Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Jenomže "you" znamenalo v době vykání a tykání "vy". Starý anglický bonmot říká, ža angličtina vyká každému a tyká pouze Bohu.A to je právě to, na co jsem výše narážel. Už je to dobré opravdu jen na ty bonmoty.
Ono je to jedno - důležité je, že vykání a tykání v angličtině srostlo, a je potřeba místo toho použít jinou metodu. Například to oslovování "Mr. Brown" vs. "Charles".A ani s tím se neserou zdaleka tak jako my s ty/vy.
Bohužel to znemožňuje český mezistupeň "Karle, vy".Pro ně, řekl bych, spíše bohudík.
Pochybuju, ze by Anglicani meli Mr.PresidentOno to "maju" bolo myslene vo vyzname "maju v novinach, v televizii", "hovoria tak", nie ze by mali realne.
Ale nerekl bych, ze by se syn nemohl dostat na stejnou pozici jako otec. Zalezi na tom, o co ma zajem.U toho indexu slo spise o to, ze se treba syn popelare muze stat treba politikem nebo tak neco. Jako ze to, na cem zacinal jeho otec neni jeho strop a pripadne jak daleko to statisticky muze dotahnout.
Problem je, ze v CR jsou ucnovske obory povazovane za menecenne (nebo uz ne? vim o strednich skolach s vypocetni technikou nebo elektrotechnikou, ale z tech se pak jde stejne na VS FEL CVUT, VUT nebo FAV) a kdo nema VS titul, tak ma smulu.Takhle to nejak poorad funguje. Akorat ze uroven VS celkem degraduje. Ucnovske obory maji vesmes nizkou prestiz proto, protoze na ne proste obvykle jdou ti, co nemaji na prumyslovku nebo gympl. Cili vesmes ne zrovna intelektualni elita (ale samozrejme, pokud nekoho zajima nejaky obor, tak tam jde bez ohledu na to, jestli by nemel treba na medicinu). Kdyz se treba mrknes na aferu co byla pred nejakou dobou v Polsku, kde v ramci nejakeho programu presunuli oblibeneho ucitele anglictiny z nejake lepsi skoly na ucnak, tak tam od tech vypatlancu dostaval kapky. Vubec je latka nezajimala, dovolovali si na nej a jeste si to nataceli na mobilu. Nechci rici, ze jsou tam vypatlani vsichni, ale ten prumer bude proste o dost slabsi. IMHO.
Chodit do polskych/slovenskych/ceskych obchodu pro me nemelo smysl - pro me je to trochu symbol vyhrazovani se proti Irsku, snaha mit "domaci" (ceske) veci. Irsko samo o sobe vyprodukuje hromadu veci a potravin, tak proc se cpat balenym importovanym jidlem, kdyz mas skvele mistni...Nevím jak v Irsku, ale anglický chleba, je pro našince dlouhodobě nepoživatelný. A jediné místo kde se dá koupit "normální" chleba tady je právě polský shop. Pro mně to není žádné vyhrazování se vůči anglii, ale prostá snaha mít základní potravinu :) Ještě by mohli mít rohlíky, ale ty si zvládnu upéct sám :) Ale různým těm česko-slovenským srazům se vyhýbám, poté co jsem na jeden zabrousil...
Poznamka k pinte - irska pinta (=anglicka) je vic nez pullitr, okolo 0.56 litru. 0.47 je mysim americka. Takze na pivu/stoutu/cideru te tady neosidi :)Nejak sa mi mari, ze flasa Bullmers mala 0.47, ale skusim to overit a pripadne opravim blog, dik za upozornenie - aspon je vidno, ze ten rozdiel par cl ma fakt netrapi. Inak medzi nami, v mnohych slovenskych puboch ti casto namiesto pollitra nacapuju pintu - len sa tomu hovori "pod ciarku"
Irsko pro me je uzasne misto, kde muzes postkat lidi ze vsech kontinentu, coz je neco co se mi v cesku nestalo.Presne, zatial najzaujimavejsi bol pre mna taxikar z Kuby.
Ti, co hodně cestují nebo přesídlují, nejsou dobrý statistický vzorek pro posouzení místního obyvatelstva :).Cestovanie ... vtedy je človek len sviatočný návštevník, nežije s tamojšími ľuďmi ich reálny život, ale presídlenie je niečo iné... cudzinec má možnosť pozerať sa na ľudí na novom mieste zvonku, to čo nevidia oni, vidí on(hoci to posudzuje zo subj. hľadiska a podľa toho, na čo je zvyknutý z domu). Nepodlieha však domácim mýtom o vlastnom národe, nemá sklon zveličovať jeho ,,dobré" stránky a opomínať ,,zlé." Prienik takýchto pohľadov - zvonku a aj toho zvnútra - vytvorí objektívnejší obraz. Každý národ sa môže poučiť z toho, ako ho vidia iní.
Tiskni
Sdílej: