Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Tiskni
Sdílej:
Větrné elektrárny na severu (u moře) mají poměrně stabilní výkon.Jestli je stabilita nemecke obnovitelne energetiky zavisla na stalem morskem vetru, tak zacinaji atomove bloky davat smysl, nezda se ti?
podle toho jak mraky přešlytohle je argumentace hodna blesku a ne technickeho portalu jako abc linuxu.
odkud fouká větérekvitr fouka vzdy od more
Ta na svém webu nabízí deset různých elektráren v Německu, uhelných i plynových, které jsou na prodej - celé, nebo po částech.
Doporučuji blog Petra NejedléhoZ blogu pana Nejdleho je nad slunce jedno jasne: pan Nejedly je fanda atomove energetiky Nestrany nazor to v zadnem pripade neni.
Vypínání se neprovádí (sám nevím proč, u větrníku by to neměl být problém).Minimálně v Čechách se vypíná docela běžně. Byl jsem se párkrát kouknout na větrných farmách, kde jsou třeba 4 větrníky, ze kterých se většinu doby točí jeden. Tyhle větrníky si navíc můžeš regulovat jak chceš, takže teoreticky by neměl být problém vyrábět tím přesně tolik, kolik právě potřebuješ (samozřejmě v době kdy fouká). To že se to neprovádí v Německu (pokud se to tedy neprovádí, nic o tom nevím) bude imho souviset s tím, že to můžou protáhnout přes rozvodnou síť do jiných zemí a vydělat na tom.
Vypínání se neprovádí (sám nevím proč, u větrníku by to neměl být problém). Takže když je jí moc, prodává se někdy i za mínus ...Pokud si to dobře pamatuju, je to pouze z toho důvodu, že si to tak nějací zákonodárci (s nulovou znalostí problematiky) vymysleli, jediná vyjímka, kdy mohou být větrné elekrárny vypnuty, je v okamžiku bezprostřední hrozby rozpadu energetické soustavy (tj. "za minutu dvanáct"). Osobně by mě zajímalo, co budou Němci dělat, až poských a českých hranicích budou postavené regulační transformátory s řízeným posuvem fáze, které budou schopné omezit přetoky a tudíž bude uregulovaní špiček čistě na německých bedrech ...