Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Dne 15. a 16. září proběhl 40. ročník tradičního Znojemského vinobraní.
Poprvé jsem se vyskyt ve Znojmě snad před osmi lety, v roce 1998. Jádro naší společnosti tvořili studenti FAVky z Plzně. Užívali jsme si na ochutnávkách vín, okukovali vše možné. Blbli na autíčkách, na centrifuze, sešli se u kulečníku. Kochali se na rytířských slavnostech v Louckém klášteře.
Poprvé nás bylo snad patnáct, pak počet zúčastněných klesal, přišly děti, sňatky a jiné povinnosti. Přestali jsme chodit na hokej v pátek, jelikož buď hráli Orli venku nebo nás nebylo tolik. Celkem jsme snad byli 4x se kochat. Za první třetinu měl většinou každej PETku burčáku prázdnou. Spíše bylo co slavit a na co vzpomínat, duo Uram - Pucher a dnes i Erat dokáže pěkně provětrávat soupeřova volná místa v obraně.
Na konci, v sobotu, bývá ohňostroj, ještě jsem neměl tak pěknej dojem z ohňostroje jako tehdy ve Znojmě, nejvíc mne dostaly takový ty "proužky vody tekoucí po deštníku dolů", dlouhý čáry od světlic rozpínající se z jednoho místa, vydatně osvětlující krajinu a o velkém rozpětí. Seděli jsme tehdy na trávě u Svatého Mikuláše, skrze strom byly vidět čůrky barev a bylo to boží. Vydatné a bohaté.
Ve svatém Mikuláši se nachází výzdoba ve formě obložených položených plodů Země, to mi přijde jako nejvíce symbolické k dané akci, společně s průvodem krále Jana Lucemburského. Příjemně připomíná náročnost života zemědělců a ukazuje na sepětí hradu a podhradí a zdůrazňuje oslavu dobré úrody.
Letos jsem poprvé docela dost fotil. Celá ta léta jsem chodil kolem Jihomoravského muzea a koukal smutně na pozvání na přehlídku černých řemesel a nic, bylo zavřeno. Tak už jsem se dočkal, došlo při tom i na přírodopisnou výstavu, pár drobtů z archeologie a ze zbraní Orientu. Nejvíc mne překvapily nahrávky ptáků, datel působil dost odpočinkově a slavíka jsem snad ještě neslyšel.
Vzhledem k půlročnímu předstihu nutnému pro rezervaci ubytování jsem zase spal ve čtvrtek ve Znojmě a v pátek a v sobotu v Mikulově. Došlo i na fotky nočního hradu. V sobotu ráno se mi zadařilo navštívit konečně Turoldskou jeskyni. Její masiv je tvořen převážně vápencem, už cca od 17. století byla rozebírána okolním obyvatelstvem a dle průvodkyně byla v 70. letech 20. století výrazně devastována, ke znovu otevření došlo před 6 lety. Výrazná většina krápníků byla ulámána a stěny znehodnoceny plamenem svíčky. Nyní je dostupných cca 300 metrů z několika km chodeb. Při prohlídce byla teplota okolí 8,4 oC, průměrná tepolota má být 7 oC. Jeskyně je přes zimu uzavřená vzhledem ke zde přezimujícím a ukrývajícím se netopýrům. Má se jich zde nacházet sedm druhů.
Při cestě zpět jsem zjistil v Břeclavi o Pendolinu, že spoj v 13:32 má být bez příplatku za SC. Čekat se mi nechtělo. Příště
Z čeho že je titulek? Před královským průvodem dochází k otvevírání mázhausů, něco se mi podařilo natočit, purkmistr tam dí: "Ve jménu purkmistra a cechovních kast, pro zdraví pijanů a jak to žádá mrav, přišli jsme dnes, šenkýři, tvůj šenk prověřit, zda je prost frejířů a víno dá se pít. Je-li vše v pořádku, šenk k provozu bys měl, rudým i zlatým vínem nalévej do korbele. Když vadu shledáme, tak neujdeš trestu, na sto dní budeš uvržen do arestu ... Odpověz teď pár našich otázek: Zdali pak dobré víné máš? Zdalipak dobré míry naléváš? Máš-li pak vždycky čisté sklenice? Cenu vína nízkou velice? Neslyšel jsem ano! Přiměřeně! Páni konšelé, tyto otázky se snadno dají v jednu větu porovnati. Přistup blíže a dej nám vína koštovati. No ne? No jo!"
Když tak posloucham nahrávku Karlštějnských trubačů, mám jasno, co bude u mne na dlouhou dobu startovací znělkou, právě tyto famfáry, na jejichž pozadí vytrvale znějí zvony - jako při celém průvodu krále Jana.
Fotky jsem přemístil na flicker, zájemci je najdo v kolekci Znojmo.
P.S. Fotky z ohňostroje, ze soubojů v Louckém kláštěře, snad i z podzemí a z věže, včetně žonglérů třeba s ohněm by mohly být za rok.
Tiskni
Sdílej:
Ještě před chvílí jsme měli doma 3 PETky burčáku ... dva Mullery a jeden asi vlašák. Jako nápad by to nebylo špatný
Objevil jsem na WebuZdarma jeden špek ... Přístup nebyl povolen, protože stránka nevykazovala přístup déle než 6 týdnů (po tu dobu nebyl zobrazen reklamní banner) nebo banner byl umístěn v rozporu s podmínkami a potom berte toto jako žlutou kartu (po které následuje červená)
Účet je možné obnovit smazáním souboru .htaccess v domovském adresáři během dvou týdnů od zablokování. Pokud se tak nestane, účet bude po uplynutí této doby trvale zrušen. Takže požadovaný soubor jsem smazal ... zatím to maká :-/. Takže pokud bude stránka "mrtvá", tak mám smůlu?
Už jsem se dostal k avidemuxování a výsledkem jsou následující videa:
Nakonec ještě Famfáry pro Mandrivu z průvodu. Uvidim, jak dlouho je snesu poslouchat
Zmigroval jsem z WZ na Flickera a na FreeWebTown, čili: Trubači na hlavní tribuně, Otevírání mázhausů, Mistr kovář, Zpěvačky a Famfáry .