Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nepopiram uzitecnost knihovny jako instituce, a ani v nejmensim nepopiram jeji vyznam. Ale knihovna ty zminene ukoly preci plni uz ted, i bez nove budovy za mnoho miliard, ne?Současná knihovna sice tyto úkoly plní, ale Klementinum není nafukovací a pokud přibývá do fondu ročně přes 50.000 knih, tak se někam dát musí...
nebo pockat na dobu, kdy nebudeme mit dluhy (treba za 5 let nebo za 10 nebo nikdy)Vzhledem k tomu, že kaacita současných budov knihovny se vyčerpá za pár let, tak se vážně čekat moc dlouho nedá...
Nemame ani na tu montovanou halu, nekdo by nam na ni musel pujcit
Tohle už je neskutečná demagogie.
+0.33 miliardy na Tesco haluehm, jenom asi 260 MKč ... jestli stejně pozorně zpracováváš všechny informace, opravdu ti přeju hodně úspěchů na burze nebo do čeho jsi to onehdy psal, že ses pustil
kazdy s dluhem 71 tisic, divoce hadaji o tom, zda si maj na dalsi dluh koupit radeji plochou televizi za dalsich 5 tisic, nebo jen obycejnou z bazaru za 3 stovky
Tohle beru jako srovnání se schodkem státního rozpočtu. Příklad ale nesedí.
Příkladem by bylo kdyby se ti dva bavili o tom, jestli mají navýšit dluh o pár korun a koupit si lepší kýbl na nošení uhlí do kotle nebo investovat řádově víc do zateplení domku a koupě plastových oken. Druhá varianta vyžaduje výraznou počáteční investici ale ušetří v budoucnu (a v případě toho domku to i dovolí splatit dluh).
Mluvil o přebytku 1/3 mld (příjmy - výdaje). No a tady je podle mě jasné, že např. o DPH nemá smysl mluvit, protože je na obou stranách.ok, o to se nepřu, šlo mi o ten konkrétní projekt Metrostavu, u čehož prostě chybně uvedl cenu ... chyba, kterou popisuješ, je tedy i u těch 5 GKč (pokud to má být cena za stavbu)
No, mi to pripada spis jako matematika nez nejake subjektivni dojmy
Tak to seš v matematice, nebo spíše ekonomice hodně špatný. Existuje spousta reálných případů, kdy počáteční zadlužení vede k pozdějším ziskům.
Taková Tesco krabice za ty peníze má určitě rozsáhlé podzemní prostory ... Ono to totiž není jen ten rozteklej kužel nad zemí, co všichni kritizují.vážně? ale vždyť zadání zakazovalo ukládání knih v podzemí, tak jaké podzemní prostory, ono je to snad něco jiného než ten "rozteklej kužel nad zemí"? :-/
Presne tak. Lide mluvi o tom, ze je to pro "narod", ze knihovna je potreba a ta od Kaplickeho je navic odvazny a moderni navrh.
Na me pusobi spis jako pokus o moderne vypadajici budovu, ktera ma byt povzbuzovacem ega p. Kaplickeho, ale ktera rozhodne neni spickou toho, co bychom mohli jako narod mit v dnesni dobe. Na provoz draha, neprakticka, vzhledove jak pokus o sci-fi z 80. let (vlastne mi pripomina barevne hracky z vychodniho Nemecka). Ale hlavne ze je _jina_ - dame za ni hromadu penez a budeme tvrdit, ze je cool. A je vazne jedno, ze bychom mohli mit daleko lepsi budovu.
Ja jen uprimne doufam, ze se architektura v budoucnu nebude ubirat timto smerem.
Anebo nejsem dostatecny vlastenec a mam jen mylny pocit, ze si dokazu predstavit daleko lepsi a reprezentativnejsi staveni - Kaplickeho vychodonemecka chobotnicka IS THE BEST.
Na provoz draha, neprakticka
Když vyslovíte takovéto tvrzení, bylo by správné uvést nějaký zdroj informací, kterým byste nepraktičnost ( předpokládám vnitřního uspořádání ) a cenu provozu podložil.
Pokud jde o vzhled knihovny, navštívil jsem výstavu všech zúčastněných projektů a mám pocit, že všechny návrhy byly něčím zvláštní, obzvláště návrhy v první desítce byly něčím extravagantní a nemyslím si, že by vzbudily menší diskuse o kráse než Kaplického návrh.
A je vazne jedno, ze bychom mohli mit daleko lepsi budovu.
Opět byste mohl doložit své tvrzení. Čím lepší? Vzhledem? Vnitřním uspořádáním?
Tiskni
Sdílej: