Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Spousta lidí chce linux používat jen kvůli úspoře finančních prostředků a očekává od něj totéž, co třeba od Windows (tj. že se naučej "svůj program" a zbytek jim může bejt ukradenej".IMO vzdy plati jednoduche pravidlo - cim vic usili investujes, tim vic dostanes zpatky. Plati to u Linuxu, ale plati to i u Windows (taky jsou lidi, kteri si dali tu namahu ziskat hlubokou znalost toho systemu a taky z nej vymacknou podstatne vic nez BFU a dokonce vic nez ti mene hloubavi linuxaci dostanou z Linuxu) a IMO to plati i u vseho ostatniho.
> xau, jsem menclik ze skoly ted ty novy prumky ;) ahoj > ty se vyznas v linuxu ne? ja potrebuju poradit vyznám > ja jsem si nainstaloval linux fedora core 5 a zjistil ze mi je na hovno :) nic proti, ale to není nic, co bych [od tebe] neočekával > jsem zvyklej na windows programit a linux ma celkem dost uzivatelskejch > nevyhod je dobrej tak jako server nebo pracovni stanice pr "jine ucely" :) nevím jaký má nevýhody, já si zase myslím, že windows jsou nepoužitelný - v linuxu programuju v pohodě, ale windowsí česká klávesnice, to je hardcore > takze ja potrebuju naformatovat hdd ale v linuxu jsem formatovani nenasel > polovina veci tu je jinym nazvem :) buď fdisk nebo parted, ... > chci si nainstalovat windows xp home > mam orig. (zasrane predrazenej :) ) ale kdyz spustim instalaci (i v biosu) > tak se zobrazi ze se nahravaj infrmace o hardware a pak to zhasne :( zhasne? > a jo zkousel jsem pockat a i mlatit do klavesnice a max. co jsem z > toho dostal bylo pipani :D no mlácením to tak maximálně rozflákáš > pls pomoz odpovedí zformátuj celej disk třeba na FAT32, to bude nejjednodušší přihlaš se jako root, nainstaluj si dosfstools příkazem: yum install dosfstools a potom si přečti manuál příkazem man mkdosfs mělo by to jít nějak takhle: mkdosfs -F32 /dev/hda kde 'hda' znamená tvůj disk - záleží na tom, jestli je slave/master, SATA/PATA... prohlídni si raději výpis příkazu df -hT aby sis byl jistej, že nezformátuješ jinej oddíl, nebo disk
Tiskni
Sdílej: