Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
chtělo by to velmi důkladný jarní úklidMáš nějaký tip, jak na to? Používáš nějakou utilitu na vyhledávání nepoužívaných balíků, nebo tak?
apt-cache rdepends --installed, ale to moc nefungovalo "aptitude why abiword" bylo lepší ale pomalé "apt-rdepends -r balíček" je taky divné this: for p in `dpkg -l | grep ^ii | cut -d " " -f 3 | grep -E "^lib"`; do echo "if [ \`apt-get -s purge $p | grep -E \"^(Purg|Inst|Conf)\" | wc -l\` -eq 1 ]; then echo $p; fi"; done | parallel
apt-mark showmanual
? Sice tam můžeš mít balíky na kterých něco závisí, ale to je jednak asi relativně vzácné (napřed nainstaluješ A, až potom B, které shodou okolností vyžaduje A), jednak už není problém to zkontrolovat před případným odinstalováním (třeba tím aptitude why
)…
apt-mark showmanual | wc -l 456Neřekl bych. Evidentně tam jsou i balíčky na kterých závisejí manuálně nainstalované balíčky. Tj jasně, šlo by to manuálně projít, označit balíčky, které opravdu uživatelsky chci, potom by to spočítalo závislosti a vše ostatní odstranilo (s filtrací na essential). Ale to už by skoro byla jednodušší nová instalace
deborphan
, který ve výchozím stavu vypsal knihovny, na kterých nic nezávisí a měl přepínač, který umožňoval vypsat i všechny nezávisející balíčky (k manuálnímu posouzení). Nějakou dobu už ale (alespoň na mojí instalaci) nefunguje. A jasně, musel se i na knihovnách spouštět opakovaně.
Dneska občas něco najde aptitude
, něco apt autoremove
, ale je to bída.
nainstalovanejch aktualne 4033 balickuAsi něco dělám špatně, protože pracovní desktop používám pro vývoj v pythonu a nově i v golangu, tedy "věci pro kompilaci" jsou automatickou součástí těch 1847 (z toho 1005 libs) + další věci jako Blender, Audacity, LibreOffice ani nepočítám apod., rozhodně se neomezuju. Ale co rozhodně neinstaluju jsou věci, které si s sebou berou "půlku" KDE nebo GNOME, protože mi nepřijde normální, kdy obyč appka typu krusader potřebuje 200 knihoven z KDE. (Používám double commander, kde krom závislostí na xkách to potřebuje JEDNU GTK knihovnu.)
se nechci probirat tim co z nich pak budu nebo nebudu potrebovatJak probírat? Proč? Přece instaluju to, co potřebuju ke své činnosti, vůbec nevidím důvod se probírat dalšími "doporučenými" balíčky.
neujizdim na nizkem poctu balicku za "kazdou" cenuJá taky ne.
doublepanel manager pouzivam mcNa terminálu jo, ale má některé vlastnosti, které nemůžu vystát. Například při přejmenování na místě se fokus nehodí na přejmenovaný soubor, tak jak to mají všechny dvoupaneláky co znám (Salamander, TC, DC, asi i ten Krusader), ale focus zůstane na svém místě dle pořadí. Nedovedu si to vysvětlit, buď lidi málo přejmenovávají a nebo potom už nepracují s tím co přejmenovali (což je ještě divnější). No nic.
jako chápu že třeba natom serveru každej nástroj/balíček navíc muže bejt nějaká díra/slabina navíc nebo se muže hodit útočníkoj. nóó ale na vosobním počítadle zas třeba tak moc nějaký balíčky navíc nevaděj ne???????? :O :O :O :O
LC_ALL=C apt list --installed | grep -v 'Listing...' | cut -d/ -f2 | cut -d" " -f 1 | sort | uniq -c | sort -hr
3 stable,stable,unstable,unstable,now
dušane taky bys moch udělat statistiku podobnejch zahraničních NEanglickejch linuxovejch portálů jako sou root nebo abclinuxu jestli tenhleten propad se děje jenom u nás nebo seto děje jakoby tak nějak všude :O :O
to bylo jakoby na debiana :D ;D
Tiskni
Sdílej: