abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Hořkosladkokyselé střípky

    10.3.2006 18:59 | Přečteno: 967× | MeaningOfLife | poslední úprava: 10.3.2006 19:01

    V poslední době mne zasáhly dvě události sobě blízké.

    Měl jsem tu čest poznat člověka, který byl na světě přes 90 lét a zim, stále se držel humoru, jiskry i peprných poznámek. Dalo se s ním dobře povídat, vnímat vyprávění i vzpomínky. Byl na naší svatbě, shodou náhod když jsem se vracel pro zapomenutý dort do cukrárny, tak jsem jel s řidičem, co ho vezl a ten ho tipoval tak skoro na poloviční věk :-)

    Měl jsem strejdu a kmotříčka, dělal v uranových dolech, jelikož chodil na ryby, tak jsme spolu až tak nemluvili, když jsme se viděli. Když zemřel děda, dal si na jeho počest v hospodě dvě piva a jedno tam symbolicky nechal. Chlapi se občas vyrovnávají s životem po svém. Následky jeho povolání byly na kmotříčkovi znát, poslední týden už byl spíše mimo realitu. Pak jsem ho viděl naposled ve smuteční síni, byl to první člověk, koho jsem viděl před obřadem. Ono už takhle o tom psát je divné.

    Překvapilo mne a potěšilo, že mu přišli vzdát čest dva "Jáchymováci", ve slavnostní uniformě drželi u rakve stráž. Připadalo mi to, jako by tam byl pilot a přišli za ním kamarádi se rozloučit. Uvědomil jsem si více "pocit sounáležitosti", najednou mi byli ještě bližší.

    Do hospody už moc nechodim, ale taky si v dohledné době dám pití na tu vzpomínku. Měl bych si co povídat, tak aspoň zavzpomínám.

           

    Hodnocení: 87 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.3.2006 19:42 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky
    Asi by měl radost, že jste si na něj vzpomněl. Pamatuji se na jednoho kněze, co se vždycky divil tomu, že se lidi na pohřbu nemodlejí. A tohle vzpomínání je něco jako modlitba. Tak ať je mu země lehká.
    Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.
    vencour avatar 10.3.2006 21:45 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky

    Mám pocit, že to byl pan Labuda, kdo říkal, že si na pohřbu nechá zazvonit mobil a záaznamník řekne, že není momentálně dostupný, ale že je možné zanechat vzkaz. Oba dva mnou vzpomínaní blízcí by takové chování určitě pochopili, na toto téma jsme se nedostali, ale brali život tak nějak realisticky. Pan Fulghum o takových tradičně smutných akcích píše spíše netradičně. Tím nechci znevážit vzpomínku, jen nastínit atmosféru, která vládla.

    Modlitba? Ony i nějaké vzpomínky, osobnosti a symboly jsou takové výstižné a navozující jiskrného ducha.

    (Snažím se nepsat tolik osobně. O některých věcech nepovažuji za chlapské tolik mluvit. Přesto děkuji za citlivou reakci.)

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    11.3.2006 21:17 stanka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky

    Podle mého názoru i Vy jednou budete tou samou osobou,jako Vámi vzpomínaný devatesátiletý přítel,i na Vás bude někdo rád vzpomínat,protože jste citlivý,citlivý ke stáří a umíte naslouchat.

    vencour avatar 11.3.2006 21:21 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky

    Hm, ukažte mi normálního chlapa, co rád slyší chválu :-/

    Při uvědomění si jedinečnosti života snad každý rád naslouchá a hledá moudrost?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    11.3.2006 21:32 stanka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky

    Jsou i tací,co rádi poslouchají jen sebe,nepustí druhé ke slovu,podle vašich reakcí na články atd,na Abíčku,vím že jste objektivní a když se Vám občas něco nelíbí,slušný.

    vencour avatar 21.3.2006 18:46 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky

    Fíííha, kdyby jen dvě. Dyť už neni zima ... :-/

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    vencour avatar 11.5.2006 16:17 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Hořkosladkokyselé střípky

    Už vim, jak vypadá rozptyl, v kontextu událostí ho vnímám silněji než žeh :-/

    Taky to byla dobrá zkušenost ... potkal jsem jenoho starého pána ... "... já ho znal, z Plzně jsem se sem nedotal včas, byli jsme velcí kamarádi ... " ... to potěší :-) takhle v krátkosti zavzpomínat :-).

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.