Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Co když ten child někde chcípne a nezapíše tu tečku? Není lepší použít waitpid?Ako všetko, zaleží od použitia. Ak chceš poslať rodičovi nejakú správu, tak upravíš formát správ tečky za iný. A je to ľahko, a rýchlo.
... chybějící kontroly error code z fread, fwrite atd. Uf, to php je strašný hnus, nechápu, proč jsem s ním strávil kdysi tolik času. To si neber osobně, to je jenom stížnost na phpPHP ma ešte warning a error hlášky. Ak to stačí, ok, ak nie, tak sa to da ošetriť. Mne to stačilo takto. Ináč, zaleží od použitia, či to používaš ako skriptovací jazyk alebo programovací. Predsa ani v skripte detailne nekontroluješ furt, či máš miesta na disku.
Přenastav si error handler, aby házel výjimky a řešení chyb bude výrazně jednodušší.Tak jsem to přesně během poslední fáze frustrace z Php řešil, ale i tak bylo výsledkem dost nepřesné handlování exception a práce kolem, že jsem pochopil, že tímhle směrem opravdu nemělo smysl jít. Docela mě mrzí, že se v tomto směru neposunul můj oblíbený Perl, ze všech skriptovacích je na tom asi nejlíp můj ne tak oblíbený Python (a asi Ruby, které tak dobře neznám). Jinak myslím, že Perl na to má přímo nějaký modul, který udělá fork, udělá práci a pošle výsledek zpátky přes pipe (možná Parallel::Fork::BossWorker , nejsem si jistý). Ale proti třeba Java jsou všechny ty řešení dost šílené, zvláště, když od JDK 11 (?) umí pouštět přímo nekompilované java files. Jako proti gustu nic, když člověk umí jen php, tak co jiného zbývá, ale vidět potom v praxi, jak ten kód vypadá a stejně řeší jenom happy day scenario...
Namísto pojmenované roury použij anonymní, funguje to stejně, jen nestraší na disku a nemusíš ji uklízet (stačí zavřít). Taková hezká dvojice anonymních rour je stdin a stdout. Všechny knihovn funkce na spouštění procesů pro to mají podporu.Možno, ale pre logickú jednoduchosť je prehľadnejšie. Zároveň škalovateľne (rozšíriteľné do budúcnu). A pokiaľ nemáš dajme tomu 1000 ukončených "úkolov" (a la HTTP server), tak vyťaženosť ok. Ak sa signal vykonáva, tak sa blokujú dalsie (tak je default)
Přenastav si error handler, aby házel výjimky a řešení chyb bude výrazně jednodušší.Ešte zaleží od účelu programu, ak je niečo zle, tak všetko je zle a treba vykonať všetko nanovo.
Namísto pojmenované roury použij anonymní, funguje to stejně, jen nestraší na disku a nemusíš ji uklízet (stačí zavřít). Taková hezká dvojice anonymních rour je stdin a stdout. Všechny knihovn funkce na spouštění procesů pro to mají podporu.No, ono mať na disku (ak to neukladáš na ramfs) je že slúži ako na detekciu, či beží, nebeží program. Trebars ako ochrana proti dvojitému spusteniu.
Proc psat takove veci v sablonovacim jazyku???Od istej verzie už ním nie je. PHP je ľahšie forma C (syntax, filozofia). Môžeš si vybrať ako chceš písať, či objektovo alebo procedurárne, či aj ja. Relatívne ľahko sa dá algoritmus prepísať do iného jazyka. Stabilná štandardná knižnica. Rust ma zložitejšiu pracu s UTF-8 ako PHP. Python, to inštalovanie tých modulov a modulov. Moja práca (zamestnanie) a weby sú
str::chars()
), ale ani to většinou není moc velký problém.
function print_chars($text) { foreach(mb_str_split($text) as $char) echo "$char\n"; }
<?php function print_chars($text) { echo implode("\n", mb_str_split($text))."\n"; }
Prečo inštalovať moduly na niečo, čo je v štandardnej knižnici?
import time from multiprocessing import Pool def child(id): print(f"Child [{id}]: Starting.") for i in range(10): print(f"Child [{id}]: Message #{i}") time.sleep(.6) print(f"Child [{id}]: Ending.") with Pool(processes=10) as pool: pool.map(child, range(10))
Tiskni
Sdílej: