Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Co naopak víme, je, že COVID-19 se geneticky od začátku epidemie příliš nezměnil. Nemutuje rychle. Což podle odborníků není dobrá, ale ani špatná zpráva. Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/veda/koronavirus-sireni-epidemie-vyhledy-odhady-covid.A200219_153227_veda_mla
Úmrtnost na Covid-19 činí 2,3 procenta (v nejvíce zasažené provincii Chu-pej se blíží ke třem procentům), zatímco SARS podlehl v letech 2002 až 2003 téměř každý desátý nakažený a MERS si vyžádal život více než třetiny infikovaných (34,5 procenta). I relativně nízký podíl úmrtí na Covid-19 je ovšem asi dvacetkrát vyšší než u klasické sezonní chřipky. Nový koronavirus ohrožuje podle CCDC nejvíce lidi starší 80 let. Nákaze nepodlehlo žádné dítě mladší devíti let. U lidí do 39 let činila úmrtnost jen 0,2 procenta. S rostoucím věkem se podíl úmrtí zvyšuje – u šedesátníků již lehce přesahuje průměr a v kategorii mezi 70 a 80 lety činí osm procent. Nemoc je nebezpečnější pro muže než pro ženy. Na Covid-19 nejčastěji umírají lidé, kteří trpí kardiovaskulárními nemocemi a dále cukrovkou, chronickými respiračními nemocemi a vysokým tlakem. Do 11. února se v Číně nakazilo 3019 zdravotníků a pět z nich zemřelo.Takže pokud jsi samčí koule sádla důchodového věku na inzulínu, chroptící po vystoupání do dvou schodů, naprosto chápu že tvůj hnědý poplach pračka nezvládá
Virus tak zřejmě může poškodit tělesné orgány a dostat se i do kanalizace.Ach jo, proč, KURVA, nikdo neumí číst? V tom (vědeckém) článku se píše, že zjistili, že virus může být vyloučen z těla močí. Na základě toho článek spekuluje o tom, že se virus může šířit krví a napadat tělesné orgány. To jako, KURVA, už nikdo nerozlišuje zjištění od hypotéz???
receptory pro virusHahahahaha, jasně lidi mají pro 2019-nCov receptory!
A virus receptor can be defined as a host cell surface component recognized by the virus as a gateway to entry into the cell. Ideally, a virus receptor would fulfill three main characteristics: (1) a physical interaction between the virus and the receptor should be demonstrated; (2) occupying the virus-binding site of the receptor (e.g., with an antibody directed against the receptor, should inhibit virus infection); and (3) the cellular sensitivity to virus infection should correlate with receptor expression. Therefore, cells lacking the receptor should not be infected, and transfection with the gene coding for the receptor would confer sensitivity to infection.* nebo třeba až n-tá, receptor může být v průběhu evoluce využíván pro nové a nové funkce i tím živočichem
Tiskni
Sdílej: