesly. Ale je to jeden z prvních komerčně dostupných a prakticky fungujících autopilotů, který si Tesla mimochodem dala dohromady inhouse sama. Je tam všechno to co jsi popsal + mnoho dalšího, jako jsou další senzory (afaik i radar) a machine learning nad tím. Tvrdit, že to není nic inovativního mi přijde jako že jim zbytečně křivdíš.
Mimochodem, na samoriditelna auta a jejich vyvoj mam taky svuj nazorTo se máš. Nech mě hádat - určitě negativní. Jo, to za starých časů byla tráva zelenější a ..
Jen tvrdim, ze za stavajici technologicke situace nejsou v masovem meritku nahradou. Bud by musel prijit nejaky technologicky zlom nebo politicky tlak, ktery by potlacil IAD tak, jak ji zname, at uz jejim znedostupnenim nebo primym zakazem.No, ale tady nikdo netvrdil opak, ne? Samozřejmě, že za stávající situace náhradou nejsou. Ale to přece neznamená, že se nemůže nějak začít. Ostatně i ty koňské povozy byly kdysi majorita a auta byly neohrabané, nepraktické předražené krámy, které vyžadovaly naprosto nepředstavitelně brutálně masivní infrastrukturu v podobě silnic a dálnic a změn rozvržení celých měst a tvorby vrtů na ropu a rafinerií a gigantického supply chainu, který v Čechách vyústil v skoro čtyři tisíce veřejných benzinových stanic k roku 2015. Oproti tomu je investice do rozvoje baterií a posílení infrastruktury rozvodu elektřiny procházka růžovým sadem.
Elektromotory jsou bezúdržbové docela běžně.Ted mi napada, ze tys to myslel ve smyslu "nemusim do nich nic lit" a ja "nemuzou se pokazit", jedine tak mi to dava smysl.
Jo, to za starých časů byla tráva zelenější a ..Ne. Shodou okolnosti jsem nedavno na tohle tema vedl polemiku jinde
No, ale tady nikdo netvrdil opak, ne?Prave ze spousta lidi tvrdi, ze EM+autonomni rizeni jsou uz za dvermi. Podle mne jsou. Stejne jako prumyslove vyuzivana fuzni elektrarna. Uz tricet let za dvacet let...
auta byly neohrabané, nepraktické předražené krámy, které vyžadovaly naprosto nepředstavitelně brutálně masivní infrastrukturu v podobě silnic a dálnic a změn rozvržení celých měst a tvorby vrtů na ropu a rafinerií a gigantického supply chainu, který v Čechách vyústil v skoro čtyři tisíce veřejných benzinových stanic k roku 2015.No... prave ze ne. Kdyz uz jsme u toho Forda, jednim z klicu uspechu treba te Lizinky byla jednoduchost a schopnost zdolavat venkovske cesty. Co se te infrastruktury tyce... vzdyt jo, postav si nabijecku na elektromobily. Dostanes se k ekonomickemu propoctu navratnosti a skoncis. Proc myslis, ze dobijecky dnes buduji jen firmy jako sve PR jako CEZ, investici do sveho podnikani jako Tesla nebo pocitaji s vyuzitim pro vlastni ucely?
Oproti tomu je investice do rozvoje baterií a posílení infrastruktury rozvodu elektřiny procházka růžovým sadem.Nemuzu se zbavit dojmu, ze porad podcenujes rozsah investic pro smart grid nebo elektromobilitu...
A mimochodem, uz dnesni systemy berou nekolik kW prikonu (dalsi rana dojezdu v pripade EM).Od kdy je 500W několik kW příkonu? Source
Ted mi napada, ze tys to myslel ve smyslu "nemusim do nich nic lit" a ja "nemuzou se pokazit", jedine tak mi to dava smysl.Vskutku, bezúdržbové != nerozbitné.
Ne. Shodou okolnosti jsem nedavno na tohle tema vedl polemiku jindeA stroje nikdy nevyhrajou v šachu, chtěl jsem říct v go, .. wait a minute..Shrnuti meho nazoru je jednoduche. Kde se dnes pouziva samorizeni? V metru, pokud mam zamezen pristup lidi k souprave (stena pred kolejistem). Na nekterych zeleznicnich tratich s velmi omezenym provozem. U letadel ve forme "drz smer+vysku+rychlost" pripadne "bez na pristani podle pokynu". A slus... jakokoliv slozitejsi situace uz jsou problem. Ano. Jsou lidi, kteri zkusili predat rizeni ve slozitejsi situaci. Nekteri dopadli usmevne, jini hur. A nekterym to proslo (a o tech se nepise). Ale porad plati, ze rizeni je cinnosti "nerutinni", az "tvurci" (nekdy az moc). I ty nejlepsi samoridici systemy dneska pokud je poslete mimo detailne zmapovanou oblast, jsou na urovni retarda. Neplynule zatacky, jizda brzda plyn a podobne. Protoze lidsky mozek sice nedisponuje presnymi senzory, radary ale na jeho vypocetni vykon se zatim nemame sanci dostat. Navic i kdyz se to nezda, funguje intuice, uceni... A mimochodem, uz dnesni systemy berou nekolik kW prikonu (dalsi rana dojezdu v pripade EM). Zkratka a dobre, moc promennych.
Prave ze spousta lidi tvrdi, ze EM+autonomni rizeni jsou uz za dvermi. Podle mne jsou. Stejne jako prumyslove vyuzivana fuzni elektrarna. Uz tricet let za dvacet let...Jestli on to nebude problém v tom co pro tebe znamená "za dveřmi", obecně jsem si všiml, že používáš různé termíny dost nestandardně.
No... prave ze ne. Kdyz uz jsme u toho Forda, jednim z klicu uspechu treba te Lizinky byla jednoduchost a schopnost zdolavat venkovske cesty. Co se te infrastruktury tyce... vzdyt jo, postav si nabijecku na elektromobily. Dostanes se k ekonomickemu propoctu navratnosti a skoncis. Proc myslis, ze dobijecky dnes buduji jen firmy jako sve PR jako CEZ, investici do sveho podnikani jako Tesla nebo pocitaji s vyuzitim pro vlastni ucely?Vskutku, stavět dobíjecí stanici v době, když kolem jezdí úplné minimum elektrických aut nemá žádný smysl. Je to jako stavit si benzínku v době, kdy se benzín ještě kupoval v lékárnách a auto mělo jako kuriozitu horní procento nejbohatších. To že něco teď nedává ekonomický smysl ale neznamená, že ho to nebude dávat za 10-30 let. Samo o sobě to nedokazuje nic o budoucnosti, je to jen tvrzení o přítomnosti.
Nemuzu se zbavit dojmu, ze porad podcenujes rozsah investic pro smart grid nebo elektromobilitu...Spíš nevidím důvod, proč by mi to mělo trhat žíly. Vývoj prostě stojí peníze, no a? To není žádná novinka. Kdyby lidi měli tyhle kecy před sto lety, tak u nás není ani železnice, ani silnice, ani rozvod elektřiny.
A stroje nikdy nevyhrajou v šachu, chtěl jsem říct v go, .. wait a minute..Zakladni omyl! Tyhle hry jsou o obrovskem mnozstvi presne definovanych pohybu. Uloha jako delana pro "rychleho blbce" jak kdysi kdosi definoval pocitac. Jenze IAD je presny opak. Taky klidne jde pesec o tri dopredu a jednu doprava...
Jestli on to nebude problém v tom co pro tebe znamená "za dveřmi", obecně jsem si všiml, že používáš různé termíny dost nestandardně.Kdyz to reknu jednoduse, v te mnou zminovane diskusi se mi dostalo kategorickeho tvrzeni (od jinak duveryhodneho cloveka), ze automobilky uz to maji a ceka se na legislativu, nejpozdeji od roku 2022.
Vskutku, stavět dobíjecí stanici v době, když kolem jezdí úplné minimum elektrických aut nemá žádný smysl.Hlavne to nedava smysl, kdyz jeden stojan obslouzi pri idealnich podminkach asi tak 10-15 aut za den s par korunami marze. Spocitej si kolik stojanu by tam muselo byt, jak tlustej kabel by tam musel bejt a kolik by to stalo.
To že něco teď nedává ekonomický smysl ale neznamená, že ho to nebude dávat za 10-30 let. Samo o sobě to nedokazuje nic o budoucnosti, je to jen tvrzení o přítomnosti.Samozrejme, vzdyt sam pisu, ze kdyz nekdo prijde s necim prevratnym, smysl to davat muze. Zatim neni v dohledu nic.
Vývoj prostě stojí peníze, no a?Ja nemam na mysli vyvoj, ten je v poradku vcetne slepych ulicek a la kamen mudrcu, ja pisu o infrastrukture, vedeni, ktere by vyhovovalo prelevani velkych kvant energie z jedne strany kontnentu na druhou a zaroven umoznovalo dostat tu energii k nabijeni EM tam, kam je potreba.
Ja bych to videl tak, ze mas potrebu porovnavat jabka s hruskami, protoze se ti saha na vzpominky na mladi (vuni benzinu). Minimalne teda presne tohle sleduju u 40-50tniku, co jezdi od prvnich chvil, co mohli, na necem co prdi a smrdi . Ale rekl bych, ze je pomalu se cas se s tim zacit loucit jako s beznym jevem. At uz to bude elektrina, nebo neco jineho. Stejne jako se za nedlouho bude moct clovek rozloucit s manualnim rizenim.
Tesla je aktualne s "konkurenci" neporovnatelna, protoze, jak jsi sam rekl, konkurenci ani neni, kdyz vyrobi 5 a pul auta za rok. Tesla je vize a jak je videt, je spousta investoru, kteri jsou ochotni dobrou vizi s dobrym managementem podporit. Musk zatim dela, co muze, nedela zadne vetsi boty, tak mu do toho naskakuji dalsi - a jelikoz se uspechy Tesly chlubi i vlada, tecou do toho i dotace. Tak to ale chodi i u nas (musim rozvadet konkretni priklady?)
Ok, Musk a jeho tým něco vymyslí. A někdo další to musí realizovat, rozchodit, zkoordinovat.Btw, Musk Teslu nezaložil, ten ji koupil. Byla to nějaká garážovka a Musk do ní nalil peníze.
Ne vetsina, vsechny, ony kvuli tomu vznikly, jen se to u nekterych nepodarilo.Což je odpověď na to proč některým firmám lidi tolerují víc, než jiným.
Tyhlety "běžné EV" jsou spíš hračky pro parádu, taková osobní náhrada MHD, ale určitě ne náhrada automobilu se spalovacím motorem. Za hlavního zástupce EV bych považoval právě Teslu.
Tesla je pro běžného smrtelníka drahá. Další problém je, že ani Tesla nedokáže na EV vydělávat a její auta se prodávají pouze tam, kde jsou silně dotované. Když stát dotace utne, ustanou i prodeje. Šéf nějaké automobilky nedávno prohlásil, že by dokázali vyrobit stejné auto jako Tesla. Ale nedokážou na něm vydělat. Tesla také ne.
Šéf nějaké automobilky nedávno prohlásil, že by dokázali vyrobit stejné auto jako Tesla. Ale nedokážou na něm vydělat. Tesla také ne.Skutečně? Tak co třeba takové aktualizace firmware? A nemluvím tady nutně o parametrech řídící jednotky, ale třeba jenom o infoteinmentu, který se dneska cpe všude a který u běžných aut obsahuje několik měsíců starý prohlížeč se známými dírami (tuším, že jeden případ s převzetím řízení nad samořiditelným* autem za jízdy byl právě přes prohlížeč) Jedna z věcí, kterou Tesla má, že tyhle aktualizace se stahují samy a přes internet - narozdíl od ostatních aut, kde se to udělá při servisní prohlídce jednou za rok nebo i déle. Tohle není žádný převratný vynález, který by stál spoustu peněz a který by se bez dotací nedal provozovat. To je úplně normální distribuce software, problém, který je z technického hlediska dávno vyřešen. A přesto nevím o žádném jiném "klasickém" výrobci aut, který by něco takového dělal. Nebo kterého by vůbec napadlo, že je něco takového potřeba. Ať už chtějí nebo nechtějí, automobilky jsou nyní distributoři software a podle toho by se měly chovat. Jenže nechovají, místo toho mají mentalitu "Microsoft před 20 lety" * ani si nejsem jist, jestli to auto bylo samořiditelné - mám pocit, že to mělo "jenom" parkovacího asistenta, co umí zaparkovat sám, tj. ovládat brzdy, plyn i volant. Navržené to bylo, aby se to nedalo zapnout za jízdy, tj. při rychlosti větší než X. Když to prohákovali, tak kvůli chybám v návrhu hardware i software nejdřív přesvědčili řídící jednotku, že auto stojí, a ta jim pak povolila auto řídit a otočit volantem za jízdy ve vysoké rychlosti.
To je úplně normální distribuce software, problém, který je z technického hlediska dávno vyřešen. A přesto nevím o žádném jiném "klasickém" výrobci aut, který by něco takového dělal.Tak určitě, a software v jaderné elektrárně by se měl taky aktualizovat over-the-air, ne? Pro některé produkty (zvláště ty s vyšší hodnotou, které vyžadují pravidelnou odbornou údržbu i z jiných důvodů) je odborníkem supervisovaný proces aplikace softwareových updatů holt výhodnější... Ci / CD / DevOps se nehodí na každý use-case. Někde je prostě lepší waterfall software release model. https://www.reddit.com/r/teslamotors/comments/6w1kuh/last_update_may_have_bricked_my_car_update_tesla/
Nebo kterého by vůbec napadlo, že je něco takového potřeba. Ať už chtějí nebo nechtějí, automobilky jsou nyní distributoři software a podle toho by se měly chovat. Jenže nechovají, místo toho mají mentalitu "Microsoft před 20 lety"Až jim to bude připadat přínosné, tak hádám, že něco tak banálního dokážou implementovat za cca. 6 měsíců.
* ani si nejsem jist, jestli to auto bylo samořiditelné - mám pocit, že to mělo "jenom" parkovacího asistenta, co umí zaparkovat sám, tj. ovládat brzdy, plyn i volant. Navržené to bylo, aby se to nedalo zapnout za jízdy, tj. při rychlosti větší než X. Když to prohákovali, tak kvůli chybám v návrhu hardware i software nejdřív přesvědčili řídící jednotku, že auto stojí, a ta jim pak povolila auto řídit a otočit volantem za jízdy ve vysoké rychlosti.Tak hlavně že Tesla těmi security bugy netrpí...
Pro některé produkty (zvláště ty s vyšší hodnotou, které vyžadují pravidelnou odbornou údržbu i z jiných důvodů) je odborníkem supervisovaný proces aplikace softwareových updatů holt výhodnější...Všiml jste si, že jsem zmínil konkrétní případ, kdy je naprosto zjevné, že odborníkem supervisovaný update za rok může být dost pozdě? Ale je jasné, že vy jako odborník na enterprise, kde se na problémy kašle, dokud se z nich nestane průser, tohle vidět nebudete.
Až jim to bude připadat přínosné, tak hádám, že něco tak banálního dokážou implementovat za cca. 6 měsíců.To nebudu rozporovat. Důležité je, že to ještě neudělali, protože se stále drží mentality, že softwarovou bezpečnost řešit nemusí, protože se k tomu software dá dostat jenom přímým přístupem k autu
Tak hlavně že Tesla těmi security bugy netrpí...Jé, vy umíte Googlit. Umíte taky číst? V tom článku je popsáno, co se jim povedlo (otevřít dveře a zabrzdit) a hlavně je tam popsáno, že do pár dnů vyšla a nainstalovala se oprava těch chyb. Takže ano, Tesla security bugy trpí úplně stejně, jako ostatní výrobci. Rozdíl je v tom, že narozdíl od ostatních výrobců chyby opravuje rychle.
Všiml jste si, že jsem zmínil konkrétní případ, kdy je naprosto zjevné, že odborníkem supervisovaný update za rok může být dost pozdě? Ale je jasné, že vy jako odborník na enterprise, kde se na problémy kašle, dokud se z nich nestane průser, tohle vidět nebudete.Jsem rád že vesele ignoruješ můj link na to jak ten výborný over-the-air upgrade bricknul několika lidem auto
Jsem rád že vesele ignoruješ můj link na to jak ten výborný over-the-air upgrade bricknul několika lidem autoNeignoruju, ale vzhledem k tomu, že se totéž může stát i v tom servisu, tak to nepovažuju za tak důležité.
Skutečně? Tak co třeba takové aktualizace firmware? A nemluvím tady nutně o parametrech řídící jednotky, ale třeba jenom o infoteinmentu, který se dneska cpe všude a který u běžných aut obsahuje několik měsíců starý prohlížeč se známými dírami (tuším, že jeden případ s převzetím řízení nad samořiditelným* autem za jízdy byl právě přes prohlížeč)
Je pravda, že v tomto ohledu klasické automobilky zaostávají a výše příplatků třeba za navigaci je někdy těžko pochopitelná. Ale nic to nemění na tom, že EV jsou natolik drahá, že bez dotací jsou prakticky neprodejná. To je jádro problému, který je nutné vyřešit. Potom je možné vylepšovat firmware infoteinmentu.
Je pravda, že v tomto ohledu klasické automobilky zaostávají a výše příplatků třeba za navigaci je někdy těžko pochopitelná. Ale nic to nemění na tom, že EV jsou natolik drahá, že bez dotací jsou prakticky neprodejná. To je jádro problému, který je nutné vyřešit. Potom je možné vylepšovat firmware infoteinmentu.Android Auto. Řešení kdy infotainment dodává třetí strana dává mnohem větší smysl.
Ok a jste si jistý, že aktualizace budou ještě za rok a více k mání?Možná by sis měl nastudovat co vlastně Android Auto je; pak by si věděl, že se jedná hlavně o rozhrani mezi mobilem a automobilovým dashboardem a bude tak aktuální jako bude aktuální tvlj mobilní telefon.
Tohle moc u Androidu vidět není.Můj Android s tím teda fakt problém nemá, ale pokud někdo kupuje levné křápy tak se hold nesmí divit, že výrobce kašle na aktualizace, ono si je ty aktualizace očividně potřeba předplatit v kupní ceně...
Noo bacha na to, ani Samsung nemá aktualizace na všechno furt.Nikdo nemá aktualizace na všechno furt; můj výrobce slíbil a doručil 2 roky funkcionálních a 3 roky bezpečnostních aktualizací (celkem tedy 3 roky aktualizací; v únoru začne ten 3 rok kdy by měl doručovat pouze bezpečnostní aktualizace).
výše příplatků třeba za navigaci je někdy těžko pochopitelnáDan za blbost. Auto je po deseti letech (az na vyjimky) dobre pouzitelne. Navigace je po deseti letech muzealni zalezitost.
Ostatně že jsou jaderné elektrárny neperspektivní je vidět i z toho, že se ve světě žádná nová jaderná elektrárna nepřipravujePodle mě to stejně tak může být politický problém (iracionálně vyděšení neznalí voliči).
a nehodí se do současné a budoucí energetiky – je to jeden velký těžkopádný zdrojVelikost (~osmina spotřeby ČR) je podle mě pro průmysl OK (a kritické provozy stejně budete muset řešit jinak), a neregulovatelnost do určité míry taky tak nevadí (kvůli OZE si stejně chcete pořídit smart grid a výkyvy JE nejsou korelovány s výkyvy OZE).
Podle mě to stejně tak může být politický problém (iracionálně vyděšení neznalí voliči).V ČR jsou zase iracionálně vyděšení neznalí voliči pro jaderné elektrárny. Každopádně i kdyby na tom voliči byli jinak, ekonomiku to nezmění.
Velikost (~osmina spotřeby ČR) je podle mě pro průmysl OK (a kritické provozy stejně budete muset řešit jinak), a neregulovatelnost do určité míry taky tak nevadí (kvůli OZE si stejně chcete pořídit smart grid a výkyvy JE nejsou korelovány s výkyvy OZE).Není to pro průmysl OK, protože pak musíte mít nějakou horkou zálohu, tedy zdroj(e), které dokáží výpadek té velké elektrárny nahradit – a ty zdroje budou stát, když jaderná elektrárna poběží. Smart grid je založený právě na tom, že máte velké množství malých zdrojů, takže nečekaný výpadek jednoho zdroje snadno nahradíte něčím jiným.
Není to pro průmysl OK, protože pak musíte mít nějakou horkou zálohu, tedy zdroj(e), které dokáží výpadek té velké elektrárny nahradit – a ty zdroje budou stát, když jaderná elektrárna poběží. Smart grid je založený právě na tom, že máte velké množství malých zdrojů, takže nečekaný výpadek jednoho zdroje snadno nahradíte něčím jiným.Výpadek jaderné elektrárny (jak často k němu dochází? nezvládneme tu chvíli se zahraniční elektřinou?) mi přijde srovnatelný s tím, když se zamračí obloha.
Výpadek jaderné elektrárny mi přijde srovnatelný s tím, když se zamračí obloha.To vám opravdu jenom připadá. Oblačnost se dá docela dobře předvídat. Pokud nějaký mrak zastíní pole panelů, neztratí se tím rázem osmina produkce ČR. To je právě ta výhoda decentralizovaných malých zdrojů. (Přičemž podle mne pole FVE je v podmínkách ČR špatně, v současné podobě by FVE měly být na stavbách.)
jak často k němu dochází? nezvládneme tu chvíli se zahraniční elektřinou?Každou chvíli. ČEZ by měl zakázat ostatním diskutovat se mnou o jaderných elektrárnách, protože pokaždé, když takovou diskusi s někým vedu a někdo přijde s argumentem spolehlivosti jaderných elektráren, je některý z českých jaderných bloků neplánovaně odstaven. Při minulé diskusi byl plánovaně odstaven jeden blok Temelína, neplánovaně druhý, odstávka jednoho bloku Dukovan se protáhla kvůli problémům s dokumentací svarů a vědělo se, že druhý blok Dukovan bude mimořádně odstaven hned po té, ze stejných důvodů. Dneska je to lepší, dnes je mimořádně odstaven jenom jeden blok Dukovan.
Porovnejte si výkon jedné jaderné elektrárny s výkonem jedné větrné farmyJenže výpadky jaderných elektráren jsou navzájem docela nekorelované, zatímco počasí je.
Předpokládal jsem, že se bavíme o nahrazení řádově čtvrtiny spotřeby ČR FVE.Ne, o takové hlouposti se skutečně nebavíme.
Aha, už tu logiku asi začínám chápat - vy si koupíte dvacet solárních panelů, dáte si je na střechu vedle sebe, a budete se tvářit, že jde o 20 samostatných elektráren, jejichž výkyvy ve výkonu jsou nekorelované (protože když náhodou jeden z nich zastíní mrak, tak ostatní přece pořád fungují) a průměrný výkon tak bude pořád stejný.Ne, to tu logiku nechápete. A je vidět, že absolutně netušíte, o čem je řeč, když nejprve tvrdíte, že píšete o čtvrtině spotřeby ČR, a pak argumentujete 20 solárními panely. Pokud by spotřebu ČR pokrylo 80 solárních panelů, nebylo by co řešit.
Tak schválně, o kolik % si tak myslíš, že spadne výkon solárního panelu, když se zamračí?To ti řeknu velmi přesně. Klidně i o 98% skoro na absolutní nulu. Takový na hovno den je zrovna dneska a něco málo to vyrobí jenom když na chvilku vykoukne slunko z pozamraků. Viz graf který si můžeš srovnat s pěkným slunečným červencovým dnem.
A přečetl sis alespoň jednu zprávu vygenerovanou již odkazovaným pvestem, abys tušil, o jaké sezónní variabilitě se tak zhruba bavíme?Pokoušel jsem se ale moc tomu nerozumím. Radši ti přiložím graf výroby za celý rok ať si zase uděláš představu ty.
Fotovoltaika má dotaci asi 1,50 až 2 Kč za kWh.
Přiznám se, že těm číslům zase tolik nerozumím. Předpokládám, že nás zajímá tabulka 1.10. Nevím, co přesně kterých sloupec znamená, ale pokud sečtu výkupní cenu a zelený bonus na posledním řádku (č. 514), tak mi to vychází na 4,5 Kč za kWh. A to je ten nejlepší případ, u starších elektráren je to mnohem víc. Nebo by se to nemělo sčítat?
Doporučuji také nezapomínat že primární důvod výstavby JE nebyla levná energie, nýbrž výroba materiálu použitelného v termonukleárních zbraních.Jo, třeba v Dukovanech, kde se musí pro každé hrábnutí do aktivní zóny vypnout a otevřít reaktor, se plutonium produkuje úplně po vagónech.
Úspěch Temelína je tedy možné zopakovat jedině tak, že nový zdroj postavíme za tyto peníze a pak masivně natiskneme tolik peněz aby inflace a zdražování celou tuto výstavbu ospravedlnila. Můžeme se připravit že el.energie bude stát nejméně 10Kč/kWh aby se to vyplatilo.Podle mě by bylo příště dobré hned vytáhnout náklady na jiné zdroje energie. Že je JE drahá je smutné, ale v porovnání s ostatními možnostmi to může i nemusí tak vyniknout.
a stejně jako u JETE se ukáže, že tento zdroj vůbec nepotřebujemeJá myslím, že JETE i další jaderku potřebujeme. Ale ne kvůli exportu, ale kvůli tomu, abychom mohli zavřít ty nejhorší uhelné elektrárny. I když teď je to asi trochu jedno, když na to v okolních zemích kašlou.
Chybí vyčíslení rizik jaderné energetiky.A taky chybí vyčíslení rizik a negativních externalit (!) ostatních zdrojů, že. Takhle porovnáváš nějak (neříkám jestli málo nebo moc) dotovanou JE s nějak dotovaným uhlím (od drancování nerostných surovin přes zdravotní dopady těžby a exhalací po možné budoucí problémy způsobené uvolněným CO2) a nějak dotovanými OZE.
Mezitím některé elektrárny dosluhují a žádné lepší řešení, než to zabetonovat a po tisíce let to čas od času přebetonovat tlustší vrstvou, není.Další možnost je dovzdělat populaci, že většina toho strachu okolo je jenom strach, nebo dokonce - kacířství! - povolit stejné množství úmrtí z ozáření jako je úmrtí z uhelných elektráren a likvidaci díky tomu prostě neřešit
Další možnost je dovzdělat populaci, že většina toho strachu okolo je jenom strach, nebo dokonce - kacířství! - povolit stejné množství úmrtí z ozáření jako je úmrtí z uhelných elektráren a likvidaci díky tomu prostě neřešitNemoc z ozáření má tu nevýhodu že zabíjí moc rychle a navíc se dá velice snadno označit za viníka... ta rakovina plic přecijen zabíjí pomaleji a taky není možné 100% říct že za to může ta hnědouhelná elektrárna ve vedlejší obci; on totiž taky manžel te zemřelé kouřil, tak se to může svést na něj :D![]()
Ty slunecni a vetrne mrsky se obcas umi na chvilicku dost rozparadit.Nevím jak u slunečních elektráren, ale u větších větrných je zcela běžná dálková regulace, kde naopak prakticky okamžitě dokrývají poptávku s nájezdem v řádu minut prostým naklopením lopatek. Není nic divného, že polovina větrníků stojí, protože prostě buď je lokální část přetížená, nebo není o tolik energie momentálně zájem.
Aha, takže ne že by výkon FVE dosahoval 1 % spotřeby a za minutu 20 % a to zcela nepředvídatelně. Bylo tím myšleno pouze to, že ten výkon prakticky nejde řídit. Takže je to stejné, jako třeba u té atomové elektrárny. Co tam máte dál?
Kombinace jaderných a uhelných elektráren nám v posledních desetiletích poskytuje absolutně stabilní zásobování elektřinou. Nepamatuji, že by došlo k blackoutu kvůli nedostatečné výrobě. Dokážou OZE něco aspoň vzdáleně podobného? Ani omylem.
Na to jste přišel jak? Realita je taková, že v ČR je elektřina vyráběna v tepelných, jaderných, vodních, větrných a fotovoltaických elektrárnách, dále se používají přečerpávací elektrárny a elektřinu vyvážíme i dovážíme ze zahraničí. Pouze kombinace jaderných a uhelných elektráren na to opravdu nestačí.
Jistě, ale jaderné a uhelné elektrárny jsou naprostý základ naší produkce. Bez nich by to nešlo. Doporučuji hlavně tabulku 3.1. Plynové, vodní a přečerpávací elektrárny tvoří důležitý doplněk, zatímco solární a větrné pokrývají jen pár procent produkce. Klidně bychom se bez nich obešli, obvlášť s přihlédnutím k těm miliardovým dotacím. Opravdu se to vyplatilo?
Že bychom se bez těch ostatních zdrojů a bez napojení na zahraniční sítě obešli není pravda
Řekl jsem, že bychom se obešli bez solárů a větrníků. To je prokazatelné, před deseti a více lety tady takové zdroje nebyly a síť fungovala.
Část těch miliardových dotací nebyly dotace OZE, ale klasický český rozkrádací byznys.
Jak přesně se dotace rozkradly? Sice se tradují historky o svícení lampami na solární panely, ale nevím, jestli se v ČR něco takového stalo.
umožňuje to rychlejší modernizaci elektráren.
To právě není pravda. Pokřivený trh způsobuje, že cena silové elekřiny klesá, někdy dokonce i do záporu. Klasické zdroje se tím dostávají na hranici rentability. Budete investovat do modernizace něčeho, co si na sebe stěží vydělá? Asi ne, necháte zdroj dojít na hranici životnosti a pak ho vypnete. Jen blázen by za takové situace investoval do nových zařízení.
Zahraničí se posouvá směrem k řízení výroby i spotřeby, na dodávky způsobem „když už jsme to rozjeli, tak to teď několik měsíců (možná) pojede“ tam za dvacet let nebude nikdo zvědavý.
Abychom za dvacet let nevzpomínali na tento model jako na staré zlaté časy, kdy člověk kdykoliv stisknul knoflík, tak spotřebič fungoval. Zatímco v budoucnosti mu chytrá síť napíše, že zrovna není dost zdrojů, takže dnes si musí posvítit baterkou.
Řekl jsem, že bychom se obešli bez solárů a větrníků. To je prokazatelné, před deseti a více lety tady takové zdroje nebyly a síť fungovala.Ano, nikdo tu netvrdil opak.
Jak přesně se dotace rozkradly?Vláda Jana Fischera neumožnila, aby ERÚ prudčeji snižoval dotace na FVE tak, aby to odpovídalo snižování nákladů. Pak ke změně došlo až od ledna 2011, takže na konci roku 2010 se papírově připojila spousta FVE. Bylo to období, kdy dotace na FVE vůbec nefungovaly jako podpora OZE, ale byl to prostě dotační byznys.
To právě není pravda. Pokřivený trh způsobuje, že cena silové elekřiny klesá, někdy dokonce i do záporu. Klasické zdroje se tím dostávají na hranici rentability. Budete investovat do modernizace něčeho, co si na sebe stěží vydělá? Asi ne, necháte zdroj dojít na hranici životnosti a pak ho vypnete. Jen blázen by za takové situace investoval do nových zařízení.Nesmysl. Pokles ceny do záporu nezpůsobuje pokřivený trh, ale převis nabídky nad poptávkou. Pokřivený trh tady byl před podporou OZE. Podpora OZE byla zavedena proto, aby se mohly vedle dotovaných tepelných a jaderných elektráren OZE vůbec prosadit. Řešení, že by se místo podpory OZE trh najednou naroval bylo nereálné – jednak by to znamenalo spoustu zásahů na odstranění těch skrytých dotací, jednak by to znamenalo okamžitý krach všech elektrárenských společností. To, že narovnávání tržních podmínek způsobuje, že se klasické zdroje dostávají na hranici rentability a nebudou se budovat nové, to je v pořádku – přece nechceme provozovat nerentabilní zdroje.
Abychom za dvacet let nevzpomínali na tento model jako na staré zlaté časy, kdy člověk kdykoliv stisknul knoflík, tak spotřebič fungoval. Zatímco v budoucnosti mu chytrá síť napíše, že zrovna není dost zdrojů, takže dnes si musí posvítit baterkou.To záleží na tom, jestli budeme pořád jen fňukat, že to změnit nejde, nebo jestli to změníme.
Vláda Jana Fischera neumožnila, aby ERÚ prudčeji snižoval dotace na FVE tak, aby to odpovídalo snižování nákladů. Pak ke změně došlo až od ledna 2011, takže na konci roku 2010 se papírově připojila spousta FVE.
Já se nechci zastávat solárních baronů, ale tohle celé je důsledek nepromyšlených "zelených" akcí. Člověk se rozhodne vybudovat FVE, protože mu stát garantuje návratnost investice skrz dotace. Než to celé dá dohromady (pozemek, úvěr, povolení, výstavba atd.), uběhnou měsíce nebo spíš roky. A najednou mu stát řekne, od nového roku se pravidla mění. Co takovému člověku zbývá, než trochu podvádět?
Bylo to období, kdy dotace na FVE vůbec nefungovaly jako podpora OZE, ale byl to prostě dotační byznys.
Tak je to pořád. FVE jsou u nás drahý nesmysl, který nepotřebujeme.
To, že narovnávání tržních podmínek způsobuje, že se klasické zdroje dostávají na hranici rentability a nebudou se budovat nové, to je v pořádku – přece nechceme provozovat nerentabilní zdroje.
Klasické zdroje jsou nerentabilní, protože OZE dostávají dotace a navíc mají (nebo přinejmenším měly) garantovaný odběr celé produkce. Když zafouká, začnou větrníky prioritně dodávat proud, kterého je přebytek a klasické zdroje se musí odstavit. Tyto OZE jsou ve skutečnosti 100% neregulovatelné. Tomu se nedá konkurovat.
To záleží na tom, jestli budeme pořád jen fňukat, že to změnit nejde, nebo jestli to změníme.
Opět vzpomeňte na biopaliva. Nejdřív měly změnit svět - čistý zdroj z domácí produkce, samá pozitiva, velké nadšení. Potom se ukázalo, že je to tak nefunguje, ale situace se měla zlepšit s biopalivy druhé generace. Jen nikdo nespecifikoval, jaká to budou. Dnes už nikdo nic takového netvrdí, ale pořád za ten nesmysl platíme.
Já se nechci zastávat solárních baronů, ale tohle celé je důsledek nepromyšlených "zelených" akcí.Nevím, čemu říkáte „zelené“ akce. Každopádně OZE se podporují v celé EU, jinde takovéhle problémy nebyly – je tedy jasné, že tohle je problém české implementace, kdy se klasicky neřešil problém, o kterém se dopředu vědělo, ale začalo se to řešit až v okamžiku, kdy z toho byl průšvih. Obávám se, že podobně to bude s energetickou koncepcí – my si tady budeme vymýšlet, jak bychom si přáli jaderné elektrárny, a pak se jednoho dne probudíme a zjistíme, že nám ujel vlak, všude okolo vyrábějí elektřinu levně a neplýtvají s ní, a my se k tomu nedokážeme ani připojit.
Člověk se rozhodne vybudovat FVE, protože mu stát garantuje návratnost investice skrz dotace. Než to celé dá dohromady (pozemek, úvěr, povolení, výstavba atd.), uběhnou měsíce nebo spíš roky. A najednou mu stát řekne, od nového roku se pravidla mění. Co takovému člověku zbývá, než trochu podvádět?Ty FVE připojované 30. prosince 2010, to nebyla návratnost investice do FVE – to byly čistě spekulativní „investice“, podobně, jako se dnes „investuje“ do bitcoinu.
Tak je to pořád. FVE jsou u nás drahý nesmysl, který nepotřebujeme.Ano, FVE na polích jsou nesmysl. U nás mají smysl panely na stavbách.
Klasické zdroje jsou nerentabilní, protože OZE dostávají dotace a navíc mají (nebo přinejmenším měly) garantovaný odběr celé produkce.Stále ignorujete fakt, že ty dotace pouze zmírňují nerovnost způsobenou skrytým dotováním klasických zdrojů.
Tyto OZE jsou ve skutečnosti 100% neregulovatelné.Nezaměňujte administrativní opatření s technickými vlastnostmi.
Opět vzpomeňte na biopaliva. Nejdřív měly změnit svět - čistý zdroj z domácí produkce, samá pozitiva, velké nadšení. Potom se ukázalo, že je to tak nefunguje, ale situace se měla zlepšit s biopalivy druhé generace. Jen nikdo nespecifikoval, jaká to budou. Dnes už nikdo nic takového netvrdí, ale pořád za ten nesmysl platíme.Co má ten příklad znamenat? Že když jsme (ČR) jednou něco udělali špatně, uděláme špatně vždycky všechno ostatní? Vždyť je to přesně to, co jsem psal – buď budeme fňukat, že jsme packalové a vždycky všechno zmatláme, nebo se zase pokusíme to nějak ošvejkovat a pak to zase budeme vydávat za příklad, jak vždycky všechno zmatláme, a nebo se pokusíme to udělat pořádně. To, že se ČR kvůli Babišově Agrofertu zasekla na biopalivech první generace, je čistě náš lokální problém. A mimochodem, jestli máme energetiku řešit zase tímhle způsobem, tak radši ať máme zfušované FVE na polích, než abychom měli zfušovanou jadernou elektrárnu.
Ty FVE připojované 30. prosince 2010, to nebyla návratnost investice do FVE – to byly čistě spekulativní „investice“, podobně, jako se dnes „investuje“ do bitcoinu.
Ale no tak. Proč lidé stavěli a staví FVE? Aby pomohli naší energetice? Nebo životnímu prostředí? Ne, prostě chtějí vydělat.
Stále ignorujete fakt, že ty dotace pouze zmírňují nerovnost způsobenou skrytým dotováním klasických zdrojů.
Klasické zdroje sice mají určité nevýhody, ale fungují a neobejdeme se bez nich.
Nezaměňujte administrativní opatření s technickými vlastnostmi.
To zaměňujete vy. Technicky je možné tyto zdroje odstavovat, v praxi je to legislativně nemožné. Kdyby to možné bylo, tak by provozovatelé zkrachovali, jejich nekvalitní a náhodnou produkci nikdo nepotřebuje.
To, že se ČR kvůli Babišově Agrofertu zasekla na biopalivech první generace, je čistě náš lokální problém.
Můžete mi uvést příklady, kde v EU se produkují biopaliva druhé a další generace, která konkrétně to jsou a jak jim to tam skvěle funguje?
Ale no tak. Proč lidé stavěli a staví FVE? Aby pomohli naší energetice? Nebo životnímu prostředí? Ne, prostě chtějí vydělat.Jenže je rozdíl, jestli vyděláváte výrobou elektřiny, nebo jestli vyděláváte na dotacích, které vláda „zapomněla“ přizpůsobit vývoji.
Klasické zdroje sice mají určité nevýhody, ale fungují a neobejdeme se bez nich.To ale není argument, proč ignorovat jejich skryté náklady, když píšete o deformacích trhu.
Technicky je možné tyto zdroje odstavovat, v praxi je to legislativně nemožné.Vaše tvrzení je poněkud v rozporu s fakty.
Kdyby to možné bylo, tak by provozovatelé zkrachovali, jejich nekvalitní a náhodnou produkci nikdo nepotřebuje.Nekvalitní a náhodná produkce je váš výmysl, ani jste nenapsal, co tím myslíte.
Můžete mi uvést příklady, kde v EU se produkují biopaliva druhé a další generace, která konkrétně to jsou a jak jim to tam skvěle funguje?Itálie, Španělsko, Nizozemí, Německo, Francie, Finsko, Velká Británie, Řecko (a Norsko). Stužené rostlinné oleje, biometanol, celulózní etanol.
Vaše tvrzení je poněkud v rozporu s fakty.
Opakuji otázku - může správce rozvodné sítě oznámit provozovateli solární nebo větrné elektrárny, že momentálně jeho produkce není potřeba, tak ať svůj zdroj odstaví?
Nekvalitní a náhodná produkce je váš výmysl, ani jste nenapsal, co tím myslíte.
Píše se to tady opakovaně - výstup těchto zdrojů kolísá podle toho, jaké je zrovna počasí. To není pro rozvodnou síť příliš dobré.
Itálie, Španělsko, Nizozemí, Německo, Francie, Finsko, Velká Británie, Řecko (a Norsko). Stužené rostlinné oleje, biometanol, celulózní etanol.
Odkazy na zdroje asi nebudou? Hlavně mě zajímalo jak jim to funguje, kolik procent celkové spotřeby paliv tvoří ta báječná biopaliva druhé generace, kolik to stojí na dotacích, jestli v tom není nějaký háček atd. Já jsem totiž měl docela problém něco konkrétního najít. Např. tady se píše: advanced biofuels are not the most immediate solution towards a low carbon, circular economy. It will take time and substantial investments to make them ready for the markets.
může správce rozvodné sítě oznámit provozovateli solární nebo větrné elektrárny, že momentálně jeho produkce není potřeba, tak ať svůj zdroj odstaví?v Nemecku je to tak, ze solarni elektrarna (jakehokoliv vykonu) uvedena do provozu od roku 2012 musi mit odpovidajici zarizeni (radiovy prijimac), ktere umozni spravci site solarni zdroj odpojit nebo zregulovat, aniz by se s provozovatelem nejak dohadoval. U velkych zdroju , ktere byly uvedeney do provozu pred rokem 2012 ale po roce 2008 se musi takove zarizeni doinstalovat. U starsich zarizeni zadna takova povinost neexistuje. Jak je to v Cechach nebo v jinych zemich nevim.
Opakuji otázku - může správce rozvodné sítě oznámit provozovateli solární nebo větrné elektrárny, že momentálně jeho produkce není potřeba, tak ať svůj zdroj odstaví?Ano, může. Může to samé správce rozvodné sítě oznámit provozovateli jaderné elektrárny?
Píše se to tady opakovaně - výstup těchto zdrojů kolísá podle toho, jaké je zrovna počasí.To platí i pro jadernou elektrárnu.
To není pro rozvodnou síť příliš dobré.To není pravda. V síti musí platit, že výroba rovná se spotřebě. A spotřeba kolísá, mimo jiné i podle toho, jaké je počasí. Takže to, že se výroba musí přizpůsobovat požadavkům, platí už desítky let, a rozvodná síť to zvládá. Problémem jsou nečekané výpadky jako například odstavení bloku jaderné elektrárny. OZE jsou mnohem menší zdroje, takže náhlý výpadek jedné větrné farmy nebo jednoho FVE pole není zdaleka takový problém.
Odkazy na zdroje asi nebudou?EU Biofuels Annual 2017 Biofuels Annual EU-28 - USDA GAIN reports
Hlavně mě zajímalo jak jim to funguje, kolik procent celkové spotřeby paliv tvoří ta báječná biopaliva druhé generace, kolik to stojí na dotacích, jestli v tom není nějaký háček atd. Já jsem totiž měl docela problém něco konkrétního najít.To je váš problém, že vás nezajímají fakta, a místo toho jenom sháníte něco, čím byste podpořil své domněnky. To, že biopaliva druhé generace musí být hned teď báječná a musí mít obrovský podíl na trhu, když se s jejich podporou začalo loni, to je váš požadavek.
Ano, může.
Z čeho přesně čerpáte tento názor? Např. na stránce ERÚ se doslova píše:
V případě výkupních cen má povinně vykupující povinnost od výrobce elektřiny z OZE vykoupit veškerý objem elektřiny naměřené v předávacím místě výrobny elektřiny a distribuční nebo přenosové soustavy a dodané do elektrizační soustavy za cenu stanovenou aktuálním cenovým rozhodnutím.
To, že biopaliva druhé generace musí být hned teď báječná a musí mít obrovský podíl na trhu, když se s jejich podporou začalo loni, to je váš požadavek.
Já jsem ptal, jak jim to funguje. Odpověď je, že to zatím nefunguje. V praxi biopaliva druhé generace ještě neexistují. Něco málo se vyrábí, existují testovací provozy, ale jejich podíl se blíží nule. Všechno to jsou jen výhledy do budoucnosti, kdy by teoreticky paliva první generace měla být nahrazena druhou generací, ale jestli to tak bude, to nikdo neví.
Psal jste o případu, kdy provozovatel sítě požádá/nařídí příslušný zdroj odstavit. Jaký bude objem elektřiny naměřené v předávacím místě odstaveného zdroje?
OK, tak prosím o odkaz popisující, za jakých podmínek k takové situaci může dojít.
Takže vaše obecné tvrzení „nic nového nemůže fungovat“ je evidentně nepravdivé, takže pokud budete chtít dokazovat, že nemohou fungovat OZE, bude to asi chtít řešit tento konkrétní případ.
Nic z toho nerozporuji. Jen tvrdím, že zatím to oproti původním předpokladům moc nefunguje a my tyto polofunkční technologie dotujeme vysokými částkami. Je možné, že časem vyvineme takovou technologii, která bude použitelná. Proto je nutné investovat do vývoje, nikoliv dotovat masovou produkci nepoužitelného zmetku.
OK, tak prosím o odkaz popisující, za jakých podmínek k takové situaci může dojít.Vy něco tvrdíte, takže hledání argumentů na podporu vašich tvrzení je na vás. Napovím, že operátor sítě má povinnost zajistit stabilitu sítě, takže pokud by se nějakým zázrakem stalo, že OZE budou pokrývat 130 % aktuální spotřeby, nemůže operátor sítě jen tak sedět a nečinně přihlížet.
Proto je nutné investovat do vývoje, nikoliv dotovat masovou produkci nepoužitelného zmetku.Když se investuje do vývoje, zase se to kritizuje, že nějaký úředník vybral konkrétní technologii, a že by se to mělo nechat na trhu. Proto se to dělá tou formou technologicky neutrálních dotací, třeba jako u OZE – musíte splnit nějaké podmínky, a je na vás, jestli zvolíte větrník, fotovoltaické panely nebo přijdete ještě s nějakým jiným řešením.
Vy něco tvrdíte, takže hledání argumentů na podporu vašich tvrzení je na vás.
Omyl. Já jsem se ptal, jestli je něco možné. Vy tvrdíte, že ano, ale nejste schopen to doložit. Já jsem naopak našel odkaz, který vaše tvrzení vyvrací. Na čí straně hřiště je nyní míč?
Napovím, že operátor sítě má povinnost zajistit stabilitu sítě, takže pokud by se nějakým zázrakem stalo, že OZE budou pokrývat 130 % aktuální spotřeby, nemůže operátor sítě jen tak sedět a nečinně přihlížet.
Tohle se v ČR ještě nikdy nestalo a asi jen tak nestane. Ale OK, i takovou odpověď bych přijal, tj. je to možné za těchto podmínek.
Když se investuje do vývoje, zase se to kritizuje, že nějaký úředník vybral konkrétní technologii, a že by se to mělo nechat na trhu.
Základní výzkum se financuje ze státních peněz naprosto běžně a nikdo s tím problém nemá. Aplikovaný výzkum a inovace stát také běžně podporuje a je to v pořádku. Něco se podaří, něco ne. Tak to chodí. Ale dotace na provoz polofunkčních technologií nikdy nic nepřinesou.
Já jsem se ptal, jestli je něco možné.No, ptal. Ona to byla od vás dost návodná otázka, přičemž jste poněkud zapomněl, o čem se diskutuje. Porovnávalo se tu několik zdrojů energie – jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje (např. větrné nebo sluneční elektrárny). Pokud se skutečně chcete ptát, pak byste se měl ptát na všechny zdroje – tedy jakým způsobem je možné regulovat výkon jednotlivých zdrojů, pokud aktuální výroba převyšuje spotřebu. Když se dívám na výrobu českých JE, jednotlivé bloky jsou buď odstavené nebo vyrábějí naplno. Takže buď snižovat výkon elektráren není potřeba, nebo to JE neumí – OZE tedy v tomto směru nemohou být horší, než JE.
Já jsem naopak našel odkaz, který vaše tvrzení vyvrací.Ne, nevyvrací. Už jsem vám jednou vysvětloval, že když elektrárna nevyrábí, není co odebírat.
Tohle se v ČR ještě nikdy nestalo a asi jen tak nestane.V tom případě nevím, o čem tady diskutujeme. To vy jste přišel s otázkou, co se bude dít, když OZE budou vyrábět příliš elektřiny a bude nutné jejich výkon regulovat.
Ale dotace na provoz polofunkčních technologií nikdy nic nepřinesou.Nevím, co je na větrných nebo solárních elektrárnách polofunkčního.
Už jsem vám jednou vysvětloval, že když elektrárna nevyrábí, není co odebírat.
A já se právě ptám, za jakých okolností lze elektrárně nařídit, aby nevyráběla.
To vy jste přišel s otázkou, co se bude dít, když OZE budou vyrábět příliš elektřiny a bude nutné jejich výkon regulovat.
Opět jsem se ptal na něco jiného - když bude v síti příliš mnoho energie (z libovolných zdrojů a příčin), jestli je možné tento přebytek regulovat omezením OZE (konkrétně FVE a větrníků)? Technicky to samozřejmě jde, ale právně nejspíš ne. A pokud to nejde, tak se z velmi dobře regulovatelných zdrojů stávají totálně neregulovatelné.
Nevím, co je na větrných nebo solárních elektrárnách polofunkčního.
Musí se dotovat a musí být zálohovány klasickými zdroji. Samy o sobě neobstojí.
A já se právě ptám, za jakých okolností lze elektrárně nařídit, aby nevyráběla.Vy to k něčemu potřebujete vědět, já ne. Tak si to zjistěte sám.
Opět jsem se ptal na něco jiného - když bude v síti příliš mnoho energie (z libovolných zdrojů a příčin), jestli je možné tento přebytek regulovat omezením OZE (konkrétně FVE a větrníků)?Ano, opět jste se ptal na nesmysl. Pokud je v síti příliš mnoho energie, je potřeba řešit příliš mnoho energie – vy jste se místo toho bůhví proč rozhodl, že chcete omezovat zrovna OZE.
právně nejspíš neTo je stále jen vaše ničím nepodložené tvrzení.
Musí se dotovatNemusí.
musí být zálohovány klasickými zdroji. Samy o sobě neobstojí.Nesmysl. Vaše představa, že máme dvě skupiny zdrojů, a jedna skupina je zálohována jinou, která žádnou zálohu nepotřebuje, vůbec neodpovídá realitě. Sám o sobě neobstojí žádný typ zdroje – různé typy zdrojů mají různé vlastnosti, a ty zdroje se zálohují všechny navzájem.
Pokud je v síti příliš mnoho energie, je potřeba řešit příliš mnoho energie – vy jste se místo toho bůhví proč rozhodl, že chcete omezovat zrovna OZE.
Jen chci vědět, jak jsou na tom OZE s regulovatelností. Vy tvrdíte, že JE jsou technicky špatně regulovatelné, což je jasné. Teď se tedy snažím zjistit, jak je to s regulovatelností FVE a VTE. Zatím to vypadá, že jsou na tom ještě hůř, protože právně jsou nevypnutelné.
Sám o sobě neobstojí žádný typ zdroje – různé typy zdrojů mají různé vlastnosti, a ty zdroje se zálohují všechny navzájem.
Donedávna jsme se bez FVE a VTE obešli - jádro a uhlí doplněné vodou a případně plynem zajistily naši spotřebu. Potom se objevily nové zdroje, které musely být těžce dotovány a zvýhodněny. Vypněte jádro nebo uhlí a končíme. Vypněte FVE a VTE a nic se nestane a ještě ušetříme.
Zatím to vypadá, že jsou na tom ještě hůř, protože právně jsou nevypnutelné.Za prvé, horší než neregulovatelné JE to opravdu být nemůže, nanejvýš stejně špatné. Za druhé, vaše ničím nepodložené domněnky mají hodně daleko k „vypadá to“. Za třetí, i kdyby ta vaše hypotetická legislativa platila, její změna bude vedle výstavby JE prkotina.
Donedávna jsme se bez FVE a VTE obešli - jádro a uhlí doplněné vodou a případně plynem zajistily naši spotřebu.Ještě vám v tom mixu chybí vývoz a dovoz. Ale to, že takovýhle mix fungoval, neznamená, že nemůže fungovat jiný mix ani že ten mix byl nejlepší možný.
Potom se objevily nové zdroje, které musely být těžce dotovány a zvýhodněny.To už tu bylo vysvětlováno mnohokrát, že ty staré zdroje mají spoustu skrytých nákladů, ty dotace je mají kompenzovat, narovnat tržní prostředí, aby mohla začít fungovat normální konkurence. Můžeme se dohadovat o tom, jestli ty dotace konkurenční prostředí narovnaly, pokřivení úplně neodstranily, nebo naopak přehnaly na druhou stranu. Ale pro to bychom museli mít v ruce nějaká čísla. Ale tvrdit, že staré zdroje žádné skryté náklady nemají, to je strkání hlavy do písku.
Vypněte FVE a VTE a nic se nestane a ještě ušetříme.Ale stane, s těmi zdroji už se počítá. A neušetřili bychom, právě naopak.
A cela tahle sranda stoji na dotacich kazdorocne desitky miliard.Což je ovšem furt o několik řádů míň než co stojí konvenční státem vlastněná energie. Státem vlastněnými doly, přehradami počínaje,…, hlubnými úložišti vyhořelého paliva a jiného radioaktivního materiálu konče.
Někdy by mě zajímalo sečtení veškerých nákladů na Černobylskou jadernou elektrárnu srovnanou s produkcí a vyrovnanou o inflaci, protože u té ty náklady výstavbou pouze začaly ale v podstatě dodnes neskončily a už jej dávno neplatí původní vlastníci (Ukrajinská SSR – ta na tom v podstatě jen vydělala) . Oproti tomu jsou nějaké dotace na OZE jak cvkrnutí do moře. A ne že bych se chtěl zrovna zastávat Jirsáka.
Z toho plynou kratkodobe spicky a vypadky poruznu v siti, ktere ve finale hrozi blackoutem.To by blackoutem hrozil každý rozjezd metra.
20 procent celkove spotreby jsou schopny vyrobit vzacne a kratkodobe. Ale tyhle sracky chteji poslat do site a inkasovat za ne. Pritom to je prakticky nepouzitelna elektrina. Prumysl na tom fakt provozovat proste nemuzete.Nesmysl. Vy pořád vycházíte z toho, že když se to nechová jako jaderná elektrárna, je to nepoužitelné. Jenže ony jsou nepoužitelné spíš ty jaderné elektrárny, protože ty dodávají pořád stejný výkon závislý jen na venkovní teplotě, jenže odběr není konstantní. Takže to, že vůbec můžeme používat jaderné elektrárny, je dané právě tím, že vedle nich existují jiné typy zdrojů a spotřebičů, které jsou schopné reagovat rychle a přizpůsobit se tak aktuálnímu odběru. V tomhle jsou snad všechny typy OZE s výjimkou FVE nesrovnatelně pružnější, než jaderné elektrárny.
Jako elektrikar dalsi diskuzi s absolventem ekonomky vzdavam.Oceňuji sebereflexi, že jste si konečně uvědomil, že termíny jako „prodávat“ nebo „poptávka“ nejsou z vašeho oboru.
Rozdíl je jenom v tom, že větrná elektrárna může vyrábět méně nebo je možné výrobu zastavit,
Opravdu to tak v praxi funguje? Vím jistě, že větrné a solární elektrárny měly ze zákona garantovaný stoprocentní odběr produkce. Kdyby se tyto zdroje spouštěly pouze v případě potřeby, tak by se také nemusely spustit nikdy (klasické zdroje spotřebu pokryjí) a tím pádem by dotace za kWh byly k ničemu.
Kdyby se tyto zdroje spouštěly pouze v případě potřeby, tak by se také nemusely spustit nikdy (klasické zdroje spotřebu pokryjí) a tím pádem by dotace za kWh byly k ničemu.Jenže ty klasické zdroje, např. tepelné elektrárny, mají výrazné negativní externality. Proto je snaha přednostně využívat OZE. Třeba se jednou dočkáme toho, že se majitelům tepelných elektráren bude platit hlavně za to, že jejich elektrárna stojí a je připravena začít vyrábět v případě nepříznivé situace s OZE. To je přesně ten princip, ke kterému energetika směřuje – budeme vyrábět elektřinu tím nejefektivnějším způsobem, který je v danou chvíli možný, a méně efektivní zdroje budeme mít připravené pro případ, že „přestane foukat“. Budu se opakovat, ale jaderné elektrárny jsou pro tenhle model extrémně nevhodné, protože je to jednak velmi nákladný způsob výroby elektřiny, a navíc s velmi výrazným podílem fixních nákladů. Takže stavět jadernou elektrárnu, která by většinu času stála, je nevýhodné, protože náklady na vyrobenou energii by pak byly astronomické. Jaderná elektrárna má navíc dlouhou reakční dobu, takže by docházelo přesně k tomu, co tady mnozí propagují – chtěl jste dnes jet do práce elektromobilem? Máte smůlu, počkejte si týden, až Temelín najede na plný výkon.
Ano, v praxi to tak funguje, větrnou elektrárnu musí být možné zastavit i když fouká vítr – i kdyby jen kvůli opravám a kvůli příliš silnému větru. Tuhle funkcionalitu žádný papír nezruší, ani když bude mít kulaté razítko, ani kdyby byl s pečetí.
Tak jinak - kdo dnes určuje, jestli se má větrný (nebo FVE) zdroj zastavit? Majitel zdroje nebo provozovatel sítě? Může provozovatel sítě říct majiteli zdroje, že jeho energie není potřeba, tak ať ho vypne?
Třeba se jednou dočkáme toho, že se majitelům tepelných elektráren bude platit hlavně za to, že jejich elektrárna stojí a je připravena začít vyrábět v případě nepříznivé situace s OZE.
Ano, možná někdy s pátou generací FVE a desátou generací baterií k tomu dospějeme. Zatím to ale nejde.
Třeba se jednou dočkáme toho, že se majitelům tepelných elektráren bude platit hlavně za to, že jejich elektrárna stojí a je připravena začít vyrábět v případě nepříznivé situace s OZE.kdyz odhledneme od toho hlavne , tak to samozrejme jiz existuje - Operating reserve - a je to rozdeleneo do vterinovych, minutovych a 1/4-hodinovych reserv jejichz vyse a proplaceni se realizuje pres internet denne a tydenne. Vyrobci jsou jiz dnes tedy odmenovani za to, ze maji pripravenu nejakou rezervu (at pozitivni ci negativni).
To je přesně ten princip, ke kterému energetika směřujebohuzel zatim ne, neb trzni principy (ktere zaim prichazeji jako jedine v uvahu) zatim nedokazou realizovat dostatecnou odmenu pro vyrobce, aby byli tito ochotni drzet v zaloze tu rezervu.
OZE chteji prodavat, co zrovna nahodou vyrobi.Nesvéprávný je Alkoholik, který polemizuje s citací sebe sama.
Cisla z jednoho starsiho clanku: podil eletriny z FVE byl celorocne cca 1,4%, v kvetnu a cervnu v prumeru 4,5%, ale kdyz optimalne zasvitilo, tak se dalo dostat az na 20% okamzite spotreby a to zcela nahodne.To je imho jen o tom, jak se to nastaví, politicky a produktově. Dokážu si představit, že dřív bylo běžné připojovat tyhle zcdroje do sítě prostě jak jsou bez regulací a pak se vskutku mohlo stát, že najednou zafoukalo a vznikla špička, se kterou si síť neuměla moc poradit. Dneska se to nějak reguluje, těžko říct, jestli cenou, nebo čím, ale technicky to fakt není problém.
Technicky to skutecne neni problem. Tyhle slunickove sracky k nam totiz tecou z Nemecka, tak si CEPS radeji na hranicich postavil par transformatoru za 1,6 giga, ktere to resi.To je trochu jiná situace, kde se sousední stát snaží využívat naší soustavu proti naší vůli.
BTW: ty jsi elektroinzenyr?Mechanik elektronik.
těžko říct, jestli cenou, nebo čímChceš-li dodávat do sítě musíš mít nainstalovaný elektroměr od ČEZu který nějak po té síti komunikuje a pustí do sítě jen tolik kolik centrála uzná za vhodné. Tak se to reguluje technicky.
Je mi jasné, proč se cuká ČEZ (líná korporace se snahou minimalizovat náklady na všechno), ale není mi jasné, proč jim to podporuješ.Zrovna ČEZ s distribuční sítí zase tolik společnoho nemá... ČEZ Distribuce má poměrně nízký tržní podíl.
Mě by pro změnu zas zajímala statistika připojování za jednotlivé roky jak klesal zelený bonus a jestli se vůbec ještě připojují nějaké větší výkony FVE po koci roku 2013 kdy zelený bonus skončil. Ale tohle bych na ERU najít mohl, že?
Stát vlastně ani nic nevlastní. Oboustranně výhodný obchod.On vlastně nevlastní ani opci na tu vyrobenou energii, takže to zas tak výhodné není.
konkurenceschopná i bez dotací a zaručených výkupních cen.me porad neni jasne, co je mineno dotacemi. Z definice by dotace byly nejake platby ze statniho rozpoctu? To ale u fotovoltaiky prece tak neni. Zde stat stanovi jen tu zarucenou vykupni cenu. To je ale to same, jako kdyz stanovi minimalni mzdu.
To je v Nemecku jine, tam si ten zeleny proud plati spotrebitele sami.Doplním, že velké průmyslové podniky mají vyjímky :)
Platí se tzv. zelený bonus za každou vyrobenou kWh a přitom nezáleží jestli jde do sítě (za to platí dodavatel/odběratel energie) nebo do vlastní spotřeby nebo třeba do kanálu. Platí to ERU na základě odečtů z elektroměru ale kde na to bere peníze netuším. Ale předpokládám že když jde o ústřední orgán státní správy…
Peníze se berou v našich kapsách, příspěvek je zakomponován v ceně elektřiny.
A pro stát je to zase výhodné v tom že jen nalije peníze a víc už se nemusí starat.
V čem spočívá ta výhoda? Že platíme velké peníze za něco, bez čeho bychom se v pohodě obešli?
Vy nebo nějací fiktivní „my“ rozhodně nic neplatíme. Platí to stát. A že platíte daně ještě neznamená že sponzorujete někoho či něco proti vlastní vůli. Nerozhodujete o tom. Rozhoduje o tom stát (skoro mám tik napsat něco o mentální gymnastice). Od toho je to taky stát.
Tak tohle je vskutku kvalitní mentální gymnastika. Stát je tu pro nás, ačkoliv si hodně lidí myslí opak.
Stát jako takový musí energii dotovat energii přes státem vlastněné společnosti.
Proč a co z toho máme?
No jak se tak dívám do té tabulky se zelenými bonusy, tak počáteční rok tak nějak koreluje se vstupem našeho státu do EU, takže odsud asi bude vanout vítr. Prostě nějaká norma nebo něco kterou musíme jako členský stát splnit a nikoho nezjímá jak. Vyřešeno to bylo obratně dotacemi.
Jinými slovy vyhazujeme peníze za nesmysly.
Proč a co z toho máme?No my nic. Ale někdo ty elektrárny stavět musí, musí platit doly, úložiště odpadu…
My už z toho máme jen tu energii.
Jinými slovy vyhazujeme peníze za nesmysly.Tož někdo je vyhazuje, jiný je zas bere. Ale jak říkám, nemyslím si že to nějaké chvilkové pominutí smyslů našich potentátů ale bude to befél z vyšších míst.
úložiště odpaduNechápu proč z úložiště neudělají teplárnu.
To si nejde ani představit.Protip: srovnat to s rozlohou něčeho, co znáš. Podle pvestu mi 230 GWh/den vychází na nějakých 1000 km^2 čili kruh o průměru 40 km což je Praha s okolními satelity, což není zas tolik. Spíš by mě zajímalo, co se dělá, když to zamrzne.
Každopádně první JE byla spuštěna v roce 1942 na Universitě v Chicagu.To byla řízená štěpná reakce (s přimhouřením obou očí by se tomu dalo říkat reaktor). Pak se reaktory deset let používaly pro výrobu různých izotopů ozařováním věcí neutronama a až pak bylo energetické využití.
Pokud bychom přehradili Labe v Děčíně a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m,Timhle jsem se bavil pred par lety, kdyz jsem lezel druhy tyden s nejakou "virozickou" co se mne nechtela pustit a uz jsem se fakt nudil
Pokud bychom přehradili Labe v Děčíně a napustili Čechy po kótu 350 m.n.m, vznikne impozantní přečerpávací elektrárna, která hravě pokryje výkyvy obnovitelných zdrojů v celé Evropě...Viz příloha
a napustili Čechy po kótu 350 m.n.mPohoda, Liberec je 400 mnm
Co když se něco stane s vodou už dřív?No asi nic, budeš to muset vypnout a smůla. Doufá se, že Vltava nevyschne.
Tohle považuješ za méně nebo více pravděpodobné v porovnání s užitím jaderné fůze?IMHO energeticky nemožné pokud bys to tam chtěl vystřelit ze Země. Potřeboval bys to vyrobit přímo ve vesmíru z nějakého asteroidu.
V České republice je dvojí systém tvorby rezerv na vypořádání se s radioaktivním odpadem:rezerva na financování budoucího úložiště radioaktivního odpadu a vyhořelého jaderného odpadu rezerva na vyřazování jaderného zařízení
dělá Temelínu zadarmo zálohu aby si Temelín v případě blackoutu neodfoukl a nevyhubil život na planetě Zemi.Miluju sofistikovanou ironii...
A například i Orlík dělá Temelínu zadarmo zálohu aby si Temelín v případě blackoutu neodfoukl a nevyhubil život na planetě Zemi.Jo, hlavně bacha na ten život na planetě Zemi, tomu nejhorší známá katastrofa jaderné elektrárny hrozně uškodila.
A hned ze začátku se musím FVE zastat. Není vůbec pravda že by do soustavy nepřidávala vůbec nic (klidně si to najdi v odkazovaném dokumentu), problém je v tom že EON/ČEZ o tuhle energii nemá absolutně zájem. A není se moc čemu divit. Nemá nad její výrobou absolutně žádnou kontrolu, takže když ji až tak nepotřebuje (léto) je produkce největší a musí prodávat přebytky a naopak když ji potřebuje nejvíc (zima) tak prostě není i kdyby se všichni zelení rozkrájeli a začali svítit. Proto taky reálná cena energie z FVE je jaká je (dodám že to není ani koruna za kWh a schválně by mě zajímalo jestli má někdo vyjednanou aspoň tu korunu). Tohle je typický problém energie – není ji moc kde skladovat.Fotovoltaika
Na to, že fotovoltaiku vidíme na každém rohu, přidává do soustavy opravdu nic.
Co je tak trochu problém v naší kotlince je chybějící koncepce rozvoje energie z obnovitelných zdrojů. Stát si myslel že energii zadotuje a problém se sám od sebe vyřeší a místo toho kdejaký vyčuránek a „malopodnikatel“ co má trochu zdrojů zabral levnou zemědělskou půdu, oplotil si nějaké ohyzdné křemíkovo-skleněné pole a začal vydělávat (především na dotacích). Hlavně tady na JM je to tristní, ale jak se tak dívám tak ono je to po celé republice.
Problém je že až dotace budou absolutně nulové a náklady na údržbu překonají cenu produkce, což je víc než pravděpodobné, protože aspoň tady to funguje tak že všechny ploty hlídá nějaká agentura a zarůstající pole se musí sekat a nezvedne se reálná výkupné cena (nějak mi nepřipadá že by EON/ČEZ jevil větší zájem o energii z FVE, spíš naopak), slavné pole se zas budou ve velkém rušit. Nu což. Aspoň klesne cena na pořízení fotovoltaických článků.V zahraničí, kde předpokládám že nikdo vyrobenou kWh z FVE nikdo nedotuje na to jdou jinak. Schválně se podívej na graf co jsem umístil do přílohy. Tradičně největším spotřebitelem elektrické energie u nás je průmysl (ať cituju: Energeticky nejnáročnější odvětví je u nás výroba kovů, výroba skla a keramiky a chemický a petrochemický průmysl. Tato odvětví jsou v českém průmyslu zastoupena ve velké míře, což je také jedním z důvodů vysoké energetické náročnosti českého průmyslu ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie.) a přitom velké ale i menší provozy zároveň většinou disponují vším potřebným pro provoz takových polí. Jak kapitálem pro pořízení, tak místem kde takto vyprodukovanou energii okamžitě upotřebit (pokud není provoz nepřetržitý, tak zrovna křivka produkce el. energie docela dobře koreluje s tím jak provozy u ranních směn nabíhají), tak prostorem pro jejich umístění (na střechách hal by to nehyzdilo krajinu nebo aspoň ne o moc víc než samotný průmyslový objekt). Přitom zrovna výrobní provozy jsou jediné které jsou schopné dosáhnout ceny za kWh 1:1, protože to co nespotřebují ze sítě, a tom prostě ušetří. Zatím jsem u nás provoz obestavěný solárními panely neviděl ani jeden, naopak radši budou utápět solidní peníze v cenách za elektřinu a promítat to do nákladů, protože to nic nestojí.
ale ve výsledku nikterak pěknýNáhodou. Jezdím do rakous sedat si na lavičku a kochat se právě větrníky v krajině. Mě to přijde romantické.
V zahraničí, kde předpokládám že nikdo vyrobenou kWh z FVE nikdo nedotuje na to jdou jinak....???!!!
Jinak pokud vezmeme v potaz instalovaný výkon a né ten vyprodukovaný, tak : 35,1MW = 82,5 ha, takže pokud bychom chtěli nahradit jednu JE o kapacitě 2000MW, tak potřebujeme území o 4 750ha. A instalovaný výkon je u FVE opravdu hoodně vzdálená hodnota.Ty ty počítáš moc kupecky. Vůbec nemusíš počítat s instalovaným výkonem, ale klidně můžeš započítat ten reálně vyprodukovaný. Schválně jsem přihodil grafy od dubna do září pro Jihomoravský a Zlínský kraj (za tyhle dva se můžu zaručit, protože u těch jsem si jistý že je tady toho jako hnoje) a výroba z FVE tvoří v létě nadpoloviční většinu vyrobené energie. Což je určitě zajímavé a rozhodně to není nic. Jasně s JE nebo uhelnými elektrárnami se to nemůže rovnat, zas nezapomeň že na provoz, údržbu a likvidaci této energie stát nedal ani korunu, odpočtu-li dotace. V podstatě je to energie k dobru která by jinak ohřála hlínu a víc nic.
A jinak si najdi ty denní grafy (ty už ti nebudu vyřezávat) za rok 2017 za druhé a třetí čtvrtletí. Rozhodně to není nic. Dokonce víc než jsou schopné PVE vykrýt. Bohužel se potvrzuje jen to co jsem si dávno myslel:
Jinak pokud vezmeme v potaz instalovaný výkon a né ten vyprodukovaný, takProtip: hustota energie ze Slunce je 1100 W/m2, panely mají účinnost 15-22 % (podle ceny, a s technologickým pokrokem bych doufal v těch 22), a 1kW panel vyrobí v létě 4 kWh a v zimě 0.9 kWh denně (ano, výkon se ti v sezóně změní pětinásobně, proto je taky takový problém udělat si totálně off-grid ostrov).
Zbývá uranu asi tak na 100 let max, pokud spotřeba uranu poroste, tak méně.To by mohly poměrně elegantně vyřešit Thoriové reaktory.
Za 100 let tu budeme mít dávno fůzní reaktory. Vždyť už to bude pomalu 100 let od dob co bylo předpovězeno, že za 100 let tu budou, ne? Takže ± by tu vlastně měly být už teď.Jinak zrovna včera na mě random vykouklo na youtube Nuclear Fusion Energy: The Race to Create a Star on Earth. Informačně sice ne moc husté, ale má to pěkně zpracovaný vizuál, kdyby jste se někdo nudili :)![]()
někde i zazněla šuškanda o dvou blocíchEIA uvazuje obe dve varianty (jeden a dva bloky, kadzy o vykonu 1,2GW)
Ano, sdílená elektrická síť ve velkém je možné řešení pro OZE.Nemyslím si. To by musela být ta síť po obvodu celé planety bavíme-li se o FVE. Když už jsme u takových scénářů, nejlepší scénář by byl vzít veškeré solární panely na severu Evropy a přesunout je na jih EU a jen je propojit sítí se severem. A úplně nejlíp někam do Afriky. A jsme opět u problému se soběstačností. Viz.
Je totiž potřeba i brát v potaz, že nejen, že vyvážíme elektřinu, ale i dovážíme.Si si jistý že je cena výkupní a nákupní ceny energie 1:1?
mají maximální účinnost při 25C, pak to s teplotou klesá, i když, jak jsem se teď dočetl, tak maximálně o 25 %. Nicméně není to zanedbatelné a rozhodně by ses s tím mělo počítat při výběru lokality. Solární panel za slunečného dne a teploty 25C v Německu vyrobí víc energie než solární panel na Sahaře za slunečného dne při teplotě 40C. Nicméně je fakt, že ten rozdíl v počtu slunečných dnů v roce by to asi hravě převrátil ve prospěch severní Afriky.A pak si uvedomime rozdil v delce dne v lete v Nemecku a pridame +2 hodiny na kazdou stranu, a obrati se to zpet. V zime je v Nemcich stejne furt zamraceno, takze to, ze je navic jeste brzo tma nic nezmeni...
Proto mi taky přijde docela na hlavu proč zrovna relativně severský stát jako Německo sází na solární panely jako na způsob provozoání národní obnovitelné energetiky.Imho vsází víc na všechny možné větrné, včetně masivních větrných farem v moři, kde nikomu nevadí.
kde nikomu nevadíJinde než v moři větrné elektrárny vadí? Ptám se vážně. Mě nenapadá co by mi na nich mohlo vadit.
Jinak v moři bych zaměstnal spíš farmy založené na pohybu mořské vody (proudy, slapové jevy)
Mě nenapadá co by mi na nich mohlo vadit.Hluk, vysokofrekvenční vibrace, neestetičnost? Ono se ještě třeba taky uvidí jaký vliv budou mít třeba ty vibrace na faunu žijící v tom moři kolem těch větrných farem...
Zabíjí to ptáky a delá to hluk.To sice uznávám, ale jak je to špatné ve srovnání s ostatními? Například solární elektrárny mají poměrně malou životnost (30 let?), pak se budou muset poměrně netriviálně likvidovat (a to můžou být docela sračky). Uhelné/ropné/plynové spotřebovávají nenahraditelné zdroje a chrlí popel a spaliny do okolí desítek kilometrů. Těžba jak ropy, tak i uhlí taky není nic pěkného. Jaderné sice nutně znečišťovat v lokalitě nemusí, pokud zrovna nemají havárii, ale mají komplikované uchovávání vyhořelého paliva a komponent, ale hlavně těžba uranu je brutální svinstvo, které zanechalo na krajině příšerné škody. Osobně jsem byl u pár větrných elektráren a vůbec by mi nevadilo mít něco takového za barákem. Nejhorší hlasitost co to vydávalo bylo asi jako šustění větru v korunách stromů. Technicky to není z ničeho jedovatého, oproti jaderné elektrárně je to triviální, dá se to dobře recyklovat a opravovat, a vyrábí to energii doslova z ničeho. Jediná výhrada co proti tomu lze mít, je že někomu se to nelíbí a že ČR na to není tak vhodná, jako jiné země (to neznamená nevhodná).
Například solární elektrárny mají poměrně malou životnost (30 let?), pak se budou muset poměrně netriviálně likvidovat (a to můžou být docela sračky).Viz Solar Energy Isn’t Always as Green as You Think.
...výrazně flexibilnějších zdrojů......zatim jsou tlaky spis na flexibilnejsi odberatele. Nefouka, neslunickuje - netopis, nesvitis...
Taky si myslím, že i v energetice se Evropa výrazně propojuje. Nakonec existuje společný trh s elektřinou. Větrná energie je za příhodných podmínek velmi levná a potenciál má pořád obrovský a při společném trhu bude jedno, že ty podmínky nejsou u nás, ale o pár set km dál. Bude to mít vyšší náklady na rozvodovou síť, ale ty jsou neporovnatelné s náklady na zdroje.18xhovno je porad hovno... a napriklad Nemecko neni poradne propojeno ani se sebou... a mozna by to chtelo trochu realismu co se tyce nakladu na tu rozvodnou sit, ono to zas tak moc levne neni. Kuprikladu jedno vedeni z Nemecka do Norska pod morem ma stat pres dve miliardy. V ojrech.
financovat to musí několik států (resp. velmocí) současně, protože jednotlivé státy by na to nemělyTo není o tom, že by na to neměly; ale o tom, že se jednomu státu nechce podstupovat to riziko, že by z toho nakonec nic nebylo.
a přitom když to bude fungovat, tak to nebude nic generovatPokud vím, tak by to generovat mělo.
To může projít jen v USA či v Rusku.Čína, Indie? Které země dneska mají technologie na výstavbu JE? Francie, USA, Japonsko, Rusko, Čína?
To není o tom, že by na to neměly; ale o tom, že se jednomu státu nechce podstupovat to riziko, že by z toho nakonec nic nebylo.Ale i když bude, funkční komerční tokamak si bude muset každý stát vymyslet sám.
Pokud vím, tak by to generovat mělo.500MW po 20 minut při injekci 50MW. Celkový systém však sežere víc (magnety, kryogenické systémy, …) než vyprodukuje. Je to jenom demonstrace.
Čína, Indie? Které země dneska mají technologie na výstavbu JE? Francie, USA, Japonsko, Rusko, Čína?Třeba ještě ta Čína, ale proč se připojuje Indie nebo libovolná země EU (krom té Franice) mi moc jasné není. To nikdy nedají. Není šance.
Měla dodávat elektřinu v roce 2010 a teprve před měsícem začalo testování a předpokládá se postupné spouštění tento rok. Pokud tedy půjde vše podle plánu, bude mít "jen" 8 let zpoždění. A to nejlepší nakonec: původní cena měla být 3 miliardy eur a poslední odhad byl 8,5 miliardy, tedy skoro 3x tolik! A ještě není finální.To sice ano, ale vícepráce i penále a smluvní pokuty z prodlení platí Areva; takže pro zákazníka super deal a pokud by si ČEZ dojednal podobnou smlouvu tak by na tom mohl i hezky vydělat :)
Další nová JE v Evropě je plánované rozšíření JE Paks v Maďarsku o dva bloky. Odhadovaná cena je skoro 400 miliard korun a dokončení za deset let. Ještě se nezačalo stavit, nejsou žádná zpoždění, navýšení ceny, ale už teď je to vysoce rizikový projekt, protože i při zachování termínů a ceny bude dodávat elektřinu na trh za 10 let a nikdo netuší, jaká bude cena.Jenže podobně dopadá i výstavba konvenčních zdrojů energie, nejen těch jaderných... Byť třeba ne až tak zásadně...
To sice ano, ale vícepráce i penále a smluvní pokuty z prodlení platí Areva; takže pro zákazníka super deal a pokud by si ČEZ dojednal podobnou smlouvu tak by na tom mohl i hezky vydělat :)To není tak úplně pravda. Navýšení nákladů bylo způsobené i objektivně nepředpokládanými změnami v projektu. Na dodatečných nákladech se budou podílet obě strany, momentálně probíhá soudní spor, který je jenom o tom jakým podílem.
Jenže podobně dopadá i výstavba konvenčních zdrojů energie, nejen těch jaderných... Byť třeba ne až tak zásadně...To jistě ano, ale žádný z nich nemá takový objem fixních nákladů, které se musí rozpouštět desítky let. Kdyby se mohly dělat menší jaderné elektrárny třeba za 10 miliard, které by bylo jednoduché odepsat a odstranit v případě nerentability, tak je to úplně jiná situace.
Kdyby se mohly dělat menší jaderné elektrárny třeba za 10 miliard, které by bylo jednoduché odepsat a odstranit v případě nerentability, tak je to úplně jiná situace.To ekoaktivisti a natlakove skupiny NIKDY nedovoli. Technologicky na JE neni nic dramaticky draheho, vsechno zdrazeni jsou az nesmyslne bezpecnostni pozadavky i na staveniste a nejadernou cast, vladni regulace a pravnicke obstrukce a boje s aktivisty.
To není tak úplně pravda. Navýšení nákladů bylo způsobené i objektivně nepředpokládanými změnami v projektu. Na dodatečných nákladech se budou podílet obě strany, momentálně probíhá soudní spor, který je jenom o tom jakým podílem.Myslíš ten soudní spor ve kterém se soudí Areva se Siemens o tom jakým dílem to budou kompenzovat?
Prostě za současné situace do toho nikdo ekonomicky racionální nepůjde. To může být jen politické rozhodnutí: prostě chceme jadernou energii, i kdybychom na to měli prodělat.
Tohle rozhodnutí bych nechtěl dělat, protože jde o obrovské peníze na desítky let a moc netušíme, jaká bude v té době situace. Nicméně jaké jsou alternativy? Nemůže se stát, že časem staré zdroje doslouží a najednou zjistíme, že je nemáme čím nahradit?
Nemůže se stát, že časem staré zdroje doslouží a najednou zjistíme, že je nemáme čím nahradit?Existuje celopevropský trh s elektřinou, nebojím se, že by v zahraničí nechtěli na hloupých češích vydělat :)
Největším nepřítelem JE je ekonomika. Liberalizoval se trh s energií, propojila se Evropa.
Jenže ekonomika souvisí s politikou. Politickými rozhodnutími (dotace na OZE) byl deformován trh se silovou elektřinou. Když na severu Německa zafouká, cena silové elektřiny klesá na nulu nebo dokonce do záporu. Jak v takovém prostředí odhadovat vývoj trhu na desítky let dopředu, když kdejaký zelený fanatik může kdykoliv přijít s další blbostí?
Pokud to ekonomicky není racionální pro soukromý sektor, má to dělat stát? Proč?
Třeba proto, aby elektrický systém v budoucnosti fungoval stejně jako dnes. Nerad bych si zvykal na blackouty a další omezení.
Třeba proto, aby elektrický systém v budoucnosti fungoval stejně jako dnes. Nerad bych si zvykal na blackouty a další omezení.To není argument k zásahu státu, ale k pořízení menší, či větší UPS
hlavně, nakupovat el. od jiných státůCo je špatného na tom nakupovat elektřinu tam, kde je levnější? ČR spoustu let elektřinu vyváží, takže proti mezinárodnímu obchodu s elektřinou evidentně nic nemáme.
Protože tepelek je všude hafec a víme, jaký k nim je vztah, prostě se tlačí na to, aby se postupně jejich provoz ukončil.Zároveň se ví, že tepelné elektrárny jsou dnes nejlepší způsob, jak mít elektřinu „na lusknutí prstu“. Takže spíš směřuje k tomu, aby nebyly stavěné na provoz s maximálním výkonem, ale aby měly slušnou efektivitu při větším rozsahu výkonu a zároveň nebyly nákladné na výstavbu.
Už jen toto bezpečně zařídí velké snížení výroby el.Mezi tím se ale budují nové zdroje – podívejte se, jaký výkon OZE byl v posledních letech v Evropě vybudován. A rozhodně to nekončí.
nejsem jediný stát v EU s podobným problémemRozdíl je v tom, že státy na západ od nás ten problém aktivně řeší. My se místo poplácáváme po ramenou, jaká jsme byly v sedmdesátých letech velmoc.
Radostné je také, že v posledních 10 letech narostl počet spoluobčanů, kteří zjistili, že potřeba el. energie nenarůstá, jak jim bylo namlouváno.
Nevím, jestli někdo tvrdil, že spotřeba poroste. Ale dobře si pamatuji, že měla klesat v důsledku zateplení budov, příchodu nových úsporných technologií, zákazu žárovek atd. Realita je taková, v roce 2016 spotřeba v ČR dosáhla desetiletého maxima. Tak to asi být nemělo. A to tady nemáme prakticky žádné EV.
Tak mě napadlo vtipně šílené sci-fi řešení. Co vzít asteroid, navést ho na trajektorii blízkou Slunci a Země a u Slunce ho roztavit a pak na Zemi díky tepelnému spádu z něj vytěžit energii.Still better lovestory than Twilight.
No a nejefektivnější zdroj energie by bylo hawkingovo záření z miniaturní černé díryNo jo, jenže to by mělo leda že by šli minidíry někde najít už hotové, protože jinak zařízení na jejich výrobu by mělo tak ohromné energetické nároky, že zásobování celé Země elekřínou by nejspíš zvládlo levou zadní(akorát tam když zapomenete přihodit palivo, tak vybouchne).
Německo je skoro jedna velká plackanení a je to fuk, protože Němci staví větrníky masivně i v kopcích a na horách...
Každopádně pravdou je, že Německo má mnohem řidší osídlení než ČR
Lež! Je tomu právě naopak!
Stále se tedy vyvíjí způsob, jak dostat z paliva více a více energie a mít tak menší odpad
a stále je to k hovnu
Kdyby se ten slavny vseresici jednotny trh skladal ze samych Nemecek... kam by se prelevala nadbytecna energie kdyz fouka a odkud by se brala kdyz nefouka?To jako že v celé evropě, včetně mořských farm najednou přestane foukat? Pak by asi musely najet uhelné, ne?
Uhelky na kompenzaci OZE nabihaji moc pomalu.Na kompenzaci čeho? Třeba když zapadne slunce a přestanou vyrábět FVE, je potřeba přejít na přečerpávačku, protože se absolutně nedá odhadnout, kdy slunce zapadne?
Kdyby svet byl normalni, v mixu by byly zdroje na staly vykon, jaderky, HE na velkych tocich (a ne, Labe NENI velky tok), pripadne geotermalni zdroje, tam, kde jsou, na prihodnych mistech se daji pouzit i ty VE (ale zas tak moc jich neni, resp. tech, kde by to davalo ekonomicky smysl) a na vykryti spicek uhelky, precerpavacky. VE a FVE tam, kde by v kombinaci s nejakym ulozistem byly ekonomicky vyhodnejsi nez pripojka do site.Aha. Tak jsem rád, že vím jak vypadá norma.
Na Ganymede a Titan, i já letěl tam. Města pořád stejná, jen jedno z nich v srdci mám. Lunar, město sedmé, tam nám bude fajn.
ale je to prece jen podivne, ze na zapad od Sumavy a Krusnych hor zije takovej debilni narod, zatimco na vychod je so to samej inteligent na cele s Klausem
Ano, svět je divný. Zrovna dnes jsem narazil na dvě zprávy, které musí být produktem ruské hybridní propagandistické války. Tady se píše, že motokárová dráha bratří Schumacherů bude uzavřena, protože se tam začne těžit uhlí. Další článek zase popisuje, jak v německém městečku strhli kostel a místo něj bude uhelný důl. Nejsou to fake news? V Polsku by mě to nepřekvapilo, tato zaostalá země sází na špinavé fuj uhlí, ale v Německu? Možná tam ve skutečnosti postaví větrnou farmu, ale ruští trolové to celé překroutili.
možná tisíc miliardMáš vůbec alespoň přibližnou představu, co je to bilion korun?
Chceme ruskou jadernou "technologii" 4, 5 a 6. generace.Technologii píšeš v uvozovkách proč?
Škoda, že někdo z fanoušků jaderných bloků ze státních dotací nedomyslel, jak by vypadal podobný nápad, kdyby se "elektřina" nahradila např. "procesory"!Protože je řeč o elektřině, nikoliv o procesorech. Nelze jí (efektivně) skladovat a její spotřeba nezmizí. Na tržní změny (např. nižší přebytky v zahraničí) nelze reagovat dostatečně pružně, protože vystavět elektrárnu chvíli trvá. Ze strategického hlediska je význam elektrické energie nesporně větší než procesorů. Kdyby tedy už nastala situace, že by do ČR najednou nebylo možné importovat procesory, tak stále budou v provozu současné počítače – pouze by byl problém nahrazovat ty doslužující. V krajním případě ostatně není nepřekonatelný problém postavit si CPU i v domácích podmínkách z běžných elektrosoučástek (samozřejmě je to shit s otřesným výkonem, ale když na tom nebudeš provozovat JavaScriptové „appky“, tak to třeba něco upočítá). Ale je to relativně nepodstatné, protože postupný útlum IT infrastruktury by nebyl tak kritický (bylo by dost času vydolovat data a vrátit se k papírům a tužkám).
Proč bych proboha elektřinu skladoval, všiml jste si, že ČR má jen 10 milionů obyvatel na kontinentu s miliardou lidí?Nezáleží jen na domácí spotřebě, která koreluje s tím počtem obyvatel, ale i (a možná zejména) na průmyslu, jehož spotřeba s tím korelovat vůbec nemusí.
Teorie jak v okolí najednou zmizí elektřina a budeme odkázáni sami na sebe je dost legrační.To neumím posoudit.
v takovém případě (války) opravdu NECHCETE mít na svém území žádnou JEV případě války se především může hodit mít na svém území jaderné fyziky a potřebné zázemí (přinejmenším strategicky). Jak atraktivním cílem je odstavená jaderná elektrárna neumím posoudit, ale divil bych se, kdyby po zastavení reaktoru a vyklizení paliva (jak nového, tak vyhořelého) představovala podstatné riziko.
jen odmítám, aby zahrabávali jaderné svinstvo a reaktory tisíce let hustě obydleném území ČRNebyla řeč především o dostavbě dalších reaktorů v existujících jaderných elektrárnách? Pak opravdu nevím, jestli udělá velký rozdíl zahrabat elektrárnu o dvou či čtyřech reaktorech. Co se týká odpadu, o tom už mluvil Max. Žádná hlubinná úložiště zatím neexistují a jaderný odpad se po desítky let skladuje v k tomu určených skladech. Má někdo ze zdejších diskutujících informaci, jak by to při následném přesunu do hlubinných úložišť bylo s dopravou? Resp. je nutné, aby se úložiště nacházelo na našem území, nebo lze vybudovat jedno obrovské, které by bylo společné pro více států? Pozn. k předchozí otázce: Je otázka, jak jsou ty sklady zabezpečené, ale pokud jsou pod zemí, jak bych předpokládal, nebude snadné je zničit. Případné malé poškození by stále bylo řešitelné opravou (čti: novou vrstvou betonu).
v civilizovaných zemích typu Německa nebo RakouskaJsem rád, že žiju právě v ČR a ne v „civilizovaném“ Německu. Během dospívání jsem se hodně rozhlížel po zemi, kde by se mi líbílo víc než v ČR, ale třebaže některé země měly příznivější počasí nebo rozvinutější ekonomiku, nenašel jsem stát, který by zvítězil celkově. Uvědomuje si to mnoho cizinců, kteří tu dobrovolně žijí (a z nichž někteří pocházejí z toho vyspělého Západu), a bylo by fajn, kdyby si to uvědomilo i více Čechů. Nejsem zrovna vlastenec, ale dívám se na to čistě pragmaticky – a součástí toho pragmatismu je i uvědomění si, že čím budou spoluobčané hrdější na svou vlast, tím více se zlepší naše politická situace. Nechci se orientovat na Západ a už vůbec ne na Východ (pozn.: nemyslím si, že ryze obchodní dodávka ruské technologie by nějak nutně musela souviset s politickou orientací).
Proberte se lidi, vy nejste červený kříž krachujícího jaderného ani uhelného průmyslu FFS. Ať se klidně zhroutí, who gives a fuck, energie je všude kolem dost a drátem se přivede snadno.Nerad bych se dočkal toho, že energeticky budeme zcela nebo převážně odkázáni na dodávky z EU, pakliže nemáme adekvátně silné páky i my na ně. V srdci Evropy, která se postupně ubírá pseudo-ekologickým směrem, by určitě bylo strategicky výhodnější vybudovat výkonné a především stabilní zdroje energie, kterou jim pak v případě potřeby můžeme prodávat. To je jedna z věcí, která nás může postavit do nesrovnatelně silnější pozice.
jednak se to může stát jen v důsledku válkyA treba na takove ekonomicke sankce pomyslels? K nim nepotrebujes valku, staci, kdyz se zmeni rezim u nasich sousedu nebo u nas, a reknou si, ze nam nic prodavat nebudou, protoze <duvod>.
ČR není ostrov v moři, je to malá země uprostřed velkého kontinentuProto z ni udelame (jeste vetsi) kolonii, kterou budou moci ostatni staty vysavat nebo vydirat, protoze nebude sobestacna ve vyrobe energie.
jen odmítám, aby zahrabávali jaderné svinstvo a reaktory tisíce let hustě obydleném území ČR a aby kvůli "dostavbám" plundrovali státní rozpočetJá zase odmítám, aby mi spalování dinosaurů a přesliček ničilo prostředí, ve kterém žiju.
krachujícího uhelného průmysluVýše je odkaz, jak najednou Německo začalo těžit fosilie a stavět fosilní elektrárny.
byl hlavně o ekonomii, ne o fyzice nebo energetice.Ten komentar byl hlavne o idiocii. Nikdo pricetny nebude srovnavat vyrobu energie a procesoru a jeste se tim verejne chlubit. To uz rovnou muze srovnavat divadelni hry a dieselove lokomotivy. Nejlepsi je tam nahazet pojmy, aby to hezky vyslo. Treba:
Zkrátka, v střední Evropě elektřiny je dost, a bude čím dál levnější. Západní moře a jižní státy jsou v podstatě generátory velice který se začínají pomalu roztáčet.Pisateli ponekud uchazi, ze ve stredni evrope nejsou ani zapadni more ani jizni staty. A dodam, ze se muze stat cokoliv, kdy kohoutky s elektrinou budou uzavreny a to se pak budeme mit fajn.
A dodam, ze se muze stat cokoliv, kdy kohoutky s elektrinou budou uzavreny a to se pak budeme mit fajn.V takovém případě bychom ovšem měli problémy i se současnou strukturou našich elektráren. Protože dnes nemáme vyrovnanou bilanci výroby a spotřeby, ale většinou jsme závislí na vývozu, někdy i na dovozu.
V takovém případě bychom ovšem měli problémy i se současnou strukturou
většinou jsme závislí na vývozu, někdy i na dovozu.Ok. V tom pripade nemusime byt sobestacni v nicem a muzeme vsechno dovazet. Ale asi tu nema cenu vysvetlovat, ze by stat mel byt sobestacny v nekterych oblastech sobestacny a mit rezervy pro pripad krize.
Například část SÚJBTo je jako rict, ze vyrobci potravin jsou skryte dotovani pres Statni potravinarskou a zemedelskou inspekci, sit Hygienickych stanic, Inspektorat prace, atd.
ochrana širšího perimetru JEPricemz to CEZ bohate kompenzuje okolnim vesnicim a mestum na dotacich.
současné náklady na likvidaci JE po skončení provozu, současné náklady na trvalé úložištěTo by me zajimalo, proc CEZ kazdorocne odvadi penize SURAO, a k cemu ma SURAO pres dvacet miliard na uctu...
To je jako rict, ze vyrobci potravin jsou skryte dotovani pres Statni potravinarskou a zemedelskou inspekci, sit Hygienickych stanic, Inspektorat prace, atd.Ano, je. Což nemění nic na tom, že je to pravda a že jsou to náklady, které platíme – a nebýt jaderných elektráren, neplatili bychom je.
Pricemz to CEZ bohate kompenzuje okolnim vesnicim a mestum na dotacich.A kolik že Gripenů mají ty okolní vesnice na ochranu elektrárny?
To by me zajimalo, proc CEZ kazdorocne odvadi penize SURAO, a k cemu ma SURAO pres dvacet miliard na uctu...Myslíte, že za dvacet miliard se vybuduje a bude provozovat trvalé úložiště a ještě zlikviduje jaderná elektrárna? To jste z hodně levného kraje. Správně řečeno je to tak, že na tom účtě je dnes jenom dvacet miliard korun a počítá se s tím, že kdyby to bylo potřeba využít už teď, zatáhne to stát. Stejně jako to zatáhne stát, až bude elektrárna opravdu na konci své životnosti a zjistí se, že likvidace je mnohem dražší, než kolik je na tom účtu naspořené.
Ano, jeTo chce asi hodne velkou davku zatvrzelosti trvat na takove blbosti.
nebýt jaderných elektráren, neplatili bychom je.A bez JE bysme tu urcite nemeli zadne zarizeni, ktere by bylo potreba dozorovat SUJB. A to se nebavim o problematice chemicke ochrany, ktera je take v gesci SUJB.
A kolik že Gripenů mají ty okolní vesnice na ochranu elektrárny?To uz je moc. Ty gripeny jsou jenom na ochranu JE? Tak narovinu, mne se vubec nelibi, ze tve bydleni je skryte dotovane statem, protoze do ochrany vzdusneho prostoru nad tvym domem stat nalel miliardy korun.
Myslíte, že za dvacet miliard se vybuduje a bude provozovat trvalé úložiště a ještě zlikviduje jaderná elektrárna?To vazne musis prekrucovat kazdou vetu? Dvacet miliard je aktualni stav! Obe elektrarny jsou stale v provozu a do fondu neustale prispivaji, takze az bude potreba cerpat, bude tam o poznani vic penez. Pricemz ty jsi tvrdil, ze tyto naklady se do nezapocitavaji a tedy je to skryta dotace.
To chce asi hodne velkou davku zatvrzelosti trvat na takove blbosti.Pokud chcete polemizovat s tak zjevnou věcí, jako že výstavbou silnic stát dotuje dopravu automobily (protože kdyby tu výstavbu silnic neplatil stát, museli by si ji zaplatit motoristé ze svého, aby ty silnice měli), budete asi muset napsat něco víc než jen „taková blbost“. Nebo si snad myslíte, že tady silnice rostou jen taky samy od sebe, nebo že je stavební firmy staví jen tak zadarmo?
A bez JE bysme tu urcite nemeli zadne zarizeni, ktere by bylo potreba dozorovat SUJB. A to se nebavim o problematice chemicke ochrany, ktera je take v gesci SUJB.Překrucování věcí vám jde hezky. Výslovně jsem napsal část SÚJB.
To uz je moc. Ty gripeny jsou jenom na ochranu JE?Jak jste přišel na to, že jenom na ní? Ale je to služba, kterou stát poskytuje provozovateli jaderné elektrárny, a kterou zjevně třeba fotovoltaické elektrárny nepotřebují.
Tak narovinu, mne se vubec nelibi, ze tve bydleni je skryte dotovane statem, protoze do ochrany vzdusneho prostoru nad tvym domem stat nalel miliardy korun.Ano, je to dotované státem. Proto stát máme, aby platil věci, které potřebují všichni. Jenže když chcete porovnávat celkové náklady na OZE a JE, musíte započítávat všechny náklady, i ty, které jsou umně schované.
To vazne musis prekrucovat kazdou vetu?To já nedělám, to je vaše specialita.
Dvacet miliard je aktualni stav!Myslím, že to je přesně to samé, co jsem napsal já.
Obe elektrarny jsou stale v provozu a do fondu neustale prispivaji, takze az bude potreba cerpat, bude tam o poznani vic penez.To je jen vaše zbožné přání. Ta potřeba čerpat může nastat třeba hned zítra. To „doufáme, že tam bude víc peněz“ je právě ten skrytý náklad, protože někdo (v tomto případě stát) na sebe bere odpovědnost za to, když se to doufání nevyplní. Zkuste si podle toho vašeho principu koupit třeba barák. „Já ten barák koupím teď, ale celkovou cenu vám budu postupně splácet. Přece vydělávám a budu vám neustále platit, takže až půjdu do důchodu, budete mít ten barák splacený.“ Když s tímhle někam přijdete, tak vás vyženou s tím, ať si pořídíte hypotéku – nebo-li vás to bude stát něco navíc, protože v tom bude zohledněné to riziko, že to nesplatíte a že se za vás někdo zaručuje.
Pricemz ty jsi tvrdil, ze tyto naklady se do nezapocitavaji a tedy je to skryta dotace.Já jsem nepsal, že se nezapočítávají tyto náklady. Psal jsem, že se nezapočítávají současné náklady. Současné náklady jsou něco jiného, než budoucí náklady. Kdyby se někdo alespoň trošku vzdělal v oblasti ekonomie…
Pokud chcete polemizovat s tak zjevnou věcí, jako že výstavbou silnic stát dotuje dopravu automobilyCo je tohle za slameneho panaka? Ja tu nepolemizuju se stavbou silnic. Ja jsem jednoznacne napsal:
To je jako rict, ze vyrobci potravin jsou skryte dotovani pres Statni potravinarskou a zemedelskou inspekci, sit Hygienickych stanic, Inspektorat prace, atd.A ty jsi mi to odsouhlasil. Pricemz je to neco uplne jineho. Vyrobci potravin se bez techto instituci bez problemu obejdou, ba prave naopak, a komplikuji jim zivot. A tys to oznacil za skrytou dotaci. To chce opravdu talent.
Ale je to služba, kterou stát poskytuje provozovateli jaderné elektrárny, a kterou zjevně třeba fotovoltaické elektrárny nepotřebují.To chces rict, ze nase armada nestrezi vzdusny prostor nad fotovoltaickymi elektrarnami? Co kdyz pres ni poleti nekomunikujici letadlo?
Výslovně jsem napsal část SÚJB.Vis, ze JE nejsou jedine zarizeni, na ktere tato cast SUJB dohlizi? A ted pozor, mozna to pro tebe bude velka rana. Ale provozovatele JE a dalsich zarizeni SUJB plati poplatky za jednotlive ukony. Takze opet zadne skryte dotace.
musíte započítávat všechny náklady, i ty, které jsou umně schované.Pricemz se slusi dodat, ze tyto naklady jsou fixni bez ohledu na to, jestli tu mame nejakou JE nebo ne.
To já nedělám, to je vaše specialita.Chapu, narovnavani muze z tveho pohledu vypadat jako prekrucovani, ...
To je jen vaše zbožné přání. Ta potřeba čerpat může nastat třeba hned zítra. To „doufáme, že tam bude víc peněz“ je právě ten skrytý náklad, protože někdo (v tomto případě stát) na sebe bere odpovědnost za to, když se to doufání nevyplní.Bavime se tu o rozpoctu na ukonceni provozu JE a ulozeni paliva. O cemz jsi tvrdil, ze je to skryty naklad, ktery se do ceny nezapocitava. Coz je blbost, protoze ten rozpocet opravdu existuje a CEZ do nej systematicky plati.
To je jen vaše zbožné přání. Ta potřeba čerpat může nastat třeba hned zítra.Proto jsou elektrarny stejne jako dalsi provozy pojisteny, pricemz jsou pojistky opet zapocitany do provoznich nakladu.
Co je tohle za slameneho panaka? Ja tu nepolemizuju se stavbou silnic.Omlouvám se, že stát platí výstavbu silnic bylo obrovské překvapení pro Melkorse, ne pro vás.
Pricemz je to neco uplne jineho. Vyrobci potravin se bez techto instituci bez problemu obejdou, ba prave naopak, a komplikuji jim zivot. A tys to oznacil za skrytou dotaci.Ano, bez těchto institucí se bez problémů obejdou – pokud tu nebudou chtít prodávat. Pokud tu chtějí prodávat, musejí se podřídit podmínkám, a součástí těch podmínek je, že budou existovat příslušné kontrolní úřady. Buď si ty úřady budou platit samy, což asi nechceme, nebo je bude platit stát – a pak je to náklad spojený s tím prodejem. Nevím, co je tak nepochopitelného na tom, že kdybychom neměli žádné jaderné elektrárny, nepotřebujeme ani tu část SÚJB, která má dozor nad jadernými elektrárnami. Ta část je tedy přímým důsledkem existence JE v ČR. Přičemž ta část SÚJB něco stojí – a neplatí to ČEZ, nýbrž stát, takže je to dotace. Kdyby to bylo jako s OZE, nebude ta část SÚJB placena ze státního rozpočtu, ale na faktuře za elektřinu najdete položku „Příspěvek na provoz SÚJB, sekce jaderných elektráren“. Tím, že ten náklad neuvedete takhle na faktuře, ale schováte ho do státního rozpočtu, náklad nezmizí. Jen není na první pohled vidět, je před vámi skrytý – a evidentně to na vás funguje dobře, protože si myslíte, že opravdu zmizel.
To chces rict, ze nase armada nestrezi vzdusny prostor nad fotovoltaickymi elektrarnami? Co kdyz pres ni poleti nekomunikujici letadlo?Kolem FVE nejsou bezletové zóny. Když přes FVE poletí nekomunikující letadlo, stane se úplně to samé, jako když letí přes pole, les nebo rybník.
Vis, ze JE nejsou jedine zarizeni, na ktere tato cast SUJB dohlizi?No a co? Chcete snad tvrdit, že kdybychom neměli žádné JE, měl by SÚJB stejný počet zaměstnanců, jako má dnes?
Ale provozovatele JE a dalsich zarizeni SUJB plati poplatky za jednotlive ukony. Takze opet zadne skryte dotace.Asi byste se měl naučit počítat. Když jsou výdaje skoro dvojnásobné oproti příjmům, je to záporná bilance a úřad ty peníze musí někde vzít – od státu, z daní.
Pricemz se slusi dodat, ze tyto naklady jsou fixni bez ohledu na to, jestli tu mame nejakou JE nebo ne.Pokud vyhlášení bezletové zóny neznamená žádné náklady, poněkud mi uniká, proč není vyhlášena nad celou republikou. Víte, kolik bychom ušetřili?
Chapu, narovnavani muze z tveho pohledu vypadat jako prekrucovani, ...Aha, takže větu „na tom účtě je dnes jenom dvacet miliard korun“ jste narovnal větou „Dvacet miliard je aktualni stav!“ No jo, to je úplně něco jiného, mezi „dnes je“ a „aktuální stav“ je diametrální rozdíl.
Bavime se tu o rozpoctu na ukonceni provozu JE a ulozeni paliva. O cemz jsi tvrdil, ze je to skryty naklad, ktery se do ceny nezapocitava. Coz je blbost, protoze ten rozpocet opravdu existuje a CEZ do nej systematicky plati.Ne, nebavíme se o rozpočtu. Bavíme se o nákladech. Rozpočet je tabulka, kde máte sepsané plánované příjmy a výdaje, případně to pak aktualizujete podle reálného stavu. Už jsem vám vysvětloval, že existuje něco jako riziko a časová hodnota peněz, takže to, že možná budete mít nějaké peníze za dvacet let, je něco jiného, než když ty peníze máte teď v ruce. Netuším, co na tom nechápete – když si pronajmete auto a budete platit za každý měsíc jeho používání, majitel auta vám rozhodně nenapočítá splátky tak, že by cenu auta vydělil jeho předpokládanou životností, a přesně tohle vám naúčtoval. Například se pojistí pro případ, že byste to auto zrušil před koncem jeho životnosti. A tohle pojištění je náklad související s tím pronájmem auta. Úplně stejně je to i s oním účtem na likvidaci jaderných zařízení – i u něj je riziko, že vybraná částka nebude stačit, i tohle riziko je nákladem, jako každé jiné riziko, a ten náklad nese český stát, protože to bude on, kdo bude případně muset dosypat ze svého.
Proto jsou elektrarny stejne jako dalsi provozy pojisteny, pricemz jsou pojistky opet zapocitany do provoznich nakladu.Zapomněl jste ovšem dodat takový malý detail, že limit pojištění nedosahuje ani 1 % hypotetických nákladů v případě havárie.
Podle vaseho projevu jsou racionalni a logicke argumenty to posledni, co by vas zajimalo. Ale budiz, zkusme to. 1/ je-li jaderna energetika tak strasne nevyhodna, zla, a nebezpecna, proc ji fura zemi stavi a rozviji? Francie, Japonsko, Cina, UK, Finsko, Rusko, Indie, Pakistan, Brazilie, v podstate kdokoli, kdo na to technicky ma a zaroven nema silene ekoaktivity misto racionalnich politiku...proc to delaji, kdyz je to nevyhodne? 2/ proc, kdyz jsou ty "dotovane ekozdroje" o tolik lepsi, levnejsi, vyborne, bezproblemove, a vse resici, rozjizdi ted Nemci nove uhelne a plynove elektrarny? Zbytecne? 3/ Proc vubec nekdo stavi a rozjizdi nove elektrarny, zejmena v preregulovane Evrope, kde i na stavbu garaze potrebujeme 30 razitek, kdyz, jak tvdi zeleni prorokove, elektriny je nadbytek, spotreba klesa, a vlastne ji vubec nepotrebujeme...?
Buď si ty úřady budou platit samy, což asi nechceme, nebo je bude platit stát – a pak je to náklad spojený s tím prodejem.A muzes mi tedy bez tech reci okolo rict, jestli jsou vyrobci skutecne skryte dotovani pres Statni potravinarskou a zemedelskou inspekci, sit Hygienickych stanic, Inspektorat prace, atd. Ano/Ne?
Nevím, co je tak nepochopitelného na tom, že kdybychom neměli žádné jaderné elektrárny, nepotřebujeme ani tu část SÚJB, která má dozor nad jadernými elektrárnami. .... Tím, že ten náklad neuvedete takhle na faktuře, ale schováte ho do státního rozpočtu, náklad nezmizí.Zajimave, ze resis jen nakladovou stranku a opomijis prijem statniho rozpoctu. IIRC je to neco pres dve mega mesicne za kazdy jeden reaktor + poplatky pred spustenim. Jinymi slovy bez JE by tu nebyly naklady na cast SUJB a nebyly by ani prijmy z poplatku od provozovatelu JE.
Kolem FVE nejsou bezletové zóny. Když přes FVE poletí nekomunikující letadlo, stane se úplně to samé, jako když letí přes pole, les nebo rybník.
Evidentne to bude chtet vysvetlit polopaticteji. Zmeni se nejak naklady na vzdusnou obranu, kdyz v CR ubydou jedna nebo dve bezletove zony. Ano/Ne? (Pokud si s touto otazkou nejsi jisty, doporucuji nahlednout do ucebnice ekonomie a s jeji pomoci vyhledat rozdil mezi fixnimi a nulovymi naklady.Pricemz se slusi dodat, ze tyto naklady jsou fixni bez ohledu na to, jestli tu mame nejakou JE nebo ne.Pokud vyhlášení bezletové zóny neznamená žádné náklady, poněkud mi uniká, proč není vyhlášena nad celou republikou. Víte, kolik bychom ušetřili?
Asi byste se měl naučit počítat. Když jsou výdaje skoro dvojnásobné oproti příjmům, je to záporná bilance a úřad ty peníze musí někde vzít – od státu, z daní.Jednou me tu peskujes, ze nemluvis o celem SUJB, ale jenom o jeho jaderne casti. A ted, kdyz se ti to hodi, vytahnes rozpocet celeho uradu. Pricemz pomijis, ze pro vyzkumne a zdravotnicky zarizeni urad dela dozor temer zadarmo, opomijis dalsi funkce jako je sit mereni, atp.
Netuším, co na tom nechápeteTo, ze tu motas dohromady dve veci, ktere spolu nesouvisi, ale ty si myslis, ze ano. Ale opravdu nemam silu ti to rozmlouvat, staci ta snuska nesmyslu, co jsem rozebiral vyse.
A muzes mi tedy bez tech reci okolo rict, jestli jsou vyrobci skutecne skryte dotovani pres Statni potravinarskou a zemedelskou inspekci, sit Hygienickych stanic, Inspektorat prace, atd. Ano/Ne?Ptáte se znova na to samé, odpověď si dohledejte v historii diskuse.
Zajimave, ze resis jen nakladovou stranku a opomijis prijem statniho rozpoctu. IIRC je to neco pres dve mega mesicne za kazdy jeden reaktor + poplatky pred spustenim. Jinymi slovy bez JE by tu nebyly naklady na cast SUJB a nebyly by ani prijmy z poplatku od provozovatelu JE.Čemu nerozumíte na větě „když jsou výdaje skoro dvojnásobné oproti příjmům“? Chápu, to slovo „příjem“, které jste nenašel, je až na konci té věty, ale když chcete na něco reagovat, měl byste si to přečíst celé.
Zmeni se nejak naklady na vzdusnou obranu, kdyz v CR ubydou jedna nebo dve bezletove zony. Ano/Ne?Ano, změní.
doporucuji nahlednout do ucebnice ekonomie a s jeji pomoci vyhledat rozdil mezi fixnimi a nulovymi nakladyNepokoušejte se poučovat o něčem, o čem vůbec nic nevíte. Rozdíl mezi fixními náklady a nulovými náklady je asi tak stejný, jako rozdíl mezi hřebíkem a pěti centimetry – tedy jediné, co to má společného, je to, že hřebík může být dlouhý pět centimetrů ale může být i jinak dlouhý.
Jednou me tu peskujes, ze nemluvis o celem SUJB, ale jenom o jeho jaderne casti. A ted, kdyz se ti to hodi, vytahnes rozpocet celeho uradu.Ne, nevytáhl jsem rozpočet celého úřadu.
To, ze tu motas dohromady dve veci, ktere spolu nesouvisi, ale ty si myslis, ze ano.Já jsem psal o současných nákladech na likvidaci elektráren a odpadu. Která je podle vás ta druhá věc?
Ale opravdu nemam silu ti to rozmlouvat, staci ta snuska nesmyslu, co jsem rozebiral vyse.Snůška nesmyslů je to z vaší strany. Plete si současné a budoucí náklady, vyhlášení bezletové zóny nad celou ČR by podle vás neznamenalo žádné náklady. Každopádně je tahle debata zbytečná, protože náklady s řešením následků případné havárie ani státní garance pro výstavbu dalších bloků jste ani nezpochybnil, takže tvrzení, že jsou JE skrytě dotované, můžeme považovat za prokázané. O tom, jak moc jsou dotované, původně nebyla řeč.
vyhlášení bezletové zóny nad celou ČR by podle vás neznamenalo žádné nákladyTo už je fakt moc tohle! Jeden se nechce zaobírat číslem, které je nula, nebo skoro nula, Jirsák tu skoro nulu vynásobí o několik řádů větší hodnotou a prohlásí, že tedy je to taky nula. To je prostě asi tak absurdní jako útočit na někoho, kdo v kontextu osobní spotřeby řekne, že špetka soli nestojí skoro nic, a vy jste pak prohlásil: „Myslí si, že tisíc tun soli nic nestojí.“.
Pokud někdo tvrdí, že bezletová zóna nad Temelínem nic nestojí, ale bezletová zóna nad celou ČR už nějaké náklady má, je logické ptát se, jak na to přišel a kde je tedy ta hranice.Puvodne jsem na to nechtel reagovat, protoze redukce problemu ad absurdum je uz hodne proflakly argumentacni faul, ale budiz.
bezletová zóna nad celou ČR už nějaké náklady má, je logické ptát se, jak na to přišel a kde je tedy ta hranice. Mezi „nulou“ a „skoro nulou“ je dost podstatný rozdíl, víte?Armada CR strezi vzdusny prostor CR 24/7 bez ohledu na to, jestli tu nejaka JE stoji, nebo ne. Nejvetsi nakladove polozky jsou pronajem letadel, udrzba, provoz zazemi, provoz site radaru. To jsou polozky, ktere jsou v radech miliard. Tyto naklady by CR by mela bez ohledu na to, jestli tu nejake JE stoji, nebo ne. Dalsi velka polozka v radu desitek az stovek milionu je vycvik pilotu, pricemz musi mit naletano x hodin rocne. To by CR platila bez ohledu na to, jestli tu nejake JE stoji, nebo ne. Pokud dojde k ostremu startu, jsou to naklady v radu desitek az stovek tisic. Jelikoz je to oproti predchozim castkam zanedbatelne, fakt si dovolim rict, ze to nic nestoji. Plus, muzes si ty ostre starty zapocitat do vycviku pilotu.
Vy jste totiž napsal skoro nic, deda.jabko píše vůbec nic.Fakt opravdu nemam chut se tocit na takovem autistickem slovickareni, obzvlast, kdyz jsi to byl ty, kdo zacal vykladat, jak moc stat skryte dotuje JE udrzovanim bezletove zony, a pak se ukaze, ze to znemalo, ze je dotuje "skoro nicim".
Neřekl bych, že armáda ČR je organizační složkou ČEZuZajimavy postreh... A kdyby se soukroma firma starala o vymahani bezletove zony nad svym uzemim, to by bylo taky fajn...
Puvodne jsem na to nechtel reagovat, protoze redukce problemu ad absurdum je uz hodne proflakly argumentacni faul, ale budiz.To není redukce problému ad absurdum. Když tvrdíte, že s celkem jsou spojené nějaké náklady, zatímco část toho celku je zdarma, zní to velmi nepravděpodobně. Obvykle to znamená, že náklady na tu část ve skutečnosti existují, akorát je dotyčný neumí přesně vyjádřit. Když není možné podíl nákladů přesně určit, existují různé metody, jak jej odhadnout. Metoda „řekněme, že je to nula“ ovšem nepatří mezi použitelné metody. To by pak totiž vedlo přesně k tomu „tak mi nakapejte plnou nádrž“.
Armada CR strezi vzdusny prostor CR 24/7 bez ohledu na to, jestli tu nejaka JE stoji, nebo ne. Nejvetsi nakladove polozky jsou pronajem letadel, udrzba, provoz zazemi, provoz site radaru. To jsou polozky, ktere jsou v radech miliard. Tyto naklady by CR by mela bez ohledu na to, jestli tu nejake JE stoji, nebo ne. Dalsi velka polozka v radu desitek az stovek milionu je vycvik pilotu, pricemz musi mit naletano x hodin rocne. To by CR platila bez ohledu na to, jestli tu nejake JE stoji, nebo ne.To, jestli by ty částky byly stejné, i kdyby v ČR nebyly žádné JE, je jenom vaše ničím nepodložená spekulace. Pokud si dobře pamatuji, když se řešilo, co s českým letectvem a jestli ho vůbec potřebujeme, byla ochrana jaderných elektráren jedním z argumentů.
Fakt opravdu nemam chut se tocit na takovem autistickem slovickareniKdyž nechápete, o čem se debatuje, tak do debaty nevstupujte. Na začátku byla pochybnost o existenci těch dotací, na to jsem odpovídal. Není můj problém, že jste si bůhvíproč usmyslel, že se vlastně diskutuje o výši dotací.
obzvlast, kdyz jsi to byl ty, kdo zacal vykladat, jak moc stat skryte dotuje JE udrzovanim bezletove zony, a pak se ukaze, ze to znemalo, ze je dotuje "skoro nicim".Kde jsem psal, jak moc stát stát dotuje JE udržováním bezletové zóny? Aha, nikde, to je jen další váš výmysl. Psal jsem, že je to jeden ze způsobů dotování – o výši jsem vůbec nepsal, protože se diskutuje o něčem jiném.
A kdyby se soukroma firma starala o vymahani bezletove zony nad svym uzemim, to by bylo taky fajn...To ale přece nikdo nechce. Jenže kdyby se o to ta soukromá firma musela starat sama, něco by jí to stálo. Když to pro ní dělá stát, ty náklady nezmizí. Zdá se, že do tajů základů ekonomie jste stále nepronikl. Přitom to není tak těžké pochopit – náklady prostě existují bez ohledu na to, kdo je nakonec uhradí. Přesouváním nákladů mezi subjekty se ty náklady nezmenšují ani nemizí.
Metoda „řekněme, že je to nula“ ovšem nepatří mezi použitelné metody.Pokud se nejaka velicina limitne blize nule a neovlivnuje vysledek, je bezna (inzenyrska) praxe ji zanedbavat. Nebo taky pri vazeni (treba zbozi v obchode) zapocitavas pritazlivost Jupiteru (a dozadujes se slevy)? Pro jistotu, abys to pochopil, naklady na ostrahu vzdusneho prostoru se budou pohybovat priblizne v radech miliontin korun na vyrobenou MW, mozna i min.
To by pak totiž vedlo přesně k tomu „tak mi nakapejte plnou nádrž“.Myslel jsem, ze na programatorskem webu se lidi dokazi vyporadat s problemy tohoto typu jedna dve. Mylil jsem se.
Na začátku byla pochybnost o existenci těch dotací, na to jsem odpovídal. Není můj problém, že jste si bůhvíproč usmyslel, že se vlastně diskutuje o výši dotací.
Kde jsem psal, jak moc stát stát dotuje JE udržováním bezletové zóny? Aha, nikde, to je jen další váš výmysl. Psal jsem, že je to jeden ze způsobů dotování – o výši jsem vůbec nepsal, protože se diskutuje o něčem jiném.A to je presne, co me tu vadi. Na jednu stranu se snazis vzbudit dojem, ze JE jsou skryte dotovany (mj. ostrahou vzdusneho prostoru) a ze ziskavaji nefer vyhodu oproti obnovitelnym zdrojum. A pak kdyz se ukaze, ze ta dotace je nemeritelna (nebo presneji temer nemeritelna, abys tomu rozumel i ty), tak se zacnes tocit na tom, ze o vysi tu prece nejde. To silne smrdi manipulaci nebo nejakou diagnozou.
To, jestli by ty částky byly stejné, i kdyby v ČR nebyly žádné JE, je jenom vaše ničím nepodložená spekulace.V ramci NATO jsme povinni hlidat svuj vzdusny prostor, at uz vlastnimi silami, ci za uplatu jinym statem NATO. Takze ty penize by na to sly tak jako tak. Co tam mas dal?
Pokud se nejaka velicina limitne blize nule a neovlivnuje vysledek, je bezna (inzenyrska) praxe ji zanedbavat.Jenže ona se ta veličina neblíží nule a výsledek ovlivňuje.
Pro jistotu, abys to pochopil, naklady na ostrahu vzdusneho prostoru se budou pohybovat priblizne v radech miliontin korun na vyrobenou MW, mozna i min.Myslím, že jste některé náklady výše vyjmenovával. Za prvé, ty náklady nejsou závislé na vyrobených MW, takže je nesmyslné je tak vyjadřovat. Za druhé, ty náklady jsou podstatně větším, než miliontiny korun.
Myslel jsem, ze na programatorskem webu se lidi dokazi vyporadat s problemy tohoto typu jedna dve. Mylil jsem se.To jsem si myslel také, ale evidentně stále nechápete, v čem spočívá ten trik. Jestli teď promýšlíte, jak pomocí toho kapání benzínu porazíte ropné společnosti a vyděláte majlant, jste na špatné cestě. Takhle to nefunguje.
A pak kdyz se ukaze, ze ta dotace je nemeritelna (nebo presneji temer nemeritelna, abys tomu rozumel i ty)Nic takového se neukázalo. To, že vy absolutně netušíte, jak se takovéhle věci měří, neznamená, že je to neměřitelné. Ve skutečnosti způsobů měření existuje několik.
tak se zacnes tocit na tom, ze o vysi tu prece nejdeNa ničem takovém se netočím. Napsal jsem, že já jsem o výši nepsal. Protože tak daleko jsme se v debatě ještě nedostali – zatím řešíme jenom to, jestli fakt, že vy něco neumíte změřit, znamená, že to neexistuje.
V ramci NATO jsme povinni hlidat svuj vzdusny prostor, at uz vlastnimi silami, ci za uplatu jinym statem NATO. Takze ty penize by na to sly tak jako tak.Peníze na ochranu vzdušného prostoru jaderných elektráren by šly i tehdy, kdyby tu žádné jaderné elektrárny neexistovaly? To asi těžko. Takže jste možná vycházel z předpokladu, že ochrana vzdušného prostoru jaderných elektráren je úplně stejná, jako běžná ochrana vzdušného prostoru. Pak by ten zakázaný prostor ovšem nemusel existovat, nemyslíte?
Jenže ona se ta veličina neblíží nule a výsledek ovlivňuje.Tak to to doloz.
Za prvé, ty náklady nejsou závislé na vyrobených MW, takže je nesmyslné je tak vyjadřovat.Na cem jsou ty naklady zavisle? Proc je to nesmyslne vyjadrovat? Bavime se tu o dotacich a konkurenceschopnosti. Je naprosto prirozene vyjadrit prispevek mirou na vyrobeny megawatt.
Nic takového se neukázalo. ... Ve skutečnosti způsobů měření existuje několik.Jsem rad, zes uvedl argumenty, nad kterymi by se dalo polemizovat.
zatím řešíme jenom to, jestli fakt, že vy něco neumíte změřit, znamená, že to neexistuje.Zajimave je, ze zatim jsem byl jediny, kdo tu uvedl alespon radove castky, ze kterych se ty naklady daji odvodit. Ale nekdo jiny tu furt kape benzin.
Peníze na ochranu vzdušného prostoru jaderných elektráren by šly i tehdy, kdyby tu žádné jaderné elektrárny neexistovaly?To uz je moc. Penize na ochranu vzdusneho prostoru by sly tak jako tak.
Takže jste možná vycházel z předpokladu, že ochrana vzdušného prostoru jaderných elektráren je úplně stejná, jako běžná ochrana vzdušného prostoru. Pak by ten zakázaný prostor ovšem nemusel existovat, nemyslíte?To je teda kvalitni dedukce. Ano, ten zpusob ochrany je stejny! Na zemi sedi kazdy den dve pripravene stihacky a lidi u radaru sleduji, jak pres republiku letaji letadylka. Pokud se nektere vychyli z koridoru a nekomunikuje nebo smeruje k zakazanemu prostoru, startuji stihacky. Takovych incidentu jsou nizsi jednotky do roka. V informatice se neco podobneho oznacuje jako oddeleni mechanismu od politiky. Jinymi slovy, naklady na ten mechanismus (vzdusnou obranu) jsou vzdy stejne, bez ohledu na to, jak je nastavena politika (v tomto pripade bezletove zony.) Je v podstate jedno, jestli mame 10 nebo 11 bezletovych zon a jedna se o JE nebo prazsky hrad. Muzes mi vysvetlit, jak se tedy zmeni naklady, kdyz pribudou/zmizi JE? Stale nikde nevidim, kde se pomoci bezletove zony presouvaji penize CEZu jako skryte dotace.
Tak to to doloz.Jeden z relevantních způsobů vyjádření těch nákladů je započítat celkové náklady na ostrahu vzdušného prostoru ČR. Chcete tvrdit, že se blíží k nule? Pokud by pro ostrahu vzdušného prostoru JETE a JEDU stačilo méně (např. méně stíhaček), napište kolik a vypočtené náklady se můžou patřičně snížit.
Na cem jsou ty naklady zavisle?Na vyrobených megawathodinách určitě ne. Ten vzdušný prostor je potřeba střežit i tehdy, když elektrárna nevyrobí vůbec nic.
Je naprosto prirozene vyjadrit prispevek mirou na vyrobeny megawatt.Jenže ten příspěvek se bude měnit v závislosti na tom, kolik se vyrobí. Takže je nesmyslné to takhle přepočítávat, když jste ještě nezjistil, kolik jsou ty celkové náklady.
Jsem rad, zes uvedl argumenty, nad kterymi by se dalo polemizovat.Jako že vy neznáte základní ekonomické principy, já vám je mám vysvětlit, a vy pak s nimi budete z titulu své neznalosti polemizovat? Nepřipadá vám to absurdní? No tak dobře, aspoň se poučíte: dost přesný je odhad, za kolik by se taková služba pořídila na volném trhu. To se asi u ostrahy vzdušného prostoru bude zjišťovat docela špatně. Když znáte celkové náklady, další možnost je nějak stanovit váhy, kterým se na nich jednotliví uživatelé podílejí, a podle toho celkové náklady rozdělit. No a když nedokážete stanovit ani ty váhy, dá se počítat s celkovou cenou (podle principu „kdyby nebyli ti ostatní uživatelé, stejně bych to musel zaplatit celé“).
Zajimave je, ze zatim jsem byl jediny, kdo tu uvedl alespon radove castky, ze kterych se ty naklady daji odvodit. Ale nekdo jiny tu furt kape benzin.Protože místo toho, abyste ty náklady odvodil, prohlásil jste, že se limitně blíží nule. Což z uvedených částek nevychází ani náhodou.
Penize na ochranu vzdusneho prostoru by sly tak jako tak.Což neznamená, že náklady na ostrahu vzdušného prostoru kvůli JE jsou nulové nebo že se blíží nule.
Na zemi sedi kazdy den dve pripravene stihacky a lidi u radaru sleduji, jak pres republiku letaji letadylka. Pokud se nektere vychyli z koridoru a nekomunikuje nebo smeruje k zakazanemu prostoru, startuji stihacky.Aha, a ten počet stíhaček a počet lidí u radarů nijak nesouvisí s velikostí chráněného území a s počtem zvláštně chráněných zón? To navrhněte NATO, že ty naše dva Gripeny na zemi mohou hlídat celý vzdušný prostor NATO…
Je v podstate jedno, jestli mame 10 nebo 11 bezletovych zon a jedna se o JE nebo prazsky hrad.Ne, není to v podstatě jedno – akorát vy ten rozdíl nedokážete vyjádřit.
Muzes mi vysvetlit, jak se tedy zmeni naklady, kdyz pribudou/zmizi JE?Jestli se ty náklady změní je irelevantní. Což zdá se stále nedokážete pochopit. Pravděpodobně nechápete, že i kdyby mezní náklady na ostrahu vzdušného prostoru JE byly nulové, jak tvrdíte, do celkových nákladů musíte počítat i fixní náklady.
Jeden z relevantních způsobů vyjádření těch nákladů je započítat celkové náklady na ostrahu vzdušného prostoru ČR.V tom pripade do toho zapocitej i rozpocet prazskeho hradu, protoze tam sidli vrchni velitel ozbrojenych sil, coz je tez naklad nutny na zajisteni obrany JE.
Pokud by pro ostrahu vzdušného prostoru JETE a JEDU stačilo méně (např. méně stíhaček), napište kolik a vypočtené náklady se můžou patřičně snížit.A ted z druhe strany. Uvazujme, ze tu zadne bezletove zony nad JEDU a JETE nejsou, o kolik se snizi naklady? O kolik bude potreba min stihacek ve stavu pohotovosti?
Jenže ten příspěvek se bude měnit v závislosti na tom, kolik se vyrobí.A? Prepocitej si to klidne na nominalni nebo skutecny vykon, jestli chces. Jake jsou ty realne naklady jsem tu zminoval to, ze to nejsi schopen akceptovat je jina.
No a když nedokážete stanovit ani ty váhy, dá se počítat s celkovou cenouS takovou chces nekoho skolit o ekonomii, jo?
(podle principu „kdyby nebyli ti ostatní uživatelé, stejně bych to musel zaplatit celé“).Jenomze ti ostatni tu jsou a ty naklady jsou primarne kvuli nim. Takze je zanedbat je hruba chyba v uvaze.
To navrhněte NATO, že ty naše dva Gripeny na zemi mohou hlídat celý vzdušný prostor NATO…Opet argumentace ad absurdum.
To je sakra relevantni otazka v teto diskuzi. Ale radsi si na ni odpovez jen v duchu, uprimne, o tvou odpoved uz nemam zajem.Muzes mi vysvetlit, jak se tedy zmeni naklady, kdyz pribudou/zmizi JE?Jestli se ty náklady změní je irelevantní.
Uvazujme, ze tu zadne bezletove zony nad JEDU a JETE nejsou, o kolik se snizi naklady? O kolik bude potreba min stihacek ve stavu pohotovosti?Uvažujme, že tu jsou naopak jenom bezletové zóny JEDU a JETE. O kolik se sníží náklady? Taky o nic. Výborně, právě jste dokázal, že vzdušnou obranu ČR máme zadarmo.
S takovou chces nekoho skolit o ekonomii, jo?Představte si, že na něco potřebujete jeden šroubek. V obchodě je ovšem prodávají jenom po deseti – balení za 1 Kč. Jaké náklady započítáte – na jeden šroubek, nebo na deset šroubků? A pokud započítáte jenom těch 10 hal za jeden šroubek, co uděláte s těmi 90 hal, které jste v obchodě zaplatil navíc, oproti započítaným nákladům?
Jenomze ti ostatni tu jsou a ty naklady jsou primarne kvuli nim. Takze je zanedbat je hruba chyba v uvaze.Primárně? Na to jste přišel jak? Já je zanedbávat nechci, to vy jste vůbec nebyl schopen určit náklady, tak jste se tvářil, že jsou nulové.
Opet argumentace ad absurdum.Žádná argumentace ad absurdum. Pokud o něčem prohlásíte, že to má nulové náklady, pak desetinásobek i stonásobek má pořád nulové náklady.
To je sakra relevantni otazka v teto diskuzi.Můžeme pokračovat v tom příkladu se šroubky. Zjistil jste, že ten šroubek vám nestačí jeden, ale potřebujete dva. Jak se změní náklady na pořízení potřebných šroubků? Aha, to rozpočítávání fixních nákladů je pěkná fuška, co? Za jeden šroubek jste zaplatil 1 Kč, a za 2 šroubky jste taky zaplatil 1 Kč. Tak až to vstřebáte, můžete si znovu přečíst moje komentáře – třeba je konečně pochopíte.
tj. náklady na dvě zóny mohou být opravdu stejné jako na jednu.Mohou. Jenže to neznamená, že jsou náklady na střežení jedné zóny nulové. V tom vámi uváděném případě dává smysl počítat náklady na jednu zónu jako polovinu celkových nákladů, nebo jako celkové náklady. Ale určitě ne tak, že jsou náklady nulové.
Mimochodem, cena pronájmu jednoho letounu JAS-39 Gripen je asi 140M CZK ročně. I kdyby bylo potřeba pronajmout další a měl to zaplatit ČEZ, bez větších problémů by se to v ceně elektřiny schovalo.Pochybuju, že by na to stačil jediný Gripen, navíc bez pilota a bez čehokoli dalšího. Jinak princip skrytých dotací spočívá právě v tom, že se to rozkouskuje na kousíčky a poschovává.
Z hlediska diskuze nemá naprosto žádný přínos tu slovíčkařit o tom, jestli teda ta bezletová zóna nestojí nic, nebo sice víc než nic, ale vlastně tak málo, že to stejně nemá smysl řešit.Jenže ono to není tak málo, že nemá smysl to řešit.
Padl tady výrok, že prý jsou JE dotované státem. To zatím AFAIK nikdo nedoložil, tak tomu asi netřeba věnovat pozornost.Ne, padl tady výrok, že JE jsou skrytě dotované prostřednictvím různých služeb, které jsou pro JE specifické a poskytuje je stát. Následoval dotaz,které to jsou, já jsem některé vyjmenoval, a od té doby tu celou dobu diskutujeme o některých z nich, a to způsobem „já si myslím, že tyto náklady jsou minimální, takže se vlastně můžeme tvářit, že nejsou žádné“.
Ano, musí, ale ochranu vzdušného prostoru musíme zajišťovat tak jako tak a ukázali jsme si, že i kdyby bylo potřeba pronajmout jeden další Gripen, tak to nepředstavuje zásadní problémTo ovšem neznamená, že ten náklad neexistuje a že ho nehradí někdo jiný, než majitel JE.
pro začátek by bylo dobré nesnažit se to schovat pod slovíčko dotace, pakliže dotací se zpravidla označuje přímý peněžní darJasně, diskutující tady mají problém pochopit, že je něco nákladem, když to nemá cenovku, ale budeme tady používat termíny, o kterých nikdo nebude vědět, co to znamená. Byla řeč o dotacích OZE, proto jsem použil stejný termín i pro JE, aby i ti, kteří o ekonomii vůbec nic neruší, pochopili, že jde o ten stejný princip. Kdybych psal o zárukách, garancích, současné čisté hodnotě, riziku apod., řekne si tu většina diskutujících „tomu nerozumím, takže to neexistuje“. Úplně stejně, jako když vyčíslují náklady na ochranu vzdušného prostoru.
V tom vámi uváděném případě dává smysl počítat náklady na jednu zónu jako polovinu celkových nákladů, nebo jako celkové náklady. Ale určitě ne tak, že jsou náklady nulové.Taky bych mohl do nákladů na vybudování restaurace započítat celkové náklady na vybudování silnic a chodníků v okruhu 100 kilometrů, pořizovací náklady policejních a hasičských vozů, platy strážníků a porodné za 80 let dozadu (protože kdyby se nerodily děti, komu by dnes prodávaly, že?!). Jednoduše pak lze ukázat, že provoz restaurace nemůže být rentabilní. Na zbytek se mi už ani nechce reagovat. Na to fakt nemám čas (a přidávám se k deda.jabko s poznámkou o autismu).
V tom vámi uváděném případě dává smysl počítat náklady na jednu zónu jako polovinu celkových nákladů, nebo jako celkové náklady. Ale určitě ne tak, že jsou náklady nulové.S tvou logikou. Najem restaurace stoji 100 tis. mesicne, proto naklad na jedno jidlo bude 50 tis. nebo 100 tis., a protoze jsme jej i osolili, musime zapocitat i naklady na sul 0.00000000001 Kc. Na dalsi autistickou debatu opravdu nemam silu.
My narozdil od tebe jsme schopni rozlisit fixni a prime naklady.Gratuluju. Škoda jen, že ekonomie rozlišuje fixní a variabilní náklady. Ale nerozlišuje je tím způsobem, že by řekla, že fixní náklady můžeme zanedbat.
Najem restaurace stoji 100 tis. mesicne, proto naklad na jedno jidlo bude 50 tis. nebo 100 tis.Pokud prodáte jedno nebo dvě jídla měsíčně, tak to tak bude.
protoze jsme jej i osolili, musime zapocitat i naklady na sul 0.00000000001 KcJistěže musíme. Z čeho byste jinak tu sůl zaplatil? Možná jste to nepochopil s tím kapáním benzínu – to byl vtip, který měl poukázat na to, že takhle to počítat nejde; opravdu to nebylo myšleno jako návod na zbohatnutí.
Na dalsi autistickou debatu opravdu nemam silu.Za tím, že nechápete elementární ekonomická pravidla, hned nemusíte hledat autismus. I když je pravda, že vaše uvažování, že když neumíte počítat s fixními náklady, budete se tvářit, že neexistují, je poněkud „jiné“.
Na zbytek se mi už ani nechce reagovat. Na to fakt nemám čas (a přidávám se k deda.jabko s poznámkou o autismu).Rikal jsem vam, ze to je zeleny autista, kteremu sahate na viru. Nechme toho. Zesmesnovat nekomu viru je nevychovane a kontraproduktivni, protoze sebelepsi argumenty nemuzou ani teoreticky pomoct, je to VIRA. Je mu nedovolte, aby svou virou obtezoval ostatni. Nikdo tady nikdy nenapise, kolik korun [a haleru] dotace na megawatt stat dava provozovateli jaderne elektrarny, a kolik korun mu bere, za ten stejny megawatt, do ruznych, regulaci, fondu a zaruk. Ale nemate problem srovnavat cenu s "obnovitelnymi ekozdroji" ktere, prime dotace na megawat zcela zjevne dostavaji a profituji z ni, casto i dotace na vystavbu, zadne zaruky, regulace a sankce neplati, a pak porovnavate dve ceny, jakoby za nima nebylo nic jineho... Tato debata je iracionalni a nekonverguje k nicemu.
část SÚJBtakze stat dotuje automobily, protoze STK, stavby, protoze povinne revize, ...
ochrana širšího perimetru JEtim myslite CO? Ze by JE byly obsancovane vojskem a policii? Nejak jsem si nevsiml ...
současné náklady na likvidaci JE po skončení provozupatrne predpokladate, ze fond, na ktery se shromazduji penize presne pro tento ucel, bude rozkraden
současné náklady na trvalé úložištěu nas sice neexistuje, ale naklady uz se zapocitavaji
státní záruky při případné výstavbě dalších blokůto ma byt vtip? Za podporu OZE jsme jiz zaplatili tolik, ze by se za to daly postavit 2 JETE, a mame krasne nespolehlivy zdroj ... Zeleni take porad argumentuji, ze JETE je cerna dira na penize. Pritom uver (za ktery rucil stat) je jiz daaavno splacen
řešení případných následků haváriepresnejsi informace by mohli dat panove z TEPCO. Ale o tom, ze by dostali nejake penize od vlady, tedy nevim. Pokud mate jine informace, prosim o link. Mimochodem: Okoli Fukusimy se dostava do pouzitelneho stavu rychleji nez prevazna cast oblasti postizenych cunami
takze stat dotuje automobily, protoze STK, stavby, protoze povinne revize, ...Samozřejmě. To je pro vás novinka?
tim myslite CO? Ze by JE byly obsancovane vojskem a policii? Nejak jsem si nevsiml ...Když nereaguje pilot nějakého letadla a míří do bezletové zóny, myslíte, že to řeší ochranka na vrátnici Temelína?
patrne predpokladate, ze fond, na ktery se shromazduji penize presne pro tento ucel, bude rozkradenNepředpokládám. Ale vím, že teď je v něm mnohem méně peněz, než kolik by bylo potřeba. Kdyby došlo k havárii a elektrárna se následně likvidovala, myslíte že to do toho fondu ČEZ doplatí? I když tam budou peníze postupně přibývat, ukazuje se, že u jaderných elektráren je vždy vše dražší, než se původně myslelo – takže ten fond nemusí být rozkraden, ale prostě tam bude málo.
u nas sice neexistuje, ale naklady uz se zapocitavajiSamozřejmě, protože náklady vznikají produkcí jaderného odpadu, žádné hrátky, že se tím odpadem budete zabývat až později, ty náklady nesmažou.
Mimochodem: nema slouzit jen pro "odpad" z JEAle ten odpad bude tvořit podstatnou část, a kdyby nebyl, trvalé uložení se bude řešit jinak a levněji.
to ma byt vtip?Ne, to je realita. Dnes už se ví, že bez státní podpory už se nikde na světě žádný jaderný blok nepostaví. Ty náklady jsou tak obrovské, že je to nerealizovatelné čistě na komerční bázi.
Za podporu OZE jsme jiz zaplatili tolik, ze by se za to daly postavit 2 JETEZdroj?
mame krasne nespolehlivy zdrojTo je opakování stále dokola – jak definujete nespolehlivost? Já bych spolehlivost definoval jako schopnost dodat slíbené dodávky. OZE jsou pak podstatně spolehlivější, než jaderná elektrárna.
Zeleni take porad argumentuji, ze JETE je cerna dira na penize. Pritom uver (za ktery rucil stat) je jiz daaavno splacenTady někdo něčím takovým argumentoval? Příspěvek je o výstavbě nových bloků jaderných elektráren, a znovu opakuji, dnes nikde na světě nevznikne jaderný blok bez státní podpory, pro komerční sektor jsou to příliš velké náklady a příliš velké riziko.
presnejsi informace by mohli dat panove z TEPCO. Ale o tom, ze by dostali nejake penize od vlady, tedy nevim. Pokud mate jine informace, prosim o link.To, že vy něco nevíte, není žádný argument. Zpráva komise japonského parlamentu o havárii ve Fukušimě I: Finanční injekce v hodnotě 30 miliard dolarů, kterou společnost TEPCO dostala od státu, aby se mohla vypořádat s náklady na kompenzace poškozených obyvatel a likvidaci havárie, změnila její vlastnické poměry a stát nyní vlastní více než padesát procent společnosti. Pokud vás jaderná energetika zajímá a chcete vědět, jak to vypadá ve Fukušimě, doporučuji také nepravidelný seriál Vladimíra Wagnera na Oslovi.
Dále je třeba brát v potaz, že domácnosti papají 1/3 spotřeby energie v ČR a z této 1/3 20% připadá na topení. Pokud mi tedy chceš naznačit, že FVE na každém domě toto vykryje, tak si o tom dovolím pochybovat.Topit se s FVE absolutně nedá. To je kravina. Resp. ono to topí jen když pořádně svítí slunce, jenže to už je z principu teplo. Jestli si na tohle tvůj kamarád navrhuje ten FVE systém, rovnou ho můžeš zklamat.
Opravdu by mě zajímalo jestli neexistuje nějaký reverzní proces (krom elektrolýzy – ta je nebezpečná) pro výrobu pevného paliva z elektrické energie. Třeba nějaké dvě elektrody a že by to karbonizovalo volná vzduch a rovnou sralo hexaminové tablety do foroty To by byla paráda. Takový tip pro bádání na další blogpost.
(řeším připojování, stavby a projekty, skutečných zdrojů a skutečně bezemisních za skutečné peníze jednotlivých investorů a jsem zavalen) takových článků je všude spousty, stačí otevřít oči a podávat se i do zahraničíTo se hned pozna nestranny a nezaujaty pohled.
atomteroristickou, jaderné teroristyRekl bych, ze
Jsem myslel že na ABC chodí inteligentnější lidé.
Zaspali minimálně 30 let ve vývoji a proč? Protože jim to trh, regulátoři a zákonodárci dovolili,Sorry jako, ale za toto nemuze trh ani regulatori, ale panicka hruza ekologu (potazmo cele spolecnosti) z jaderne energie, kterou vyvolal incident v Cernobylu. Mozna je to shoda nahod, ale tito lide maji stejny slovnik jako ty.
To jako, že když bude sdílené auto (třeba formou půjček jako se nyní třeba půjčují kola ve městech), tak lidi budou míň jezdit?Jo, docela bych to čekal (když člověk auto má, tak s ním jezdí pořád, zatímco půjčované si půjčí jenom když ho opravdu potřebuje).
jezdit neustále s půjčovaným autem by se už nemuselo vyplatit oproti pořízení vlastníhoZáleží na tom jak by to bylo realizované. Pokud bych nějaký šrot nemusel někde stájovat a furt cpát prachy do prohlídek, náhradních dílů, pojištění a platil jen projezděné, tak bych si ho radši půjčoval
Kdyby lidi více spoléhali na to, že auto je k mání místo toho, že ho mají ve svém okolí, bylo by to tu veselejší.Nemyslím si. Ve velkých městech je potřeba osobního dopravní prostředku ještě menší než kdekloiv jinde (spolehlivá a rozsáhlá hromadná doprava) a přitom je to přesně naopak. Přespřílišná individualita, pohodlnost a kupní síla dělají své.
Jediná věc, proč lidi jezdí mhd jsou peníze a v omezených případech čas (někdy je mhd rychlejší, třeba krtek z jedné strany na druhou stranu města) a nemožnost parkování.Taky je to míň stresující a můžeš si u toho číst.
Jediná věc, proč lidi jezdí mhd jsou peníze a v omezených případech čas (někdy je mhd rychlejší, třeba krtek z jedné strany na druhou stranu města) a nemožnost parkování.Mně kdyby jezdila MHD tam kam potřebuji, tak bych s ní jezdil z jiných důvodů:
např. cestou z práce se pojede na velký nákup, takže se autem musí jet už ráno do práce a pak z práce na nákupTohle není pravda. Je za tím jenom pohodlnost. Nic jiného. Ráno do práce klidně můžeš na nějakém šrotu a stavit se z práce na nákupu a vybrat jen to co je potřeba (já to tak praktikuju). Ale prostě většinu lidí něco takového ani nenapadne.
Něco jako Mašrutky?Ne, prostě normální osobní auto. Něco jako individuální taxi, ale levnější o plat řidiče.
Plat řidiče je aktuálně významnou částí ceny.Jakože bude krúzovat autonomní automobil po místních cestách, až si vzpomeneš tak ho nějakou appkou přivoláš na místo vyzvednutí, zadáš cíl, odveze tě a platit budeš jenom za projetý benzín? Občas mívám divoké sny i já, ale takhle divoké teda ne.
Samozřejmě ti nikdo nebrání přivolat si to taxi až v okamžiku kdy se sejdete 4 jedoucí stejným směremPřesně tak. Ono není nejmenší problém provozovat Maršrutku (od auta až po ten minibus) a po cestě prostě přibírat a vyhazovat lidi tak jak si kdo navolí v aplikaci a přitom platit jen projeté kilometry klientů (hlídá to GPS), ale bohužel my jsme na něco takového moc individualističtí takže před barákem bude mít radši každý člen zaparkovaný vlastní automobil.
Jakože bude krúzovat autonomní automobil po místních cestách, až si vzpomeneš tak ho nějakou appkou přivoláš na místo vyzvednutí, zadáš cíl, odveze tě a platit budeš jenom za projetý benzín? Občas mívám divoké sny i já, ale takhle divoké teda ne.Co je na tom divokého? (kromě benzínu samozřejmě budeš platit amortizaci a nějaký zisk provozovatele)
kromě benzínu samozřejmě budeš platit amortizaci a nějaký zisk provozovateleTeď už to divoké být přestává. Co si myslíš že se stane významnou částí ceny až odpadne plat řidiče? Kapitalismus musí fungovat.
O moc dražší na provoz to nebude.Poslední dobou mám často pocit, že žiju v nějakém jiném vesmíru než lidé, se kterými se bavím po internetu. Jaký je prosímtě ve tvém vesmíru poměr čistého a hrubého příjmu řidiče Uberu?
Problém není technologie. Problém je kultura.S tímhle souhlasím.
Ve všech post-sovětských státech (a satelitech) je kladen důraz na individualitu a vlastnění osobního dopravního prostředku je něco jako mekka.Jo, proto v západních zemích jako třeba USA či Německo rozhodně není společenskou normou, že by lidi vlastnili auto a jezdili s ním. (oh wait… no nic, asi zase jiný vesmír)
Poslední dobou mám často pocit, že žiju v nějakém jiném vesmíru než lidé, se kterými se bavím po internetu.Je to možné. Nejsem z Prahy. Však to moc dobře víš
Jaký je prosímtě ve tvém vesmíru poměr čistého a hrubého příjmu řidiče Uberu?To nevím, ale vím že z každé jízdy si 20% Uber skrouhne za zprostředkování a rozhodně vím že by to nebylo 20% pokud by tam žádný řidič neseděl.
Jo, proto v západních zemích jako třeba USA či Německo rozhodně není společenskou normou, že by lidi vlastnili auto a jezdili s ním.Ano, ale jinak než tady. V Německu je úplně jinak rozvinutá síť hromadné dopravy a v USA, no v USA vznikl ten Uber. My se jen snažíme dohonit a kdo ne, ten je socka.
Ano, ale jinak než tady. V Německu je úplně jinak rozvinutá síť hromadné dopravy a v USA, no v USA vznikl ten Uber. My se jen snažíme dohonit a kdo ne, ten je socka.USA mají 34 obyvatel na km2, zatímco Česká republika má 133 obyvatel na km2. Podstatná část populace tam běžně cestuje na mnohem větší vzdálenosti. 17 % obyvatel stráví cestou do práce (tj. jedním směrem) 45 minut a více (a z toho 1,6 %, tj. asi 3,6 mil. lidí, dokonce 90 minut a více). Takže tvoje úvaha je úplně chybná. S kulturou to souvisí jen málo. Celé je to o tom, že ve velkoměstech se individuální automobilová doprava moc nevyplatí (nutnost řídit a být střízlivý, zácpy, parkování) a lidé hledají alternativy.
S kulturou to souvisí jen málo.S kulturou to souvisí u nás. Nemáme takové vzdálenosti jako v USA, ale přesto se podobně jako v USA dopravujeme.
Ve všech post-sovětských státech (a satelitech) je kladen důraz na individualitu a vlastnění osobního dopravního prostředku je něco jako mekka.Btw. já mám tenhle osobní dopravní prostředek. Je to taky špatně?
A pak těch cest autem ubyde, protože dnes spousta cest autem připadá jenom na to dopravit někam auto (např. cestou z práce se pojede na velký nákup, takže se autem musí jet už ráno do práce a pak z práce na nákup).Osobně mi přijde, že cest tohoto typu je výrazná menšina, ale nijak podložené to nemám.
Tiskni
Sdílej: