Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Na "1 a 1 je kolik" se má zřejmě odpovídat "jak kdy".Tak to ne. Tady argumentujete otázkou, která nemá nejasnou interpretaci. To ale pro tu hvězdu neplatí, tam je zcela očekávatelné, že otázka na nejbližší hvězdu bude interpretována jako "od naší sluneční soustavy". Tj. souhlas s #11, Proxima Centauri není špatně - pokud to jako odpověď neuznáte, chytračíte s otázkou (a učíte děti dělat to samé.)
Na "1 a 1 je kolik" se má zřejmě odpovídat "jak kdy".Ano, protože zatímco v decimální soustavě je výsledek roven 2, v binární je to 10.
Ano, protože zatímco v decimální soustavě je výsledek roven 2, v binární je to 10.V binární to taky může být 1, v závislosti na tom jak definuješ ‚a‘.
To síce áno, ale ak sa myslí aritmetický súčet, tak je to v každej sústave "dva" (slovom v češtine/slovenčine), líši sa len zápis.Myslel jsem že celá tahle diskuze je tak nějak ve znamení „záleží na kotextu“. Že by se mělo jednat o aritmetický součet není nikde specifikováno, to sis tam domyslel sám.
Na "1 a 1 je kolik" se má zřejmě odpovídat "jak kdy".Giboni, kteří cpou dětem do hlaviček, že existuje jediná správná odpověď ("Ta moje") by neměli mít přístup k dětem. Vykastrovat, děti odebrat.
Navíc je rozdíl ptát se na "nejbližší planeta" a "nejbližší oběžná dráha".
Určitě je to rozdíl? Pokud na otázku na nejbližší hvězdu očekáváte odpověď "Slunce", nebylo by u otázky na nejbližší planetu logické očekávat odpověď "Země"?
Výše je uvedeno na videu, že občas může být Zemi blíže Mars než Venuše. I když podle oběžné dráhy je pořád bližší oběžná dráha Země okolo Slunce k oběžné dráze Venuše než Marsu.Tak bud se ptam na nejaky konkretni okamzik a bude to zalezet na pozici planet v tom okamziku, nebo mluvim obecne o obeznych drahach... Lidsky jazyk je nejednoznacny a abychom spolu mohli rozumne komunikovat tak mozek vzdy vybere nejvice pravdepodobny vyklad a malo pravdepodobne moznosti odfiltruje. A i kdyz to tak treba na prvni pohled nevypada, tak tohle je naprosto esencialni soucast lidske inteligence. Kdyz se nekoho zeptam ktera planeta je nam nejblizsi, a nedodam tam "prave ted" nebo "v utery 18:00:53.41", tak jeho mozek zcela spravne tyhle moznosti odfiltruje. Zrovna tak odfiltruje odpoved "Zeme" protoze informace "nejblizsi planeta k zemi je zeme" je sice asi technicky spravna ale krome slovickareni neni uzitecna
Zkuste si představit, že se někde bavíte a občas na něco odpovíte, to taky nehledáte nějaký bejkárny, nebo jo?No zkuste si představit, že někdo nad otázkou i přemýšlí, než na ni odpoví. Já nehledám nějaké díry v otázkách, ale ambivalentní otázky mě otravují, hlavně když má tazatel mentalitu jE To PřEcE tAk JAk jSEM mYsLEl. Mně třeba Proxima Centauri naskočí jako první, složitější odpověď nehledám, jak píšete.
Tiskni
Sdílej: