V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Jak jsem pohnul s push aktualizacemi, screenlet, conky a náhled na všechny obsahy.
Push aktualizacePoužil jsem http://juggernaut.rubyforge.org/, v konfiguraci serveru můžete push aktualizace povolit/zakázat. Když jsou povolené, přidává se do HTML obsahu (třeba nejnovější filmy v kině) ještě kód který pomocí javascript/flash (ano, poměrně děsivé:)), vykutí nějaké ty xml sockety a ajax request věci a na serveru jsem si udělal rake task (něco jako make pro ruby) který stačí cronem spouštět a když nastane změna určitého obsahu tak dá příslušným klientům vědět...
Bohužel to má pár nedostatků, zatím to funguje jenom ve Screenletu, protože ve KDE plasmoidech nefunguje flash:( (https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=209611) a taky netuším jak se to škáluje apod. v reálném provozu a jestli by mě to někdo nechal někde provozovat...
Screenlet, ConkyVe vychozí nabídce Screenletů je Webframe, ten prostě zobrazí stránku co mu předhodíte. Jelikož se Screenlety píšou v Pythonu (neumím v něm) a jelikož je považuju za vymírající platformu:) jsem nechtěl nad tím strávit nějak moc času tak jsem tam dodělal automatické periodické stahování (to jsem v podstatě zkopíroval z MailCheckru) a kontrolu jestli jde url stáhnout...). Zkusím kontaktovat autora jestli by to nezařadil do svého kódu.
S Conky není žádný problém, na serveru vytvářím text automaticky tak že vezmu html, osekám o taky, odstraním případné dos konce řádků, entity převedu a tak.
TEXT ${color BADCDD}${font arial:size=10}${execi 5 wget -O - http://localhost:3000/contents/show/csfddokin.txt -q}
Takže teď vám stačí vyparsovat ze stránky HTML a dostanete k tomu automaticky TXT. Když uděláte XML tak XML transformaci dostanete HTML a z toho text...
Parametry od uživateleTeď programátorovi daného modelu předávám parametry z url, capitolwords.xml?number=3. Uvažoval jsem jak to udělat a nakonec jsem došel k tomu, že se mu udělá asociativní pole se všemi proměnnými, takže když si hledáte třeba zastávky na na původní stránce pomocí "http://wap.aspone.cz/GetDepartures.ashx?stopId=1146&poleId=6" a autor modelu "nebude proti" tak to "?stopId=1146&poleId=6" zůstane ve stejném tvaru. V současné době to projíždím regulárním výrazem a jako obsah těch proměných v URL mám povolené jen písmena a čísla aby to každý nemusel ošetřovat zvlášť jestli tam není nějaký potencionální nebezpečný běs.
Přehled všech "obsahů"Trochu jsem potunil stránku kde vidíte všechny informace které si můžete nechat v miniaplikaci zobrazovat...
HostingServerovou část nahodím na freehostingu www.railshosting.cz, jestli tam nebude nějaký problém s gemy nebo něčím. Ale samozřejmě jestli má někdo nudící se server a chtěl by provozovat nějakou moji zrůdnost tak by to bylo boží:)
Název pro tohle všechno...A kdyby někoho napadl pěkný název pro tohle všechno tak napiště...:)
Tiskni
Sdílej: