Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
bude asi potrebné aby sa linuxu chytila nejaká komerčná firmaVidieť že máš prehľad. RHEL, Google, IBM sú nadácie? Poďalšie čo majú kerneláci s rozbitým MINTom?
e viem o komerčných distribuciach s RHEL dokonca prichádzam do styku, ale ruku má srdce, kúpili by ste si juSpíš než Windows :). Teď vážně, několikrát jsem uvažoval o koupi RHEL na notebook čistě z frajeřiny. Ale vždycky jsem od toho upustil, protože na Fedoře se mnohem lépe experimentuje. Ale do firemního prostředí bych ho jako mírně dražší alternativu k CentOSu určitě navrhnul.
sto tisic linuxovych distribuci, zadnej inteligentni vyvojovej postup. bohuzel todle je dusledek. stokrat nic umorilo osla. a navic kdyz poserou nejakou drobnost, ktera uz fungovala bez problemu.To je takové klišé, až je to hezké, možná dokonce roztomilé.
Ďalšou novinkou je Gnome3 s novinkou Unity.
Mint ma Unity? Nemyslil autor GNOME Shell?
jasné ja som lama lebo som sa pomýlil, aj tak nevidím rozdiel medzi týmito prostrediamiTím spíš jsi lama :), zmýlit se může každý, tohle už je věc jiná.
Mint chce zachovat klasický zažitý desktop alá windows 2000 a nechce žádné "opičárny".
Vývoj KDE4 Gnome 3 se ubírá jiným směrem.
Mint 12 by měl obsahovat v defaultu MGSE (Mint Gnome Shell Extensions) což je vrstva pro gnom shell která se snaží o to aby byl použitelný jako gnome2 a MATE (fork Gnome 2).
Pracuje se na forku gnome shellu (gnome 3)
"Cíl je jasný: Vytvořit rozhraní blízké starému dobrému GNOME Panelu na základě moderních a aktuálních technologií (GNOME 3)".
Zatím doporučuji používat Xfce a nebo mint 11 s gnome2 :)
Nebo můžete zkusit třeba RC verzi KDE
Co se lokalizace týče, tak by vám možná mohlo pomoci tohle
Odkaz na nově vzniklé české stránky o mintu: lmint.webnode.cz, třeba se někomu budou hodit.
Tiskni
Sdílej: