Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jak jsem pohnul s push aktualizacemi, screenlet, conky a náhled na všechny obsahy.
Push aktualizacePoužil jsem http://juggernaut.rubyforge.org/, v konfiguraci serveru můžete push aktualizace povolit/zakázat. Když jsou povolené, přidává se do HTML obsahu (třeba nejnovější filmy v kině) ještě kód který pomocí javascript/flash (ano, poměrně děsivé:)), vykutí nějaké ty xml sockety a ajax request věci a na serveru jsem si udělal rake task (něco jako make pro ruby) který stačí cronem spouštět a když nastane změna určitého obsahu tak dá příslušným klientům vědět...
Bohužel to má pár nedostatků, zatím to funguje jenom ve Screenletu, protože ve KDE plasmoidech nefunguje flash:( (https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=209611) a taky netuším jak se to škáluje apod. v reálném provozu a jestli by mě to někdo nechal někde provozovat...
Screenlet, ConkyVe vychozí nabídce Screenletů je Webframe, ten prostě zobrazí stránku co mu předhodíte. Jelikož se Screenlety píšou v Pythonu (neumím v něm) a jelikož je považuju za vymírající platformu:) jsem nechtěl nad tím strávit nějak moc času tak jsem tam dodělal automatické periodické stahování (to jsem v podstatě zkopíroval z MailCheckru) a kontrolu jestli jde url stáhnout...). Zkusím kontaktovat autora jestli by to nezařadil do svého kódu.
S Conky není žádný problém, na serveru vytvářím text automaticky tak že vezmu html, osekám o taky, odstraním případné dos konce řádků, entity převedu a tak.
TEXT ${color BADCDD}${font arial:size=10}${execi 5 wget -O - http://localhost:3000/contents/show/csfddokin.txt -q}
Takže teď vám stačí vyparsovat ze stránky HTML a dostanete k tomu automaticky TXT. Když uděláte XML tak XML transformaci dostanete HTML a z toho text...
Parametry od uživateleTeď programátorovi daného modelu předávám parametry z url, capitolwords.xml?number=3. Uvažoval jsem jak to udělat a nakonec jsem došel k tomu, že se mu udělá asociativní pole se všemi proměnnými, takže když si hledáte třeba zastávky na na původní stránce pomocí "http://wap.aspone.cz/GetDepartures.ashx?stopId=1146&poleId=6" a autor modelu "nebude proti" tak to "?stopId=1146&poleId=6" zůstane ve stejném tvaru. V současné době to projíždím regulárním výrazem a jako obsah těch proměných v URL mám povolené jen písmena a čísla aby to každý nemusel ošetřovat zvlášť jestli tam není nějaký potencionální nebezpečný běs.
Přehled všech "obsahů"Trochu jsem potunil stránku kde vidíte všechny informace které si můžete nechat v miniaplikaci zobrazovat...
HostingServerovou část nahodím na freehostingu www.railshosting.cz, jestli tam nebude nějaký problém s gemy nebo něčím. Ale samozřejmě jestli má někdo nudící se server a chtěl by provozovat nějakou moji zrůdnost tak by to bylo boží:)
Název pro tohle všechno...A kdyby někoho napadl pěkný název pro tohle všechno tak napiště...:)
Tiskni
Sdílej: