Portál AbcLinuxu, 2. května 2025 00:04
8 a pol :) S tym, ze ta polovica je LOTR, ktory som nedocital, lebo ma proste nebavil.. Nemyslim si ze citam malo, proste mam len iny vkus.
V tom zozname su este 3 knihy, ktore by som rad v blizkej dobe precital a potom vela takych ktore vyslovene citat nechcem.
Presne, zadnej scifi. Zatimco vrstevnici-sprti ve tride cetli povinnou cetbu, ja louskal Clarka, mam dojem, ze taky Assimova. Neni tam nic ani od Adamse a kdyby tam prihodili komplet Zemeplochu od Pratchetta, tak bych mohl hodne hlasovat. Takhle muzu na jisto rict 2 (Hosi od bobri reky a Fimfarum), a mozna tak dalsi 2-3, ale to jsi nejsem jistej, jestli jsme to cet sam nebo nam to cetla mati pred spanim jeste jako malym nebo jsem to videl v bedne jako vecernicek (Broucci, Deti z bulerbinu, Maly Bobes). Pokud jsem cetl jeste neco, tak uz jsme to zapomnel. Mrzi me, ze jsem se nikdy nedostal ke Dni trifidu a taky Julese Verna jsem necetl, ale cetl jsem neco od J.M.Trosky, coz melo tusim vazbu na Kapitana Nema.
Ale je to jasny - to je proste seznam prumernyho cloveka.
Jo ty knížky od J.M.Trosky měly vždycky bezvadné obaly :)
Aha, tak to ja mel bez takovy obycejny bezovy desky:( Ale obsah byl skvelej a to bylo dulezity:)
Ovsem to sci dostavalo pekne na ***
Náhodou, Nemo měl miniaturní Zemi, dost pěkná představa.
Ale dyť tam je Duna, aspoň pro mě je to vrchol sci-fi žánru
Jinak já mám přečtenejch devatenáct z toho seznamu
Tohle je fakt, ale já mám opačný zážitek, že v dobách filosofického tápání mi kniha Kvak a Žbluňk otevřela oči a přestala jsem s četbou Schopenhauera a jemu podobných. Nemělo to smysl. Medvídek Pú je taky dokonalej.
Jj, Eca taky můžu.
Jde o to, že člověk hledá odpovědi na své otázky v hlubokých filosofických knihách a já měla vždycky sklon zapomínat na to, že odpovědi mám tak blízko. Stačí se koukat kolem sebe a nějak se otevřít. Mám na mysli ty otázky ohledně smyslu lidského bytí a tak. Ta dětská knížka Kvak a Žbluňk mi jednoduše připomněla, že taky žít je třeba. Bylo to jak rána kladivem Musela jsem se smát, páč toho Medvídka Pú mám od 5 let. Poprvé jsem si ho přečetla ve 22
Mistrně jsem obcházela mnoho let obyčejný život, ve kterém je všechno to co jsem hledala ve vysoký filosofii. Nemusela jsem číst Nietzcheho,Platona, Fromma..
Malé děti číst nepotřebují k tomu, aby věděly, že svět je moc krásný. Vnímají ho bez balastu. Čistě a přirozeně. Vidím to na synovi. Děti jsou otevřené. Saroyen o tom píše moc pěkně v knize Tati, tobě přeskočilo-
Tím nemyslím, že by se dětem číst nemělo, to určitě ne, ale nechci, aby se ztratila ta přirozenost vnímání pod balastem výchovy a "moudrostí".
37 ale ani jeden Pratchett v nabídce? Ostuda
Souhlasím. Mých dvacet zásahů je dáno z velké části „dětskou“ literaturou.
Mám dojem, že seznam je optimalizován na nejvyšší hlasovací účast pomocí titulů, které nikoho neurazí. To je právě ta dětská (Z deníku kocoura Modroočka), dobrodružná (Verne/May), poetická (Hrabal), rádoby vtipná (Fulghum) a pár modních trháků (Tolkien, Rowling). A nejde jen o autory, ale i o tituly. Třeba u Waltariho mi přijde mnohem lepší Cizinec přichází nežli Egypťan Sinuhet. Tady mám pocit, že prostě upřednostnili to, co se vyskytuje v povinné/doporučené školní četbě.
Co se týče 1984, Mementa, stanice Zoo, tak ty tam jsou spíš pro to, že minulá doba jim moc nepřála, a tak je právě proto lidi vyhledávali. Možná i proto tam nejsou „ruští klasici“, protože prostě spousta lidí je má zažité jako tu vnucovanou ruskou kulturu.
Netvrdím, že ta díla jsou špatná, naopak, ale ale je to takové nevyvážené. Zcela opomněli Čapka nebo sci-fisty nebo autory detektivek (Christie).
Ono se snadno kritizuje, ale prostě z toho mám pocit jako ze Star dance – zábavní forma pod rouškou vysoké kultury, která má ukázat, že se dá konkurovat Růžové zahradě i jinak.
> rádoby vtipná (Fulghum) a pár modních trháků (Tolkien, Rowling)
Osobně si myslím, že R. Fulghum patří i do té módní. A že J. R. R. Tolkien není jen módní. Pokud nemyslíš, že "módní" znamená "desítky let oblíbená kvalita".
Osobně si myslím, že R. Fulghum patří i do té módní.
To jste řekl vy :) (Jsem téhož názoru.)
A že J. R. R. Tolkien není jen módní. Pokud nemyslíš, že "módní" znamená "desítky let oblíbená kvalita".
Tolkien není žádná novinka, to jistě. A třebaže mi tato fantasy poloha nesedí, tak slohově, jazykově i co se týče přiměřeného napětí a vývoje děje, hodnotím velmi vysoko.
Jen mám pocit, že poslední dobou se s ním roztrhl pytel. Ale za to asi můžou imperialistická filmová studia, která kolem něho účelově vytváří povyk, na kterém se přiživují i knižní vydavatelství. (~ módní záležitost)
Tolkien není žádná novinka, to jistě. A třebaže mi tato fantasy poloha nesedí, tak slohově, jazykově i co se týče přiměřeného napětí a vývoje děje, hodnotím velmi vysoko.
Doporučuji přečíst Silmarilion nebo Povídky, ne jen Pána prstenů nebo Hobita (ač i to je skvělé). Tolkien byl génius, dokonalé vyprávění, respektive epos.
Jen mám pocit, že poslední dobou se s ním roztrhl pytel. Ale za to asi můžou imperialistická filmová studia, která kolem něho účelově vytváří povyk, na kterém se přiživují i knižní vydavatelství.No jo, jenže za to z velké části může skutečnou, že zrovna žijeme v době, kdy filmařská technika dostoupila do to takového stádia, že umožnila jeho natočení jako hraný film (animované verze existovali už před tím). Obecně si myslím, že vzhledem k (ne)kavalitě dnešních scénářů se budou podobné, do té doby "nezfilmovatelná" díla objevovat časteji (např. chtějí Asimovovu sérii o Nadaci, i když samozdřejmě ne celou), protože LOTR bude sloužit jako precedens, argument, že i z mnohastránkové knihy v kategorii "téměř klasické literatura" můžou mít úspěšný a vydělávající film. Producenti jsou totiž velmi konzervativní, takže radeji udělaji tři filmy "na jedno brdo", u kterých jsou si jistí (nebo si alespoň myslí, že jsou si jistí), že se jim investované prostředky vrátí, než aby se pustily na tenký led, který může znamenat jak spektakulární úspěch, tak monstrázní propadák, který může vzít sebou dolů celé studio. Jedinou možností, jak opravdu nového prosadit, je mít za sebou několik úspěšných filmů, ale i tak se studia ošívají. Např. Guillermo del Toro, režisér Hellboye a podobných horrorózních počinů, chce zfilmovat Lovecraftův román "V horách šílenství", ale studiu se stále nelíbí, že tam není žádná lovestory (!) a že to nekončí happyendem (!!!) ...
např. chtějí Asimovovu sérii o Nadaci, i když samozdřejmě ne celouA co víc, i Simmonsův Hyperion! To snad zfilmovat ani nejde.
> třeba takové Čapkovy "Povídky z jedná a duhé kapsy" se také většinou vyskytují jako dva svazky.
Já to mám jako jednu vazbu, kde jsou povídky z první kapsy psány z jedné strany vazby a povídky z druhé z druhé. :-)
Pán prstenů je de facto jednodílný -- původně tak byl i zamýšlen. Ve třech dílech to vyšlo jenom kvůli tomu, že původní vydavatel minimalizoval riziko.
15 knih na seznamu jsem četl.
Asi dvacet. Hlavně bodovala dětská četba, foglarovky, verneovky, Vinnetou, Pán prstenů a další knihy od J. R. R. T. a tak... Knížky o Rychlých šípech mám přečteny v řádech desítek. To jsou neuvěřitelně napínavé příběhy. Tutoriály od Sunu hadr.
Kdyz ja na horrory moc nejsem
Přečtečných 44. Nějaké pak mám ještě dlouhodobě v plánu .
O tomto seznamu a hlasování jsem vůbec nevěděl. Holt nesleduji TV a čtu knížky . Zde si ale přesněji zjistím o co jde a zahlasuji. Z seznamu u mne vedou dvě knihy. Malý princ a Modlitba za Owena Meanyho. Irving vůbec v anketě boduje.
40 a potěšilo mne, že je tam kniha, pro kterou jsem hlasovala a dalších pěkných pár kvalitních knih, na druhou stranu, je mi líto, že jsou tam braky jako Stmívání a průměrná detektivka typu Šifra mistra Leonarda.
Rychle jsem to prošel a napočítal 42.
41. --- Je to druhé kolo, takže už je to slušně protříděné. :)
Z toho seznamu se rozhodují mezi Dunou a Alchymistou. :)
a to počítám i krtečka a povinnou četbu ... nakonec budu hlasovat pro Fimfárum, Den trifidů, Jméno růže, <strike>Babičku</strike> nebo Dřevěná panenka, O přírodě a přirozenosti věcí ...
Já 45. Seznam mi divnej nepřijde, beru to tak, že jsou to nominované knihy. Tak jako já si asi těžko někdy přečtu Dunu, tak někdo jiný nečte třeba Dostojevského. Každý má jiný vkus.
I když je fakt, že díky Ábíčku jsem si přečetla Pratchetta a rozhodně nelituju, páč je to úžasný.
tak někdo jiný nečte třeba DostojevskéhoNedá se svítit, ať si říká kdo chce co chce, ti ruští klasici to SAKRA uměli...
Přihlaste se, kdo kdy přečetl všechny čtyři svazky Vojny a Mír?Zde! Ale už je to fakt hodně dlouho.
Rozhodně si nemyslím, že se rusové přeceňují, ale ne všichni jsou podle mého gusta stejně dobří -- toť vše. Například Mrtvé duše jsem pronudil, ale je fakt, že to je torzo.
U Vojny a míru mě odradil ponejvíce překlad, který jsem se pokoušel číst. Francouzské pasáže byly ponechány ve francouzštině, kterou nevládnu a a po 10 stranách už mě bolelo za krkem z neustálého sledování poznámek pod čarou Škoda. Mohl jsem vydržet víc.
Jak jsem byl pravil nemám pocit, že by byli rusové přecenění, ale někdy na gymplu jsem četl českou knihu "Kámen a bolest" od Schulze (cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1men_a_bolest), která je imho těžce nedoceněná. Jestli budete mít pokdy tak se na ni podívejte. Má cosi do sebe.
+1, dloooooouhý ale výborný. Jak se člověk dostane za půlku (to mají všechna ta díla společná), tak to do konce dočte i kdyby byl konec světa, protože mu to prostě nedá.Ale kdepak - to jen Tolstoj jim kazí pověst (kdo četl Vzkříšení, ten musí uznat, že se to čte asi tak pohodlně, jako by se ten český název vyslovoval Angličanům). Vezmi však třeba Lermontova, který se nevyžíval ve stovkách stran. To jsou docela útlé a mimořádně čtivé knížky.
Na tenhle post mne upozornila manželka, napočítal jsem 67 kousků. A asi u pěti dalších si nejsem jistej. Jsou chvíle v životě, kdy můžete jen nebo převážně číst a pak to tak dopadá
Mně chybí v seznamu Sapkowski, když už byla řeč o Pratchettovi.
Jak se výše zmiňují o jiných pohledech na nějakou knihu v mládí a později, tak teď se vracím k Hellerovi a je to pořád stejná hlína, např. Gold za všechny peníze
Dopočítal jsem se k číslu 54. Ale po přečtení diskuze kdybych spočítal kolik jich chci přečíst, tak by to bylo asi o dost vyšší číslo.
Ak sa rataju aj audiobooky:
1984, 20 000 mil pod mořem, Alchymista (audiobook), Duna (takisto audiobook), Hobit, aneb, Cesta tam a zase zpátky (audiobook), Hoši od Bobří řeky, Kmotr (audiobook), Malý princ, Obraz Doriana Graye, Pán prstenů, Povídky z jedné a druhé kapsy, Robinson Crusoe, Rychlé šípy, Šifra mistra Leonarda
Dokopy iba 14 a to citam IMHO docela dost a administrujem stranky s e-bookmi (fictionbook-lib.org :) Orientujem sa asi trochu inym smerom a zoznam je zamerany dost na cesku literaturu.
BTW, niektore ceske preklady ma fakt zaskocili :)
52 + 4, u kterych si nejsem jist.
Žes mi to připomněl ... Christian Morgenstern by tam taky pasoval
Tak jenom 40. Čekal jsem víc, alespoň podle toho s kolika jsem se potkával knihami při hlasování v prvním kole.
No ja jsem napocital pouhych 24, prestoze o sobe myslim, ze jsem knihomolem nadmernym. Nejspis to bude tim, ze se moje cetba s mainstreamem vzdy trochu mijela. Prekvapilo me pomerne znacne procento knih detskych. Doporucil bych take projekt http://nejlepsi-kniha.wz.cz/
Tiskni
Sdílej:
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.