Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
To si snad děláš prdel, Jendo. Jardík se tě ptá na podporu AMD grafik ve FreeeBSD. Ty mu dáš odkaz na PlayStation. Když se Jardík ptá na OSS ovladače, tak ty mu dáš odkaz na sound support. Víš vůbec co to je catalyst? To je proprietární ovladač gr. karet od AMD. Lysohlávky ještě nerostou, ale ty sis asi už nějaké vypěstoval doma v truhlíku, jinak si to nedovedu vysvětlit.
OSS ovladač na ATI či AMD grafiky (xf86-video-ati) ve FreeBSD funguje, byl portován z Linuxu. Zkoušel jsem to už před lety. Z proprietárních ovladačů tam funguje jen nvidiácký. Jinak ale provozování FreeBSD a jeho klonů na desktopu nemá dle mého názoru význam. Stěží se tam dá zprovoznit vše, co funguje bez obtíží v jakékoli linuxové distribuci. Hraní si s FreeBSD má asi stejnou hodnotu, jako kdyby sis hrál doma s camprdlíkem, Jendo.
Ještě bych to kapánek upřesnil. Z linuxu byly portovány záležitosti jako KMS a DRM, driver xf86-video-ati portován přirozeně nebyl, ten je součástí xorgu a ten je pro všechny systémy unixového typu, to jsem se blbě vyjádřil. Jardíkovi šlo asi hlavně o to, zda má open source ovladač amd hardwarovou akceleraci. Pro některé (hlavně starší) grafiky ji má a koukal jsem, že na FreeBSD běží i Gallium3D. Na A10-7800 nevim, to je poměrně nový čip, časem to snad poběží dobře i na FreeBSD.
Určitě ale Jardíka nezajímal Open sound system, pravěký zvukový systém, co jsi nalinkoval. To jsi zabrousil úplně do jiných vod, Jendo
Tiskni
Sdílej: