Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Socialistické sny zelených o nutnosti regulace, zatím jak je vidět způsobily víc škody než užitku.Naopak. Víc škody než užitku způsobilo odstranění původně údajně příliš svazující regulace. To aby se mohlo vydělávat po pěkně po kapitalisticku, kde nejde o nic jiného (ani o drahotu, ani o půdu, ani o ekologii) ale pouze o co nejrychlejší finanční zhodnocení i přes mrtvoly. To by vám jako kapitalistovi (in spe
Zákon o povinnosti výkupu elektřiny ze solárních zařízení za určené ceny mám na mysli. To je přeci regulace jako hrom.Jenomže původní myšlenka je výkup pouze přebytků. Takže elektřinu byste měl spotřebovávat (tím být samostatnější, např. v pohonu klimatizace, ventilátorů, ohřevu vody atd.) a pouze přebytky, které nemůžete upotřebit, byste měl dostat uhrazeny, a to v rámci podpory investice do samostatnosti a menší závislosti na centralizovaných zdrojích a rozvodech energie. To ovšem není dost kapitalistické, protože se na tomhle nedá dost vydělat. Proto se zákon vyrobí tak, aby odpovídal kapitalistickému duchu maximálnímu zhodnocení individuální investice z práce (peněz) druhých, v tomto případě z veřejných prostředků. A aby někoho nenapadlo okrádat kapitalistu o zisk, s liberálním halasem se zruší i ty poslední zbytky regulací. Kam kapitalismus šlápne, tam prostě tráva neroste.
... a to v rámci podpory investice do samostatnosti a menší závislosti na centralizovaných zdrojích a rozvodech energie.Kravina. Fotovoltaický zdroj bez možnosti akumulace je tak nespolehlivý, že ten centralizovaný zdroj + rozvody stejně potřebujete. Teda pokud nechcete svítit a ohřívat vodu, podle stavu oblačnosti. Ty rozvody naopak musí být lepší, pokud chce možnost decentralizované výroby.
Opakovaně se ukazuje, že tu podporu prostě nejsme schopni naplánovat tak, aby jinde neškodila.Ne že nejsme schopni, ale že se nám (našim voleným reprezentantům) jaksi nechce. V tom jsme prdel Evropy, protože jinde to evidentně jde.
Fotovoltaický zdroj bez možnosti akumulace je tak nespolehlivý, že ten centralizovaný zdroj + rozvody stejně potřebujete. Teda pokud nechcete svítit a ohřívat vodu, podle stavu oblačnosti.Jenomže fotovoltaika je jen jedna malá část případného mixu soběstačných decentralizovaných zdrojů. Že na tom naše technologie nejsou ještě tak dobře, tomu má napomoci právě ta podpora.
Ty rozvody naopak musí být lepší, pokud chce možnost decentralizované výroby.Cílem ale není někam něco rozvádět, ale naopak získávat energii tam, kde se spotřebovává. Výkup přebytků není účelem, ale pouhou dotací. Že si to správný kapitalista vykládá po svém ...
Jo jo, taborské kadě a kolektivizace zemedelstvi taky byla dobra myšlenka.Ta dobrá myšlenka přetrvává např. ve veřejnoprávní televizi, která vyplácí honoráře autorům z povinných poplatků, tedy opět z kapes nás všech
Aspoň některi tak tvrdili. Leč vloudil se lidský faktor, se kterým soudruzi socialisté a zeleni nikdy nepocitaji.Nevloudil se faktor lidský, ale faktor kapitalistického podnikání, který je bez regulací destruktivní ve své podstatě.
A podle toho to dopadne. taková drobna chybicka.Ano, účelová drobná chybička tzv. "volného trhu".
Volny trh bud bude mit zajem a on zajem ma a nebo nebude.Volný trh je v případě veřejnoprávní (tedy placené z poplatků prakticy všech) televize asi tak stejně jako v případě podpory obnovitelných zdrojů (taky placené z poplatků prakticky všech). Zájem některých tu je, ať o sledování pořadu o závislostech nebo o provozování (a rozvoj) obnovitelných zdrojů, a ostatní účastníci systému se na to víceméně nedobrovolně (nikdo se jich neptá) složí. Z toho pak profitují soukromníci (korporace a jednotlivci). Samozřejmě můžete popírat smysl toho, na čem zrovna vy nevyděláváte, ale princip je úplně stejný.
Konečně jak jsem se dočetl, tak cena elektřiny díky jejich snaze o větší podíl ze solárních zařízení, stoupne nejen pro domácnosti o dvacet procent, ale i pro průmysl.A co treba si to opravdu aspon odhadnout? V soucasne dobe jsou pripojene fotovoltaicke elektrarny o vykonu cca 700 MWe, tezko rict, kolik to bude koncem roku, ale vzhledem k vyvoji v 2010 (viz web eru.cz) bych tipoval, ze ne vic nez 1000 MWe. Fotovoltaicke elektrarny o nominalnim vykonu 1000 MWe vyrobi za rok cca 1 TWh. Celkova rocni spotreba v CR je cca 70 TWh. Takze pri vykupnich cenach 12.5 Kc/kWh vychazi rozpocitano na celou spotrebu cca 0.18 Kc/kWh, po pricteni DPH cca 0.21 Kc/kWh, to pri soucasne cene elektriny (obvykla sazba D02d) 4.3 Kc/kWh dela navyseni o 5 %.
Tohle je typicka manipulační otazka, která neni k věci ale jen k hadce.Možná manipulační, ale naprosto k věci. U ní totiž stejně nakonec skončíte, protože o nic jiného nejde.
Konečně jak jsem se dočetl, tak cena elektřiny díky jejich snaze o větší podíl ze solárních zařízení, stoupne nejen pro domácnosti o dvacet procent, ale i pro průmysl.Ono to nemusí být tak jednoznačné , jak se to jeví /píše/. A rozhodně bych kvůli systémové chybě nezavrhovala celou fotovoltaiku. Věřím tomu, že má i přes dnešní hysterii budoucnost. Zvlášť pokud se bude dařit i nadále snižovat výrobní náklady fotovoltaických článků.
Já už na diskuse ČT chodit nebudu
Hodláte se věnovat výchově dcerky a zbavit se závislosti na internetových diskusích, že ?
Pane Jílku, jsem Váš fanoušek,Vrána k vráně sedá, blb k blbovi se rád přidá.
To bylo na mně? Proč by to měla být hloupá otázka ? Víte sám jako odborník na závislosti, kolik času vám sežere každý den, rok za rokem sledování všech těch internetových diskusí, kterých se účastníte. Ten stracený čas už vám nikdo nevrátí. Ve vyšším věku, takříkajíc již na sklonku života, je to víceméně fuk, ale žena středního věku by si ještě mohla alespoň trochu užít, dokud to ještě jde. A ne si jen tak potichu stárnout přilepena na klábosnici. Kromě toho musí vařit, uklízet, prát./Jinak, má můj velký obdiv, že to všechno při tom diskutování stihne./
Jen nechápu, proč ty přemrštěné výkupní ceny stát nezarazil zavčas, když už se o tom asi tak rok mluví. Zas někdo /úmyslně?/ zaspal...Ty přemrštěné ceny (resp. míra zaručené dotace) se dostaly do zákona pozměňovacím návrhem (jak jinak) při jeho schvalování. Pozn. pro pana Jílka: zelení s tím opravdu nemají co dělat, ale zrovna náš pan dnešní tradičněodpovědněprosperitní09 ministr financí se tuším aktivně zapojil hlasem pro... Jeden z bonusů této zlodějny je ostatně diskreditace čehokoliv, co má co dělat s "ekologickým" či "zeleným". Lidi jako vy to žerou i s navijákem.
Jistě a kdo samotn návrh zákona podal se neví, zelení jistě při pozměňovacím návrhu byli proti.Samozřejmě, že se ví (na stránce www.psp.cz je kompletní dokumentace a už se to tady podrobně probíralo i s odkazy). Takže se taky ví (pro ty s krátkou účelově zamlženou pamětí), že tehdy (2005) Zelení v parlametnu neseděli. Ano, ten problém už je tak starý, ale stejně jako v případě LTO byly všechna příslušná místa (jak úřední, tak mediální) postižena jakousi slepotou a "kreativní nečinností" (a jistě k vašemu překvapení, snad kromě Zelených, které tehdy ale nikdo neposlouchal).No jo, tak ještě tu o pejskovi a kočičce jak vařili dort...
Božský Paroubek se mýlil?Chápu, že vám ten démon chybí (není na to nějaká diagnóza?), ale ani ten tenkrát v parlamentu neseděl. Pravdu mají ti politologové, co říkají, že voliči obecně mají velice krátkou paměť. Stačí pár ideologických klapek na oči a už víme, kdo byl vždycky ten ďábel bez ohledu na fakta.
Fuj, to se ale soudruzi s tím štěštím občanů zase sekli. Jako oni to jen dělají?Dělají to tak, že (buď z korupce nebo blbosti) odstraní původně zavedenou regulaci, aby kapitalistickým ziskům nestálo náhodou v cestě přemýšlení, nutnost inovace ... prostě aby nic nestálo v cestě svobodně si trhnout co se dá. Říkali jsme si tuhle na schůzi naší trockistické buňky
Pokud je chyba systemová, pak je vadný i systém.Systémová chyba je kapitalistický způsob podnikání (zisk z práce/peněz druhých), kterému jde na ruku politická mafie. V tomto případě systém skutečně vadný je a bez regulace by jeho činností kolem nás za chvíli byla měsíční krajina.
A pořád ten kapitalistický způsob podnikání je schopen zajistit jako jediný systém dostatek laciných životních potřeb ,a kdysi luxusní zboží produkovat, jako standardní.Ne dostatek, ale nadbytek, a ne životních, ale uměle vyvolaných potřeb, a ne luxusního zboží, ale laciných šmejdů, a tím vším efektivní proměnu lidského životního prostředí v jedno velké smetiště. Včetně vytváření umělých závislostí v jménu růstu zisku. Ano, to je schopen kapitalistický způsob podnikání zajistit, on na tom přímo stojí, a tak se v tom zdatně činí.
Není vaší povinností kupovat laciný šmejd, můžete se oddat domácí výrobě,Ale mně stačí, když je ten destruktivní kapitalismus dostatečně regulovaný. Protože když není, tak se chová jako zhoubné nekontrolované bujení, které vysaje veškeré zdroje za účelem vlastního rozmnožování růst samotný.
sekat kamennou sekerouBude nutná opět dobrá sekera?
Tak řekl bych že výsledky regulovaného kapitalismu vidíme. Nejsou zrovna zářné.Protože to jsou výsledky právě nedostatečně regulovaného kapitalismu. České firmy po 20 letech budování kapitalismu platí menší daně a menší mzdy, nakupují stejný materiál a prodávají produkci za stejné ceny ... a kupodivu mají pořád menší zisky než třeba firmy v Německu. Jak to ti zatracení kapitalisti němčourský dělají? Stačí se podívat do typické české firmy a uvidíte to: nedostatek regulace (řízení) na každém kroku. Do toho malé mzdové náklady a malé daně (ve srovnání se západní konkurencí), které českého kapitalistu nenutí ke zvyšování produktivity, případně ještě špatně regulované dotace coby příjmy z veřejné podklady. Po čem bude ale volat český kapitalista: Snižte daně ještě víc a nechte mě platit zaměstnancům ještě míň! A dejte mi víc dotací ze státního! Stačilo by jediné: zvednout daně a minimální mzdu na německé poměry (vstupní náklady a výstupní ceny jsou taky stejné) a hned by se vidělo, kdo je schopný podnikatel a kdo jenom parazituje na nedostatečné regulaci.
a kupodivu mají pořád menší zisky než třeba firmy v Německu. Jak to ti zatracení kapitalisti němčourský dělajíJak to víte? Zdroj? Když se podívám na největší firmy typu ČEZ nebo telco operátoři, mají ekonomické výsledky nejlepší široko daleko. Střední a malé firmy - že by investovali zisky zpět, nebo daňová optimalizace? Nikdo nezná skutečné zisky.
Stačilo by jediné: zvednout daně a minimální mzdu na německé poměry (vstupní náklady a výstupní ceny jsou taky stejné) a hned by se vidělo, kdo je schopný podnikatel a kdo jenom parazituje na nedostatečné regulaci.Důsledek taky může být ten, že významná část podnikatelů to za takových podmínek prostě zabalí, a půjdou jinam. Kde se najednou vezmou ti schopní, kteří místo nich vytvoří ztracená pracovní místa? Oni jsou možná manažersky neschopní, ale evidentně to nějak (třeba špatně) funguje, mají možnost získat zakázky, a to je podstatné. Může být jakkoliv schopný, ale potřebuje prodat.
Když se podívám na největší firmy typu ČEZ nebo telco operátoři, mají ekonomické výsledky nejlepší široko daleko.Zajímavé, že jmenujete firmy, které díky oligopolu svoje zisky získávají z de facto okrádání tuzemských zákazníků. Jmenujte firmy, které skutečně úspěšně o evropského zákazníka konkurují. Hlavně ty menší a středí (ty velké už moc český management nemají). Já mám zdroj z konkrétních menších strojírenských firem, které ač jsou schopny nabídnout třeba dobré technické řešení, nejsou kupodivu příliš schopny konkurovat oproti německým nižší cenou a termínem dodání, protože jsou jako organizační celky zoufale neefektivní. A to při daleko nižších platech a daních.
Oni jsou možná manažersky neschopní, ale evidentně to nějak (třeba špatně) funguje, mají možnost získat zakázky, a to je podstatné.Protože jsou schopni prodat práci svých zaměstnanců jen pod cenou. A politická pravice z toho udělá vinu těch zaměstnanců potažmo prostého občanstva téhle země, že si žije nad poměry a musí si utáhnout opasky... Ano, žijeme si nad poměry. Ale nad poměry schopností místních politiků a manažerů. Tam by bylo třeba utáhnout opasky v první řadě.
Zajímavé, že jmenujete firmy, které díky oligopolu svoje zisky získávají z de facto okrádání tuzemských zákazníků. Jmenujte firmy, které skutečně úspěšně o evropského zákazníka konkurujíOK, máte pravdu. Navíc krom toho ČEZu obvykle velké společnosti mají zahraniční vlastníky a management. Na druhou stranu se u nich projevuje velká neflexibilita nad rozhodnutími managementu zůstává často rozum stát. Mě z toho vychází, že velké firmy jsou na tom "lépe" ne kvůli zásadně lepšímu řízení, ale spíš kvůli tomu, co by se dalo nazvat oligopol, resp. "prostě proto, že jsou velké" - určitý typ zakázek menší firma nemá šanci získat.
Protože jsou schopni prodat práci svých zaměstnanců jen pod cenou. A politická pravice z toho udělá vinu těch zaměstnanců potažmo prostého občanstva téhle země, že si žije nad poměry a musí si utáhnout opasky...A jak si vysvětlujete, že se ještě nenašel nikdo, kdy by tu levnou práci a nízké daně v ČR náležitě využil, přetáhl zaměstnance těm neefektivním, a konkuroval jak neefektivním místním firmám tak těm zahraničním? To myslíte, že si ti neefektivní majitelé firem sami nepoložili otázku, proč při nižších platech mají stejné nebo horší výsledky než jinde? Ono to takhle jednoduché není. Navíc obory, kde hraje zásadní roli cena práce a zdanění, už se dávno přesunuly z Evropy na východ. V jiných oborech, které ještě v Evropě zůstávají, není zásadní položkou cena práce, ale třeba materiál, energie, amortizace technologií, což jsou věci, které všichni nakupují za světové nebo evropské ceny. Jinak ta vaše teorie o tom, že nižší platy v průmyslovém sektoru v ČR třeba ve srovnání s Německem jsou způsobeny převážně špatným řízením a neefektivitou je zajímavá. Ekonomicky vzdělán nejsem, ale nějak se mi to nezdá. Nebyl by nějaký zdroj podrobněji o tom pojednávající?
A jak si vysvětlujete, že se ještě nenašel nikdo, kdy by tu levnou práci a nízké daně v ČR náležitě využil, přetáhl zaměstnance těm neefektivním, a konkuroval jak neefektivním místním firmám tak těm zahraničním?Ale ony ty německé firmy těm místním úspěšně konkurují (opět, bavíme se o evropském a světovém trhu). A schopné zaměstnance buď přetahují anebo to nepotřebují.
To myslíte, že si ti neefektivní majitelé firem sami nepoložili otázku, proč při nižších platech mají stejné nebo horší výsledky než jinde? Ono to takhle jednoduché není.To já vidím každý den v práci
není zásadní položkou cena práce, ale třeba materiál, energie, amortizace technologií, což jsou věci, které všichni nakupují za světové nebo evropské ceny.Ano, všichni nakupují za stejné ceny, všichni prodávají za stejné ceny... a přesto ty české firmy vydělávají méně, jak pro majitele, tak pro zaměstnance a pro stát.
Jinak ta vaše teorie o tom, že nižší platy v průmyslovém sektoru v ČR třeba ve srovnání s Německem jsou způsobeny převážně špatným řízením a neefektivitou je zajímavá. Ekonomicky vzdělán nejsem, ale nějak se mi to nezdá. Nebyl by nějaký zdroj podrobněji o tom pojednávající?Ehm, mzdy můžete platit jen z toho, co vám na mzdy zbyde. Takže když prodáváte za stejnou cenu, nakupujete za stejnou cenu, máte nižší zisk pro majitele, platíte nižší daně a přesto vám zbyde na mzdy méně, tak máte příliš vysoké náklady produkce - ale nejsou to náklady ani mzdové, ani daňové, jsou to náklady utopené v neefektivitě, způsobené zmateným řízením, neumětelstvím atd. atd. Zdroj si najděte v libovolně střední či menší firmě s českým managementem (pokud zrovna nenarazíte na výjimku potvrzující pravidlo
ideologická linie strany a vlády, že mzdy jsou moc *nízké a daně moc vysokéEhm, mělo být samozřejmě, že mzdy a daně jsou moc vysoké... Už jsem asi moc společensky unaven
Lidé se dělí z hlediska historické paměti v zásadě na dvě skupiny:
a / na ty, kteří si pamatují především to, co by si rádi byli koupili,ale nemohli
b / ti, kteří nezapomněli, jak ti první pořád sháněli nedostatkové zboží a vše ostatní měli na .
Ti první jako hlavní argument pro podporu toho, že tento kapitalismus je dobrý, používají hlavně argument, že v obchodech jsou plné regály. Ti druzí mají kapitalismus poskytující tuto vymoženost v
Chybí jim to všechno ostatní.
Systémová chyba je kapitalistický způsob podnikání (zisk z práce/peněz druhých), kterému jde na ruku politická mafie.Ale houbelec, politická mafie jde napříč kapitalismem i socialismem. Zlodějům je politické zřízení naprosto ukradené. Viz Stalin, začínal jako lupič. Doslova. A když dostal politickou moc, rozjel to i jako vrah. Přímo masový.
Ale houbelec, politická mafie jde napříč kapitalismem i socialismem. Zlodějům je politické zřízení naprosto ukradené.Tak dokud budeme považovat za jedinou alternativu kapitalismu tzv. reálný socialismus (v praxi kombinaci hierarchické oligarchie se státním kapitalismem, přičemž z každého principu převzaty ty špatné části), tak se daleko nedostaneme ani v diskusi. Systém kapitalismu může být totiž dlouhodobě životaschopný jen díky pevným regulím, chcete-li regulaci jeho rakovinné podstaty kumulace bohatství, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou, a tedy přerozdělováním od bohatých k chudým. O tomhle se ale skoro nemá cenu bavit v českém prostoru, kde se za bohatého považuje kdejaká socka (neboť jak píše jinde citovaný bývalý developer, jestli i naše banky považují za příslušníka střední třídy teprve majitele konta s 15 milióny, tak se zeptejme s Paroubkem: Nechci se vás dotknout, pánové, ale kdo z vás to má? :)). Když žijete z ruky do huby, tak pochopitelně budete všechny řeči o přerozdělování bohatství, za něž považujete svůj skrovný majeteček, vnímat jako existenční ohrožení. O to hůř, že pravicové socky se jaksi nebojí přerozdělování od nich směrem nahoru, což praktikuje pravicová politika. A čím víc se bohaství stěhuje k těm ještě bohatším, tím více paniky a nenávisti směrem k chudším pravicové socky zachvátí. Pak se bijí zuby nehty za ten správný kapitalismus, který sice vysává jejich prostředky směrem k větší kumulaci kapitálu, ale za to před ně staví do záře ty (skutečně) bohaté schopné, v odlesku jejichž aury se může relativně stále chudnoucí pravicová socka hřát a snít o tom, jak by zbohatla, kdyby se společnost zbavila těch užírajících chudých. Volím jako oni, budu jako oni!
Tak dokud budeme považovat za jedinou alternativu kapitalismu tzv. reálný socialismus..., tak se daleko nedostaneme..Aha, teď asi přijde na přetřes modla mladých socialistů - švédský model
Systém kapitalismu může být totiž dlouhodobě životaschopný jen díky pevným regulím, chcete-li regulaci jeho rakovinné podstaty kumulace bohatství, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou........
nesoutěžím, pane Dalibore, hraju si
ze semináře jako bandita
Safra, infantilní důchodce - prudič...Zvláštní, tento popis mi skvěle sedí na pana Jílka.
že prý na výrobu solárního panelu je zapotřebí více energie než kolik ten panel vyrobí za dobu předpokládané životnosti.Můžete to doložit věrohodným odkazem?
Ano, výroba křemíku, podobně jako hliníku, nebo některého druhu skla, je energeticky náročná. Předpokládám však, že podobně jako hliník a sklo je i křemík recyklovatelný.Bohužel, narozdíl od hliníku je recyklace křemíku dost problematická. Jediné, co se recykluje, jsou nepovedené waffery při výrobě. Existují firmy, co recyklují velké kusy křemíku (solární čláky, silové polovodiče) nebo rozličné výrobky ze silikonu, ale ty to dělají z jiných důvodů (většinou pro to, že jsou za to placené). Zatímco hliník, který je ochotný tavit se aniž by oxidoval, křemík reaguje za vysoké teploty s kyslíkem velmi ochotně (proto se s ním pracuje v ochrané atmosféře), takže na konci recyklačního procesu by vyšel v podobě oxidu křemičitého, což je lautr to samé, jako na vstupu normální produkce.
Existují firmy, co recyklují velké kusy křemíku (solární čláky, silové polovodiče) nebo rozličné výrobky ze silikonu, ale ty to dělají z jiných důvodů (většinou pro to, že jsou za to placené).Jsou za to placené tak, aby na sebe vydělaly. Jako ostatní firmy, které se zabývají např. recyklací plastů, skla, papíru, atd. Ostatně v odkazech, které dám níže, se lze dočíst, že recyklace křemíku z fotovoltaických článků vyjde levněji než jeho prvotní výroba... Recyklace PV modulů je popsána např. zde: stavební fórum - Fotovoltaika: kam se starými panely ; anebo zde: notebook.cz - IBM - recyklace křemíkových plátů . Zde Czcech RE Agency je celá dosti podrobná analýza životního cyklu fotovoltaických systémů.
Domnivam se ze panely jsou v pocatecnim stadiu. Pouzivanim se chyby najdou, postupne odstraniTady nejde o chyby, ale o základní fyzikální principy. Musely by se vyvinout technologie na úplně jiném principu. Nejsou zatím ani v laboratoři, spíš se testuje ohřívání vody + turbína. To je jako kdybyste chtěl zvyšovat účinnost tepelných elektráren nebo parních strojů - odstraňovat jejich chybičky - hint: Carnotův cyklus.
nastane masova vyroba, cena produktu jde doluNe nutně. Ty tuny křemíku se musí někde vzít, kapacita zdrojů je omezená nebo regulovaná, takže minimálně na nějakou přechodnou dobu (možná dost dlouhou) to může vést ke zvýšení ceny. Momentálně je cena FV panelů dost nízko, ale je problém je vůbec ve větším sehnat.
Prototyp dalnice uz bezi, pokud bude uspesny, panely se pro jejich krehkost vyrabet prestanou.Link? Podobné věci už jsem viděl tolikrát... Vždy se pak přijde na to, že jsou v tom "chybičky" dosti zásadně bránící reálnému nasazení. Sami výzkumníci podobných technologií obvykle přiznávají, že k reálnému nasazení zbývá aspoň 100 let.
Tiskni
Sdílej: