V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Samsung představil headset Galaxy XR se 4K Micro-OLED displeji, procesorem Snapdragon XR2+ Gen 2, 16 GB RAM, 256 GB úložištěm, operačním systémem Android XR a Gemini AI.
Před konferencí Next.js Conf 2025 bylo oznámeno vydání nové verze 16 open source frameworku Next.js (Wikipedie) pro psaní webových aplikací v Reactu. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sovereign Tech Fund oznámil finanční podporu následujících open source projektů: Scala, SDCC, Let's Encrypt, Servo, chatmail, Drupal, Fedify, openprinting, PHP, Apache Arrow, OpenSSL, R Project, Open Web Docs, conda, systemd a phpseclib.
Bylo vydáno OpenBSD 7.8. S předběžnou podporou Raspberry Pi 5. Opět bez písničky.
Valkey (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 9.0. Valkey je fork Redisu.
Byly publikovány informace o kritické zranitelnosti v knihovně pro Rust async-tar a jejích forcích tokio-tar, krata-tokio-tar a astral-tokio-tar. Jedná se o zranitelnost CVE-2025-62518 s CVSS 8.1. Nálezci je pojmenovali TARmageddon.
AlmaLinux přinese s verzí 10.1 podporu btrfs. XFS bude stále jako výchozí filesystém, ale instalátor nabídne i btrfs. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
))
iproject by byl zajímavý, ale já bych si přál něco fakt ve stylu Intralinku od www.ptc.com a další věcí je že já bych danou věc uvolnil pod GPL licencí.Mám doma Autodesk Vault 5 a zkoušel jsem do něj trošku šťouchat, takže asi vím co si představuješ, ale musím tě zklamat.Pokud je mi známo, tak něco takového ve svobodném podání neexistuje a asi ani brzo existovat nebude(níže se vrátím k tomu proč). Ale pokud ti bude stačit správa pomocí souborů tak určitě doporučuji něco ve smyslu CVS nebo SVN a klientské grafické nadstavby jako RapidSVN,kdesvn,tkcvs,cervisia,...(určitě jich bude více) nebo FUSE modul, pokud máš to štěstí a kreslíš na Linuxech. Je to podobný princip, ale bohužel jsou určeny pro správu zdrojových kódů a předělat je pro správu výkresů nebude jednoduché(Už jen z toho důvodu, že neexistuje žádný otevřený formát pro výkresové modely). Jinak teda čumim, že se o PDM vůbec někdo zajímá. I ve "větší americké firmě" ,kde jsem měl to štěstí chvilku pobýt, používali max. SAMBu a vzhledem k tomu, že měli licencí na Pro/E jako hrachu si myslím, že by je Intralink určitě nezabil.Můžu se zeptat pro jakou to firmu děláš?
Ale když vidím za kolik se takovýhle srandy prodávaj ítak šumím že se do toho nikdo zatím ještě na unixu pořádně pod GPL nepustil... No inu programátoři hynů...A to je asi ten hlavní kámen úrazu.Celé odvětví CA dnes není nic jiného, než obrovský a výnosný byznys. A už jen při letmém pohledu na stránky dodavatele jednoho z nejrozšířenějších CAD systémů je asi jasné kdo to podporuje. A pokud jsi měl někdy tu čest v některém z produktů od Autodesku pracovat, nebudeš se bát nazvat Autodesk pravou nohou Microsoftu. A toto odvětví si Microsoft dobře hlídá (Světlou výjimkou budiž PCT, protože co jsem slyšel ,tak své produkty vyvíjí i pro Unix,ale jaká je skutečnost netuším).
) Docela mě sere že mužu někomu předat znalosti na to aby se tohleto odvětví hlo na linuxu dopředu ale nidko ty informace nechce a to ani zadarmo... Takže nic naplat FUCKBUNTU neFUCKBUNTU, dokud nebudou svobodný CAD systémy, pro linux a něbude někdo nabízet pořádný řešení tak to pudje celý doprdele... Sice já něco chci a snažím se vyvinout ale pracovitých lidí je jako šafránu a těch co mají alespon mozek ještě mín... Mno takže jsme alespon dva lidi v celé CR co se zajímají o PDM na linuxu.
)) Jo a zapoměl jsem CATIA i PRO/E se dodávají pro AIX, SOLARIS, HP-UX, WIdnows, IRIX. ale pracovní stanice jsou doprdele a všehcny firmy přecháízejí na widnows protože je to jednodužší a levnější. Což muže nějkej ubuntu blbeček řvát jak chce ale, prostě je to tak... Mno možná místo toho než aby se každej rok vydávala nějak´á zkurvená distribuce věichni IT píčusový hráči na poli dohodl ia něco vyprodukovali za soft tak by balo lépe....
)))) jo souhlasil bych že některé, tedy skoro všechny linuxové distribuce stojí za viliž, a na SMIT se taky hrabe málo co... Ale zase mýt všechny programy v /usr/bin je od aiXU prasárna a mít několik adresářů /etc a /usr/etc a /opt/etc je pro mě prasárna taky a mít jádro v /unix (to je soubor voe...) je taky hovadina...
není v tom obchod a prachy... takže dokud komunitka nehne prdelí tak budeme tím pádem mít hovno...Ale ano. Je to hlavně o obchodu a prachách.
Docela mě sere že mužu někomu předat znalosti na to aby se tohleto odvětví hlo na linuxu dopředu ale nidko ty informace nechce a to ani zadarmo... Takže nic naplat FUCKBUNTU neFUCKBUNTU, dokud nebudou svobodný CAD systémy, pro linux a něbude někdo nabízet pořádný řešení tak to pudje celý doprdele...Ano, také bych radši viděl svobodný CAD systém ,ale nečekám, že ho napíše někdo za mně. A už vůbec nelze očekávat, že ho napíše někdo za mně. Problém by byl v jeho použitelnosti, protože pokud vim tak všechny větší systémy dnes komunikují pomocí uzavřených formátů.Prostě situace je dnes možná smutná, ale prostě to tak je.
Mno takže jsme alespon dva lidi v celé CR co se zajímají o PDM na linuxu.Já se o PDM nezajímám a do dnešního dne jsem absolutně nic o zkratce PDM netušil. Jen prostě nemam rád bordel.
Tiskni
Sdílej: