Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
Jako správně líný sysadmin jsem si dřív šetřil čas a místo instalace nových serverů jsem je kopíroval.
Prostě jsem přes USB redukci připojil disk z dalšího serveru, který byl na řadě, k čerstvě nainstalovanému, nahodil shell z initrd, spáchal partition tabulku, filesystémy, swap a tarem na něj poslal OS. Pak jsem vzal tu kopii, upravil /etc/fstab, /etc/hosts a /etc/network/interfaces, vrazil disk do správného chasis, nabootoval a frčel.
Bylo nebylo a vyšel nový stable Debian.
Takže přišlo klasické kombo - úprava sources listu, apt update, apt upgrade, apt full-upgrade, apt autoremove, reboot, aptitude remove '~o', apt clean.
Upgrade prvního serveru byl naprosto v pohodě, ale po rebootu druhého začala brutálně zlobit síť.
V čem byl problém?
V generování MAC adres pro bondy a bridge. Kdesi NEWS a Changelogu jsou schované lahůdky jako
bridge-utils (1.7-1) unstable; urgency=medium Linux kernel has changed bridge MAC address selection. In older Linux kernels the MAC of the bridge was the lower mac of the devices attached to it, this is no longer the case now at Bullseye. The kernel now makes up a completely new MAC address.kde makes up znamená vygenerování podle názvu interfacu a obsahu /etc/machine-id.
Takže jestli jste někdy zkopírovali server s Debianem Buster a starším, používáte bondy nebo bridge a máte originál i kopii na stejné síti, vřele doporučuji před upgradem pustit ještě:
rm -f /etc/machine-id /var/lib/dbus/machine-id
dbus-uuidgen --ensure=/etc/machine-id
sudo dbus-uuidgen --ensure
Tiskni
Sdílej:
Linux kernel has changed bridge MAC address selection.
Nevím o tom, že by jádro v tomto ohledu něco změnilo. Spíš půjde o systemd / udev, tam se na nějakou zpětnou kompatibilitu nehraje.
dpkg -s lxc ... Depends: ... bridge-utilsI když to někoho zajímalo a chtěl to odinstalovat, jsou programy, co bez toho nedokážou žít. Ostatně Debian ještě pár let zpátky bez toho ifconfig nedokázal nakonfigurovat síť.
hlavněže to jako dobře dopadlo :O :D :D ;D
enp97s0f1Takú dlhú zbernicu by som rád videl. Čo to je za hardware?
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames), která lze použít místo standardního jména. Novější verze udev pak umějí nechat původní jméno od jádra a přidat "predictable" jako altname:
lion:~ # ip -d link show dev eth0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0 lion:~ # ip -d link show dev enp4s0f0 2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq state UP mode DEFAULT group default qlen 1000 link/ether a0:36:9f:0a:81:b0 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff promiscuity 0 minmtu 68 maxmtu 9216 addrgenmode eui64 numtxqueues 8 numrxqueues 8 gso_max_size 65536 gso_max_segs 65535 parentbus pci parentdev 0000:04:00.0 altname enp4s0f0
(Příklad z openSUSE Leap 15.3.) Pořád to ale bohužel vypadá, že udev použije jen jedno jmenné schéma, ne rozdíl od blokových zařízení, kde ke stejnému zařízení existuje víc /dev/disk/by-*/
symlinků a lze tak použít kterýkoli (a zároveň původní jméno od jádra).
S dostatečně novým jádrem (upstream od verze 5.5) lze rozhraní přiřadit "alternative names" (altnames)Takového s.aní jen kvůli tomu, že jednoho blbečka včas nevyhodili ze dveří...
Pak jsem vzal tu kopii, upravil /etc/fstab, /etc/hosts a /etc/network/interfaces, vrazil disk do správného chasis, nabootoval a frčel.Doufám, že sshd host klíče jsi vypustil pouze zde kvůli stručnosti. A jinak díky za informaci. Já ještě přidám, že poslední dobou nějak moc často začalo být potřeba
apt-get --allow-releaseinfo-change update
. Nepochopil jsem co to dělá, resp. proč to jako je potřeba když všude používám kódová jména a ne "stable".
Ono je těch věcí tolik, že je skoro lepší udělat čistou instalaci.
Kdysi jsem tu psal: Kontrolní seznam pro nový server
Vzhledem k tomu, že málokteré stroje mám stejné a často experimentuji s různými distribucemi nebo verzemi nebo zkouším jinou konfiguraci (tabulka disků, RAID, šifrování, LVM, souborové systémy atd.), tak většinou dělám klasickou instalaci. Zase tolik času to nezabere.
S příchodem kontejnerů se přišlo na to, že mít předpis (skript)Tohle je na delší povídání. Mám několik ansible playbooku ve svém repu, používám je, ulehčí to čas (a hlavně nudnou opakovanou práci), ale já se obecně snažím mít servery co nejjednodušší, že jejich čistá ruční instalace zase tolik nezabere. Aktuálně spolupracuju s lidmi, kteří to vidí lehce jinak a ti zase nastavují naprosto všechno. (A proto chtějí ke všemu skripty.)
Nebo rolling update v podobě testingu a čistit to v průběhu.Nebo upgrade mezi stable a čistit to při přechodu. Nebo teda "čistit", protože třeba se "síť v networkd místo interfaces" nechť se každý laskavě odebere tam, kam mu slunce nesvítí - mít spuštěnou službu na statickou záležitost jako nastavení sítě na serveru je ptákovina.
Ta vase staticka zalezitost ale pak neumi fungovat treba v rezimu (ne)dostupnosti site.To jsem nějak nepochopil. Při statické konfiguraci přiřadím rozhraní adresy a nastavím routy a je jedno jestli je link a tak. Jediné co mě napadá že by se mělo dělat je, pokud síťovka může failnout a zase se objevit (u PCIečkových se to asi nestane, ale u USB si to představit dokážu), tak se musí znovu nakonfigurovat.
V offiko repu vůbec nic není (na rozdíl od Debu), na všechno je nutno přidávat vlastní repo
Žádná jiná liga a dá se to rozbít úplně stejně.
Řekl bych, že když si přidáváš repositáře spravované různými týmy, tak je to riziko rozbití naopak větší – závislosti mezi balíčky, kolize, překřížení verzí… Alespoň tedy u klasických distribucí typu .deb/.rpm.
Debian/Ubuntu by se tímhle způsobem dal rozbít taky, ale tam má člověk to štěstí, že najde prakticky vše v distribučních repositářích. A když už instaluješ něco bokem, tak to je jedna dvě důležité aplikace, které si ohlídáš (ne spousty menších programů a knihoven, které chybí v .rpm distribucích).