V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Programujete v Ruby on Rails? Používáte na to vim? Podělte se o zajímavé triky a vyřeště moje problémy!:)
Neholduju moc doplňování, ale díval jsem se teď na omnicomplete a nastavil si ho, ctrl-x ctrl-o mi doplňí třídy k objektu (nebo co to je, objektovou syntax nějak neznám)... ale já bych chtěl jinou věc - aby mi to doplňovalo atributy modelu co mám v databázi...
takže když budu mít tabulku "photos" a v ní sloupce "title", "size_x" atp tak abych mohl napsat photo.ctrl-cosik a nabídlo/doplnilo mi to příslušné sloupce... jde to nějak?
Máte další nějaké zajímavé tipy pro vim a railsy? Sem s nima! Používám klasický rails.vim
Tiskni
Sdílej:
set completeopt=longest,menuonedoplnovani pak funguje klasicky pres ^p se zobrazenim menu (listovani pomoci sipek nebo next/prev) a pak je tu moje oblibene ^x^l (doplneni cele radky)
Všechno jde, když si to doprogramujete.
Koneckonců ten omnicomplete nedělá nic jiného, než vybírá z předem vytvořeného seznamu. Klidně si můžete tuhle věc trochu ohnout, vytvořit si seznam tabulek a k němu sloupců, a upravit si vim skript.
Mě by spíše zajímalo, jak donutit vim k tomu, aby některá jeho nastavení se týkaly bufferu a ně celého vimu. Když mám několik záložek s několika soubory a jeden znich bude UTF-8 a nastavím to jako encoding, tak ve zbylých bufferech jsem taky v UTF-8. Naučil jsem se poctivě spustit vim několikrát, a editovat soubory v každém zvlášť.
Také by mě (ve WIndows) zajímalo, jak donutit gvim k tomu, aby respektoval klávesnici nastavneou v systému. Když si vyrobíte vlastní českou typografickou klávesnici, která funguje naprosto ve všech programech s výjimkou vimu, který má pocit, že je chytřejší, pak to zamrzí. Nějak mě to učí více používat k editaci jiné programy, než gvim, protože pak to typografické psaní je dost opruz.
Mě by spíše zajímalo, jak donutit vim k tomu, aby některá jeho nastavení se týkaly bufferu a ně celého vimu. Když mám několik záložek s několika soubory a jeden znich bude UTF-8 a nastavím to jako encoding, tak ve zbylých bufferech jsem taky v UTF-8. Naučil jsem se poctivě spustit vim několikrát, a editovat soubory v každém zvlášť.Pokud jsem to správně pochopil, tak hledáte fileencoding. Jak tak koukám, tak až od verze 6.0, ale to snad nebude problém. Jo a ještě read/write varianta.
Také by mě (ve WIndows) zajímalo, jak donutit gvim k tomu, aby respektoval klávesnici nastavneou v systému. Když si vyrobíte vlastní českou typografickou klávesnici, která funguje naprosto ve všech programech s výjimkou vimu, který má pocit, že je chytřejší, pak to zamrzí. Nějak mě to učí více používat k editaci jiné programy, než gvim, protože pak to typografické psaní je dost opruz.To je zajímavé. V čem konkrétně je problém? Nějaké klávesy interpretuje jako příkazy?
Ano, to přesně hledám. Děkuji moc, vidím, že ještě moc věcí neumím.
U klávesnice je ten problém, že on čte klávesnici low level a interpretuje po svém. Takže pokud si udělám vlastní systémovou klávesnici, on jí ignoruje. Jako by vůbec nebyla.