Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Raději jsem to napsal do blogu - je to dlouhé.
V naší mini síti jsme se dodstali do situace, že jsme po našem adminovi (o jeho osobním osudu bych se nerad rozepisoval) "sdědili" server, na kterém běží DHCP, DNS, NFS, Postfix, Imap-Courier a Samba.
Již dříve jsme se dohodli, že posílíme bezpečnost našich dat, koupíme druhý disk a nasadíme soft. RAID 1. Železo máme, ale není už tu ten, co měl "odvahu a zkušenosti" řešení aplikovat.
No a já dopadl tak nějak, jako naše země kdysi v minulém století, kdy bylo jednáno "o nás bez nás", takže mi bylo předhozeno, že bych to měl být já kdo to udělá - prý "ten linux" doma mám a trochu se v něm vyznám - moje argumentace, že mám jenom standardní desktop a že mít ještě neznamená znát, moc neuspěla.
Díky tomuto článku (jeho autorovi) jsem pokročil o velký kus, ale tak nějak nemám jistotu k realizaci a to hned z několika důvodů:
Takže bych chtěl touto cestou poprosit zkušené a "odvážné", jestli by nemohli zkouknout "kuchařku" a uchránit mě chyb s možnými katasrofickými následky.
Systém běží na OpenSuSE 10 s jedním pevným diskem a na stroj se přihlašuji přes ssh (získat heslo roota, vzhledem k okolnostem byl také docela oříšek).
Stávající disk hda
je rozdělen následovně:
/boot /dev/hda1 * 1 7 56196 83 Linux ext3Trochu mě překvapila neexistence samostatného
/swap /dev/hda2 8 138 1052257+ 82 Linux swap
/var /dev/hda3 139 1444 10490445 83 Linux ext3
/ /dev/hda4 1445 9729 66549262+ 83 Linux ext3
/home
oddílu, ale měnit to asi nebudu, takže k věci:hdb
fdisk
shodné rozdělení, jako na disku hda
, s tím rozdílem, že typ oddílů bude fd
- Linux raid autodetect
. Mělo by to pak vypadat asi takhle:
/dev/hdb1 * 1 7 56196 fd Linux raid autodetect
/dev/hdb2 8 138 1052257+ fd Linux raid autodetect
/dev/hdb3 139 1444 10490445 fd Linux raid autodetect
/dev/hdb4 1445 9729 66549262+ fd Linux raid autodetect
mdadm
mdadm --create /dev/md0 -l 1 -n 2 /dev/hdb1 missing
mdadm --create /dev/md1 -l 1 -n 2 /dev/hdb2 missing
mdadm --create /dev/md2 -l 1 -n 2 /dev/hdb3 missing
mdadm --create /dev/md3 -l 1 -n 2 /dev/hdb4 missing
yast2
, ale tam asi pole v degradovaném režimu nevytvořím?)
mkfs.ext3
na /dev/md0
, /dev/md2
a /dev/md3
, vytvořím souborový systém ext3
a pomocí mkswap
zformátuji swapovací oddíl
/dev/md0
, /dev/md2
a /dev/md3
připojím:mount /dev/md0 /mnt/newboot
mount /dev/md2 /mnt/newvar
mount /dev/md3 /mnt/newroot
tar cl /boot | tar xvC /mnt/newboot
tar cl /var | tar xvC /mnt/newvar
tar cl / | tar xvC /mnt/newroot
rccourier-imap stop
rcnamed stop
rcnfsserver stop
rcncsd stop
rcsmb stop
rcpostfix stop
rcfetchmail stop
rccron stop
rcamavis stop
freshclam stop
rcntp stop
rcdhcpd stop
rcxinetd stop
mount -o remount,ro /dev/hda1
mount -o remount,ro /dev/hda3
mount -o remount,ro /dev/hda4
rsync -avx --delete / /mnt/newroot
rsync -avx --delete /boot /mnt/newboot
rsync -avx --delete /var /mnt/newvar
/boot/grub/menu.lst
, původní vypadá takhle:
title SUSE LINUX 10.0
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz root=/dev/hda4 selinux=0 x11i=vesa resume=/dev/hda2 splash=silent showopts
initrd /initrd
title SUSE LINUX 10.0
root (hd1,0)
kernel /vmlinuz root=/dev/md3 ro selinux=0 x11i=vesa resume=/dev/md1 splash=silent showopts
initrd /initrd
grub-install /dev/hda
/dev/hda
vytvořím oddíly s typem fd
viz. bod 2
mdadm /dev/md0 -a /dev/hda1
mdadm /dev/md1 -a /dev/hda2
mdadm /dev/md2 -a /dev/hda3
mdadm /dev/md3 -a /dev/hda4
grub-install /dev/hda
grub-install /dev/hdb
P.S. Jsem si vědom, že výše uvedený popis je plagiátem výše zmíněného článku, ale raději jsem popsal (snad dostatečně) situaci.
Jakmile se tento zápis stane bezpředmětným - smažu ho.
Tiskni
Sdílej:
1.) Ak mozes, tak si to vyskusaj na nejakominom stroji. Staci s jednym diskom. RAID1 bude nad 2 particiami na tom istom disku. Rychlostne to bude hroza, ale na testovanie postupu to bude stacit. Grub tymto neotestujes.Bohužel nemám zrovna nic "na hraní" (možná by někdo z těch dobráků, co mě do toho navrtali mohl mít nějaký starší hardisk....
2.) Swap by som na RAID nedaval. Proste nechat 2 swapy na 2 roznych diskoch. Ak do fstabu das obom option pri=1, tak system bude sam robit stripping nad swapmi a bude to rychlejsie.OK díky za tip.
No, jak už jsem psal, tak je to pouze "plagiát" výše zmíněného článku, rozšířený o "pár diskových oddílů" a např. trochu jinak modifikovaných konfiguračních souborů pro GRUB, ale to opět vyplývá jen z trochu jiného rozdělení disku.
Vlastně proto jsem to sem dával, protože si nejsem jist třeba úpravami pro GRUB, se všemi těmi parametry.
Takže by asi nebylo vhodné, aby tento návod byl pod mým jménem, když vlastně návod pochází z jiné hlavy.