Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ta síťovka nemá cenu. Radši si kup normální s Realtekem, PCI-E Intela a dělej, že ten Realtek neexistuje...
Imho nevim co porad lidi maj oproti Realteku a jejich prvkum na motherboardech. Sitovka naprosto v pohode a zvukovka taky.
Nejvic se ozvou ti jez maji 1 GBit/s sitovku a pritom maji sit 100 MBit/s a ti jez poslouchaji hudbu jako kulisu u PC cimz samozrejme vyzaduji na chraplatka za dve stovky nejspickovejsi soundcard.
Imho nevim co porad lidi maj oproti Realteku a jejich prvkum na motherboardech.
To pochází z dob, kdy většina levných síťových karet používala chipset Realtek 8139, u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarově, takže při větší zátěži mohl být oproti jiným chipsetům více zatížen procesor. Tak zátěž ale musela být dost specifická, spíš velmi vysoký počet krátkých paketů, protože ani souvislý HTTP stream naplno vytěžující 100 Mb/s ethernet nijak závratnou zátěž nezpůsoboval. Jako bonus měl Realtek 8139 jednu zásadní výhodu: protože byl tak rozšířený, jeho (linuxové) drivery byly v podstatě nejprověřenější a nejspolehlivější; osobně jsem měl s Realtek 8139 kartami podstatně méně problémů než třeba se "značkovými" 3COM.
Od těch dob je prostě v obecném povědomí, že "Realtek je šmejd" a ani skutečnost, že pod označením Realtek se dnes skrývají úplně jiné chipsety s úplně jinými vlastnostmi, na tom nemůže nic změnit.
u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarově, takže při větší zátěži mohl být oproti jiným chipsetům více zatížen procesorCoz ale ocividne plati i dnes.
e1000e: 1500 2x 870 Mbps 2x 85 kpps 24 % 1000 2x 780 Mbps 2x 130 kbps 25 % 500 2x 590 Mbps 2x 200 kbps 29 % r8169: 1500 2x 820 Mbps 2x 80 kbps 62 % 1000 2x 780 Mbps 2x 130 kbps 67 % 500 2x 590 Mbps 2x 200 kbps 70 %Prni sloupek je packet size (B), druhy je dosazeny datovy tok, treti je paketovy tok a ctvrty je vytizeni CPU routeru. Takze z toho je videt, ze realtek sitovky vytezovaly CPU zhruba 2.5 krat vic, ale jinak jsem zadne problemy nezaznamenal, v obou pripadech to slo vyborne. Nevim presne, co limitovalo vykon, tipuju ze nespis TCP flow control, asi by bylo vhodnejsi to testovat pomoci UDP, ale nic vhodneho jsem nenasel. Docela me prekvapil relativne maly narust vytizeni routeru pri prechodu ze 160 kpps na 400 kpps, ale je mozne, ze to je nepresnosti mereni CPU loadu (cisla z topu).
u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarověMimochodem, tusis co? Ja jsem slysel, ze hlavni problem u rtl8139 byl nepouzitelny scatter/gather, takze se v ovladaci musely kopirovat data jeste jednou do pomocnych bufferu. Ale nevim, podrobne jsem to nezkoumal. Jinak souhlasim, s tim, ze Realtek 8139 funguje pod Linuxem spolehlive. Ma hypoteza ohledne puvodu obecneho povedomi 'Realtek je smejd' je ta, ze bylo zapricineno (predpokladanym spatnym) stavem Windows driveru pro tyto sitovky.
S tim realtekem uz to prestava byt vtipny.
Nicmene, pokud ten pocitac nechces hned, mohlo by se vyplatit si pockat, v prvnim cvtrleti ma intel prijit s uplne novou architekturou, a AMD slibuje totez na leto.
Tiskni
Sdílej: