Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jinak Amerika si za to může sama. Ono je to jako když před sto lety lidi nadávali na Britské impérium.
Vždyť to byl tatíčkův sen a když se sny stávají skutečností tak zas brbleme jak bylo za bolševika všechno lepší?Možná proto, že to s tím snem v některých ohledech úplně neklaplo. Málokdo asi nadává na možnost podívat se „na občanku“ do evropských států a další výhody z toho plynoucí. Jednou z hlavních součástí snu bylo, že se i Češi stanou součástí sjednocené Evropy, která bude postavena na rovnosti a partnerství. Dneska to spíše vypadá, že je postavena na vyhrožování a zneužívání, což lidi vzhledem k minulému pokusu o sjednocení Evropy poněkud znervózňuje.
Ono je to jako když před sto lety lidi nadávali na Britské impérium.Britské impérium dokázalo spolu s dalšími nenávratně poškodit mnohé oblasti ve světě a ještě jejich osud provázat s Evropou natolik, že z toho postupně vyplynuly problémy, které se tu řeší dnes. A USA na to docela úspěšně navázaly.
Dneska to spíše vypadá, že je postavena na vyhrožování a zneužívání, což lidi vzhledem k minulému pokusu o sjednocení Evropy poněkud znervózňuje.Příklady?
and ? spolecna solidarita, pokud nechceme dodrzovat spolecne povinnosti nemame ani narok na spolecne vyhody
to ze si lidi zvikli ze maji nejaka prava ale nejak nepobrali ze s tim prichazi i veci jako zodpovednost, a povinnost ..
Nic nového pod sluncem. V každém případě je tento příspěvek v přímé linii potomků od "6.5. 16:03 Aminux".
Byly tu výhrůžky ve smyslu zastavení dotací pokud nebudem přijímat migranty tak jak nám EU diktuje.
Kde se myšlenkově nacházíš ty, to netuším, ale vlastně už je mi to celkem jedno.
fakt, ze Evropska komise je v podstate nevolenou instituci
Evropská komise je obdobou vlády, která také není (přímo) volená.
A ta vláda vydává nařízení, které mají platnost zákona, i když je nikdo neodhlasoval...ktere a kolik jich procentualne je? Ja doted zil v domeni, ze podstatnou cast schvaluje EU parlament a nebo Rada EU
Není to náhodou diktatura?neni, je to obdoba neprimo volene vlady
Ještě k těm migrantům/uprchlíkům. Nevim jak vy, ale já jsem se nijak nepodílel na destabilizaci regionů, ze kterých prchají lidé. Ať si to vyžere ten, kdo v tom má prsty. Moje průsery za mě taky nikdo nevyžehlí.By mě zajímalo, jestli budeš mluvit stejně, až tady nastane nějaký problém a třeba zdrhneš pryč. Já jsem taky nezpůsobil nehodu, po které jsem někomu první pomocí zachránil život. Asi jsem měl normálně jít dál. Nebyla to moje starost... A přece, pokud taková věc nastane příště, tak pomůžu znovu. Protože jednou to můžu být já, kdo bude potřebovat pomoc. Ono ostatně stačí se podívat do minulosti, co někteří říkali o uprchlících z území ČSR za války nebo za komunismu. Třeba Češi do Austrálie nebo USA. Nebo Židé před nacismem do USA. Kecy, které se nenaplnili. Ty kecy jsou prakticky stejné jako dnes (změní se jen podstatná jména).
Myslel jsem si (asi naivně), že by měl být všeobecný konsensus všech států co bude společná povinnost a ne, že o tom bude rozhodovat nějaký úředník.On to je konsensus. Problém je ten, že Češi rádi hodí své problémy na někoho jiného. Takže nejdřív jsme do Bruselu poslali člověka, který uměl anglicky tak možná dvě slova. Potom jsme tam uklidili člověka, kterého se česká politika potřebovala zbavit. To se ostatně děje stále. Dotace jsou užitečné na rozkradení, přece si za to tady nic užitečného nepostavíme. Prostě jak říká Hampl (bývalý člen rady ČNB), kdyby Češi neměli EU, tak si ji musí vymyslet. A to píšu jako člověk, který volil proti vstupu do EU a jsem vůči ní značně kritický. Ale nemůžu nevidět, co všechno jsme si pokakali sami. A to ani nemluvím o "euronormách". Z doporučení uděláme povinnost a to ještě pro jistotu 10x tvrdší. Ať je co kontrolovat.
Ono ostatně stačí se podívat do minulosti, co někteří říkali o uprchlících z území ČSR za války nebo za komunismu. Třeba Češi do Austrálie nebo USA. Nebo Židé před nacismem do USA. Kecy, které se nenaplnili.
Jenže to je právě ten rozdíl oproti dnešku. Tehdejší uprchlíci se v cílových zemích bezproblémově začlenili a stali se z nich loajální občané. Dnes se "kecy" naplňují - imigranti se nehodlají integrovat, jejich potomci se radikalizují a cílové země "obohacují" terorismem, kriminalitou a ghetty.
Nezapomeňte na své muslimské povinnosti: Vyberte si kandidáta na zabití a volební místnost k vypálení. ... Spalte ta místa hříchu, zabijte kandidáty, voliče i členy volebních komisí. Neušetřete žádného nevěřícího!Tak si představuji že podobná prohlášení by vydával Světový židovský kongres pro uprchlíky z nacistického Německa (o které nikdo nestál a spousta zemí je na své území vůbec nepouštěla)
Jenže to je právě ten rozdíl oproti dnešku."Ti [N-1] byli ale úplně jiní, neškodní, těch dnešních [N] se máme bát." Doplňte si libovolný seznam - tohle jen s obměnami aktérů poslouchám a čtu od roku 1990. A jde to dál do minulosti. Nene, prostě dneska je to úplně jiná situace, na rozdíl od všech předchozích situací
"Ti [N-1] byli ale úplně jiní, neškodní, těch dnešních [N] se máme bát." Doplňte si libovolný seznam - tohle jen s obměnami aktérů poslouchám a čtu od roku 1990. A jde to dál do minulosti. Nene, prostě dneska je to úplně jiná situace, na rozdíl od všech předchozích situací
Prováděli uprchlíci před nacismem či komunismem ve svých nových zemích teroristické útoky? Páchali kriminalitu? Vytvářeli ghetta? Absolutně ne. Muslimští imigranti ano. Kecy nejsou podstatné, činy ano. Na ty se dívejte.
Nikdy žádný z Čechů v cizině nikoho nezabil?
Nepochybně zabil, ale nezdá se, že by kriminalita židovských nebo českých upchlíků výrazně převyšovala kriminalitu domorodců. Nemluvě o tom, že v další generaci již šlo o plně integrované loajální občany, což o muslimech říct nedá. U nich se integrace v dalších generacích naopak zhoršuje, to je na tom nejhorší.
Tohle je jen cherry picking. Je naprosto jasné, že v libovolné skupině lidí nejsou všichni svatí. Tedy pokud někdo chce, tak si vždy může vytáhnout extrémní příklad.
S tím plně souhlasím. Vytahování jednotlivých případů nemá moc velkou vypovídací hodnotu. Podstatná jsou velká čísla - celková kriminalita a nezaměstnanost mezi imigranty a jejich potomky ve srovnání s domorodci. A právě tady vidíme, o jaký jde průšvih.
U těch lidí prchajících před válkou se jedná o kolik případů? Přišlo sem cca 2M lidí, událostí bylo kolik? Taky tak do deseti. 0.0005%.
O jakých událostech mluvíme? Terorismus je jen špička ledovce. Potom tu máme i "obyčejnou" kriminalitu - vraždy, znásilnění, loupeže atd.
Pro mě osobně celá ta takzvaná krize ukázala nikoliv na problémy někoho cizího, ale na problémy naše. To, že ministr řekne, že nepřijmeme ani 1500 lidí (což je 0.015% počtu obyvatel ČR) je pro mě známkou přiznání, že ten ministr fungoval tak špatně, že se celý systém zhroutí po nepatrné fluktuaci.
Nejde o 1 500 lidí, ale o dlouhodobý systém kvót. Tohle by byla jen první vlna. A nikdo netvrdí, že bychom se z toho zhroutili. Jen není žádný důvod dělat věci, které nás ohrožují. Vy také nenecháte doma přespat bezdomovce, přitom byste se z toho jistě nezhroutil.
o dlouhodobý systém kvótJenže ten systém kvót nebyl na stole od počátku. Navržený systém kvót je až důsledek toho, že se některé země šprajcly s tím, že nikoho nepřijmou. Kdyby ČR řekla: ok, máme kapacity na 100tis. lidí (resp. kdyby to neřekla ale rovnou by konala), tak žádný systém kvót není. A zrovna se jednalo o země, které na vstupu do EU nejvíce vydělaly. Jak jsem psal, byl jsem proti vstupu ČR do EU, ale když už v tom klubu jednou jsme a máme z toho nějaké výhody (bez ohledu na to, jak je ne/využíváme - což je opět náš interní problém), tak zkrátka musíme počítat i s nevýhodami. To tak prostě chodí v každém společenství. A zatímco naši kamarádi v klubu řeší problém, tak my jsme si udělali v4 (v4 měla zaniknout vstupem do EU) a tváříme se, že v EU nejsme, když se nám to zrovna nehodí.
Vy také nenecháte doma přespat bezdomovce, přitom byste se z toho jistě nezhroutil.Jak to víš? Ano, zatím tedy s nimi chodím jen na pivo, ale třeba moje bývalá sousedka nechala bezdomovce u ní doma se osprchovat a občas i přespat. Bylo to tedy něco za něco, on tam pracoval na úpravě bytu v podstatě za postel a stravu. A pokud by tady nastala nějaká katastrofa, tak bych neměl problém někoho ubytovat.
Navržený systém kvót je až důsledek toho, že se některé země šprajcly s tím, že nikoho nepřijmou. Kdyby ČR řekla: ok, máme kapacity na 100tis. lidí (resp. kdyby to neřekla ale rovnou by konala), tak žádný systém kvót není.
To je směšné. To je logika ve stylu, že kdyby všichni Židé dobrovolně spáchali sebevraždu, tak by nebyl žádný holokaust.
Jak jsem psal, byl jsem proti vstupu ČR do EU, ale když už v tom klubu jednou jsme a máme z toho nějaké výhody (bez ohledu na to, jak je ne/využíváme - což je opět náš interní problém), tak zkrátka musíme počítat i s nevýhodami. To tak prostě chodí v každém společenství.
To ale rozhodně neznamená, že musíme spáchat sebevraždu.
A pokud by tady nastala nějaká katastrofa, tak bych neměl problém někoho ubytovat.
Na jak dlouho? Na měsíc? Na rok? Napořád?
Na jak dlouho? Na měsíc? Na rok? Napořád?No to by se vidělo. Proč by se to mělo rozhodovat dopředu? Pokud by se nám spolu žilo dobře, tak třeba i napořád. Pokud špatně, tak jen tak dlouho, dokud by se situace neuklidnila natolik, aby bylo bezpečné se zase oddělit. Přičemž ono dobře a špatně nejsou binární stavy, takže v praxi něco mezi tím.
Nevidím, že bych někde psal o sebevraždě. To by si možná zasloužilo další vysvětlení.
Masivní muslimskou imigrací Evropa páchá sebevraždu. Situace se stále zhoršuje a do budoucna nám to přinese ještě horší problémy.
Proč by se to mělo rozhodovat dopředu?
Protože inteligentní lidé myslí dopředu. Než něco udělám, tak si musím udělat analýzu rizik a mít plán B.
Pokud špatně, tak jen tak dlouho, dokud by se situace neuklidnila natolik, aby bylo bezpečné se zase oddělit.
A co když se situace neuklidní ani za několik let? Bezdomovce z bytu vyhodíte, ale imigranty?
Osobně spíše vidím problém v tom, že ČR není schopna dostatečně rychle příjímat lidi, kteří sem chtějí přijít za prací, tím se jako země připravujeme o potenciál růstu
A máme plán B? Co budeme dělat, když přijmeme statisíce gastarbeitrů a potom přijde ekonomický pokles? A co budeme dělat, až se tady gastarbeitři usadí i s rodinami? To je základ problémů ve Francii a Německu.
celé německo i s kvótami by nám pak mohlo vlézt na záda
Tohle jsem nepochopil. Myslíte, že když řekneme, že jsme přijali hromadu Vietnamců a Ukrajinců, tak nebudeme muset brát migranty z Itálie a Řecka?
Co budeme dělat, když přijmeme statisíce gastarbeitrů a potom přijde ekonomický pokles?Co budeme dělat, když zaměstnáme statisíce lidí a potom přijde ekonomický pokles? Jinými slovy, ten problém, který si naznačil, budeš mít za kterékoliv situace. Myslet si, že pokud sem nepřijmeš žádné další lidi přes hranice, že ten problém nenastane, je mylné. Ano, že špatných časech, kdy lidé nemají práci a příjem, řešíš problém. Bez ohledu na to, kdo ti lidé jsou. Pokud tedy ovšem všechny lidi vnímáš stejně bez rozdílu.
To je základ problémů ve Francii a Německu.Nikoliv. Základ problému je rozdělovat lidi na gastarbeitery a ty ostatní. Lidi první a druhé kategorie. To je základ problému.
Jinými slovy, ten problém, který si naznačil, budeš mít za kterékoliv situace.
Jistě, ekonomický cyklus neovlivníme. Ale je rozdíl, estli se musíme postarat o nezaměstnané české občany nebo o statisíce imigrantů bez práce. Co s nimi budeme dělat? Deportujeme je? Budeme jim vyplácet dávky? To by se nám imigrace sakra nevyplatila. Nestane se, že se frustrovaní nezaměstnaní imigranti uchýlí ke kriminalitě?
Celý problém vznikl pouze rozdělováním lidí na kategorie.
Ano, lidé se rozdělují na kategorie. Např. státy vznikly proto, aby se staraly o své občany. My v ČR máme povinnost se postarat o občany ČR (děti, starce, nemocné, nezaměstnané), ale nikoliv o občany třeba Ukrajiny.
Jakmile ty kategorie odstraníš, tak zjistíš, že polovina tvých vět vůbec nedává smysl a že problém, který řešíš, máš stále.
Nesmysl je odstraňování kategorií. To bychom mohli říct, že v koncentračních táborech se vraždili lidé, ale těžko určit viníka, protože Němci tam zabíjeli Židy a Židé Němce.
Ne, na kategorie lidi delis ty, jini lide s tim nemaji velke problemy.
Nějak jsem si nevšimnul, že by nějaká země otevřela hranice s tím, že se postará o trpící lidi z celého světa stejně, jako se stará o své občany. Dokonce i Merkelová už prohlašuje, že rok 2015 se nesmí opakovat.
Co budeme dělat, když přijmeme statisíce gastarbeitrů a potom přijde ekonomický pokles?Pokud to budou gastarbeitři jako jsem potkával v Red Hatu a v mnoha dalších IT firmách, tak si myslím, že přinesou míň problémů než místní. Dokonce si myslím, že budou schopni daleko pružněji reagovat na ekonomické změny a budou se snažit za každou cenu buď přesunout o dům dál nebo si tady najít něco nového třeba i ne tak lukrativního.
Myslíte, že když řekneme, že jsme přijali hromadu Vietnamců a Ukrajinců, tak nebudeme muset brát migranty z Itálie a Řecka?Ne. Ale mohli bychom je prostě ignorovat z pozice někoho, kdo má alespoň nějakou ekonomickou relevanci. Přístup západní EU vůči východní EU připomíná přístup k chudému bratranci.
Pokud to budou gastarbeitři jako jsem potkával v Red Hatu a v mnoha dalších IT firmách, tak si myslím, že přinesou míň problémů než místní.
Tento typ lidí tady neřešíme.
Ne. Ale mohli bychom je prostě ignorovat z pozice někoho, kdo má alespoň nějakou ekonomickou relevanci.
To je k smíchu. Kdybychom přijali dejme domu dva miliony gastarbeitrů, což mi nepřijde moc reálné, tak myslíte, že by se naše pozice jakožto 12 mil. země nějak výrazně změnila?
Tento typ lidí tady neřešíme.Není moje chyba, že si reagoval na komentář, kde řeším explicitně tento typ lidí, které potřebujeme přijmout, pokud nechceme přepustit ekonomickou výhodu někomu jinému.
To je k smíchu. Kdybychom přijali dejme domu dva miliony gastarbeitrů, což mi nepřijde moc reálné, tak myslíte, že by se naše pozice jakožto 12 mil. země nějak výrazně změnila?Není nad to umět se smát vlastním bezkontextovým vtipům.
Není moje chyba, že si reagoval na komentář, kde řeším explicitně tento typ lidí, které potřebujeme přijmout, pokud nechceme přepustit ekonomickou výhodu někomu jinému.
Reagoval jsem na větu: Osobně spíše vidím problém v tom, že ČR není schopna dostatečně rychle příjímat lidi, kteří sem chtějí přijít za prací. Mluví o pracovní síle obecně, tj. od nekvalifikovaných dělníků až po špičkové odborníky. Pořád nevidím, co přesně vyvolá tu ekonomickou výhodu, která nám umožní ignorovat německý tlak na kvóty. Příchod tisíců odborníků nám jistě pomůže, ale že bychom výrazně posílili proti Německu?
Výrazně bychom posílili vůči všem a byli bychom vnímáni jako partner v diskuzi o dost více než teď
Specifikujte, prosím, co znamená "výrazně posílili" a co bychom pro to výrazné posílení měli udělat, tj. kolik lidí přijmout. Mám pocit, že nevidíte realitu úplně střízlivě.
Jinými slovy, mohli bychom tu mít byznys, který místo nás budou mít jiní.
Tomu rozumím, ale je potřeba také analyzovat rizika. Gastarbeitři mohou při nedostatku pracovních sil pozvednout ekonomiku, ale je nutné mít plán pro recesi, která nevyhnutelně přijde. Možná už letos, možná za rok. Gastarbeitr, který v ČR rok pracuje a další dva roky bere dávky, mi nepřijde jako dobrý byznys pro nás.
Mám pocit, že nevidíte realitu úplně střízlivě.Zatím jste to nedokázal patřičně doložit a tudíž necítím důvod se před kýmkoli obhajovat.
Zatím jste to nedokázal patřičně doložit a tudíž necítím důvod se před kýmkoli obhajovat.
Jak už jsem napsat - i kdybychom přijali milion lidí, navýšili počet obyvatel z 10 na 11 milionů a zvýšili HDP o 10%, pořád dost pochybuji, že by si toho Německo všimlo. Zemi s 82M obyvatel je dost jedno, jestli má sousední zemička 10 nebo 11M lidí.
Dneska to spíše vypadá, že je postavena na vyhrožování a zneužíváníTenhle dojem se snazi vyvolavat mistni politici, kteri hraji na nacionalismus. Je pravda, ze v ramci EU existuji rozpory, ale ty vychazeji spise ze standardnich kapitalistickych rozporu mezi kapitalem a praci, mestem a venkovem, velkymi a malymi firmami, prosperujicimi a stagnujicimi regiony. Tyto problemy se nevyresi tim, ze nekdo opusti EU.
anebo se nechá od Zemana podržet na ministerstvu a pohlídá si finanční správua bude o 106 tepat do Sobotky, ze je to on, kdo porusil koalicni smlouvu a snazi se tak rozvratit vladu a on je ten hodny, kdo se jen drzi koalicni smlouvy (ze s odvolanim ministra musi souhlasi predseda strany, za kterou dany ministr ve vlade je). IMHO v tyhle situaci nemohl Sobotka vymyslet zadny reseni, ktery by bylo jen vzdalene dobry.
Ale nakonec se ukazalo, ze k tomu jen byl donucen.
Sobotka si za to do značné míry může sám. Tři roky jen občas utrousil nějaký mravokárný komentář a pak se v nejnevhodnější možnou chvíli nechal vlákat do pasti s tím ultimátem. Vždyť mu muselo být jasné, že Babiš nic uspokojivě nevysvětlí (jak taky) ani sám nerezignuje, takže on bude postaven před volbu mezi dvěma variantami, které obě poškodí především jeho a ČSSD a Babišovi spíš pomůžou. Stejně jako po volbách se ukázalo, že je-li Sobotka zahnán do kouta, dokáže ukázat zuby.
Jestli měl připravené další kroky, to se uvidí. Varianta, že ukáže, že je ochoten obětovat post premiéra, aby dostal Babiše z financí, nezní tak úplně špatně. Podstatné by ale bylo, kdo by v takovém případě byl novým ministrem financí, protože kdyby to měla být nějaká Babišova proxy, ztratí to celé smysl a Sobotka bude navíc za šaška. A opak se bude prosazovat hodně těžko.
Jak říká Rumcajs, ono se ještě uvidí. Především není úplně jasné, jestli Sobotka opravdu chce tuhle bitvu vyhrát nebo jestli je to z jeho strany jen způsob, jak odejít se ctí.
Jestli je to to první, pak bych řekl, že zatím jediné, co neodhadl a co mu může zlomit vaz, je reakce Bělobrádka a celé KDU-ČSL, kteří se zachovali podle nejlepších lidoveckých tradic a svým naznačováním, že jde vlastně o osobní spor Sobotky s Babišem, kteří jsou jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, fakticky podpořili Babiše. Holt si to asi nechtějí rozházet s tím, od koho očekávají pozvánku do příští koalice.
Nemyslím, že by tím proti sobě poštval někoho, kdo už "poštvaný" nebyl. Babiš je přes všechno, co už na něj prasklo, podle průzkumů stále nejoblíbenějším členem vlády. A mediální kampaň proti Zemanovi běží prakticky nepřetržitě od chvíle, kdy oznámil kandidaturu, a na popularitě mu to spíš přidává. Jako by si pořád ještě nikdo nevšiml, že tyhle přehnané mediální masáže v dnešní době působí spíš kontraproduktivně.
Nebo by mohl zabít dvě mouchy jednou ranou: Babišovo odvolání přijmout a umožnit mu soustředit se na kampaň, kde by rozjel roli mučedníka (na to už byl očividně moc dobře připraven) a zároveň se postarat, aby jeho nástupce byl Babišova figurka, která bude resort řídit podle jeho představ a pokynů, asi tak jako už "vůbec neřídí" své firmy.
Oprávněně… to je otázka. V tomhle se Zemanem naprosto souhlasím, zákon by měl být platný v té podobě, v jaké byl přijat a vydán ve sbírce, ne že se mu budou nadřazovat nějaké zvyklosti. Koneckonců i někteří experti, kteří dnes vehementně tvrdí, že je nad slunce jasnější, že demise premiéra je automaticky demisí celé vlády, přiznávají, že když se tak stalo v roce 1997 poprvé, bylo naopak právě tohle porušením zvyklostí a vedly se o tom podobné polemiky. A že některé z pozdějších demisí vlády byly projednány a odhlasovány vládou jako celkem, než s nimi premiér šel za prezidentem.
Rád bych věřil, že právě tohle je skutečný důvod odkladu na půlku května. Pokud totiž Sobotka dokáže demisi vlády nechat schválit jako usnesení vlády, bude daleko těžší interpretovat ji jen jako jeho osobní demisi. Jenže po dosavadních vyjádřeních špiček KDU-ČSL se zdá, že to vůbec nebude snadné, protože ti si to s Babišem očividně nechtějí rozházet.
Když popustím uzdu fantazii, nemohl by Zeman dostat ochutnat své vlastní medicíny? Co když tedy prohlásí Sobotkovu demisi za jeho osobní, ale až pověří Zaorálka sestavením vlády, ten předloží vládu bez Babiše? Proč by měl Zaorálek chtít dělat Zemanovi užitečného idiota jen proto, aby si mohl do životopisu napsat, že byl pár měsíců premiérem? Co když není náhoda, že se Sobotka odhodlal ke střetu s Babišem právě teď, když v užším vedení ČSSD nezbyl nikdo z těch, na které se Zeman mohl spolehnout?
Co se demisi tyce, neco sepsal Zdenek "chci byt ustavnim soudcem" Koudelka
A další expert Kysela tvrdí pravý opak. A teď babo raď…
Zao by samozrejme mohl predlozit vladu bez Babise, otazkou je, jak by to dopadlo s duverou.
Tu nemá zdaleka jistou ani s Babišem. Většina současné (prakticky bývalé) koalice není zase tak velká a nejsem si zdaleka jistý, že by pro něco takového zvedli ruku (skoro) všichni poslanci za ČSSD.
I kdyz... i to jsme tu uz meli.
Měli - a trochu se zapomíná, že ne jen jednou (tenhle příklad je dobré si připomenout, protože ten scénař je dost pravděpodobný i po podzimních volbách). Teď jsme navíc v situaci, kdy řada politiků otevřeně počítá s variantou, že současná vláda, ať už v současném složení nebo s drobnými obměnami, dovládne v demisi. Po vyslovení nedůvěry by ovšem Zeman prakticky okamžitě mohl pověřit někoho povolnějšího (kdo by měl navíc čirou náhodou pro strýčka příhodu předjednané ministry a v šuplíku sepsané programové prohlášení).
Kazdopadne, pet mesicu pred radnymi volbami tohle vsechno neni nicim jinym nez hrou.
Z hlediska nějaké koncepční práce určitě. Ale podle toho, jak se Babiš zuby nehty drží postu ministra financí, je tu možná střípek naděje, že bez jeho dohledu by finanční správa třeba přeci jen něco našla. Jestli by to ale jeho voliči nebrali jen jako další důkaz o komplotu tradičních politicků proti "tomu co maká", to je ve hvězdách.
A další expert Kysela tvrdí pravý opak. A teď babo raď…Wagnerova tvrdi to same. Kdyby se vyklad hnal ad absurdum, tak premier muze nechat odvolat vsechny ministry (na coz ma pravo) a pak podat demisi (na coz ma opet prava), takze technicky tu mame stav, jako by opravdu padla vlada, jen komplikovanejsi.
A jsme zpátky u otázky, zda prezident může návrh na odvolání ministra odmítnout.takhle otazka nestoji, clanek 62, pismeno a) je vcelku jasne - prezident prijma, coz v jazyku Ustavy znamena, ze prijmout musi. Jedine, o cem se kdy vedla diskuze, bylo, jestli tak musi ucinit hned a IIRC byla pomerne velka shoda (a je to naprosto logicke), ze by mel konat bez zbytecneho odkladu.
clanek 62, pismeno a)ops, pochopitelne clanek 74
A jsme zpátky u otázky, zda prezident může návrhTo uz se ale dostavame na uroven pravniho nihilismu.
Optimismus Wagnerové, že by ÚS cokoli vyřešil rychleJa bych malinkou kapicku optimismu sdilel, precejen US (narozdil treba od NS) generuje nalezy, ktere jsou aspon trochu v souladu se zdravym rozumem.
že když se tak stalo v roce 1997 poprvé, bylo naopak právě tohle porušením zvyklostí a vedly se o tom podobné polemiky.Zajímavé, když v roce 1997 poprvé v historii ČR padla vláda, tak už byly nějaké zvyklosti, které by se daly porušit?
A mediální kampaň proti Zemanovi běží prakticky nepřetržitě od chvíle, kdy oznámil kandidaturu, a na popularitě mu to spíš přidává.Já jsem na základě mediální kampaně tehdy uvažoval nad tím, že ho půjdu zvolit. Nemám rád hony na čarodějnice. Teď už to stejně nevnímám a u Babiše mě to nenapadlo ani na chvíli, ale i tak můžu na sobě potvrdit, že se štvavé kampaně můžou lehce obrátit proti zadavateli. Stejnětak mi tehdy lezli na nervy všichni ti „Volím Karla“ a stejnětak mi začíná lézt na nervy kampaň pirátů od té doby, co ji vede profesionál.
A mediální kampaň proti Zemanovi běží prakticky nepřetržitě od chvíle, kdy oznámil kandidaturu, a na popularitě mu to spíš přidává.Mediální kampaň? Když je někdo takovej čurák, jako Zeman, tak si tu „kampaň“ proti sobě vytváří jenom sám tím, jaká je „osobnost“ (lépe řečeno: jakou má poruchu osobnosti...)
Mediální kampaň?да…
jaksi mi to pripomelo rok 1948 (jenom jini hraci) bohuzel sobotka takto jenom primo nahral babisovi na smec - byla moznost ho odstavit, ted se poveze jak na vytahu primo do premierskeho kreslaOdstavit jak? Kdyby ho odvolal, nahrál by mu ještě víc...
pri aktu samotnem rict, ze ji vlastne nepodavamco to placas, jak Sobotka tak na Hrade to vedeli minimalne od rana, ze demisi podavat nebude, vzdyt to Zeman sam na rika (teda chapu, ze jestli zas dojizdeli nejaky zasoby po Forejtovi a vstali az na obed, jako "vsichni nomalni lide", tak tim mozna byli zaskoceni, ale porad jestli meli dost casu)
kdyz ve skrytu duse chce byt skoro kazdy ten kapitalistaKapitalismus je legální (velebená) mentální nemoc která zrovna trhá naší vládu na kousky. Kdyby Babiš nebyl kapitalista, tak by v naší zemi svítila duha a po loukách by se proháněli růžoví jednorožci. No bohužel. Kapitalismus do politiky nepatří.
Obcházení ústavního práva bych tomu neříkal. Koaliční smlouva je deklarací, za jakých podmínek jsou zúčastněné strany ochotné spolu vládnout. Není ale žádným způsobem nadřazená zákonům nebo dokonce ústavě. Takže premiér může pořád podat návrh na odvolání kteréhokoli ministra. Poruší tím sice koaliční smlouvu, ale to ten návrh neučiní neplatným, jen to dá ANO příležitost bouchnout dveřmi a… co vlastně? IMHO můžou udělat dvě věci: buď jejich ministři podají demisi nebo ve sněmovně navrhnou hlasování o nedůvěře vládě (dost možná oboje). Výsledek tak vlastně bude stejný, jako kdyby vláda rovnou podala demisi, jak to chtěl Sobotka.
Je tu samozřejmně nějaký politický fallout z porušení koaliční smlouvy, ale za daných okolností pochybuju, že by Sobotkovi někdo (kromě skalních příznivců Babiše) vyčítal, že ze zoufalství vyprovokoval vypovězení smlouvy o vládě, se kterou chtěl tak jako tak podat demisi.
BTW nechápu proč prostě jen Sobotka neodvolá Babiše (nebo na to nemá ústavní právo?).Odpovidas si v predchozi vete:
Zeman si to naopak naplánovat umí i s tím že hraje navenek dobrotivého staříka
Jako že by odvolání Babiše Zeman blokoval? Má na to právo? Každopádně Sobotka by po zkušenostech už měl předpokládat že to bude Zemanovi vadit a podle toho se zařídit.Nejspis ano, nejspis ne, nejspis se zaridil. V podstate uz se to stalo beznou praxi, ze si prezident vyklada lhuty (a pripadne rozsudky) dle sveho. Nejmenovani soudcu, profesoru, budiz jednim z prikladu. Omluva za Peroutkuv clanek budiz druhym prikladem. Uvahy, se kterymi prisel hrad, o tom, ze by demisi premiera neskoncila cela vlada naznacuji, ze by si ustavu opet ohnul podle svych potreb.
To co Sobotka předvedl teda moc efektivní neníZ urciteho pohledu je to docela rozumne. Otazka je, co vyplave dal. Kdyz jsem se v nedeli dival na OVM, rikal jsem si, ze Sobotka neco chysta, protoze postupne si zlikvidoval vsechny vnitrostranicke soupere, vcetne pro nej tezke vahy Zimoly. Mozna ma opravdu nejaky plan. A ze zrovna vcera vyplavala nahravka, kde Babis ukoluje novinare, ...
... naznacuji, ze by si ustavu opet ohnul podle svych potreb.No proč by ne, když to zákon dovoluje. Agent Bureš se také neštítí ničeho legálního, a když si tím dost nahrabe, upraví se zákony aby to nemohli udělat další
kterým policie poslala účet za ohledání mrtvol.Starosta se jim omluvil, ze to bylo administrativni nedopatreni. Jinak se jedna o zakon, ktery plati v Berline a ten ucet dostanou i rodice zavrazdeneho ditete. A nabyla to policie ale nemocnice. Tohle tedy nema s islamem co delat. Obecneji bych rekl, ze nabozenstvi do civilniho zivota nepatri. Jestlize chceme vystupovat proti islamu, musime ve spoecnosti prosadit, ze nabozenstvi je privatni zalezitost. Ale obavam se, ze existuji u nas v Evrope sily, ktere nechteji , aby se na krestanstvi nahlizelo jako na islam. A dokavad tomu tak bude, budeme svedky nabozensky podminenych konfliktu.
Obecneji bych rekl, ze nabozenstvi do civilniho zivota nepatri.Přesně naopak. O impéria a hlavy pomazané jsme doválčili v první světové válce, o ideologie v druhé a té studené, takže teď už se zase vracíme do standardního stavu a nezbývá než válčit za náboženství. Teď patří nábožensky-kulturní identita do veřejného života víc než kdy jindy. Viz Huntingtonovo Clash of Civilizations. Dle mého názoru to předpověděl víc než přesně.
a prosím Tě nedávej = mezi zastánce lidských práv a sluníčka - urážíš tím obě skupinyNevim, co to znamena "slunicko". Znam jen zastance lidskych prav.
idská práva jsou lidská práva - je jedno jestli je porušuje jedinec, nebo společnostVzdyt je to jasne. Spolecnost, ktera lidska prava dodrzuje, tresta jedince, kteri je svevolne porusuji, a takovi budou existovat vzdycky. Neni snad vrazda ve Francii a Nemecku trestna? Tak kde mas to poruseni lidskych prav?
"Chce-li tě Arab obejmout, dobře se přesvědč zda neskrývá v rukávu dýku."To není xenofobie ale prastaré arabské přísloví, nastuduj si knihy Lawrence z Arábie
Ja dam 1000x prednost nekomu, kdo ma idealy, ale nevi, jak to chodi. Prinejmensim, muze se pokusit to zmenit, kdezto ti pragmatici to menit nebudou, tem ten stav vyhovuje.
Klíčová otázka je, jestli ta změna bude k lepšímu. Nacisté a komunisté také měli ideály, ale jejich změny nikomu neprospěly.
Co je ovsem vulgarnim vrcholem tohoto zpusobu mysleni, je predstava, ze zastanci lidskych prav zpusobuji lidem nejaka nestesti nebo dokonce smrt.
Vzhledem k tomu, že tito lidé podporují imigraci, která nám opravdu přináší velké problémy, tak je tento názor docela opodstatněný.
Lide, co tohle tvrdi, jsou velmi odtrzeni od reality a troufam si tvrdit, ze nejakeho "slunickare" nikdy v zivote nepoznali. Asi jako nepoznali muslima nebo uprchlika.
Trapně se opakuji, ale platí tohle i pro nacisty? Musím osobně poznat nějakého nacistu, abych si mohl udělat názor? Jsem odtržený od reality, když považuji nacismus za špatný, i když žádného nacistu osobně neznám? A co kdybych nějakého nacistu znal a on byl shodou okolností normální a sympatický člověk?
Trapně se opakuji, ale platí tohle i pro nacisty?Dost trapne. Taky je to asi celkem zrejme, jak jsem to myslel. Nejde o konkretni nazor, jde spis o to, jestli neci predstava o nazoru nekoho jineho souhlasi s tim, jake nazory ten nekdo jiny skutecne zastava. To znamena, pokud budes znat nekoho, o kom se tvrdi, ze je nacista, a pritom to bude, jak rikas, normalni a sympaticky clovek (tudiz napriklad to nebude rasista), pak to samozrejme nacista nebude.
To znamena, pokud budes znat nekoho, o kom se tvrdi, ze je nacista, a pritom to bude, jak rikas, normalni a sympaticky clovek (tudiz napriklad to nebude rasista), pak to samozrejme nacista nebude.
Takže kdo je nacista? Můžeme za nacistu označit člena NSDAP, SA, SS a podobných organizací? Nebo je nutné ještě prozkoumat jeho názory? Byl třeba takový Eichmann vůbec nacista? Podle toho, co jsem o něm četl, on snad ani nebyl antisemita. Prostě jen plnil rozkazy. Kdyby dostal rozkaz, že má zorganizovat emigraci Židů do Palestiny nebo kamkoliv jinam, tak by to udělal.
A tím se dostáváme k další otázce - kdo je vlastně muslim? Já mám třeba představu, že muslimové např. neuznávají rovnost žen a mužů, o homosexuálech nemluvě. Je to tak? Poučte mě.
A tím se dostáváme k další otázce - kdo je vlastně muslim?Člověk hlásící se k Islámu. Po světě jich je cca 2mld.
Já mám třeba představu, že muslimové např. neuznávají rovnost žen a mužů, o homosexuálech nemluvě.Možná by sis tu představu měl opravit. Když jsem se naposledy setkal s muslimem z Malajsie, tak ten nevypadal, že by mu homosexualita nějak vadila, spíše naopak
Člověk hlásící se k Islámu.
To právě není tak jisté. Po teroristých útocích často slýcháme, že to s islámem nemá nic společného, ačkoliv útočníci se k islámu hlásili.
Když jsem se naposledy setkal s muslimem z Malajsie, tak ten nevypadal, že by mu homosexualita nějak vadila, spíše naopak
Tohle nerozporuji, jen mi není jasné, jestli může být muslimem člověk, který by homosexuály chtěl likvidovat a zároveň i člověk, který s nimi nemá problém. Je to analogie k tomu, že když je nacista milý člověk, tak vlastně o nacistu nejde.
Navíc v minulosti byla doba, kdy tohle ani pro Islám nebyl problém. Stejně jako byla doba, kdy ženy třeba v Bagdádu chodili oblékané stejně jako na západě.
To vím, ale nějak se to zvrtlo a těžko říct, jestli a kdy se to napraví.
Takže, má-li se situace zlepšit (i třeba v otázce práv žen a homosexuálů), tak je potřeba ten tlak povolit, jít dobrým příkladem a nechat tomu čas. Stejně jako tomu bylo u nás.
Platí to i pro nacisty? Nebylo by v roce 1939 lepším řešením nevyhlašovat Německu válku a oni by se nacisté časem sami umírnili?
Po teroristých útocích často slýcháme, že to s islámem nemá nic společného, ačkoliv útočníci se k islámu hlásili.Když křesťan odpálí bombu před klinikou, tak to není taky není v souladu s křesťanstvím. Takže toto je spíš ztraceno v překladu, ten člověk může být muslim, ale v dané chvíli jedná proti duchu islámu. Co je na tom nepochopitelného?
Platí to i pro nacisty? Nebylo by v roce 1939 lepším řešením nevyhlašovat Německu válku a oni by se nacisté časem sami umírnili?Nacismus nevznikl jen tak z vakua. Ty hrozně rád vytahuješ věci z kontextu a stavíš je samostatně. Nacismus a všechny jeho důsledky měly nějakou příčinu. Úkolem myslících lidí je ty příčiny analyzovat a pokud možno se jich příště vyvarovat. Tedy kdyby neexistovaly příčiny vedoucí ke vzniku nacismu, tak by nevznikl - potom je ovšem otázkou, zda by nevzniklo ještě něco mnohem horšího - aneb teorie válek jako nutného upouštěcího ventilu.
Takže toto je spíš ztraceno v překladu, ten člověk může být muslim, ale v dané chvíli jedná proti duchu islámu.
Jen tak pro kontrolu - proti duchu islámu je ten, kdo chce zabíjet homosexuály, nebo ten, kdo se s nimi přátelí? Analogicky - je posílání lidí do gulagů proti duchu komunismu nebo v souladu s duchem komunismu?
Rád bych tě upozornil na obecný dnešní problém a to jest zaměňování ducha "komunismu" za ducha "bolševismu". Komunismus tady, ani v Rusku nikdy nebyl a nebude. O době komunismu se hovoří (a nutno podotknout že je to značně zavádějící) že byly u vesla politické strany, které měly v názvu že jsou "komunistické". Ve skutečnosti šlo o strany bolševické, to jest těch "co měli na své straně většinu".
Právě proto se ptám. Je komunista (podle ducha komunismu) Stalin (gulagy, vraždění, čistky) nebo Dubček (reformy, uvolnění)? Mohou být případně komunisty oba?
jestli může být muslimem člověk, který by homosexuály chtěl likvidovat a zároveň i člověk, který s nimi nemá problémA muze byt krestanem clovek, ktery.. (bla bla bla nechce se mi to opisovat)? Mne to tedy taky neni jasne, ale chapu, ze muze, a tudiz nepovazuji vsechny krestany a priori za spatne, dokonce ani drtivou cast z nich.
Nebylo by v roce 1939 lepším řešením nevyhlašovat Německu válku a oni by se nacisté časem sami umírnili?V roce 1939 uz asi bylo pozde, Nemecko bylo totalitni, a prosti lide uz nemeli moc sanci to zmenit. Ale treba v roce 1925 to resitelne nejspis bylo.
tudiz nepovazuji vsechny krestany a priori za spatne, dokonce ani drtivou cast z nich.
Já také nepovažuji všechny muslimy za špatné. Dokonce si také myslím, že většina z nich je celkem OK, i když se v mnoha věcech neshodneme. Problém je, že podíl těch "špatných" je mezi muslimy výrazně vyšší než mezi Evropany. Nemusí jít o velké absolutní číslo, ale i relativně malý počet problémových lidí může zbytku populace výrazně zkomplikovat život.
Platí to i pro nacisty? Nebylo by v roce 1939 lepším řešením nevyhlašovat Německu válku a oni by se nacisté časem sami umírnili?Nejsi ty krapet mimo? Tím, kdo rozpoutal válku bylo Německo – napadlo Polsko. Hitler válku potřeboval, protože jinak by ten jeho ekonomický zázrak postavený na její přípravě zkolaboval.
Nejsi ty krapet mimo? Tím, kdo rozpoutal válku bylo Německo – napadlo Polsko. Hitler válku potřeboval, protože jinak by ten jeho ekonomický zázrak postavený na její přípravě zkolaboval.
Nejsem, protože následně Francie a Británie vyhlásily válku Německu.
Aneb čekal jsem, kdy tohle téma někdo vytáhne. Ano, v některých muslimských zemích se za tuto orientaci (či spíše chování) běžně popravuje. Je to otřesné. V některých je to "jen" kriminalizováno a v jiných tiše tolerováno. Ovšem nesmíme zapomínat na to, že před takovými 50 lety totéž platilo i pro tzv. Křesťanskou civilizaci. To, že dneska je to jinak (a díky za to) neznamená, že je vše ok. Třeba v Polsku bych žít nechtěl a kamarádi na Slovensku taky nejsou zrovna happy.Muzes mi prosim rict, kolik lidi bylo v roce 1967 (pred 50 lety, jak sam pises) popraveno za homosexualitu v Bavorsku? Nebo ve Franci? Nebo treba Spanelsku, Italii? Kdyz rikas, ze to bylo normalni, tak tech popravenych z kazde krestanske zeme par desitek vyjmenujes, ne? Nebo priznas, ze sis trochu zalhal?
tak vraždy transsexuálů jsou v USA docela běžné i dnes a stačí k tomu „křesťani“.
Co si představuje pod pojmem "docela běžné"? Např. tady jsem našel seznam celých 22 (slovy dvaceti dvou) transsexuálů zabitých v USA v roce 2016, přičemž v mnoha případech ani nešlo o hate-crime, ale např. o spor s partnerem atd.
Popravy asi přímo ne, ale neřekla bych, že třeba tohle je o tolik lepší.Ve srovnání s tím, že vás shodí z věže, nebo vám alespoň zalepí konečník a počkají, až vám prasknou střeva? Máte zajímavá měřítka.
Vede to ke stejnému výsledku – skrývání dotyčných, strachu, sebevraždám.A tam, kde se někdo neskryje, to taky vede ke stejnému výsledku? Ne že bych nějak schvaloval ten "civilizovanější postup", ale máte rozhodně větší šanci jej přežít, než když vás zabijou.
Účelem těch dřívějších postupů bylo tomu člověku pomoci a vrátit jej do společnosti.Kate ti urcite napise lepsi odpoved, ale myslim, ze nemas pravdu. Cilem nebylo pomoci, ale toho cloveka predelat, aby spolecnost nemusela prijmout, ze homosexualita je prirodni jev.
Fakt nehodlám porovnávat co je a není větší zlo. Pro mě je to srovnatelné.
Není to srovnatelné, je to o několik tříd jinde. Kdyby vám někdo dal na vybranou, co byste si vybrala?
Protože pokud se chceme tvářit jako civilizovaní lidé, rozhodně cesta nevede ukazováním že „oni jsou horší“.
Ale oni opravdu jsou horší. Nebo se máme tvářit, že homosexuálové jsou na tom v Evropě v podstatě stejně jako v muslimských zemích?
V tomhle případě stojí naopak za to uvědomit si, že jsme zas až tak o moc lepší nebyli
Nebyli, ale výrazně jsme se zlepšili. U muslimů vidíme opačný trend - liberalismus ustupuje, zatímco fundamentalismus a netolerance roste. Možná se to za pár desítek let trend otočí, ale moc bych na to nespoléhal.
Tak já měl na mysli hlavně naší politickou scénu, ale znám i živnostníky, kteří na Babise nadávají a sami taky nejsou svatí.A všichni jsou ministři financí a všichni hlásají jak zatočí s nepoctivými podnikateli?
Jeden se mi třeba přiznal, že z toho, co utrží na zmrzlině, přizná jen minimum, aby si prilepsil.Možná to bude znít blbě, ale já mu asi fandím. Náš stát se nechová tak, aby mohl být člověk hrdý na každou korunu, kterou do něj přispěje. Jestli to zmrzlinář nedokáže změnit a nedokáže se postarat, aby stát utrácel peníze pokud možno ve prospěch svých občanů a podvod se státními penězi byl aktivně trestanou výjimkou a ne pravidlem, přeju mu každou korunu, co na daních ušetří pro sebe a své blízké.
Čímž netvrdím, že zrovna ty nemůžeš být výjimka potvrzující pravidlo. Věřím tomu (vím, jsem naivní), že existují i poctiví lidé.A co je ti do toho? Ministr financí jakožto veřejně činná osoba se nechce zpovídat ani novinářům ani svým občanům a já jako soukromník, který druhé soukromníky neobtěžuje a neobviňuje a ke své konkurenci se chová více než přátelsky a vřele, bych se zpovídat měl? Jestli máš konkrétní podezření, tak to pošli na finanční správu. Pokud bys měl pravdu, doplatím to narozdíl od ministra i s penále a s pokutou a ještě z toho můžu mít velké problémy, protože ze svého výdělku živím i banky a rodinu a ne přebujelé ego a potřebu mít moc nad druhými.
Ministr financí jakožto veřejně činná osoba se nechce zpovídat ani novinářům ani svým občanůmSorry jako :-P Ale jinak teda +1
Osobní motivace jednotlivých aktérů je celkem vedlejší, podstatné je, že je tady Babiš, který je největší průšvih naší polistopadové politiky a který má našlápnuto stát se premiérem. Ne že bych si dělal iluze o těch "tradičních politicích", ale oni si jsou aspoň vědomi toho, že korupce je špatná a snaží se ji skrývat. Babiš si ji začal legalizovat a tváří se, že je (tedy ta jeho) legitimní součástí podnikání; a že když přihrává kšefty sám sobě, tak to vlastně korupce není, protože sám sobě za to nemusí dávat úplatek. To už je jako
Kdybych měl v rukou justici
a malou policejní stanici,
v rukavičkách bych chodil po kraji.
Jednou tam a jednou sem,
pomalu bych vydrancoval celou zem.
(Pavel Dobeš, Calvera)
Co třeba zajímavá časová shoda mezi jeho angažováním v oblasti asistované reprodukce a projednáváním změn příslušné legislativy? Jistě, "to přece navrhla Marksová", jenže i když pomineme zjevný konflikt zájmů, zůstává přinejmenším to, čemu se v jiných kruzích říká "insider trading" nebo "zneužití informací v obchodním styku". A pak je tady ještě ta "drobnost", že je to ministerstvo financí, kdo vykonává kontrolu nad zdravotními pojišťovnami.
Já jako řadový zaměstnanec nesmím obchodovat s akciemi MFI v období po skončení fiskálního roku, abych nezneužil toho, že mám povšechné povědomí o finančních výsledcích dřív než veřejnost. Když vicepremiér a ministr financí "shodou okolností" investuje řádově větší částky do oboru, o kterém ví, že se stane lukrativnějším, je to v naprostém pořádku?
A tohle je jen začátek, jak to asi bude vypadat, pokud "ANO" získá kontrolu nad ministerstvem zemědělství nebo zdravotnictví?
Já jsem jako idiot prodával akcie po mnoha letech, kdy jsem se zrovna trefil s dobrou cenou do trading window a ještě se kvůli tomu nevejdu do limitu, kdy se prodej nedaní, u těch kousků, co naopak nejsou dostatečně staré, ačkoli o business stránce Red Hatu nevím interního vůbec nic.Davas tu dohromady nesouvisejici veci. Insider trading a casovy test u drzeni akcii (ci obecne cennych papiru) spolu nesouvisi. Casovy test, ktery je u dani z prodeje cennych papiru ma protezovat lidi, kteri maji skutecne zajem investovat pred spekulanty. Pokud bys investoval sve penize do akcii a prodal je pred uplynutim trilete lhuty, zaplatis dan z rozdilu nakupni ceny a prodejni, tj. beznou dan z prijmu. Pokud bys vydrzel ty tri roky, budes od dane dokonce osvobozen. Pokud akcie dostals od zamestnavatele neplatils nic, a pokud akcie prodas v ochrane lhute zaplatils dan z prijmu jakokazdy jiny. Kdybys pockals ty tri roky, mohls to mit dokonce bez dane. Uprimne tohle fnukani nechapu, nechci se vas dotknout, kdo z vas to ma? Ja platim dan i z toho, kdyz mi zamestnavatel prispeje poukazky za par stovek na nakup do lekarny.
Takže až se Babuš naučí kamuflovat stejně jako ostatní, tak bude všechno v pořádku...Bude to o tom, zda jim na to příjdou nebo ne. Větší problém je člověk, kterému na to přišli, ale přesto si dokáže zajistit beztrestnost, za což zaplatíme rozkladem českého právního prostředí.
Tiskni
Sdílej: