Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Angličtina používá jiné oddělování odstavců (vertikální mezerou).Které se podezřele často používá i na webu.
Angličtina používá jiné oddělování odstavců (vertikální mezerou).Rozhodne neni pravidlem. Mozna tak v odborne literature a i tak to neni jednoznacne.
Je to zbytečné plácání místem.
Vertikálním odsazením toho místa vyplýtváte mnohem víc.
p { text-indent: 2em; maring: 0em; } h1 + p, h2 + p, h3 + p, h4 + p, h5 + p, h6 + p { text-indent: 0; }... ani moc ne.
V první třídě (no, prostě na základce) nás to navíc učili blbě První řádek odstavce se neodsazuje, pokud není odstavec více než druhý, hlavně. Tzn. první odstavec se neodsazuje a po nadpisu se udělá vertikální mezera, další odstavec už se odsazuje bez vert. mezery.No pokud je to špatně, tak to špatně učili i sazeče, a to nejen současné, ale i ty dřívější. Nemám doma jedinou knihu, která by začínala odstavcem bez odsazeného prvního řádku. Bez odsazení jsou jen ty, které používají ozdobné první písmeno přes více řádků. Ale i u odkázané 80 let staré knihy je vidět, že odsazují třeba i poznámku po čarou, což je vlastně samostatný první odstavec
Právě v tomhle je IMHO hodně velký rozdíl mezi normální literaturou a odborným textem, zvlášť v případě matematiky nebo informatiky, kde je zvykem mít v textu poměrně hustě vložené vzorce, ukázky zdrojáku nebo grafy a obrázky. I tak jsem se ale v diplomce a v manuálech ke školení snažil držet klasického schématu s vodorovným odsazením u běžných odstavců a svislým mezi většími logickými celky (v rámci kapitoly nejnižší úrovně). Tedy pokud se někde vůbec vyskytl souvislý text delší než jeden odstavec.
Ono to souvisí i s délkou odstavce. Pokud někdo dělá odstavce kratší, řekněme 3-10 řádků, jsou takhle časté vertikální mezery dost nešťastné, zejména pokud se dodržuje řádkový rejstřík a ta mezera odpovídá celému vynechanému řádku. U delších odstavců to tolik nevadí. V novinách a na webu jsou obvyklé výrazně užší sloupce než v knize, takže to jednak vede právě k delším odstavcům (ve smyslu počtu řádků), jednak se šířka vodorovného odsazení dostává do nepoměru k šířce sloupce (tj. délce řádku).
a zas to jak kokot ručně odstraňovalTo mluvíš o jednom zápisu v css souboru? :) Pokud tohle neřešíš přes styly, pak si v citované větě odstraň slovíčko jak. :-p
... doševní ...fakt doševní? nechtěl jsi napsat poševní?
Tiskni
Sdílej: