MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Ta síťovka nemá cenu. Radši si kup normální s Realtekem, PCI-E Intela a dělej, že ten Realtek neexistuje...
Imho nevim co porad lidi maj oproti Realteku a jejich prvkum na motherboardech. Sitovka naprosto v pohode a zvukovka taky.
Nejvic se ozvou ti jez maji 1 GBit/s sitovku a pritom maji sit 100 MBit/s a ti jez poslouchaji hudbu jako kulisu u PC cimz samozrejme vyzaduji na chraplatka za dve stovky nejspickovejsi soundcard.
Imho nevim co porad lidi maj oproti Realteku a jejich prvkum na motherboardech.
To pochází z dob, kdy většina levných síťových karet používala chipset Realtek 8139, u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarově, takže při větší zátěži mohl být oproti jiným chipsetům více zatížen procesor. Tak zátěž ale musela být dost specifická, spíš velmi vysoký počet krátkých paketů, protože ani souvislý HTTP stream naplno vytěžující 100 Mb/s ethernet nijak závratnou zátěž nezpůsoboval. Jako bonus měl Realtek 8139 jednu zásadní výhodu: protože byl tak rozšířený, jeho (linuxové) drivery byly v podstatě nejprověřenější a nejspolehlivější; osobně jsem měl s Realtek 8139 kartami podstatně méně problémů než třeba se "značkovými" 3COM.
Od těch dob je prostě v obecném povědomí, že "Realtek je šmejd" a ani skutečnost, že pod označením Realtek se dnes skrývají úplně jiné chipsety s úplně jinými vlastnostmi, na tom nemůže nic změnit.
u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarově, takže při větší zátěži mohl být oproti jiným chipsetům více zatížen procesorCoz ale ocividne plati i dnes.
e1000e: 1500 2x 870 Mbps 2x 85 kpps 24 % 1000 2x 780 Mbps 2x 130 kbps 25 % 500 2x 590 Mbps 2x 200 kbps 29 % r8169: 1500 2x 820 Mbps 2x 80 kbps 62 % 1000 2x 780 Mbps 2x 130 kbps 67 % 500 2x 590 Mbps 2x 200 kbps 70 %Prni sloupek je packet size (B), druhy je dosazeny datovy tok, treti je paketovy tok a ctvrty je vytizeni CPU routeru. Takze z toho je videt, ze realtek sitovky vytezovaly CPU zhruba 2.5 krat vic, ale jinak jsem zadne problemy nezaznamenal, v obou pripadech to slo vyborne. Nevim presne, co limitovalo vykon, tipuju ze nespis TCP flow control, asi by bylo vhodnejsi to testovat pomoci UDP, ale nic vhodneho jsem nenasel. Docela me prekvapil relativne maly narust vytizeni routeru pri prechodu ze 160 kpps na 400 kpps, ale je mozne, ze to je nepresnosti mereni CPU loadu (cisla z topu).
u kterého se část věcí (jinde implementovaných v hardware) řešila softwarověMimochodem, tusis co? Ja jsem slysel, ze hlavni problem u rtl8139 byl nepouzitelny scatter/gather, takze se v ovladaci musely kopirovat data jeste jednou do pomocnych bufferu. Ale nevim, podrobne jsem to nezkoumal. Jinak souhlasim, s tim, ze Realtek 8139 funguje pod Linuxem spolehlive. Ma hypoteza ohledne puvodu obecneho povedomi 'Realtek je smejd' je ta, ze bylo zapricineno (predpokladanym spatnym) stavem Windows driveru pro tyto sitovky.
S tim realtekem uz to prestava byt vtipny.
Nicmene, pokud ten pocitac nechces hned, mohlo by se vyplatit si pockat, v prvnim cvtrleti ma intel prijit s uplne novou architekturou, a AMD slibuje totez na leto.
Tiskni
Sdílej: