Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Větrné elektrárny na severu (u moře) mají poměrně stabilní výkon.Jestli je stabilita nemecke obnovitelne energetiky zavisla na stalem morskem vetru, tak zacinaji atomove bloky davat smysl, nezda se ti?
podle toho jak mraky přešlytohle je argumentace hodna blesku a ne technickeho portalu jako abc linuxu.
odkud fouká větérekvitr fouka vzdy od more
Ta na svém webu nabízí deset různých elektráren v Německu, uhelných i plynových, které jsou na prodej - celé, nebo po částech.
Doporučuji blog Petra NejedléhoZ blogu pana Nejdleho je nad slunce jedno jasne: pan Nejedly je fanda atomove energetiky Nestrany nazor to v zadnem pripade neni.
Vypínání se neprovádí (sám nevím proč, u větrníku by to neměl být problém).Minimálně v Čechách se vypíná docela běžně. Byl jsem se párkrát kouknout na větrných farmách, kde jsou třeba 4 větrníky, ze kterých se většinu doby točí jeden. Tyhle větrníky si navíc můžeš regulovat jak chceš, takže teoreticky by neměl být problém vyrábět tím přesně tolik, kolik právě potřebuješ (samozřejmě v době kdy fouká). To že se to neprovádí v Německu (pokud se to tedy neprovádí, nic o tom nevím) bude imho souviset s tím, že to můžou protáhnout přes rozvodnou síť do jiných zemí a vydělat na tom.
Vypínání se neprovádí (sám nevím proč, u větrníku by to neměl být problém). Takže když je jí moc, prodává se někdy i za mínus ...Pokud si to dobře pamatuju, je to pouze z toho důvodu, že si to tak nějací zákonodárci (s nulovou znalostí problematiky) vymysleli, jediná vyjímka, kdy mohou být větrné elekrárny vypnuty, je v okamžiku bezprostřední hrozby rozpadu energetické soustavy (tj. "za minutu dvanáct"). Osobně by mě zajímalo, co budou Němci dělat, až poských a českých hranicích budou postavené regulační transformátory s řízeným posuvem fáze, které budou schopné omezit přetoky a tudíž bude uregulovaní špiček čistě na německých bedrech ...
Tiskni
Sdílej: