Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
We must make our choice. We may have democracy, or we may have wealth concentrated in the hands of a few, but we can't have both.
—Louis Brandeis
—Javier Milei
Obrana hranic nebo vymahatelnost práva nejsou socialismus, to je základní funkce státu, na které se shodnou všichni.Tohle říkají i zastánci různých vyšších stupňů socialismu, s podobnými argumenty: Veřejné školství a zdravotnictví je základní funkce státu. Produkce základních potravin je základní funkce státu.
který by se udržel maximálně pár dní (než se někdo jiný ujme moci a ten stát vytvoří)Urza by si dovolil nesouhlasit, a jiní lidé zase tvrdí, že bez školství se stát rozpadne, a za minulého režimu jistě mnozí tvrdili, že bez produkce potravin se stát rozpadne.
Kromě anarchistů tedy, jenže ti popírají stát jako takový a navrhují ne-systém, který by se udržel maximálně pár dní (než se někdo jiný ujme moci a ten stát vytvoří).
Helemese, František pokročil od popírání k překrucování.
Jako obvykle se opakuje postojů zastánců ancien régime – když šlo o liberální republiky, také se záhy slétli roajalisté a jiní monarchisté, aby pokrok co nejdříve zmařili.
Přitom je pozoruhodné, že moderní stát, který má jasně definované hranice, je asi tak podobně starý. Předtím šlo o to, ke komu – pokud někomu (viz např. mapy před sjednocením Německa či Itálie) – byl ten který šlechtic zrovna loajální, nebo jestli do té které vesnice dokázal poslat své dráby. Není až zase tak složité představit si místo toho demokratické municipality a jejich dobrovolnou federaci.
Vskutku, je zajímavé, jak může někdo zapáleně psát o fediverzu v kyberprostoru, ale jedním dechem ho zcela popřít, jakmile dojde na podléhající masoprostor a železoprostor.
Nikdo nikomu nebrani darovat statu jakoukoliv castku.Ja bych chtel alespon 5x vyssi dan z nemovitosti (mam nemovitost), ale dobrovolne to darovat statu nechci. Neni v tom zadny rozpor kdyz se nad tim zamyslis. Podobne jako u tech miliardaru.
Jeste lepsi by byla dan z hodnoty pozemku (georgism)Diky za dalsi argument proc chtit jaderku za plotem.
vyssi dan z nemovitosti v pomeru k ostatnim danim nez jakou mame tedTakze ostatni dane snizit, zejmena DPH a prijem. Kde to mam podepsat?
Takze ostatni dane snizit, zejmena DPH a prijem. Kde to mam podepsat?Pokud chces zachovat celkove mnozstvi penez vybranych na danich tak ano, ostatni dane se samozrejme snizi. Musel bys zalozit petici, jde to jednoduse na https://obcan.portal.gov.cz.
Pokud chces zachovat celkove mnozstvi penez vybranych na danichMenit pomer je tvuj napad, ne muj. Ja chci celkove mnozstvi penez vybranych na danich snizit, a to zejmena u plosnych dani (spotrebni na zavadove latky at si klidne zustane).
Lékařům bez hranic a Mary's Meals a volám Nokií 112 :)Ještě pošli něco na Extinction rebelion a volej z vokna, ty šuline :D :D :D
se jim tam stahnou ty objemy ze zbytku svetaPochopitelne. Nebyt danovych pekel, nebylo by treba stehovat domicil do raje.
Neziskove projekty a charotativni nadace jsou vetsinou danove zalezitosti.Na pohnutce nezalezi, dulezity je vysledek.
Pochopitelne. Nebyt danovych pekel, nebylo by treba stehovat domicil do raje.Hezky obtancena podstata meho prispevku.
Na pohnutce nezalezi, dulezity je vysledekJenze kdyz bude vsude danovy raj, tak tech nadaci a charit bude vic nebo min?
Samozrejme ze vic, protoze neadresna a neefektivni statni podpora bude nizsi.Coz predpokladam dokazes dolozit, ze? Takova Anglie za Dickense, to byl primo raj.
Když ne J, tak nadhodím něco, co mu bude časoprostorově a idelologicky blízké: Kansaský experiment
Byla to katastrofa.
Hm... luza...Pouzil jsme termin v danem kontextu bez despektu.
Vis co mne za ty roky diskusi na abicku fascinuje? To presvedceni tech mladych, krasnych, zdravych a pronikave inteligentnich, ze kdyby se narodili do sveta bez jakehokoliv prerozdelovani, oni budou ti, co budou bohati a uspesni.Nevis, s kym mluvis, ale dekuji, jiste jsem schopny a krasny.
Ze se narodi nekomu bohatemu, kdo mu zaplati vzdelani, vydela tolik penez aby si zaplatil jakoukoliv zdravotni peci a kdyz bude v pravou chvili zacit nejake podnikani, otevre skrin a z ni na nej vypadne startovni kapital.Toto je prave ten casty omyl. Existuje spousta schopnych lidi, kteri sami zbohatli, i kdyz se narodili do stredni ci nizsi stredni vrstvy. Jednim z nich jsem i ja. Nez byly vyrizeny restituce majetku a nez prislo nejake to dedictvi, nemel jsem z majetku predku ani marku. Zacal jsem podnikat jiz na stredni skole. Na vysoke jsem pracoval docela drsne. Predstav si, ze jsem provozoval bar i jsem delal vyhazovace. Zadny startovani kapital jsem nemel, vse jsem si vydrel sam.
Rozhodne se nestane, ze by od deseti let vynasel hajzliky na nadrazi, cist by se ucil z ceduli pred pekarstvim a zelezne zdravi by mu vydrzelo od kolebky do smrti smrtouci.Mas pocit, ze na volnem trhu by nebylo zdravotni pojisteni? Ci ze by nefungovala solidarita? Ci ze by nebylo skolstvi? Opravdu podlehas etatismu, ze bez statu neni nic? OMG
Jasne, muzeme se bavit, kde je ta hranice,Kde je ta hranice? Kdo ji ma urcit? Proc pro zacatek nedat lidem svobodu vyvazat se ze socialniho a zdravotniho pojisteni? Samozrejme tak, ze si ponesou vlastni nasledky...
ze vzniklo cosi jako socialni stat melo sve duvody. Jednim z nich byla i ta komuna.Jisteze. Je velmi snadne si silovym aparatem vynutit prerozdelovani. Je to snadnejsi nez se zivit sam.
Naopak neschopnost dohlédnout dále než osobní zkušenost je dosti zásadní duševní omezení.
Solidarita, skolstvi, pojisteni... fakt krasne iluze.Jake iluze? Po celem svete jsou lide solidarni ruznou formou i dnes, kdy plati obrovske dane. Soukrome pojisteni take funguje, i kdyz je tedy brutalne zdrazene statni regulaci. Skolstvi? O soukromem skolstvi si jiste slysel.
V US si dokonce i obchodníci s nemovitostmi stěžují, že zadlužení studentskými půjčkami brzdí… trh s nemovitostmi.
Proti zlu, kdyz se neco semele, je treba se branit.Však jo, nejlíp řešit příčinu.
Ne se nechat odrbavat pod hrozbou nasili!Ale to je hrozba ve stylu "zjara ledy tály, byly povodně"...
Tady v US mi to za namahu nestoji, ten system je pomerne prehledny a jednoduchy (nemluvim o socialistickych statech typu Kalifornie).Manual jen pro to, jak vyplnit federalni dane ma nejakych 100+ stran. A k tomu jeste statni dane. A to nemluvim o sales tax, ktera se lisi nejen mezi staty, ale i mezi mesty. Nejhorsi bylo divat se na decka, ktere naskrabaly do posledniho centu jeden dolar, aby si v Dollar Tree koupily nejak vytouzenou hracku a na pokladne naprosto nechapaly, ze ta hracka za dolar stoji dolar deset. Asi tolik k prehlednosti a srozumitelnosti.
Podivej se kolik ma danovy zakon v CR vcetne vsech moznych narizeni.Kolik stran maji americke danove zakony?
bezny clovek ma budto ucetniho nebo pouziva nejakou aplikaci (treba ja) a treba v te aplikaci vyplnis za 20 minut odpovedi na jednoduche otazky typu jestli jsi se stehoval za praci nebo jestli mas prijmy z digitalnich aktiv a program vyplni formulare za tebe.Danovy system, kde musis mit bud ucetni(ho) nebo aplikaci, je vsechno jen ne jednoduchy a prehledny.
Sales tax je vec na kterou si casem zvyknes a ze to decka nechapou - casem se to ve skole nauci,A proc by se to mely vubec ucit? Nesel by ten danovy system udelat nejak jednodussi a uzivatelsky privetivejsi? Treba jako v CR? Kdyz jdes do Dollar Tree, tak te v jednom meste stoji nakup dolar deset a kdyz si tu samou vec koupis v tom samem obchode ve vedlejsim okrese, tak te vyjde treba dolar a osm centu. Naprosti tomu v CR, kdyz jdes do obchodu vse za 30 (nebo kolik to aktualne je) veci stoji 30 Kc a to pochopi i petilete dite.
Naprosti tomu v CR, kdyz jdes do obchodu vse za 30 (nebo kolik to aktualne je) veci stoji 30 Kc a to pochopi i petilete dite.To bude asi v tom, že u nás je zvykem udávat ceny s DPH snad všude kromě Makra, ne? Dollar Tree by taky mohl mít věci za dolar s DPH. Že by to bylo v každém státě jinak? U nás je to samé s jídlem v McDonalds - podle toho, jestli si ho koupíš "tady" (služba, vyšší DPH) nebo "s sebou" (potraviny, nižší DPH), tak stojí různě bez DPH, aby byla cena s DPH stejná. Nebo to tak alespoň bývalo.
Samozrejme ze je dani vice, staci se podivat treba do Svedska. Pokusy o vyssi zdanovani “bohatych” byli i v CR kdy se nad 100tis platila navysena dan protoze to byla definice byt bohaty.Jaké pokusy?
Od 1. 1. 2024 bude limit příjmů, od kterého se platí 23% sazba daně, namísto 4násobku průměrné mzdy začínat na 3násobku průměrné mzdy. ... Nově bude tato částka zhruba ve výši 131 901 Kč.-- PŘEHLEDNĚ: Které změny přinese rok 2024 nejen pro občany (Ministerstvo financí)
pracovat nemusí po celý život a nezchudneTo se musí dost blbě určovat, protože to naprosto závisí na životních nákladech. Často se uvádí, že je k tomuto potřeba něco jako 30násobek ročních výdajů („pravidlo 4%“, které ale umožňuje zchudnutí; pro nezchudnutí uvažujme ~3%). Například v ČR je mediánová čistá mzda asi 30k, takže člověk, který má 30*12*30 = 11 milionů Kč a žije mediánovým českým životem, tak tvé pravidlo splňuje, a 11M není zas tak moc. Oproti tomu někomu, kdo „lítá soukromým tryskáčem“, nemusí stačit ani miliarda.
Když máš barák v hodnotě 11M ale žádný příjem
ale spis o to, ze mas tolik majetku, ze jsi schopen ho transformovat relativne bezpecne na hotovost, za kterou zijesAle vždyť jsi právě napsal to stejné jako OP
USA znárodní podíly zahraničním držitelům.Zdani. I 20 % bezneho aspiranta na pasivni prijem zdrzi o par let. Jinak nemusi znarodnovat jen USA, ale i CR v ramci osvedceneho programu "nase mena je pevna" - informace o tom, ze drzis, financak ma/banka bonzne. A vubec netusim na kom se zahojis kdyz krachne/vytuneluje tvuj preprodejce akciovych derivatu/ETF. Ja teda vnimam riziko spis v nacasovani recese tesne pred duchodem - z akcii/derivatu hajzlpapir a zisku uz se nedoziju. Ale samozrejme ucebnicova dlouhodoba rada funguje, o tom neni sporu.
Jinak nemusi znarodnovat jen USA, ale i CR v ramci osvedceneho programu "nase mena je pevna" - informace o tom, ze drzis, financak ma/banka bonzne.Myslim si ze tohle nehrozi, jsme v EU a movity majetek lze jednoduse presouvat za hranice.
A vubec netusim na kom se zahojis kdyz krachne/vytuneluje tvuj preprodejce akciovych derivatu/ETF.To je takove devadesatkami-ovlivnene mysleni. Dnes uz takove riziko de facto neexistuje (pri pouziti solidnich brokeru).
V kontextu udrzeni zivotni urovne pak to, ze v pripade rostouci inflace a klesajicich trhu nemas vybery navysovat o inflaci.Ty studie/simulace počítají s navyšováním o inflaci dle spotřebního koše.
Dal bych videl problem v tom, ze inflaci 20% ve zdravotni peci ti nevykompenzuje zlevneni cetek z Ciny.Hmm, OK.
Pak tady mam jeste jeden ucelovy graf. Uplne nevim, jestli jsou na patnact chudych let pripraveni vsichni novodobi nadsenci do ETF.Tohle čtu už 7 let / co se o tohle zajímám :). To 4% pravidlo fungovalo právě i přes chudá léta (např. krize v 1928). Paradoxně nejvíc se rozbilo v 70. letech, kdy nějaký zásadní pád (nominálně) nebyl, dokonce to rostlo, ale byla skoro hyperinflace. A pak se to teda rozbilo v roce 2000 pro lidi co udělali FIRE na špičce. Ale to vypadá že je spíš problém počítání toho majetku -- když bude nějaký glitch v systému a SP500 se bude minutu prodávat za 10000, tak to přece neznamená, že najedou půlka lidí dosáhla FIRE a může od teď tahat 4%.
PS: ad emigrace, to znamena treba opusteni casti majetku, navic musis puvodni castku upravit pro cilovou zemi.Já osobně asi nechci vlastnit nemovitost, a moc jiných věcí nemám…
Jinak pro to co si vydela bezny smrtelnik asi lepsi moznosti nejsou, ale jak uz jsem psal, dopad tech rizik je prilis velky, na to aby te radil do jakesi "bezstarostne" kasty.IMHO částečně podceňuješ starosti „bezstarostné kasty“.
Tohle čtu už 7 let / co se o tohle zajímám :).Jeste to neprislo... :) Ten priklad byl navic vybran ucelove, navic si k tomu pridej jeste to, ze pri postupnem investovani, by ti to ocesalo jen nekolik poslednich let. Ono je to jen takove teoretizovani o tom s cim taky pocitat.
IMHO částečně podceňuješ starosti „bezstarostné kasty“.Trochu jo. Ale kdyz ti nekdo rekne, ze musel prodat par apartmanu v Harrachove, aby si vylepsil cashflow, tak pochopis, ze jeho starosti jsou, ve vztahu k absolutni zivotni urovni, na trochu jinem levlu.
Istý disident má dom s 18 izbami a týždenne vyhadzuje 12 vriec odpadu,jemu by som určil extra vysokú dan.
A proč? Jestli vyhazuje týdně tolik pytlů, tak musí chodit ten odpad někam sbírat. Fakt si nedokážu představit kde takové kvantum odpadu týden co týden sehnat. Nekope si třeba tajnou chodbu?
Tiskni
Sdílej: