Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Raději jsem to napsal do blogu - je to dlouhé.
V naší mini síti jsme se dodstali do situace, že jsme po našem adminovi (o jeho osobním osudu bych se nerad rozepisoval) "sdědili" server, na kterém běží DHCP, DNS, NFS, Postfix, Imap-Courier a Samba.
Již dříve jsme se dohodli, že posílíme bezpečnost našich dat, koupíme druhý disk a nasadíme soft. RAID 1. Železo máme, ale není už tu ten, co měl "odvahu a zkušenosti" řešení aplikovat.
No a já dopadl tak nějak, jako naše země kdysi v minulém století, kdy bylo jednáno "o nás bez nás", takže mi bylo předhozeno, že bych to měl být já kdo to udělá - prý "ten linux" doma mám a trochu se v něm vyznám - moje argumentace, že mám jenom standardní desktop a že mít ještě neznamená znát, moc neuspěla.
Díky tomuto článku (jeho autorovi) jsem pokročil o velký kus, ale tak nějak nemám jistotu k realizaci a to hned z několika důvodů:
Takže bych chtěl touto cestou poprosit zkušené a "odvážné", jestli by nemohli zkouknout "kuchařku" a uchránit mě chyb s možnými katasrofickými následky.
Systém běží na OpenSuSE 10 s jedním pevným diskem a na stroj se přihlašuji přes ssh (získat heslo roota, vzhledem k okolnostem byl také docela oříšek).
Stávající disk hda
je rozdělen následovně:
/boot /dev/hda1 * 1 7 56196 83 Linux ext3Trochu mě překvapila neexistence samostatného
/swap /dev/hda2 8 138 1052257+ 82 Linux swap
/var /dev/hda3 139 1444 10490445 83 Linux ext3
/ /dev/hda4 1445 9729 66549262+ 83 Linux ext3
/home
oddílu, ale měnit to asi nebudu, takže k věci:hdb
fdisk
shodné rozdělení, jako na disku hda
, s tím rozdílem, že typ oddílů bude fd
- Linux raid autodetect
. Mělo by to pak vypadat asi takhle:
/dev/hdb1 * 1 7 56196 fd Linux raid autodetect
/dev/hdb2 8 138 1052257+ fd Linux raid autodetect
/dev/hdb3 139 1444 10490445 fd Linux raid autodetect
/dev/hdb4 1445 9729 66549262+ fd Linux raid autodetect
mdadm
mdadm --create /dev/md0 -l 1 -n 2 /dev/hdb1 missing
mdadm --create /dev/md1 -l 1 -n 2 /dev/hdb2 missing
mdadm --create /dev/md2 -l 1 -n 2 /dev/hdb3 missing
mdadm --create /dev/md3 -l 1 -n 2 /dev/hdb4 missing
yast2
, ale tam asi pole v degradovaném režimu nevytvořím?)
mkfs.ext3
na /dev/md0
, /dev/md2
a /dev/md3
, vytvořím souborový systém ext3
a pomocí mkswap
zformátuji swapovací oddíl
/dev/md0
, /dev/md2
a /dev/md3
připojím:mount /dev/md0 /mnt/newboot
mount /dev/md2 /mnt/newvar
mount /dev/md3 /mnt/newroot
tar cl /boot | tar xvC /mnt/newboot
tar cl /var | tar xvC /mnt/newvar
tar cl / | tar xvC /mnt/newroot
rccourier-imap stop
rcnamed stop
rcnfsserver stop
rcncsd stop
rcsmb stop
rcpostfix stop
rcfetchmail stop
rccron stop
rcamavis stop
freshclam stop
rcntp stop
rcdhcpd stop
rcxinetd stop
mount -o remount,ro /dev/hda1
mount -o remount,ro /dev/hda3
mount -o remount,ro /dev/hda4
rsync -avx --delete / /mnt/newroot
rsync -avx --delete /boot /mnt/newboot
rsync -avx --delete /var /mnt/newvar
/boot/grub/menu.lst
, původní vypadá takhle:
title SUSE LINUX 10.0
root (hd0,0)
kernel /vmlinuz root=/dev/hda4 selinux=0 x11i=vesa resume=/dev/hda2 splash=silent showopts
initrd /initrd
title SUSE LINUX 10.0
root (hd1,0)
kernel /vmlinuz root=/dev/md3 ro selinux=0 x11i=vesa resume=/dev/md1 splash=silent showopts
initrd /initrd
grub-install /dev/hda
/dev/hda
vytvořím oddíly s typem fd
viz. bod 2
mdadm /dev/md0 -a /dev/hda1
mdadm /dev/md1 -a /dev/hda2
mdadm /dev/md2 -a /dev/hda3
mdadm /dev/md3 -a /dev/hda4
grub-install /dev/hda
grub-install /dev/hdb
P.S. Jsem si vědom, že výše uvedený popis je plagiátem výše zmíněného článku, ale raději jsem popsal (snad dostatečně) situaci.
Jakmile se tento zápis stane bezpředmětným - smažu ho.
Tiskni
Sdílej:
1.) Ak mozes, tak si to vyskusaj na nejakominom stroji. Staci s jednym diskom. RAID1 bude nad 2 particiami na tom istom disku. Rychlostne to bude hroza, ale na testovanie postupu to bude stacit. Grub tymto neotestujes.Bohužel nemám zrovna nic "na hraní" (možná by někdo z těch dobráků, co mě do toho navrtali mohl mít nějaký starší hardisk....
2.) Swap by som na RAID nedaval. Proste nechat 2 swapy na 2 roznych diskoch. Ak do fstabu das obom option pri=1, tak system bude sam robit stripping nad swapmi a bude to rychlejsie.OK díky za tip.
No, jak už jsem psal, tak je to pouze "plagiát" výše zmíněného článku, rozšířený o "pár diskových oddílů" a např. trochu jinak modifikovaných konfiguračních souborů pro GRUB, ale to opět vyplývá jen z trochu jiného rozdělení disku.
Vlastně proto jsem to sem dával, protože si nejsem jist třeba úpravami pro GRUB, se všemi těmi parametry.
Takže by asi nebylo vhodné, aby tento návod byl pod mým jménem, když vlastně návod pochází z jiné hlavy.