Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Minulé léto mi přišla boží platforma WebOS, se kterou právě onoho času vydalo HP svůj tablet TouchPad. Napsal jsem jim, že se mi to líbí a že bych pro to sbastlil nějakou odpornou aplikaci na výuku Španělštiny (protože jsem se musel naučit Španělsky, nejlepší cesta mi přišla začít tedy vyvíjet měsíce nějaký kód v JS:)).
V HPčku jim to přišlo jako boží nápad tak mi poslali TouchPad, cool.
Nezůstalo to jen u jedné aplikace a s kámošem jsme toho v poměrně krátkém čase naprogramovali víc, koho by zajímal hřbitůvek našich aplikací nechť nakoukne na http://www.liquid-lizard.com/
Bohužel každá platforma co se mi líbí, umře (začalo to Maemem...). Dobrá zpráva je, že WP7 se mi na některých screenech taky docela líbí...
Před dvěma měsíci jsem se probudil a napadlo mě, že bych mohl zkusit něco sbastlit pro iOS, tak jsem si koupil ojetý Mac & iPhone a naportoval jsem výuku těch španělských slovíček na iPhone. Šlo to poměrně snadno, jelikož HP uvolnilo JavaScriptový framework z WebOS jako open-source (http://enyojs.com/).
K "obalení" celé aplikace používám PhoneGap, díky čemuž by to mělo jít pak portovat snadno na ostatní platformy (teorie). V praxi je to trochu horší. Navíc kolíci z PhoneGapu dostali výborný nápad celý projekt přejmenovat na nezapamatovatelné "Cordova" - takže v jakémkoli starším pluginu přepisujete názvy hlavičkových souborů, dokumentace se musí přiohýbat a tak. Navíc jsou s tím přejmenováním poměrně laxní tak se to furt tak nějak táhne... ale nevím o alternativě.
Pokud někdo chce platit za software na uzavřené platformě od samotného Satana, moje aplikace (grafiku jsem díky bohu nedělal já) je za nekřesťanský peníze ke stažení v iTunes. Pokud vás nebude moc tak pošlu promo kód na stažení zdarma (můžu rozdat asi 3).
Když už jsem byl v tom, tak jsem dal dokupy otcovy fotky v "retina" rozlišení a udělal jednoduché portofilio (postavené na luxusním open-source http://www.photoswipe.com/). Mělo by to na tom displeji vypadat docela hezky, budu rád když vyzkoušíte.
Normálně by se pro iOS mělo bušit v Objective-C, ale ošklivnější jazyk jsem neviděl a navíc díky tomu v jaké pozicie je teď Android, věřím, že multiplatformní vývoj v HTML5/JS bude jen sílit.
Každopádně v diskuzi uvítám info o vašich "mobilních" projektech. Pokud kutíte do iOS, ale zachovali jste si kritické myšlení (tj nestojíte někde ve frontě před prodejnou, abyste si koupili nějakou bílou předraženou krabici) budu rád za každou výměnou informací, nějaký networking v Brně nebo tak.
Rád bych se vyhnul diskuzím ultraortodoxních a zatrpklých geeků kteří autisticky trvají na starých telefonech:)
A omlouvám se za čárky a zmatenost toho příspěvku, nějak jsem začal zapomínat češtinu...
Tiskni
Sdílej:
Ono i přístup Applu je aplikace různě skinovat...
Jako jasně, pokud chceš nativní nativní UI tak Objective-C (nebo Titanium?)
Ale 98 % lidem je to jedno, když ta aplikace vypadá pěkně tak nějaké texturované tlačítka jsou jim jedno...
Třeba ten "iCal" co mám na OS X podle mě vypadá otřesně...
Qt5 razí takový mix C++, javascriptu a CSS. Viděl jsem to naživo a netbook nestíhal. Otázka je, jestli všichni udělají stejnou chybu jako Mozilla s XUL. V Qt5 je javascript jen trochu chytřejší obálka nad nativními widgety, takže tam se dají kritické části přepsat.
Taky je otázka, co interpretuje javascript. Jestli to je přibalená knihovna, tak z politických důvodů na iOS pojede bez JIT, což může i o řád srazit výkon.