Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Tak po dlhšom čase som tu s zápisom ako sa mi darí ovládať počítač cez telefón. Siahol som po viacerých aplikáciách s každou som sa potrápil najjednoduchšie to bolo s kanyremote a blues55. Kanyremote má ale jednu dosť veľkú nevýhodu a to jeho pomalosť a odozva. Je to najskôr preto, že používa externý program na pohyb myše a podobne, blues55 nie. Preto sa snažím pracovať s blues55. Chýba mu ešte dosť veľa vlastností ako niektoré win32 programy napríklad PuppetMaster, ale je open source a to je jeho výhoda. Takže zatiaľ mi funguje pohybovanie kurzorom myšky a tlačenie tlačidiel myšky, zatiaľ nebol čas hrať sa s klávesnicou. Neskôr by som chcel pridať posielanie aktuálnej obrazovky na mobil ako to má vyriešená aplikácia pod win32. Na to ale asi bude potrebné sledovať komunikáciu s telefónom, no uvidím čo sa bude dať robiť. O "pokrokoch" budem informovať.
Tak som si kupil bezdrotovu mys a klavesnicu. Bal som sa ze po pripojeni do USB to bude haprovat a ze mi nepojde bod to alebo to alebo oboje... ale cuduj sa svete nestalo sa tak. Po pripojeni do USB vsetko fungovalo, az na to ze som nevedel prepinat plochy Ctrl+F1-F4. Nakoniec som zistil ze je potrebne mat zapnute F-Lock potom to funguje. Na multimedialne tlacitka som zavolal na pomoc LinEAK. V zozname klavesnic som nasiel aj tu svoju ale... bolo tu jedno ale. Nie vsetky tlacidla fungovali, horsie je to ze ani neposielaju scan kody. Ako postupovat v tomto pripade mi je nejasne a nikde som nenasiel navod ako na to... tak zatial mi niektore tlacidla nefunguju a uvidime ci fungovat budu. Preto prosim o akukolvek radu ako z tejto bezvychodiskovej situacie vykorculovat :)