Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Větrné elektrárny na severu (u moře) mají poměrně stabilní výkon.Jestli je stabilita nemecke obnovitelne energetiky zavisla na stalem morskem vetru, tak zacinaji atomove bloky davat smysl, nezda se ti?
podle toho jak mraky přešlytohle je argumentace hodna blesku a ne technickeho portalu jako abc linuxu.
odkud fouká větérekvitr fouka vzdy od more
Ta na svém webu nabízí deset různých elektráren v Německu, uhelných i plynových, které jsou na prodej - celé, nebo po částech.
Doporučuji blog Petra NejedléhoZ blogu pana Nejdleho je nad slunce jedno jasne: pan Nejedly je fanda atomove energetiky Nestrany nazor to v zadnem pripade neni.
Vypínání se neprovádí (sám nevím proč, u větrníku by to neměl být problém).Minimálně v Čechách se vypíná docela běžně. Byl jsem se párkrát kouknout na větrných farmách, kde jsou třeba 4 větrníky, ze kterých se většinu doby točí jeden. Tyhle větrníky si navíc můžeš regulovat jak chceš, takže teoreticky by neměl být problém vyrábět tím přesně tolik, kolik právě potřebuješ (samozřejmě v době kdy fouká). To že se to neprovádí v Německu (pokud se to tedy neprovádí, nic o tom nevím) bude imho souviset s tím, že to můžou protáhnout přes rozvodnou síť do jiných zemí a vydělat na tom.
Vypínání se neprovádí (sám nevím proč, u větrníku by to neměl být problém). Takže když je jí moc, prodává se někdy i za mínus ...Pokud si to dobře pamatuju, je to pouze z toho důvodu, že si to tak nějací zákonodárci (s nulovou znalostí problematiky) vymysleli, jediná vyjímka, kdy mohou být větrné elekrárny vypnuty, je v okamžiku bezprostřední hrozby rozpadu energetické soustavy (tj. "za minutu dvanáct"). Osobně by mě zajímalo, co budou Němci dělat, až poských a českých hranicích budou postavené regulační transformátory s řízeným posuvem fáze, které budou schopné omezit přetoky a tudíž bude uregulovaní špiček čistě na německých bedrech ...
Tiskni
Sdílej: