Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Programujete v Ruby on Rails? Používáte na to vim? Podělte se o zajímavé triky a vyřeště moje problémy!:)
Neholduju moc doplňování, ale díval jsem se teď na omnicomplete a nastavil si ho, ctrl-x ctrl-o mi doplňí třídy k objektu (nebo co to je, objektovou syntax nějak neznám)... ale já bych chtěl jinou věc - aby mi to doplňovalo atributy modelu co mám v databázi...
takže když budu mít tabulku "photos" a v ní sloupce "title", "size_x" atp tak abych mohl napsat photo.ctrl-cosik a nabídlo/doplnilo mi to příslušné sloupce... jde to nějak?
Máte další nějaké zajímavé tipy pro vim a railsy? Sem s nima! Používám klasický rails.vim
Tiskni
Sdílej:
set completeopt=longest,menuonedoplnovani pak funguje klasicky pres ^p se zobrazenim menu (listovani pomoci sipek nebo next/prev) a pak je tu moje oblibene ^x^l (doplneni cele radky)
Všechno jde, když si to doprogramujete.
Koneckonců ten omnicomplete nedělá nic jiného, než vybírá z předem vytvořeného seznamu. Klidně si můžete tuhle věc trochu ohnout, vytvořit si seznam tabulek a k němu sloupců, a upravit si vim skript.
Mě by spíše zajímalo, jak donutit vim k tomu, aby některá jeho nastavení se týkaly bufferu a ně celého vimu. Když mám několik záložek s několika soubory a jeden znich bude UTF-8 a nastavím to jako encoding, tak ve zbylých bufferech jsem taky v UTF-8. Naučil jsem se poctivě spustit vim několikrát, a editovat soubory v každém zvlášť.
Také by mě (ve WIndows) zajímalo, jak donutit gvim k tomu, aby respektoval klávesnici nastavneou v systému. Když si vyrobíte vlastní českou typografickou klávesnici, která funguje naprosto ve všech programech s výjimkou vimu, který má pocit, že je chytřejší, pak to zamrzí. Nějak mě to učí více používat k editaci jiné programy, než gvim, protože pak to typografické psaní je dost opruz.
Mě by spíše zajímalo, jak donutit vim k tomu, aby některá jeho nastavení se týkaly bufferu a ně celého vimu. Když mám několik záložek s několika soubory a jeden znich bude UTF-8 a nastavím to jako encoding, tak ve zbylých bufferech jsem taky v UTF-8. Naučil jsem se poctivě spustit vim několikrát, a editovat soubory v každém zvlášť.Pokud jsem to správně pochopil, tak hledáte fileencoding. Jak tak koukám, tak až od verze 6.0, ale to snad nebude problém. Jo a ještě read/write varianta.
Také by mě (ve WIndows) zajímalo, jak donutit gvim k tomu, aby respektoval klávesnici nastavneou v systému. Když si vyrobíte vlastní českou typografickou klávesnici, která funguje naprosto ve všech programech s výjimkou vimu, který má pocit, že je chytřejší, pak to zamrzí. Nějak mě to učí více používat k editaci jiné programy, než gvim, protože pak to typografické psaní je dost opruz.To je zajímavé. V čem konkrétně je problém? Nějaké klávesy interpretuje jako příkazy?
Ano, to přesně hledám. Děkuji moc, vidím, že ještě moc věcí neumím.
U klávesnice je ten problém, že on čte klávesnici low level a interpretuje po svém. Takže pokud si udělám vlastní systémovou klávesnici, on jí ignoruje. Jako by vůbec nebyla.