Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jo zrcadleníČeho?
V mém případě automaticky naběhne Nouveau.
- Pokud se neurčí driver, najede VESA
Hlavně nativní rozlišení na obou obrazovkách a neuvěřitelná rychlost. Snad nejrychlejší FB ze všech driverů (nepočítám-li stařičký nvidiafb, který měl ale zase jiné problémy).
- KMS, tedy mimo jiné korektní poměr stran v konzoli na širokoúhlém monitoru.
Moc ne. V mém případě se načítá až jako modul z initrd, což nějakou vteřinku trvá. Nejlepší by bylo kdyby byl zakompilovaný v jádře, přebral kontrolu nad grafikou ještě někdy před early-userspacem a přepnutí módu obstarávala nějaká obdoba příkazu vga= voláním Video-BIOSu. Byl jsem zvyknutý z vesafb na to, že v GRUBu ťápnu ENTER a než se nažhaví CRT monitor, tak už má nad grafikou ovladač kontrolu a naběhne mi přímo bootsplash(ještě z Gentoo).
- KMS s časným startem.
XRandr je docela bomba. Už nikdy víc prcání se s xorg.conf a na mém Touchbooku je navíc zodpovědný za automatické natočení obrazu podle natočení obrazovky. Nějaký podobný akcelerometr by to chtělo do každého monitoru.
- XRandr místo Xineramy.
Zas tak korektní to není, resp. nebylo, naštěstí chyba už je v mainstreamu opravena.
- Korektní ale opravdu korektní přehrávání videa na DualHeadu, už není potřeba nedokonale obcházet půlení obrazu náročným yadif filtrem.
Pozoruji pravý opak. XRender oproti Nv mnohem rychlejší a srovnatelně rychlý s blobem.
- Subjektivně o něco horší výkon 2D.
x.log nenapísal absolútne ničSpíš bych se díval po dmesg.
free-cadKua, co to je?
opengl hry idú pomaly.Jak už jsem dříve psal, myslím si, že je tomu tak z toho důvodu, že GPU běží na nejmenší frekvenci a zatím není krom blobu způsob jak ji ovládat (nvclock by někdo mohl zkusit).
Áno subjektívne sa video krajšie sa vykresľuje.Jak se může video vykreslovat
krajšie? To je jako když mi kamarád v zápalu nadšení psal, že i ty MP3 mu v GNU znějí lépe. Pokud tomu tak je, pak je něco špatně. Ideálně by to mělo vypadat/znít všude stejně.
S binárnym blobom mám len jednu frekvenciuAle tak předpokládám, že asi tu vyšší, ne?
Jsem se včera večer nudil, takže jsem se rozhodl,...už mam připravený "nový blbý pindy"že vyzkouším to Nouveau.že sem zas dám něco jinýho, než ten slibovanej novej desktop...
Tiskni
Sdílej: