Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Ako zobudit server pomocou routra, ked ho potrebuje klient bez potreby konfiguracie klientov.
Doma mam server, ktory nepotrebujem mat pusteny 24h denne. Pozadujem, aby sa server zobudil automaticky, vtedy, ked ho niekto bude potrebovat.
Ked niekto ziada nieco od servera cez IP protokol, pozaduje jeho MAC adresu pomocou ARP paketu. Tento sa posiela broadkastovo (mac adresa), takze pride aj do routera, ktory bezi stale (DHCP server, ...). Po prijati ARP paketu vysle WOL packet, na zobudenie servera. Na klientoch netreba nic konfigurovat, akurat musia mat IP v povolenej casti: 192.168.1.0/28 [192.168.1.1-31]
pozn.: mal som dost velky problem odchytavat tcpdump vystup a vykonat nan prikaz.
Tu je skript, ktory to zabezpeci (odskusany : ASUS WL500gl-v2 + DD-WRT v24-sp2).
#!/bin/sh WOL_MAC=00:0E:A6:24:8A:7E # MAC adresa PC, ktore chceme zapnut WOL_DSTIP=192.168.1.2 # IP adresa PC, ktore chceme zapnut WOL_SRCNET=192.168.1.0/24 # NET z ktorej je dovolene zapnut PC. treba pozriet tcpdump tcpdump -n -p -t -l -q -i br0 "arp and dst ${WOL_DSTIP} and src net ${WOL_SRCNET}" | while read line; do /usr/sbin/wol -i 192.168.1.255 -p 12233 ${WOL_MAC} done $0 & #spusti znova, ak spadne
pre router s DD-WRT funguje po povoleni jffs filesystemu tam vytvorit subor "/jffs/etc/config/wol.startup"
a nastavit execute bit. To zabezpeci spustenie pri starte. Je mozne vyuzit priamo nastavenie z nvram pre WOL.
Zoznam vypiseme "nvram show | grep wol"
.
Popis: kontroluje sa kazdych 10s, ci sa pouzila nejaka IP pomocou stavu ARP tabulky. Ak sa nejaka pouzila nastavi sa aktualny cas do premennej time_last. Kontroluje sa ci aktualny cas nepresiahol posledny cas o nastavene maximum. Ak ano, vykona sa v tomto pripade poweroff
.
Tu je skript, ktory vypne PC, ked neprebieha urcity cas ziadna IP komunikacia cez siet.
#!/bin/sh time_off=600 #10min (10x60sec) time_last=`date '+%s'` while sleep 10; do active=`ip neigh show | grep -i reachable` [ -z "$active" ] || time_last=`date '+%s'` curr=`date '+%s'` elapsed=`expr $curr - $time_last` [ "$elapsed" -gt "$time_off" ] && poweroff done $0 &
Ak mate napady ako nieco vylepsit a doplnit toho viac, budem rad a doplnim postup, aby z toho vzniklo nieco uzitocne.
Tiskni
Sdílej:
while true
za while sleep 1
ať to tolik ten router nezatěžuje. Ono stejně něco zabere probuzení, takže ta vteřina zas tolik vadit nebude. Ještě bych se zkusil kouknot po implementacích pro port nocking (nebo vůbec na moduly pro iptables, možná tam něco bude), dělá to něco dost podobného, ale otázka, jestli by to fungovalo v rámci jednoho subnetu. Jinak hezký, kdysi mě něco podobného napadlo, ale zůstalo jen u myšlenky. Krom toho já jsem plánoval spíš zapínání při požadavku zvenčí (doma každý může zvednout zadek a zajít ten čudlík zmáčknout), takže by ten port nocking moh fungovat.
Ten while true
tam nie je moc dolezity, lebo normalne sa to tam nedostane a caka to stale v tcpdump na pakety. Je tam len pre pripad padnutia tcpdumu-u. Na skusanie ten while
netreba.
Priklad na zobudenie servera zvonku som videl. Bolo to riesene parsovanim logu, ktore vznikly pri prichode paketov zvonku. Bolo to niekde na http://www.dd-wrt.com/wiki/
To nie je zly napad cez iptables. Musim sa na to pozriet a vyskusat. Bolo by to elegantne riesenie.
Pozn. Ak to ma bezat na routry treba zmenit interface u mna eth0 na br0.